Nezvládam nástup do škôlky

sosanna88
4. sep 2015

Dievcence, som padavka!
Viem, ze tym prejde kazda mama, niektora viac, ina menej ale mna to dostalo....
Mala v stredu nastupila do skolky, tesila sa, neplakala, zvladla to. Aj na druhy den, i ked to bolo horsie lebo aj deti okolo nej viac revali, tak sa jej to uz asi menej pacilo.
Nevadi, prezila. No dnes mi skoro rano vstala uz s revom a ze nejde do skolky, ostane doma...tak som ju nahovarala, ze tam je super atd atd ale nic. Revala.
Nechala som ju doma...kedze ja nastupujem az v january do roboty, mozem si dovolit nechat ju kedykolvek doma dovtedy, ale asi to nie je moc vychovne...vsak?
No strasne som nervozna, od prveho dna, skratka neviem to prekonat a najradsej by som ju odhlasila a nedala ju tam nikdy.
Nie som nejaka velmi uzkostliva, ale co sa tohoto tyka asi ano....Ako sa mam ukludnit?
Ako ste prezili tie zaciatky?
Ono...ja ako decko som skolku neznasala. Hoci som dospela, pamätam si ucitelky niektore, aj deti, pamätam si ako som tam sedela v kute a s nikym sa nechcela hrat. Iba s jednou babikou. Noc co noc a rano co rano som mame revala, ze nechcem ist do skolky. A v skolke som sa zatala, ze to teda len prezijem, ten den, ale nemienila som ani spat, ani spolupracovat. Nerobila som zle, ziadne problemy, len som tam skratka nechcela byt a davala som to patricne najavo.
Zeby trauma s detstva? 🙂
Moja mala je spolocenska, nema problem sa zaclenit, najst si ,,partakov,, ale predsa dnes nechcela ist a ja uz mam nervy a predstavujem si, ze jej niekto nieco urobil.
Je to moje prve dieta, tak ma nezvozte prosim ale poradte. Hlavne co mam robit so sebou.

siska53
8. sep 2015

@lalinko2010 pytali sa ta,ci si to cele dva roky neriesila. Keby si napisala nie, lebo po chvili prestal,tak je to jasne. Teraz je to uz jedno.

dai
8. sep 2015

@dusika11 precitala som si a rada to zreprodukujem ak budem mat este skusku podobneho typu 😉 aj ked som si to precitala tak seba neviem do tychto stylov zaradit kedze kazdu situaciu spracuvavam pod vplyvom konkretnych premien😉 co je situacia, nalada, konkretne nadstavenie mna/dietata, cas na riesenie situacie etc. etc. ... tych premien je milion - podla toho sa rozhodujem aj aky vychovny styl uplatnim - ak nieco potrebujem rychlo a dieta prave nie je ochotne spolupracovat tak nastupuje autoritativny styl, ak mam cas a dieta je otvorene a schopne prijimat informacie tak demokraticky...liberalny a zanedbavajuci u seba nenachadzam ale tie dva dalsie striedam podla situacie a miery a schopnosti pochopenia motivov pre danu cinnost ( ak dieta prave ma hystericky zachvat ze nechce ist do skolky tak v tom danom momente podla mna nepomoze ani hodina vysvetlovania lebo ono nie je vobec schopne ani ochotne pocuvat, nieto spracovat pocute... pokial viem ze dieta je inak v poriadku a v skolke v pohode tak by som v tejto situacii dala bostek , pomojkala a autoritativne dieta odovzdala ucitelke bez dalsich hodinovych vysvetlovaciek )
a suhlasim ze aj partnerstvo ma nejake mantinely - ale pre mna tie mantinely su omnoho pohyblivejsie ako pri dietatku - ale znovu - je to len o pochopeni daneho slova - pre mna sa na vztah medzi rodicom a dietatom proste nehodi

dusika11
8. sep 2015

@dai ja som si uz na tie styly nevedela spomenut preto som dala link aby som bola presna....autoritativny..tam dochadza v puberte k vzbure..liberalny je priliz volny....mne sa osvedcil..typ..ok cokolada po veceri..inac nie...ma na vyber? ma ..keby som bola striktna..ziadna cokolada povedala som a basta... aja som rodic..a bla bla..nastanu tieto situacie..po prve vzdor..po druhe..ok podvoli sa ..ale zajdu tajne..vedia kde je skrinka..po tretie...nepoveida nic psarvi ako poviem ale v puberte mi to zrata

dai
8. sep 2015

@dusika11 zatial nemam dieta v puberte takze toto mi tazko sudit. Ja tiez zvyknem davat detom alternativy ale nie v kazdej situacii, proste niekde chcem aby pochopili ze toto sa robit nebude - vid rozpravka ktora sa konci po 8mej - nie a koniec - mozu cez vikend, cez tyzden nie - vysvetlene maju preco... Co sa tyka vzdoru - tu si myslim ze to zalezi od dietata - moj starsi brat mal pubertu taku ze rodicia ani nevedeli ze je v puberte, a ja pri tom istom vychovnom style uplne inu, ml. brat opaet toto obdobie inak prezival - skor tie reakcie vychadzali z nasej osobnosti ako takej by som povedala - preto napr. ja ocakavam strasnu pubertu u mojej dcery ( kedze spochybnuje vsetko odkedy vie rozpravat - cize cca. od 1.5 roka, vo vsetkom sa vrta etc. ) u syna pohodovu - mozno budem prekvapena ale kedze viem predpovedat aj teraz reakcie mojich deti skoro na 100% tak si nemyslim ze budem daleko od pravdy.
pre mna osobne je najdolezitejsia vo vychove laska - aj ked som autoritativna musia deti vediet dovod plus ze ich lubim nech sa s nimi bavim akymkolvek tonom, detto demokracia ma svoje hranice ucinnosti ( ja som vystudovala historiu a ti poviem ze ani v historii mi tento system nevychadza nejak moc lichotivo - mnohokrat sa zvrhol do nieco skaredeho, vela ludi vobec nie je schopnych demokraciu ktora je spojena aj so zodpovednostou za seba a svoje rozhodnutia zit a omnoho lepsie by fungovali v diktaturach, mas aj teraz narody ktore taketo formy uprednostnuju... tolko k historickemu okienku🙂 )

lalinko2010
8. sep 2015

@dusika11 nemám diagnostikovanú schizofréniu, neboj sa psychiatra navštevujem od januára 2015, ale kvôli rakovine prsníka, moja ja mám vypnuté upozornenia, ale toto je téma čo ma zaujala a chcela som si prečítať názory a prišla som na to že ... ale už som sa vyjadrila čo si myslím a zopakujem - naučte sa pýtať!
a vyjadrovanie a používanie slov - tliachaš a podobne.....ja som použila dve slová - sliepky, vych.....

dusika11
8. sep 2015

@lalinko2010 nauc sa vyjadrovat..
tliachas je narecove slovo...slieúpka prepac ak sa tak bezne narecovo bavite..my nie..je vnimana ako urazka..vych..je cesky vyraz hanlivy oznacuje opišany vycurany..a to uznaj...ze..moc dobre nevyznie v kmobinacii nalepkovania pre male.deti-...samozrejme hystericke deti matky...
proste rada pomenuvavas ludi okolo seba..
s tou psychiatriou clovek obcas vyciti aj na dialku..mozno ti dal lieky..ktore sposobuju nevyvazenost tvojich reacii
uznavam ze to mas tazke..nuz stava sa..dnesna doba je tazka..ale pret by si mala mozno vyuzit cas co mas..aby si davala lasku..aj svojmu malemu a nenazyvala to slabostou..

dusika11
8. sep 2015

@dai historiu milujem moj tajny sen pssst je ze sa zahrabem na nejakych vykopavkach raz ked ..torska odrastu deti..sa zahrabem na dakom hrade...teraz sa ich vela obnovuje..ale nestudovala som to,..,,no..tak okrajovo..ako sprievodkyna..delegatka v zahranici..mala som tak liznute slovenske dejiny..ale..to tak okrajovo predansali nam z univerzity z nitry..kto nepozna historiu nepzna ani svoju buducnost
mne nesla matematika aj ked som nou presla ani fyzika a chemia..
laska je dolezita......ale znova opakujem varovali nas v skole pred autoritativnym jednanim..lebo..sposobuje problemy v puberte..hoci momentalne je to najlahsia cesta,.,proste treba to ustriehnut aby sa dieta nelamalo..lebo sa potom ked dozreje moze velmi vzburit...rodic uz potom zostane odstrceny

lalinko2010
8. sep 2015

@dusika11 presne - VYUŽÍVAM ČAS KTORÝ MÁM - verím že aj tebe raz niekto povie.....aby si využila čo máš - empatia!
prosím - ak píšešn a fórum tak čítaj po sebe....

slovo sliepka - pôvod ženského mena GALINA je buď latinský a znamená sliepka.... ospravedlňujem sa Galinám

tliachať - nenašla som, ale používa sa často - takže budem tliachať....