Mám pocit, že moje dieťa zaostáva

oblivian
18. máj 2017

Milé mamičky, prosím, poraďte mi, alebo ma povzbuďte. Moja dcérka má 15 mesiacov. V niekoľkých veciach som neistá...
Odkedy ako bábätko začalo vnímať svet, spí veľmi málo, stále sa po niekoľkých minútach/polhodine budí. Dlhý čas vedela spať iba na mne, nemohla som saani pohnúť, teraz aj keď je veľmi unavená, zatvárajú sa jej oči, ale nie a nie zaspať. Nejako jej to neide. V noci celkom pekne spí cca od 22-ej do 7-mej, raz sa budí kvôli hladu, alebo sa zobudí skôr a už nevie zaspať. Princíp "vnímavo a kontaktne" u mňa funguje, lenže hocijako sa snažím, neviem jej pomôcť. Ona by aj chcela spať, len...jednoducho nevie, Hlavne cez deň. A musíme byť úplne ticho, keď ju uspávame alebo kým spí...
Druhá vec je, že v roku začala tvoriť prvé slabiky, celkom pekne už "rozprávala", ale potom prestala. Teraz hovorí iba "mma" a to je všetko.
Okrem toho ešte nechodí, so sedením, plazením, lezením, so všetkým začala nejak oneskorene v porovnaní s ostatnými deťmi, ktoré poznám.
Na veľa vecí nereaguje, niekedy s ňou ani neviem čo robiť, lebo môžem sa ja hocijako snažiť, venovať sa jej, ale ak nie je z jej strany reakcia, akoby tam ani nebola, tak je to ťažké. Inokedy je živá, smeje sa a tak... Ale je taká...pomalá... Často má otvorené ústa, vyplazený jazyk. Očný kontakt sa s ňou niekedy ani nedá nadviazať. Akoby žila vo svojom svete, niekedy mám taký pocit. Začínam byť z toho nešťastná, lebo, ako som už spomínala, ostatné deti v mojom okolí v tomto veku už toho vedelioveľa viac!
Môže mať moja dcérka nejaký neurologický alebo psychický problém? Myslím si, že sa jej venujem dostatočne, veľmi sa snažím, len z jej strany často nie je odozva, aj keď sa prispôsobujem jej potrebám...

alex49
19. máj 2017

niektoré deti behajú v roku, niektoré by sa radi vyvalovali aj ako trojročné, neporovnávaj, susedove deti sa budú pomalšie učiť matiku, tvoj bude vynikajúci v plávaní, kamarátkine nebude vedieť zaspať bez mlieka v noci, tvoje bude super malovať
ak sa ti niečo nepozdáva konzultuj z pediatrom, ten ťa nasmeruje či, čo a kedy treba riešiť

hors
19. máj 2017

@oblivian Dobry den ,každé dieťa je iné ja mám 3 deti a každé sa inak vyvíjalo a každé diametrálne iné.Syn ten začal chodiť keď sám keď mal 15 mes.Dcerka stredná začala sama chodit ked mala 10 mes.táto najmensia ma tento mesiac 1 r a začína teraz chodit.Podľa mňa moc sledujete vývin svojej dcérky.Ona je ešte veľmi malá na neaku diagnozu záverečnú .Dajte jej čas,neporovnávajte každé dieťa je samostatná jednotka.Počkajte neaku dobu a potom to tiež te.Ja by som to pediatricke povedala a konzultovala snou.Ja si myslím ,že bude ako každé dieťa jednoducho ona má čas asi nebude taká rýchla ako maminka,ze hned Vseto chce :0)

diana20
19. máj 2017

@oblivian podľa mňa čo sa týka spánku, tak ste na tom perfektne, malička vníma veci a všetko chce vidieť, nič nezmeskat.. preto aj keď je veľmi unavená nechce spinkať podľa mňa.. ja si myslím, že deti toho často vedia oveľa viac než si my myslíme, len sa im nechce. Môj napríklad toľko vecí už povedal.. má 19 mesiacov a už povedal hojda, hop, bravo, ahoj, halo, betar a neviem čo všetko.. aj mama aj papa.. ale trvalo používa iba mama,volá tak mňa, ocina,moju sestru a pritom dobre vie, že som to len ja, lebo už používal správne tie slová.. ja som tiež na začiatku strašne kontrolovala či všetko vie a tak, ale potom som sa presťahovala do francúzska a vieš čo už to vobec neriešim, lebo tu keď som stretla v lete deti tak v rovnakom veku, ale zatiaľ čo môj už behal po štyroch a ja som sa bala, že je pozadu, tak iné deti v jeho veku tu ani nesedeli... pritom podľa toho, čo my vieme na slovensku bol ešte dosť pomaly môj malý a pozadu.. keď sa naozaj bojíš, tak sa spýtaj u doktora, ale inak podľa mňa sa toho netreba zbytočne báť 😊

siska53
19. máj 2017

@zuzulienaba sranda,nas tiez ten jazyk vyplazeny,ked sa na nieco sustredi. 🙂)
@oblivian tak mas asi smolu na same mamicky s prehnane sikovnymi detmi. Ja v nasom okoli az tak dikovnr nepoznam.

Na chodenie ma cas. Prve dieta sice v 11.m.,motorika podla tabuliek, druhe dieta az v 18.m.chodza,zaostavala v hrubej,vypytali sme sa na vysetrenia-maa slabsi svalovy tonus,odporucili cvicenie s detmi alebo plavanie.

Rec- obaja sa rozrozpravali az po 2.5r.,dovtedy len zvuky, cize nejake pomenovania fzrieb nehrozilo,odplienkovanie tiez az v 2,5r.- v oboch pripadoch po tatinkovi.

Tiez som mala niekedy pocit,ze ci vobec vnimaju,ked im nieco ukazujem a pomenuvavam. Ale vnimali!

Ocny kontakt ale mali dobry,ak mas pocit,ze toto nie je dobre, urcite povedz pediatricke,nech ta poposiela na vysetrenia.

oblivian
autor
19. máj 2017

@janickacrazy možno kým ste sa mu venovali Vy doma, veľa sa naučil a potom škôlka ho "pokazila", tam sa už nesústredí na individualitu dieťaťa, všetky deti musia robiť to isté, či ich to baví alebo nie a na určitej (priemernej) úrovni... 🙂

domin85
21. máj 2017

Ja Ti veim povedat iba z pohyboveho hladiska: dieta ma vediet sediet do 10tich mesiacov, v podobnom veku ma zacat stvornozit, chodza je v ramci normy do 18mesiacov. Ja viem, ze sa to nezda, hlavne ked kamaratkam a maminkam tu na koniku niektore deti uz v necelom roku behaju, ale ozaj je to v poriadku, ak by do roka a pol dieta nechodilo, je treba vyhladat odbornika. Rec si myslim je tiez uplne v poriadku, kopa deti (vratane mojho) zacne dake slabiky a potom akoby sa umlcia a pokracuju troska neskor. Vraj v dvoch rokoch by malo mat dieta cca 20slov v zasobe, ak nie je je vhodne vyhladat odbornika medzi druhym a tretim rokom. Odplienkovanie by malo byt cca do tretieho roku, dokonca som teraz niekde citala ze plienka na noc moze byt az do piateho roku v norme (inak moj syn ma teraz 2roky a 3mesiace, odplienkovali sme asi dva tyzdne dozadu a zmakol to za 24hodin 😉 predtym to bolo uplne bez vyznamu)
Skor by sa mi asi nepacilo, ze nenavazuje ocny kontakt. Ale ak si nie ista vo vyvoji, chod podla mna za obvodackou, nech Ti vypise listok k detskemu psychologovi. V idealnom pripade Ti povie, ze sa nic nedeje a budes kludne spavat 😉

gombicka
7. sep 2018

@oblivian ahoj, mozem sa opytat, takto po roku, ako to ide s vyvojom tvojej dcerky? Ja mam tiez taky podobny problem...dakujem

janahu7
7. okt 2019

@oblivian ahoj, smiem sa spýtať ako sa máte s odstupom času?

oblivian
autor
11. mar 2020

@janahu7 Ahoj, teraz má 4 roky a je v pohode. Nie je to žiadny génius, no je celkom šikovná, také normálne 4-ročné dieťa... 🙂 Len je veľmi-veľmi plachá, bojí sa ľudí a dlho jej trvá, kým sa s niekym skamaráti.

oblivian
autor
11. mar 2020
janahu7
11. mar 2020

@oblivian to je super, ďakujem za odpoveď
🙂 nech len napreduje a co, všetci nemôžu byť extroverti