14-mesačné dieťa sa všetkého bojí. Je to normálne?

18. jún 2023

Ahojte mamicky, chcem sa opytat ci je podla vas normalne,ak sa 14.mesacne dieta vsetkeho boji - cudzich ludi, fenu, vysavaca, roznych zvukov, dedka, uja...
Viem,ze pre tak male babo je to vela novych vnemov a podnetov,ale nemoxeme ist ani na navstevu ku kamaratom, nemozne ju na pumpe prebalit, lebo ked vidi tych ludi zacne sa po mne skriabat a hrozne plakat. Staci,ze je niekde 1x a uz je pohroma na svete
Ak dlhsie nejdene autom, aj do sedacky je problem ju dat.
Jedine,co ma rada a paci s jej su cudzie deti..
Je to podla vas len obdobie?
Vdaka za skusenosti,viem,ze riesim kraviny ,ale keby ste nas videli...je to tragikomedia.

babulkomale
18. jún 2023

Pre mna nepredstavitelne, ale asi mozne 🤔
Som zvedava co napisu mamicky...
Aspon drzim palce. Moji sa skoro nicoho nebali a to je tiez zaberak 😂

autor
18. jún 2023

@babulkomale dakujem za povzbudenie 🙂 no,clovek moze byt rad,ked nema taku skusenost.

daniela1911
18. jún 2023

Je to normálne, a veľa robí aj povaha. Možno bude bojko celý život. Moje dieťa je tiež bojko, boji sa povedať niečo cudzím, aj v škôlke sa javí ako tiché dieťa. Pritom pred “svojimi” je ako vietor. Ako batoľa nebola bojazlivá.
A má zachvilu 4r a boji sa umývať vlasy… to je tiež dobrá tragikomédia. Viem, že sa to nedá porovnať ale všetko prejde 🙂

beata_k
18. jún 2023

Ano, uplne normalne. Tak uz je vacsie, zacina si uvedomovat. Nemusi byt bojko, len je malicka a nerozumie tomu. Neboj, vyda sa 😉

autor
18. jún 2023

@daniela1911je to zvlastne,aku ma povahu, lebo pred rodinou je to uplne ine dieta ako pred cudzimi. Je jej vsade plno, zabava sa, nahlas sa smeje, vsetko ju zaujima, pred cudzimi place ostosest a drzi sa ako kliest. No, pri umyvani vlasov musite mat tiez "zabavu":D

danielahamar
18. jún 2023

Je to ok

autor
18. jún 2023

@beata_k dakujem za utechu :D asi to som chcela /potrebovala pocut

rivini
18. jún 2023

Mali sme to v tomto veku podobne..mozu to byt problemy s adaptaciou, ked si dieta uvedomi, ze mama sa od neho moze vzdialit. Mozu to byt ale aj uska, hlavne aj reaguje precitlivelo na iste zvuky. Nam pomohla detska psychologicka.

thoughtfulweirdo
18. jún 2023

Môj to tak mal. On bol od narodenia extrémny háklivý prakticky na všetko, v 14 mesiacoch to ešte pretrvávalo a dosť silno. Neznáme miesta, ľudia, zvieratá, dokonca aj cudzích hračiek sa bál, niektorého oblečenia alebo aj jedla 🤷🏻‍♂️ a strašne sa bál napríklad aj svojho hovienka, kvôli tomu začal okolo roka naschvál zadržiavať, a keď už to horko ťažko dostal von, strašne kričal, až kým som ho nespláchla alebo nevyhodila plienku. Akonáhle zmizlo z dohľadu, v sekunde bol ticho a usmiaty. Aj by to bolo vtipné, keby to nebolo také trápenie pre celú rodinu 😬 ale každopádne, teraz má necelých 2,5 roka a už mu zostalo vďakabohu len minimum strachov 🙏 žiaden kamikadze asi nikdy nebude, ale takých bežných vecí sa už väčšinou nebojí.

cimage
18. jún 2023

Moju 15mes minule dr ani nevysetrila na poradni, co tak vrestala. Snad to prejde. Aj starsia vyvadzala ked bola v jej veku a potom to bolo ok. Tak uvidime

mikadooo
18. jún 2023

Áno, stáva sa to. Mám takú prostrednú dcéru. Uz má 8 😁. Neboj, vyrastie z toho, ale ešte to potrváááááá (u nás cca do nejakých 3 rokov).

oli18
18. jún 2023

Je

majlo1234
18. jún 2023

Poznam take dieta, z velkej casti to je zapricinene povahou rodicov( uzkostliva prehnane) a z toho vyplyvajucou slabou socializaciuo. V kazdom pripade sa to zlepsuje s rastucim vekom

vahcaac
18. jún 2023

Podľa mna to je úplne bežne 🙂 ja mám opačný extrem, nebojí sa ničoho a nikoho. To je tiež ťažké. Von sa rozbehne a letí a nič ho nezaujíma. To podľa mna tiež nie je úplne štandardne. 15 mesiacov. Ale pokial nemajú iné problémy a príznaky, tak neriešim 🙂

ariannazara
18. jún 2023

Môj malý bol tiež taky to bol horor od mala sa šialené bal ľudí, ja som s nim nikde nemohla chodiť. Návštevy,svadby tam by preplakal celý čas. Ale tak po 2.5 roku to prešlo v 3 rokoch išiel do škôlky a už je úplne v pohode už sa nebojí ničoho a nikoho. Asi je to len obdobie ale bolo to hrozne cela rodina ma ohovarala ze si zato môžem sama keď snnim nikde nechodím, ale nebavilo ma ho tam hodinu revajuceho nosiť tak sme nikde nechodili. A prešlo to ;)

euka210
18. jún 2023

Ano, moji 2 sa bali vysavaca, hlasnych zvukov, takze na svadbe ked sme niekde sli, sme mohli tak akurat na chodbe tancovat, alebo vobec 🤦‍♀️😭
Treti je v tom najhorsi...mixer, vysavac, kosacka, bruska...ani na dvor nevysiel 🤦‍♀️
Bal sa aj svagra, svagriny...o cudzich ani nehovorim...ma 7r a je to na dobrej ceste aj s ludmi...hanbi sa cudzich stale, hovorit s cudzimi nebude, v skolke nehovoril, ale lepsie uz, skola dobre, ale tiez deti su ok.
Mate vek separacnej uzkosti a asi bude citliva povaha.

laurikalalinka
18. jún 2023

Odkedy sa takto bojí,ak to prišlo nedávno,nezľakla sa niečoho,alebo deti,ktoré vyrastajú v tichom prostredí,len tak z ničoho nič je mi divné..