Nezvládnutá výchova u syna. Čo s ním robiť?

adriana1712
2. aug 2011

Ahojte. Trapi ma jedna vec. Nas 3-rocny syncek si robi co chce, nikoho nepocuva, pred nikym nema respekt, neuznava autoritu, je nervak, bitkar, a myslim ze aj rozmaznany ☹ Musi byt vzdy po jeho, ked mu poviem NIE, zacne zurit a kricat, pripadne aj buchat si hlavu o zem. Zbytocne mu nieco prikazujeme, ako napriklad..poupratuj si hracky.. jeho odpoved je nie, a dalej si bez zaujmu pokracuje vo svojej aktivite. Nepomaha ani kricanie, ani po zadku, ani vyhrazanie sa. Proste nic.,Robi len co on chce a nedajboze aby ho niekto rusil..velakrat sa uz na nas aj zahnal. A dalsia vec...je strasny placko, kvoli vsetkemu sa rozplace, aj ked je to skor krik ako plac. napr. dnes. pytal si zmrzlinu, a ked som mu povedala ze musi pockat, lebo cakame na autobus, tak koniec. vzdy mi vsade urobi cirkus, skrieka na cele mesto, aj susedia nas uz poznaju ako tych s uvrieskanym dietatom ☹ neviem cim to je, bojim sa, ze som nezvladla jeho vychovu. no inokedy je to zas take zlaticko...zaspieva mi, zatancuje, vystiska ma, vybozkava..ked ma takuto dobru naladu, aj cudzi ludia vravia..aky zlaty chlapcek, krasne dietatko....a ja si len v duchu pomyslim..no len dokedy ☹ prosim, poradte mi ako na neho, uz som skusila snad vsetko, a som v koncoch. Vopred moc dakujem.

nycanka
2. aug 2011

ahoj, zaujal ma nazov temy , tak som nahliadla a precitala si tvoj "problem"
Ja si osobne nemyslim, ze to je nezvladnuta vychova, ja mam sice 16 mes. synceka, ale tiez uz si robi svoju hlavu, je to uz osobnost a mozno je len viac temperamentny, ved ako pises aj zatancuje, zaspieva, polubi ta....
Skus zaviest bodikovu metodu, ja by som to takto riesila, urobte si nastenku a za ziskane bodiky bude vzdy odmena, ved ked pises ze ma uz 3 roky, tak by to mohol pochopit. Ked si uprace hracky dostane bodik, ked ti pomoze nieco spravit, spapa jedlo, daj mu bodik a za urcity pocet bodikov nech ma neaku odmenu. Nehovorim stale, lebo zas nie je dobre, ked sa nauci, ze za nieoc vzdy bude odmena, ale skus mu to takto vysvetlit, je uz predsa len starsi, mal by to uz pochopit. Ked si zacne buchat hlavu, robit svoje, skus ho nechat tak,nevsimaj si to.... nehres ho, nechaj to tak, ved jeho to musi boliet. 😝 videla som jedno video, kde si maly chlapec v nakuponom centre, resp. v potravinach ziadal od matky cukriky aleob nieco sladke, a ked mu nedovolila, tak sa hodil o zem, zacal jacat a kricat a matka zacala este viac jacat a kricat a zacala strhavat veci z regalov, to maleho uzemnilo a prestal, ako ja by som na toto urcite nebola, ale niekedy taktato podobna reakcia je viac prospesna, ako ked mu das na zadok. No neviem, ci som ti spravne poradila, dufam, ze ked sem nakuknem znova, tak najdem aj dalsie inspiracie, lebo my sme len v zaciatkoch a podobne situacie mozno aj mna cakaju. 😉

renca3
2. aug 2011

@nycanka - pri citani som cakala, co urobi ta matka v obchode. lebo takych situacii bolo dost aj u nas. no ale na strhavanie veci z regalu a krik treba mat guraz a peniaze za zaplatenie skody. 🙂

@adriana1712 - mas proste tvrdohlave dieta. my sme si tym presli aj 2-krat. starsi ma 7 rokov a ked ma svoje chvilky, este ho to obcas chyta. hodi sa doma o zem, ked od neho nieco chcem. vonku sa uz pravdaze hanbi.
pred cudzimi vystupuje ako slusne, vychovane dieta.

geegee
2. aug 2011

odporucam knihu Deti potrebujú hranice 😉

mv1
2. aug 2011

jóóój to som rada, téma ako vyšitá na môj stav 😠 ...práve som rozmýšlala, či som dobrá matka, keď som nezvládla svojho syna. o pár dní bude mať 5rokov a dnes ma vonku do špičky vytočil! vôbec ma nepočúval, ale vôbec, úplne ma prehliadal, vyzul sa a behal po ihrisku a tráve naboso, lebo jemu je tak dobre, keď som mu dohovárala, tak čo ty asi chceš 😝 ??? cez cestu ani za svet ruku, tak už mi vystrelila tá moja a hneď 2xpo zadku.., samozrejme plač a odutý, ani domov so mnou nešiel, zostal s babkou vonku, ani ma nepozdravil... nikdy sme nemali obdobie hnevu či vzdoru, vždy poslúchal na slovo a nemali sme problém. nie je zlý, je citlivý a skôr si myslím, že niekedy to neustojím a zlyhám ako napríklad dnes 😔 ...tie slovíčka: "milujem ťa ako nebo" myslí úprimne a zo srdca. tak asi toľko o mojom anjelikovi s rožkami 🙂

baranovadanka
2. aug 2011

no tak to je tema presne ako vysita na mojho syna ten ma 4 roky a fakt si niekedy myslim ze neviem co s nim robit. oproti nemu je ta moja 2rocna dcerka hotovy anjel. vobec sa nechce delit s hrackami a ked nie je po jeho krici vrieska a uz ani po zadku nepomaha 😒 uz sa sem tam hambim aj k rodine s nim ist lebo vymysla a nepocuva ma ...

evabb35
2. aug 2011

@adriana1712 Skúste zvýšiť príjem tekutín, doprajte mu viac spánku, aspoŇ 4 h denne na čerstvom vzduchu vybehať.

adriana1712
autor
2. aug 2011

Nerozumiem. co ma prijem tekutin spolocne s tym, ze neposlucha? napriek tomu myslim, ze prijem tekutin ma dobry, vypije za den 3dcl mlieka a stale pije dzus a cajik. a co sa tyka spanku...to je u nas nemozne, on sa proste nedokaze unavit a ked to skusam "nasilu", ze nech si aspon chvilu pospi..nemozne.... hned mi ujde z postele, proste vobec mi cez den nespava. a vonku je praveze skoro stale, vacsinu dna sa hra na zahrade, takze v tomto asi problem nieje.

skusim metodu bodovania, on ma rad taketo hry a myslim, zeby to mohlo zabrat 🙂 dakujem za radu 😉

adriana1712
autor
2. aug 2011

@baranovadanka Presne aj ja...bohuzial uz nemam maminu, ale ked idem s malym obcas pozriet dedka (mojho otca), je to hroza..uz tam radsej ani moc nechodim. moj otec je dost nervak a ked este ten moj certik zacne u neho vrieskat a hnevat, moj otec mi vycita, preco si ho neprevychovam, ze je to rozmaznanec, a pod. ☹ preto aj mam obcas pochybnosti, ci to nieje len moje zlyhanie ☹ som rada, ze v tom niesom sama a ze sa nasli mamicky ktore maju podobny problem. Pretoze nikde v nasom okoli som nezaznamenala taketo spravanie dietatka, tak som mala obavy, ze som na vine ja. ale asi to bude naozaj len tym, ze moj syncek je velmi zive dieta.

mici111
2. aug 2011

@adriana1712 ja by som sa asi poradila tak nezavazne s psychologom 🙂ze ak na take zive dieta..

evabb35
2. aug 2011

@adriana1712 mlieko nie je tekutina. Potrebuje piť nesladené vody. Príjem tekutín súvisí so správaním, s podráždenosťou dieťaťa. Takisto spánok. Choďte s ním von za každého počasia. Aj keď bude liať ako z krhly, aj keď bude skákať do kalúž a príde zablatený....potrebuje veľa pohybu na čerstvom vzduchu. Každý deň sa poriadne vybehať a tak aj unaviť. Koľko hodín denne trávi von na čerstvom vzduchu? Pri akých aktivitách? Musí sa unaviť. Poriadne. Vyblázniť.

wewe22
2. aug 2011

ak neni zly stale neni zle vychovany obdobie vzdoru naslo aj vas ked ti robi sceny nechaj ho nech sa vytrucuje ja viem je to velmi neprijemne poznam z vlastnej skusenosti hlavne je nepovolit ani o kusok ked uz zjedol vela sladkeho nech sa oplieska o zem ved on zisti ze mu to nepomoze nam to trvalo asi dva mesiace bolo to tazke ale teraz ked idem do obchodu a poviem ze nebudeme kupovat dzusik tak ho polozi spat na regal a ideme
vela trpezlivosti zelam

adriana1712
autor
2. aug 2011

@evabb35 Viem, ze mlieko by sa nemalo pocitat do pitneho rezimu, myslela som to skor tak, ze stale nieco pije, rano zacina mliekom a potom cely den cajikya dzusiky 🙂 on ma svoju oblubenu pol litrovu flasky s autickom so slamkou a skoro stale si z nej pocuckava, za den vypije aj 2 tieto flase. vonku s nim stravim takmer pol dna ked je pekne pocasie, lebo sa hravame na zahrade, ma tam svoje preliesky, bicyklik a chodia sa k nam hrat aj susedove deti, takze sa vzdy spolu vyblaznia. 🙂 a ked prsi, nechce mi chodit von, boji sa, vraj vonku je "bubak" 😀 heh. praveze, myslim ze pohybu a aktivit ma dost, niekedy sa cudujem, kde sa v nom berie tolko energie, a to ani nechce spavat na obed. vobec nieje unaveny, fakt nechapem.

evabb35
2. aug 2011

@adriana1712 Ale ako sa hrá na záhrade? On potrebuje behať, skákať, prejsť denne niekoľko kilometrov....hore kopcom, dolu kopcom.... Naše dieťa si chodí do záhrady skôr oddýchnuť. Asi tak.

Namiesto džúsov skúste dávať teraz v lete odšťavené ovocie a zeleninu zriedené s neperlivou vodou. Čo najmenej sladkostí mu dávajte. Aspoň na nejaký čas.

On potrebuje dostatok spánku. Pokiaľ nebude dostatočne a pravidelne spávať, tak sa správanie nezlepší. To je potom taký začarovaný kruh. Keď je dieťa už veľmi vyčerpané z nedostatku spánku, tak aj horšie zaspáva...On musí mať pevný režim. Jednoducho poobede ho ulož do postele a buď tam pri ňom, aby nevyskakoval z postele. Bude vymýšľať, nepovoľ.....on nakoniec Ti zaspí.....chce to strašne veľa trpezlivosti....ale inak sa nedá. Nech chodí v určenom čase spávať poobede a večer a v určenom čase ho zobuďte.

adriana1712
autor
2. aug 2011

@wewe22 Presne, aj v obchodoch mame problem. A ten zacina hned, ako vojdeme do obchodu. pretoze my nemozeme zobrar kosik do ruky, musime zobrat taky, v ktorom by mohol milost pan sediet 🙂 a uz sa tam ledva zmesti, takze ho tam nechcem davat. uz som sa mu to snazila vselijako vysvetlit, no trva na svojom. Raz sme boli v obchode, kde taketo kosiky na sedenie nemali, tak sme zobrali kosik do ruky a nepovedal ani pol slovka, az som ostaka prekvapena 🙂 ale nie dlho :-/ presli sme okolo regalu so sladkostami a uz to bolo. proste si zobral nejake cukriky, dal do kosika a hotovo. darmo som mu vysvetlovala ze to kupovat nejdeme, len co som chytila cukriky v kosiku ze ich idem odlozit, uz to bolo.. skrekot, piskot, hotovy cirkus. nebol cas na akekolvek vysvetlovanie.. aj ked vzdy pred vstupom do obchodu mu vysvetlim, ze nejdeme kupovat sladkosti, lebo mame doma, atd...prikivne hlavou ze suhlasi, no len v obchode akoby na to zabudol..☹

majka35
2. aug 2011

@evabb35 dovolím si oponovať ... mám snáď do bodky problém s @adriana1712, dokonca aj to s mamou a otcom 😖 chodím s malou von stále, aj keď prší, teší sa von, lebo ja jej dovolím skákať do mlák ... spí od tretieho mesiaca ukážkovo ... poobede spí 2-3 hodiny, v noci od 20.00 do rána ... som odporcom sladkosí, umelín a kadejakých sladených nápojov, snažím sa ju zapájať do rôznych činností a napriek tomu sa niekedy správa tak, že sa chytám za hlavu ... malá nerváčka, uvrieskaná a neskutočne ju teší, že ma vyprovokuje ... ani neopisujem situácie, ktoré som s ňou prežila, ale učiteľka v MŠ mi povedala, že toto nezažila za 30 rokov svojej praxe ... je veľmi šikovná, vnímavá, sama učí hrať pesničky na klavíri a skúša noty, kým sa jej to nepodarí ... vie krásne spievať, básničiek ovláda kopu ... ale správanie má niekedy totálne nezvládnuteľné ... povedala by som, že dosť často 😠

xlucia
2. aug 2011

@adriana1712 aj moji su riadna besnota a su dvaja... rob ako ti radi eva. my ak musime ostat doma, to sa rovna katastrofa. musiasa vylietat a vybesnit vonku. potom je to radovo lepsie. ked su vylietani,tak aj dost piju, aj riadne jedia. a to ich dorazi tak ze aj dobre spia. nie raz prideme domov tak, ze maju aj premocene gumaky. doma musi byt tepla sprcha, ale potom doma sa chovaju normalne...

kaja73
2. aug 2011

@evabb35 s tymi tektinami suhlasim-cukor by mal byt vynechany,stači fruktoza z ovocia.Ale co sa tyka toho unavenia,no neviem.Mne jej syn pride uplne pretaženy a preto nevie zasapa a ani sa ukludnit.ja som pri mojom prvom synovi robila tuto podla mna chybu-stale som ho chcela unavit-chodili sme 5 krat do tyždna na plavaren a tam fakt vela plaval,korčuloval od 3 a pol roka-takmer denne,bicykloval v 5 rokoch aj 10km trate,stale sme boli vonku a to fakt aktivne a nic.Pri druhom synovi som na radu jednej kocky zacala robit opak,kludny režim,pokoj a pravidelnost v ukladani na spanok.A toto nam zabralao,nie neustale pretažovanie.Určite,ak je dieta spravne vyspate ,treba ho unavit,ale ak ma spankovy dlh,podla mna treba konat naopak-ukludnit ho.Napr si par dni hlavne citat,maznat sa v posteli,hrat sa s kockami,ist na kludnu prechadzku atd a dieta uložit spat pri prvom naznaku unavy-trenie oči je už pokrocilyznak unavy.Treba si vsimat stišenie dietat,zrazu menej hovori,zapozera sa do blba-to je jeden z prvych znakov unavy.

xlucia
2. aug 2011

@majka35 to co pises, to je uz na psychologa. boli ste? co vam povedal?

hameeda
2. aug 2011

evabb35 : len taka otazocka ty so svojim denne chodis niekolko kilometrov,,alebo poznas niekoho kto to robi,,,to si neviem ani prestavit,,to jedine ze by som zabudla na celu domacnost,,,na pracu,,,na ostatne deti,,na manzela,,,,mozno potom,,nevyryvam,,len ma to tak prekvapilo,,ze preboha keby som denne mala chodit niekolko kiometrov tak asi sa jeho nastupu do skoly nedozijem,,,,ha,ha,ha

neviem mozno len ja si to myslim lebo mam dobre deti,,teda ja som doma general,,ked zavelim tak aj manzel rychlo robi to co ma,,inak s detmi mame uzastny vztah,,ale ja neprehanam,,teda mam ich viac,,mozno ak by bolo jedno bolo by to ine,,ale kedze je ich viac nie je cas na rozmaznavanie,,a moje deti maju jednu zasadu,,,vas zivot bude krasny pokial budete mamku pocuvat,,ked prestanene zmeni sa na peklo,,deti su naucene da sa povedat ze od roka ze mamka nie je papagaj a nebude veci opakovat dvakrat,, a mladsi uz vidia ze starsia pocuva tak rychlo aj oni,,mala tiez mala take finty ze hovorim jej chod si poupratovat a ona na to ignorancia velka,,tak hovorim jej ked si nepoupratujes tak vsetky hracky pojdu do kosa,,,nepocuvla chytila som igelitku strepala tam vsetky hracky zobrala malu a isli sme ich vyhodit do smetiaka,,,plakala jasne plakala,,asle kolko hodinku dve a od vtedy ked sa povie poupratovat tak sa poupratuje,,,mozno krute prisne ale ucinne,,pre mna lepsie ako sa nervovat aj ja aj ona,,, 😉

kamilka22
2. aug 2011

@adriana1712 nemyslim ze si zlyhala, ono do troch rokov sa formuje osobnost dietata a nema velmi zmysel mu dat par na zadok. Jednak tomu este casto nerozumie a to co nasleduje potom je plac a potom uz dieta len tazko nieco pochopi. Tvoj syn uz ma tri roky, z toho usudzujem, ze tie jeho kriky v obchode a na verejnosti na dosiahnutie svojho ciela pouziva uz cielene. Velmi dobre vie, ze sa za neho budes "hanbit" a nakoniec pre klud a zvladnutie napr. nakupu povolis. Mam synceka, ma len rok a pol, ale je to tiez riadny certik. Prve hadzanie sa o zem a trieskanie si hlavky o zem mame za sebou. Ja som si ho v takej chvili absolutne nevsimala a uprimne mi bolo jedno, ze sa mi trieskal o zem v obchode, ci na ihrisku, kde vsetky matky okolo pozerali, co som to za chuderu, ze ho neviem upokojit a vyriesit to inak. To nepochopi, kto nezazil. Nefungovalo na neho vysvetlovanie, ani pomojkanie a odputanie pozornosti. Prosto je inteligentny a az velmi dobre vie, co chce. Ignoracia jeho vzdorovania trvala 2 tyzdne a bolo po probleme. Mam starsiu dcerku, ta si tiez vedela vydobijat svoje placom, aj ked nebolo to hadzanie sa o zem. U nej som praktizovala mnoho z knihy "deti potrebuji hranice". Su tam dokonalo opisane situacie z bezneho zivota a presne aj problemy tvojho typu. Skus precitat a hlavne, ak raz synovi povies napr. "cukriky nebudu", stoj si za tym, aj za cenu nehorazneho kriku. Ver mi urobi to potom este mozno aj 10 krat, ale ked vydrzis a nepohnes pri tom ani brvou, tak sa to prelomi a bude dobre.

darca30
2. aug 2011

@majka35 Majka, chcem ťa potešiť. Ja mám presne rovnakú dcéru. Tiež na jednej strane "geniálnu", tiež sa venuje hudbe, sama sa naučila hrať dvojručne na klavíri od 4 rokov, na druhej strane totálne nezvládnuteľnú. Totiž mala som.... Toto jej správanie sme riešili asi do 4,5 roka jej veku, skúšali sme všetko možné, psychologické vyšetrenie, kde nám bolo povedané, že je nadpriemerne inteligentná a rozumovo veľmi vyspelá - proste sen každého rodiča, ale veľmi nezrelá. Odporučili nám biofeetback. Chodili sme naň asi 40 x. Celá rodina ma za to džubala, že prečo jej dávam takéto neoverené liečby, ktoré ovplyvňujú mozog. Ale to jej správanie sa fakt nedalo vydržať, bola strašne hyperaktívna a "labilná", mala proste nezrelú nervovú sústavu. Čo sa týka spania - pohoda, ale len v noci, a kým ju niečo nerozrušilo. Tiež žiadne sladkosti, len zdravá výživa a neustály program so mnou. Trápili sme sa - trápili, a potom malá proste "dozrela" a tak povediac zo dňa na deň sme zistili, že sa skľudnila a začala byť akási "empatická". Správanie sa veľmi ukľudnilo. Stále je temperamentná a živá, ale 80 % zlepšenie. Takže asi to chce hlavne čas, aby dieťa stihlo dozrieť.Pevné nervy ti želám a držím palce 🙂. D.

majka35
2. aug 2011

@xlucia samozrejme ... verdikt: prehnaná starostlivosť 😎

xlucia
2. aug 2011

@majka35 nemam slov ☹ , pojdete aj k nejakemu normalnemu? ja by som chcela ist so starsim, ale neviem kam tu v BA. tiez hladam referencie

majka35
2. aug 2011

@darca30 ďakujem ... až mi slzy vyhŕkli 😢
a čo je to biofeetback? ja som jej zatiaľ skúsila dať magnézium, na odporúčanie lekárky, ale nepomohlo 😔
ako si ju tak všímam, na jednej strane je veľmi šikovná a na druhej horšia, ako jej oveľa mladší rovesníci ... myslím správaním ... čo sa týka spánku, aj keď ju niečo rozruší, je v pohode, leží si hmká a nakoniec zaspí

majka35
2. aug 2011

@xlucia mne tiež došlo, že toto asi nebude tá pravá psychologička, pretože už o začiatku som si všimla, že rozpráva úplne z cesty ... ale povedala som si, na asi vie, čo robí ... ja tiež zháňm referencie tu u nás v KE, ale zatiaľ márne 😒

vodnarky
2. aug 2011

@adriana1712 -@evabb35 bude mat,co sa tyka toho cukru v niecom pravdu..lebo aj my si prezivame tiez teda po svojom,toto obdobie vzdoru 🙄 ..nam to poradila lekarka,leboze cukor podporuje a clovek ho normalne potrebuje na energiu..a teraz si zober,ze deti ju(energiu) maju aj tak viac ako my.. 😉
inak my to teda nemame az take,ako ty,ale ak nepomoze nic,skus toho psychologa..drzim palce.. 🙂

siskaa
2. aug 2011

@hameeda @evabb35 to myslela s tymi kilometrami skor ako navod, kazdy nech si to prisposobi na seba a svoje dieta, podla mna vie o com hovori 🙂 ten cukor a spanok su skutocne velmi dolezite, dieta, ktore nespava, byva predrazdene a vyzera, ze potrebuje menj spanku ako ine, ale v skutocnosti sa mu nazbieral spankovy deficit a zaspat nevie, treba to dat postupne do poriadku a cukor = energia, tak tiez ho davat minimum, aj v skrytej forme.

mna prve co napadlo je, ze ci ste nerozmyslali nad psychologom? ja by som nevahala a urcite by som isla touto cestou, dieta moze mat nejaku povahovu crtu, na ktoru sa mozno nejde spravne, mozno bude stacit malo a da sa to do poriadku. ja by som sa bala, hlavne u chlapcov, lebo vela nervakov som zazila ako dospelych chlapov a som presvedcena o tom, ze chyba sa stala prave v detstve a v prostredi, z ktoreho pochadzaju v kombinacii s ich povahou, ktoru bolo treba nejako inak okresat.

janka79
2. aug 2011

@adriana1712 ja som skoro rok ucila syna(teraz ma tiez 3 roky) umyvat si zuby...nechcel, plakal, hneval sa...aj som mu povolila a zuby sme neumyli...potom som si povedala, ze vsak je to pre jeho dobro...a tak si ich musel umyt, aj ked sa hneval...povedala som mu, ze mu nepomoze vystrajat a aj tak si ich bude musiet umyt...a sice po roku, ale su vysledky...vie, ze je cas umyt zuby, tak si ich umyje bez divadla okolo toho...a tak je to aj s inymi vecami...v obchode mu tu vec nekup, trvaj na svojom...dcera ta je zas ina, na nu netreba tolko trpezlivosti...takze podla mna je tvoj syn normalny, ma obdobie vzdoru,ktore sa prejavuje tak ako sa prejavuje a potrebujes viac trpezlivosti, ako pri inych detoch...ked ho nevychovas teraz, potom uz nikdy...ziadne biofeedbacky a neviem ake experimenty na dietati...len trpezlivost, trpezlivost a trpezlivost
inak, ked je tvoj otec nervak, asi to mat maly po nom...moj syn ma tiez povahu po mne...tak ho beriem takeho aky je, nehladam priciny jeho spravnia neviem kde

ani3012
2. aug 2011

@nycanka bodová metóda v Paťkovom 3 .veku veľmi dobre zabrala ,odporúčam aj ja 🙂 @adriana1712
a teraz ? Práve chystáme tabuľku odmeňovania...bude si zarábať € 😅 čo už...stále niečo chce kupovať ,tak využijem príjemné s užitočným
príjemné- urobí čo chcem (s mm si musíme sadnúť a "obodovať" určité domáce práce )
užitočné- zistí,že peniaze sa nerodia v bankomate..aj keď mu to vysvetľujeme,tak stále len to svoje,hlavne ak po niečom túži...😝

@adriana1712 inak aj Evička sa ešte hádže o zem,plače až híka, ale postupne je toho menej a menej,takže som rada...aj sa stalo,že v obchode predavačka povedala na malú: ty si taká zlá ? Ja som jej povedala že nie je,len skúša a čakala som až ju to prejde..keď neprechádzalo,tak som ju vzala nasilu na ruky ,počas cesty nič nehovorila,len keď som mala dojem,že asi už ma bude počuť,tak som sa jej spýtala úplne na inú vec a ona zabudla...

kamilka22
2. aug 2011

a este ma napadlo, pises, ze syn pije dzusiky - radsej mu daj nesladene napoje - ako tu radia baby, jednak bude z nich mat menej energie a na druhej strane prave dzusy a kadejake jupiky su najcastejsim dovodom pre vznik zubneho kazu. A hadam nie je nic horsieho ako dat opravit zubok 3 rocnemu dietatku...viem o com hovorim...