Musí každé dieťa chodiť na nočník?

zabina27
20. nov 2015

Baby poradte mi, nas maly ma 1 a pol roka (mal presne v utorok), nechce sediet na nocniku. On prechadza uplne do jedu, ked ho tam chceme posadit, vzpiera sa, jasne, ze sam neposedi a udrzat sa uz velmi neda, ani si nemyslim, ze je to na nieco dobre, drzat ho tam nasilim. Ked bol mensi, ze este nevedel chodit, tak obcas posedel, ked uz prisiel na to, ako sa odtial "odbatolit", tak uchodil 😀 Ja to nejako az tak neriesim ani som nikdy nestresovala, ze preboha, preco tam nechce sediet. Horsie je, ze to zacala riesit svokra 😒 Ze ako to, ze nechce sediet na serbli a ze s plienkami nam ho nevezmu do skolky. Podotykam, ma rok a pol, v juni cakame druhe babo, cize do skolky pojde najskor o necele 2 roky, co ona dobre vie a aj tak sa tvari, aka som neschopna, ze som ho to davno nenaucila 😠 Fajn, na jej reci sa mozem...ale pod jej vplyvom to zacal riesit uz aj muz, no vyslovene vidno, ze ho nahuckala, tie iste reci... Konecne si dnes precital nejake clanky, tak snad pochopi, ze to nie je nenormalne v tomto veku...
No a moja otazka je - mate deti, ktore nocnik napriklad preskocili? Ze sli rovno na wc redukciu? Ze jednoducho sa im nocnik nepacil? Alebo je to obdobie, ze sa mu nepaci a za par tyzdnov obsedi? Ja teraz este na zimu nejako neriesim odplienkovanie, len teda aby sa toho nebal, aby obcas posedel, ale ked reve, tak ho nutit a nadrapovat sa s nim teraz nebudem.
Dakujem 🙂

dusika11
20. nov 2015

ahoj netlacit ..moje dvojacata sa odlienkovali same po dva apol mali
jeden si jedneho dna sam sadol abolo druhemu som prestala davat plienku v lete..v pravidelnych intervaloch sme polievali travicku..potom az nocnik...nenut..mozog na to dozreje ved nikto nematuruje s s plienkami svokru nepocuvaj to je taka nutiaca generacia...aj moja bola taka..vo veku jeden a pol im stiahla gate a nechala ich vonku tak behat deti sa dopisali a nechala ich v mokrych topankach ..no a tak boli podchaldene ze az.........
suseda takto tlacila na chlapca od pol roka nakoniec mali problem s kakanim zasekol sa a nekakal par dni.....az rok to trapenie trvalo..tiez pocuvla svokru a povedala ze uz nikdy by takto netrapila dieta

espresso
20. nov 2015

Ahoj! Nutit urcite netreba, treba, aby sam o to mal zaujem. Zo starsou dcerou som to riesila tak, ze kupila som este jeden nocnik. Na jednom sedela dcera, na druhom - nejaky macko.

maary11
20. nov 2015

@zabina27 Ahoj, dcera ma skoro 20 mesiacov, mala presne take obdobie, ze na nocniku ani za svet, uplny amok chytala, len teda svagrinina mala, ktora je o 4m starsia od nasej, krasne sedi a bla bla bla, tak sme tiez skusali. Uplne bez sance, tak sme sa na to vykaslali, a potom uplne zo dna na den (cca v 17mesiacoch) jej zrazu zacalo vadit hovienko v plienke. Zase hysak, lebo ona ho tam nechce, tak som vytiahla nocnik a zo dna na den zacala sama kakat do nocnika, po asi 3 tyzdnoch zacala aj cikat. Bol to boj, lebo tam stale bola ochotna sediet tak 20sekund, takze sem tam skoncilo hovienko aj na koberci ci podlahe🙂 Teraz ma nocnikovie obdobie, uz asi druhy tyzden ju nevieme dostat z nocnika, proste ide cikat a pol hodiny tam sedi, a krici, aby som jej citala, alebo hadzala si s nou loptu! Z totalne antinocnikoveho dietata je nocnikovy maniak 🙂
kamoska ma dvoch chlapcov, ani jeden nesedel na nocniku, isli rovno na velky zachod, ako tatino! A to mali 3 roky, lebo dovtedy uplne ignorovali vsetky pokusy o odplienkovanie..
Urcite netlac, bud to pride samo, alebo to skus na leto, ja malej na vonku (a spanie samozrejme) stale davam plienky, lebo kde by som ju teraz vyzliekala a davala cikat, pripadne prezliekala.. nebudem si nervy nicit kvoli tomu a dceru stresovat.. A na svokru sa vykasli, problem to je ak nechodi na zachod 4rocne dieta a nie 1,5rocne 🙂

egiginka
20. nov 2015

Ahoj, robis dobre! tym, ze ho budes nutit, dospejes akurat tak k este vacsiemu odporu a bude mat plienky este dlhsie z trucu. Ak ti mozem bporadit
budte mu prikladom. Hovorte mu, ze idete cikat, popripade zoberte mu nocnik na zacod a spolu cikajte, alebo, ze si sam zadocek moze utriet, samozrejme maminka este raz utrie a kludne mozte rovno redukciu! mozno chce byt ako vy dospeli. Popripade sa ho spytaj, ze ako si to predstavuje, vsak snad ukazovat vie 🙂 dat mu volnost a priklad a pojde to, moju sem tam nalakam, ze pod cikat, ze tu mas chrumku, alebo nieco ti pustim,,, my sme sa odplienkovali v 16m v 18m aj v noci, terax ma 22m a sem ked sa hra, jednoducho neni cas sa ist vycikat, tak preto ta chrumka, aby si necvrkla vonku. Poopripade skus mu dat slipky, ze ako to bude pre neho ked sa pocika,? Ja presne vidim na svojej, ze ked som to trochu silila, robila naproti, takze ser na svokru, manzelovi odkaz nech ho teda uci on, ked vsetko vie .... a zvladnete to:;) pomaly a hrou;)@zabina27

lauricka
21. nov 2015

@wetka nebodaj ste jedna z nich? Tak aby ste vedeli, MK je, nahodou, dost napomocny v mnohych veciach. Ano, ma svoje muchy, ano, je tu popisanych kopec volovin, ale ma aj svoje pozitiva a je tu mozne najst mnoho skusenosti a odporucani. A, mozno novinka, ak dieta nie je zrele na nieco, tak proste sa mozete na Mars vystrelit, tak akurat ho stresujete. Ja si nemyslim, ze dieta, ktore nechce sediet na nocniku, tak ho tam je treba lamat. A stresovat ho, ze uz ma davno vediet chodit na nocnik, ked nie je schopne proste vopred hlasit, ze mu treba a vydrzat, nez sa na nocnik dostane. Ak mu nevadi tam sediet, tak prosim, ak sa uz vie posadit SAMO, tak nech si tam sedi. Ale jeho schopnost chodit samostatne na nocnik to urcite neurychli. Vacsina deti sa samo posadi tak okolo deviateho mesiaca. Lenze my sme sedeli na serbloch v pol roku. Nech mi nikto nehovori, ze sme sa vtedy posadzali sami skor. Akurat, ze nas posadzali nasilu. A naco? Netusim. Ale verim, ze prat a zehlit dokola plienky sa nikomu dlho nechcelo, tak to chceli urychlit. Neverim, ze boli deti tak diametralne odlisne od tych dnesnych. Mozno neriesili zeny pi...viny na nete, ako pisete Vy, no tak robili ine pi....viny, nie? Strikovali, hackovali - mnohe to robia aj dnes, nie vsetky tu sedia cele dni, klabosili so susedkami o tom istom, co my tu piseme, ci? Ja si myslim, ze ludia sa zas tolko nezmenili. Len maju viac informacii. A prepacte, ale ked pocujem nazory starsej generacie niektore, tak to nijako nemozem prijat. Neda sa. A je to uplne normalne a prirodzene.

lauricka
21. nov 2015

@wetka ozaj a mate pocit, ze dnesne mamicky deti neucia pit z hrnceka a jest lyzicou? Tak malo citate tie pi...viny na MK. Lepsie pohladajte.

lauricka
21. nov 2015

@janinah nocne chodenie na nocnik sa lisi od denneho tym, ze dieta to nejde velmi naucit, to musi samo dozriet, dieta musi byt schopne sa zobudit zo spanku na to, ze mu treba a to si pyta u kazdeho svoj cas. Mnohe mamicky si myslia, ze ked ich deti to tak mali, tak to vsetky tak maju. Ale nie je to tak. Nechcem to vsak rozpitvavat. Lebo nechce sa mi dohadovat o nocnikoch, takychto debat je tu uz vela aj tak. Zadavatelka temy si ich urcite vie najst sama.

lauricka
21. nov 2015

@wetka ozaj, vas prispevok o pi...vinach, toto slovo som tu nikdy teda predtym ani vybodkovane nepouzila a ani necitala takto, az od vas a posmesne poznamky k nejakej nasej vychove (s cim to suvisi? 😕 na margo nasich matiek) tiez svedci teda o nejakej, asi nepodarenej "vychove" vas samotnej. Tymto sa ospravedlnujem autorke temy, ze tu pisem od veci prispevok, ale nejak ma to trochu zarazilo. Tymto koncim debatu o nocnikoch a pi...nach... 🤐

evittam
21. nov 2015

@wetka Ty si tých super detí už koľko vychovala?

erickatt
21. nov 2015

Dcera chodila na wc. Sak som bola pri nej spadnut nemohla. Nocnik sme pouzivali malo

wetka
21. nov 2015

@lauricka Áno, patrím určite ku generácií staršej ako väčšina uživateliek MK. K ručným prácam som nikdy neinklinovala a moja matka štrikovala keď nás večer uložila do postieľky. U nás v rodine totiž deti nespávali v spoločnej posteli s rodičmi len preto, lebo chceli. Naviac je to nehygienické. Taktiež u nás deti nechodili s batohom na zadku do troch rokov len preto, lebo na nočník chodiť nechceli. Je pravda, že internet nebol, no potrebu viesť v parku či na ihrisku s kamarátkami debaty na tému ako moje dieťa kakalo, koľko a čoho papalo, som naozaj nikdy nemala. Nemusím hľadať na MK, o tom, že veľa detí prichádzajúcich do materskej školy nemá osvojené samoobslužné a hygienické návyky viem od priateľky tam zamestnanej. A žeby v minulosti matky malých detí mali čas a záujem o vysedávačky či vykecávačky so susedkami? O tom počujem prvý krát. Je pravdou, že nie som dlhoročnou uživateľkou MK, dozvedela som sa o ňom úplne náhodne v obchode, kde predo mnu stojace dievča presviečalo svoju kamarátku, že dieťa v brušku kope už v treťom mesiaci, a je to určite pravda, lebo to čítala na modrom koníkovi. Je smutné, že je pre niektoré ženy alfou i omegou anonymný virtuálny portál. A ešte na margo výchovy, keďže sa Vás to dotklo - napísala som niektoré mamičky, 🙂 i keď chyby vo výchove robíme všetci, jedni menšie a druhí už nenapraviteľné.
btw http://www.rozhovory.sk/clanok-0-22208/Co-prina...
btw pekný článok

wetka
21. nov 2015

@evittam Dve. 🙂 A som na ne hrdá. Dcéra je na rezidentom štúdiu v Oregone a syn sa vzdeláva v Bratislave - nie na súkromnej škole, na takú nemáme... 😀

zabina27
autor
21. nov 2015

dakujem baby za odpovede, vcera sa mi maly poobede zobudil, uz som nebola na pc 🙂
pisala som, ze odplienkovanie neriesim teraz, neviem, aky by to malo ny zimu zmysel, vonku ho vyzliekat z overalu?! len tu nechut k serbliku 😀 sice no, nechut nie je spravne slovo, on sa s nim kamosi, nosi si ho po byte, hodi donho lopticku, obleceny si aj sadne, ale vyzlecenemu asi vadi, ze pod ritou ma prazdno 😀
skusime asi tu redukciu, ale len na zoznamenie - ma to zmysel, ak mi este nejde o odplienkovanie? len chcem, aby to poznal, aby sa toho casom nebal, nocnik tiez mame stale v izbe na ociach, mozno ho raz vezme na milost 🙂
chcela by som riesit oducanie od plienok tak koncom jari, len som zvedava, ako teda zareaguje na babatko... bud zase plienky alebo mozno si necha vysvetlit, ze tie su pre male babatka a on uz je velky, uvidime 😀

zabina27
autor
21. nov 2015

@janinah skusim to s tou miskou, niekedy za par dni, nech ma pauzu, dakujem za tip 😉 tiez mame nocnik stale v izbe, dokonca mame dva (dostali sme), takze na ociach je...
ale tiez si myslim, ze nasu generaciu tie stale mokre zadky v latkovkach asi pohnali dopredu, minimalne tym sposobom, ako ktosi pisal - ze sa maminam nechcelo to stale prat. podla mna suche jednorazovky tie deti k nicomu nenutia 😒

katrinka8
17. dec 2015

@zabina27 - ahoj, moja dcérka na nočník chodila, na redukciu neskôr. Synček nočník ani počuť (má čerstvé 2 roky), na redukciu je ochotný si sadnúť. Ale zatiaľ úspech žiadny. Pri dcérke som sa poučila - vyvarovať sa chyby, odplienkvávať dieťa na zimu. Čítala som predtým kopec vecí, ideálne obdobie je jar - leto v roku, kedy dieťa dosiahne 2 roky (čiže ak Ti dieťa bude mať 2 roky v r. 2016, tak začať na jar- v lete 2016 a pod.). My sme skúšali tento rok v lete - bez úspechu, absolútne žiaden záujem, žiadna spolupráca. Odkladám bez stresu na jar. Uvidíme, čo sa bude diať, verím, že príde pozitívna zmena.
Na zimu je to zložité, lebo nemám odvahu nechať dieťa bez plienky vonku, vyzliekať všetky tie vrstvy oblečenia, overaly a pod. Prípadne riešiť nehody v tomto odeve v štádiu odúčania. A zase dávať plienku na vonku, na cesty a pod. a doma nie - mätúce pre dieťa. Zažila som to s dcérkou, tak už to opakovať nechcem. Počkám do jari, dáme plienku dole a uvidíme, čo sa bude diať 😉 lavne netreba riešiť okolie, každé dieťatko je iné a každé zdravé dieťatko sa odplienkuje. Do školy s plienkou nepôjde, neboj sa, a do škôlky tiež asi nie 🙂
Inak niekde som čítala nejaké body, kde bolo popísané, kedy je diseťa pripravené sa učiť. Aha, tuto to je:
http://www.dvojickovo.sk/index.php/starostlivos...

briseovna01
17. dec 2015

@zabina27 nečítala som ostatné, ale náš tiež nechcel ani počuť o nočníku v tom veku, vždy som vravela že jemu to potrvá určite aspoň do 3 rokov a potom odrazu sám si jedného dňa sadol 1x, potom 2x a o mesiac už chodil na nočník úplne bez problémov. čiže za mňa, ja by som ho nenútila on na to príde sám a možno bude chcieť ísť ozaj rovno na wc. zbytočne sa s tým nestresujte.

briseovna01
17. dec 2015

ešte mi napadlo že my sme skúšali v lete nech sa vypišká na trávu ale nevedel sám zatlačiť, nevedel ako na to, proste podla mňa dieťa na to musí prísť samo.