Nechávate bábo občas vyplakať?

bobulka34
22. okt 2007

niektore babenka vela placu, nechavate ho napr polhodinku len tak vyplakat v postielke. Kamaratka mi hovorila, ze ona nechavala dceru aj hodinku a po case jej to uz nebolo luto.

diddi
24. jan 2010

aponchie, sestricky na krmenie

aponchie
24. jan 2010

a to kde?vsak je rooming vsude ne?

mirka907
24. jan 2010

Nie vzdy sa ti hned podari mat rooming. Ja som mala komplikovany porod a mala bola u mna az na 6ty den. A ozaj mi ju sestricky nosili poctivo kazde 3 hodiny.

diddi
24. jan 2010

ja som lezala na gynekologii, na 5.posch a deti som mala na oddeleni na 6posch. a chodila som za nimi kazde 3 hod. na krmenie

aponchie
24. jan 2010

to je samozrejme ,ze ti je nosi co tri hodiny a ne co hodinu treba ..ja chodim na novorozenecke za kamoskou a sedim primo v te velke mistnosti kde jsou miminka a neverila jsem ,ze malokdy breci.u nas maji centralni mistnost se dvema sneky na ,kterych sou postylky a uprostred inkubatory ..miminka cerstve po narozeni vetsinou spinkaji ty v inkubatoru sem nikdy snad nevidela ani se hejbat a to tam chodim vic nez casto ..ja se rada kocham mimineckama tak ji navstevuju casto v praci 😀 u nas je rooming teda,ale kdyz s enecitis muzes jim dite donest ,ale ne na pul dne..jednou tam plakalo miminecko tak ho nosila na ruce nebo i dve zaraz jedna mlada sestricka..ale nemuzou to delat treba kdyz jsou dve na smenu maji nocni ted jim tam imrvere chodi maminky z pokoju s dotazy a ted je volaji do toho na porodni sal a ta jedna se tam z toho muze ...to ej hrozne teda.,ale drive za komaru to tak bylo ikdyz jich bylo na smene sto tak ti je proste nedonesli pac na to meli tabulky

zelmirka1
24. jan 2010

ahojte
v noci som riadne vytuhla 😀 myslim ze si tu trochu mylime co kto ma pod pojmov vyplakat
lebo vyplakat znamena ze babo place az samo prestane bez pomoci maminy akebo cohokolvek ineho a to je prave ten stres pre neho ktory zanechava nasledky. To ze idem na WC alebo nieco vybavit je uplne OK, ja neviem ako vy ale sa sa vycikam aj vykakam za par minutiek. Nikto nehovori mat babo zavesene na sebe 24 hodin denne,
stale si nerozumieme v tom ze babo potrebuje aby mamina bola pri nom a to ked place, ona pride a ono sa smeje znamena ze ju potrebovalo nie ze vymysla, proste prirodzene tuzi po kontakte s mamou. Aj babetka ktore velmi placu tak obcas spia takze fakt neviem kde je problem ist na WC alebo nieco uvarit ci upratat.
Ved neposudzujme babo ako hracku, ktora ked je napapana a prebalena tak musi byt spokojna.
Aj ja uz dnes maleho nechat kludne ziapat ked napr. nieco chce a nedovolim mu to, ale on uz velmi dobre rozumie. Inak fakt vas obdivujem ze tak dobre ste poznali kedy je babo hladne, ja ked som prisla z porodnice tak som len vedela za cca kazde tri hodiny ma papat a stale som riesila ked plakal ci uz chce alebo este nie, niekedy som kojila po 2 hodinach niekedy po 4 bolo to rozne.

annalena
24. jan 2010

Myslim baby, ze tu to uz je len o dotahovani sa o slovicka. 🙂 Je rozdiel totiz nechat babo obcas chvilku plakat (mne place mala aj pri obliekani ako by som ju z koze tahala, a nemozem ju predsa nechat holu) ked je to nevyhnutne ....a nechat ho skutocne naschval dlho plakat alebo vyplakat (co citam niekedy v temach o "uceni spanku").

Podľa priekopníka vzťahovej výchovy Dr. Searsa ako i podľa mnohých psychológov sú metódy typu "nechat dieta vyplakat" riskantné. Ak totiž bábätko plače a nikto nie je nablízku, dieťa prežíva úzkosť a paniku a jeho malé telíčko je pod vplyvom stresových hormónov. To môže mať negatívny dopad na vývoj nervovej sústavy a vyústiť do mnohých ťažkostí v neskoršom živote (neurózy, depresie a iné psychologické problémy).

Dieťa plače, aby s nami komunikovalo, nechce s nami manipulovať(ani snami necvici, nevydobija si, nieje "vychcane"....lebo nato je jeho mozog este nezrely, muselo by vediet uz abstraktne mysliet a to nevie, reaguje len pudovo) a preto by sme mali na jeho plač reagovať. Ak ho teda nechávate vyplakať, môžete ho naučiť aj to, že nemá zmysel dávať najavo svoje potreby, pretože nedostane žiadnu odozvu. Riskujete tiež, že sa narušia vzťahy medzi vami a vaším dieťatkom.

Niekolkomesacne babatko nevie kolko je 5, 10 minut, hodina, pre neho moze byt aj par minut vecnostou. Nevie, ze vysavac nieje nebezpecny a nevie, ze ked ho nechate same, ze sa urcite o chvilu vratita. To nechape niekedy ani 2 alebo 3 rocne dieta.

A naucit rezim sa da babatko aj bez nechania vyplakat. 😉

annalena
24. jan 2010

zelmirka az teraz som si precitala tvoj posledny prispevok. citas mi z duse 🙂

tommik
24. jan 2010

Annalena, já jen právě nad tím přemýšlím, jaký je v tom rozdíl. Dítěti se nelíbí oblékání a brečí a třeba se mu nelíbí v postýlce a proto brečí. Přestaneš s oblékáním, když brečí? Já právě uvažuju nad tím, jaký je mezi tím rozdíl. Samozřejmě, když je dítě oblečené, začne se usmívat a když někdo přijde k postýlce a dítě uvidí maminku, tak se usměje,protože pro něho je to záchrana ze situace, která se mu nelíbí. Jinak souhlasím, že někdy je to chytání za slova.

shaula
24. jan 2010

Tommik - no jo, jenomže to oblékání jinak vyřešit nemůžeš, tu postýlku ano 😉

zelmirka1
24. jan 2010

annalena diky, to som tu uz pisala aky to ma vplyv na nerovovu sustavu, ale stale sa nerozumieme ze vyplakat znamena nechat plakat az samo prestane bez pomoci maminy alebo cohokolvek ineho. Ked obliekam som pri nom
a zvladnem to rychlo takze to urcite nie je vyplakanie. Ide o to ze mamina chce varit alebo sa najest a dieta napr. place v postielke tak je dilema ci ho nechat a v klude si uvarit aj ked place alebo ho zobrat a vznika nervozita ze nic neurobi mamina.
stale sa snazim tu naznacit ze babo do roka nevymysla, netrucuje, proste uplne prirodzene je zavisle na mamine a to ze chce jej pritomnost je normalne. Neporovnavajte 6 mesacne babo s napr. 12 mesacnym, to je uz uplne o inom. Vsetky chceme spokojne babo ale tiez musime normalne fungovat, jest, varit, upratovat ci sa venovat manzelovi. Ale to vsetko sa da, aj tak si neviem predstavit nieco robit ked babo by plakalo v postielke, to mi ma dost stresovalo.

ivkaivka
24. jan 2010

shaula, o.k. vezmem na ruky a ono stale place...ako vyriesis...nic mu nie je, chce sa hojdat... 😒 budes hojdat jak blazon cely den a este aj pri krmeni, ako som to musela ja???

shaula
24. jan 2010

ivka - ano 😉 Dělala jsem to. Ptáš se, jestli mě neštvalo, že se v klidu nenajím? Ano, štvalo. Ale dělala jsem to pro své děti a tím i pro sebe - nechat je plakat bych psychicky nezvládla.

ivkaivka
24. jan 2010

to si nemala nic ine na starosti? Jedla si len chlieb? Vies, ja potrebujem aj navarit...pozehlit a to z oboch stran, lebo mala je ekzematik...na a pri zehleni si neviem predstavit mat ju na rukach...fuha, vy ste niektore fakt sikovne maminky, no mam sa co ucit...

sayast
24. jan 2010

annalena, krasne napsane 😵

ivko,nam velice pomohla manduca 🙂. mala byla a je spokojena ze je u me a ja mela obe ruce volne a zvladla co jsem potrebovala 🙂

ivkaivka
24. jan 2010

sayast, no mam to tiez, ale fakt sa mi zda riskantne behat s nou okolo zehlicky, ci horuceho sporaku...no vies, ja musim chodit nalozit aj do pece...a to uz by bola fakt sila, alebo vy by ste asi radsej niektore mrzli aj spolu s babatkom, len aby nezaplakalo

mirka907
24. jan 2010

Shaula a mozem vediet ako si to riesila s druhym dietatom?jedno si nosila 24 hodin na rukach a to druhe?
Ked to tu tak citam, mam pocit ze malo z vas zasilo situaciu ked sa dieta nevedelo ukludnit inak ako same.A preco?Lebo asi nedostalo sancu sa same ukludnit. Ako som pisala, ja som to uz zazila...A vtedy ozaj nepomahalo nic. Stacilo ju chvilku nechat samu a bola v pohode.

dvojka
24. jan 2010

ivka-víš,mám pocit že at tu napíšeš cokoliv,tak holky v tom pochopení nenajdou 😖

S tím jídlem 😀 ,já se vždy najedla když malá spala a nebo u kojení,jenže se mi kolikrát stalo že malé spadl drobek do ucha 😀 tak jsem od toho upustila.Někdy jsem z toho nošení taky byla na hlavu,říkal si že to dál už nezvládnu,ale zvládla a bylo to fakt ku prospěchu....
Ale to že Ivka svoje dítě neustále nenosí z ní neděla horší maminku než jsme kterákoliv zde 🙂

ivkaivka
24. jan 2010

dvojka, vdaka. No hlavou sa mur prerazit neda...
Mirka 😉

mirka907
24. jan 2010

zasilo=zazilo...sorry🙂

ivkaivka
24. jan 2010

mirka, moja sa tiez ukludni sama. Ked mala este len nejake 2 mes. a v noci mi stracne plakala, hojdala som do rana na rukach, nepomahalo nic, tak som sa rozhodla,ze ju polozim a dieta bolo spokojne a samo zaspalo. Takze asi potrebovala to....

janula34
24. jan 2010

Ivka - ja som mala maleho v satku a bolo to super. Urobila som vela veci s nim, maly bol v pohode neplakal. Do pece neprikladas predsa kazdu hodinu, resp. nestravis pri tom pol hodiny. A zehlit mozes vecer ked maly spi. Aspon ja to tak robim. Pozeram na film a zehlim. Je to o organizacii. A ano ked bolo velmi zle aj veceru som robila s malym v satku, davala som si velky pozor, veceru som musela urobit pre starsiu dceru, bolo to lepsie a rychlejsie akoby mal niekde plakat a ja nervozna varit, ako sa poznam, urcite by som to pokazila a nakoniec aj vykydala, lebo by som sa velmi ponahlala 😝 😉

ivkaivka
24. jan 2010

janula, Tebe vecer maly spal, moja nie...a asi ako niektore super mamicky som mala asi zehlit rano o tretej, ked mala zaspala a potom vstat o siestej, ked vstala....no este raz vysvetlim...to ze som ju nechala plakat, neznamena, ze som ju triznila, mala ma videla, pretoze som zehlila vedla postielky, alebo som ju dala do sedacky a bola pri mne v kuchyni, ked som varila, no nepomahalo,lebo chcela sa hojdat na rukach...UZ CHAPETE? ZE SA INAC NEDALO? A este raz...ono nam to zabralo (mala je maly smejo, zive striebro, ktore uz nie je zarevane, place len fakt ked jej nieco je - teda ju boli, co nie je takmer vobec). Takze som to vysvetlila dufam posledny x a pochopili to aj tie, co necitali predtym a aj tie co to uz citali,no akosi nedoslo,tam kde malo.... ☹

mirka907
24. jan 2010

Ked som dobre citala vyssie tak Ivka pisala, ze ma teraz kludne, usmievave dieta. Ja tiez...Malinka sa pri mne dokaze dve hodinky hrat s kludom anglicana...Ja som velmi vdacna ze je taka aka je. Malu vyrevat nenechavam, ale boli situacie ked to inac neslo a nehanbim sa za to a kedze je aka je, nemam pocit , zeby jej tych par plakani ublizilo. Viem ze budete tvrdit ze ved uvidim neskor a ja vam to neberiem. Ale tu treba jedno zdoraznit!!!!Nemienim ju nechat cielene vyrevavat, ale ak to inac nepojde a budem mat pocit ze je to jedine riesenie a proste sa potrebuje ukludnit sama, nebudem sa tomu ani branit.

ivkaivka
24. jan 2010

miruska, hovoris mi z duse. Ked som napisala, ze necham vyplakat, zrazu vsetky maju pocit, ze Olivia nerobi cez den nic ine, len reve a ja sa na nu divam a smejem sa.... nikdy som ju nenechala plakat dlhsie ako 15 min.no ale asi zbytocne to tu budem pisat milionty x. To ze niekto vyjadri iny nazor ako par - nam dvom znamym, tak je zle, proste dogmatizmus a bodka, oni su najsamlepsie a maju najviac skusenosti a ak niekto robi nieco ine ako oni, tak ho treba ukamenovat...

jasmia
24. jan 2010

Tak to čtu už od včerejška a nestačím se divit, mám pocit, že některé miminka vůbec nepláčou, respektive maminky nedělají nic jiného než chovají svoje děti a ty které si dovolí na chvíli dítě položit, považují za nestvůry. Moje Justýna taky občas pláče, když potřebuju udělat něco jiného, ale mám ji u sebe na lehátku a mluvím na ni, takže samotou netrpí a za chviličku se uklidní a směje se na mě. Já mám tři děti a kdybych měla malou jenom nosit a věnovat se jen jí, tak jak bych to pak vysvětlila těm dvom ostatním.

diddi
24. jan 2010

no...a teraz si predstavte mat dvojicky 😉

bredmax
24. jan 2010

ivka a mirka,jasmia 🙂 taky jsem včera napsala,že občas holt pláče a ve finále ze mě byla matka s tvrdou metodou a nevím co ještě 😀 ale nic si z toho nedělám,taky jsem ani jedno dítě nenechávala řvát nějak dlouho,ale občas to holt nešlo,někdo tady musí taky vařit žehlit atd a to bych si i v šátku bála.
A musím říct,že Ondrášek je šikovnej veselej kluk a nevidím nějaký následky,že občas holt plakal a mamka hned neběžela ho konějšit 😕

shaula
24. jan 2010

Diddi - že jo? 😀
Mirka - abych odpověděla na tvou otázku - bohužel u dvojčat to jinak nejde - pokud pláčou oba najednou, tak jedno se chvilku chová a to druhé bohužel mezitím pláče, pak se vymění. Ale znovu opakuji - je rozdíl NEMOCI dítě uklidnit jednoduchým pochováním (mám holt jen jedny ruce na dvě děti) a NECHTÍT. Takže ve výsledku jsem musela chovat několikrát déle než vy ostatní, protože jakmile jsem jednoho prcka konečně uklidnila, musela jsem ho odložit, abych uklidnila druhého, tudíž ten první zase začal plakat...
A rozhodně jsem neměla klidné děti, až do půl roku plakávali téměř nepřetržitě, spali třikrát denně po 20 minutách a to ještě každý jinak. Žehlila jsem po večerech nebo tehdy, kdy to prostě šlo - je to jen otázka seřazení priorit. Pro někoho je prioritou vyžehlené prádlo, pro mě neplačící miminko 😉 Ano, byla jsem vyčerpaná, strašně vyčerpaná, navíc jsem na ně sama, nemám babičky ani dědečky, kteří by mi pomohli, ale slyšet kluky plakat mě trýznilo natolik, že jsem udělala cokoliv bylo třeba, abych je uklidnila. Nejsem žádná supermatka, jen prostě poslouchám své instinkty a snažím se vcítit do dušičky toho malého bezmocného tvorečka, kterého jsem přivedla na svět bezbranného a spoléhajícího se na pomoc jeho maminky 😉

rimmel
24. jan 2010

shaula pekne si to napisala 🙂