Od akého veku ste začali dávať deti na nočník?

javesi
3. aug 2010

chcem sa opytat, odkedy ste zacali davat deturence na nocnik? vdaka

katkas1
14. apr 2012

od 18 mesiacov ked uz aj chape na co tam ma sediet a aj vie zadrzat vedome moc

cecil36
14. apr 2012

Dceru som davala od cca 5 mesiacov. V roku sme boli uz bez plienky cez den a ked mala rok a tri mesiace, bola bez plienky uz aj v noci. Samozrejme, vsetko prebiehalo nenasilne 🙂 Rovnako to planujem aj u syna. Ked sa da dieta na nocnik uz ked chodi, tak z neho zdrhne 😀 , takze zacat radsej skor.

flowerfairy
14. apr 2012

Ja som niekde citala, ze na nocnik by sa malo ucit az okolo 2 rokov, vtedy to uz dietatko plne chape a vie zadrziavat. Ja som to tak urobila a islo to bleskovo a bez problemov, najprv cez den a po par tyzdnoch aj v noci. A v noci sa mi pocikal len jediny raz, aj to sa mu snivalo nieco hrozostrasne.

30petra
14. apr 2012

gratulujem všetkým maminám, ktorým sa podarilo takto skoro dávať dieťa na nočník....dcéra má 18 mes. začala som aj ja cca v 7mesiacoch, darilo sa nám, ale zrazu z jedného dňa na druhý, keď som ju posadila na nočník, strašne kričala, kopala, tak som ju na chvíľu prestala dávať s tým, že to skúsim neskor....zatiaľ sa nám nedarí, sedí dlho a keď ju zabalím vtedy sa pociká....začala sa budiť v noci na to že má mokrú plienku a pritom vždy mi ukáže aa /na plienku/, keď sa pociká....snažím sa ale ona má svoju hlavu ☹ tak dúfam, že toto leto to vyriešime

mamavera
14. apr 2012

podľa mňa nie je žiadúce, aby dieťatko vedelo zadržiavať, ale aby si vytvorilo návyk. Ja som dávala asi od osem mesiacov, ale spočiatku len ráno, aby sa im to nesprotivilo, vytvorili si návyk mať ráno stolicu a ani jeden sa od roka už nepokakal, lebo vždy išli ráno na nočník. Neskôr som ich posadila poobede pred spaním, pred večerným spaním, a už v roku a pol ani jeden nemal plienky. Prirodzene, bez nátlaku, v necelých dvoch rokoch nemal sme už nemali plienky doma vôbec. Deti som sledovala, aby som vedela približne odhadnúť, kedy ich treba posadiť, ale nedržala som ich tam donekonečna. Vždy som dbala, aby sa im to nesprotivilo. Keby maminy museli plienky prať, tak by ich deti nemali na zadku ešte v troch rokoch. Nemyslím nehodu, myslím mať plienku vo dne v noci. Očakávam búrlivé reakcie, ale stojím si za svojím názorom. Deti, ktoré prídu v dvoch rokoch s plienkou do materskej školy, za pár týždňov bez problémov odučíme.

andrejecka
14. apr 2012

ja so dcéru prvý krát posadila na nočník až v roku, skorej nie, a v 15 mesiacoch sme už cez deń nemali plienku a v 16tich ani v noci a syna na nočník tiež posadím až v roku

koniarova
14. apr 2012

Na nočník som nedávala žiadne z mojich detí. Učili sme sa hneď na záchod. 😉 Nevidím v tom absolútne žiadny zmysel, naučiť ho na nočník a potom učiť na záchod. Obaja mali cca 19-20 mesiacov.

A ešte jeden môj čisto osobný názor. Takéto, akože posádzanie na nočník či záchod vo veľmi malom veku je úplne zbytočné. Dieťa si samo musí uvedomiť, že chce vykonať potrebu. To, že ho tam posadím 20x za deň z vlastnej iniciatívy je blbosť.

ilona3
14. apr 2012

🙂 prveho syna od 6 mesiacov ked vedel sediet, poctivo pri kazdom prebalovani po jedeni, pred a po spani... od plienok sa oducil ked mal 2,5 roka a na noc mal plienku do 3,5 roka
🙂 dceru cca od 6 -8 mesiacov ale menej casto (pri dvoch detoch nebolo tolko casu) od plienok sa oducila ked mala 1,5 roka a na noc 2,5 roka.
🙂 najmensieho posadzujem cca od 15 mesiacov vacsinou rano ked vstane ( ked chodime do skoly tak ale vacsinou nestihame 😉), na obed pred spanim a vecer pred sprchovanim.
velmi to neriesim, pretoze ked bude zrely sam na to pride a predpokladam ze naveky plienky nosit nebude a stresovat nocnikom dieta aj seba nemienim. najviac to riesi moja svokra (nech si riesi 😀) lebo znamych vnucka od 1,5 nenosi plienku 😀 😀 😀 a preco mi este nosime 😉
som poucena od starsich ze darmo sa ja budem snazit a posadzovat kazdu hodinu ak dieta nie je zrele neurobim nic. zvierac si deti zacinaju uvedomovat a dokazu ho ovladat cca od 18 mesiacov.

viki2912
14. apr 2012

no my sedime na nocniku od roka tusim...ale nie vzdy,minule sedela sedela zo 15 min,potom vstala,posunula sa a vykakala na zem...takze dnes ma 15 mesiacov a skusame sem tam.uz tam posedi aj 20 min,vycika,parkart kakala,ale tak skusame zatial....

adupal
17. apr 2012

Staršie syna som začala dávať na nočník, ked mal 7 mesiacov. Ked mal 18 mes. bol už cez deň bez plienky a mesiac nato aj cez noc. Teraz mám 15 mesačnú dcéru, ktorú dávam od 6 mesiacov na nočník. Doma plienky už nemá , ale ked ideme von, tak jej ešte dám. Čakám na teplejšie počasie, aby sme mohli začať aj von bez plienok. Cez deň ked ide spinkať, tak už plienku nemáme 3 týždne.

jaaty
17. apr 2012

od 9 mesiacov, pokiaľ sa dieťa "nebráni" treba začať čo najskôr.
... samozrejme nie za cenu stresu 🙂

dokocaidovoza
18. apr 2012

Ked je dieta pripravene, vacsinou okolo 16-18 mesiacov. Skore posadzovanie zvacsa nic neurychli, ak dieta nie je pripravene. Pripravene znamena, ze vie, ze mu treba a vie to aj odkomunikovat.

digysa
18. apr 2012

Syn bol prvy a ako pokusny kralik a po roznych natlakovych komentaroch "zasadne iba od slovensky rozpravajucich ludi, priatelov, znamych a rodiny" som ho pravidelne usadzala na nocnik od 18 mesiacov....100%-na uspesnost bez akejkolvek nehody sa dostavila v 3-och rokoch a 3-och mesiacoch (vytvorila som na to tusim aj diskusiu)

Pri dcere som vsetky "slovenske komentare a rychlokurzy" na odplienkovanie odignorovala, co som asi urobila najlepsiu vec na svete.
Dcerku som neucila NIC, ziadne sadanie, ziadne nocniky, ziadne lekcie... Mala 2 roky a 4 mesiace, ked mi povedala, ze ona chce princeznovske nohavicky a sediet na zachode, ako velka slecna.... Odvtedy som plienku nepouzila....

Zaver je taky....syna som drezirovala skoro 2 roky a nicila si nervy (doteraz si to vycitam)
Dcera sa naucila ist na zachod sama bez "slovenskej drezury" 😎

margarita
18. apr 2012

skusala som to 1.x v cca 18m, ked sama hlasila, ze cika alebo kaka, ale to bolo len prechodne nadsenie....tiez som si vypocula bludy o tom, ze treba posadzovat odkedy sa nauci samo sediet - hmmm, pride mi to, akoby odkedy sa vozi v aute sme ho uz mali zacat ucit soferovat, lebo vie, naco to auto sluzi 😀 .
potom som sa niekde docitala, ze rodicia, ktori zacnu s posadzovanim na nocnik v 20.mesiaci, ho tam vysadia v priemere 2380x menej, nez ti, co to skusaju uz od 6.m. 😉

tak som si pockala, usetrila nervy pri vzdore a utekani z nocnika aj pranie pocikanych veci,
a kratko po 2.narodeninach to za 3 dni pochopila uz bez nehody. plienku na noc sme zrusili o par tyzdnov na to.

fakt nema zmysel to hrotit a silit, lebo kamoskin(a) je uz bez plienky a pod. - pisete si to aj do zivotopisu, ze odkedy nemate plienky? 🙂 ja fakt nie, nie je to podstatne pre zivot, len nam mamam sa to tak niekedy zda 😉

minewka
18. apr 2012

Cca od 10 mesiacov - 1-2x cez deň sme posadili na nočník, keď sa niečo podarilo - veeeľké ovácie 😀 ...Teraz má 12,5 mesiaca, do nočníka kaká pravidelne, piškanie - 80% úspešnosť.

Cez deň keď sme doma, malú nechávam bez plienky.

Na nočníku neprotestuje, neplače, vždy v momente keď pišká , začne tlieskať 😀

Myslím, že v dnešnej dobe sa deti dosť podceňujú a pomaly nič od nich nikto nechce... 😅 😅

sampo
18. apr 2012

hneď ako vedela sedieť, čiže cca v 7 mesiacoch. 😉 Bez plienok bola cca v 20 mes. Na kakanie si zvykla veľmi rýchlo, mali sme potom nehodu sotva 10x aj to väčšinou len preto, že sme nestihli alebo sa "nedalo" (napr. v aute) .. nočník nikdy nebol nepriateľ, práveže je po otcovi a niekedy ju odtiaľ neviem dostať 😠

nasta197
18. apr 2012

Ahoj mojho som dala prvý krat ked mal 10 mes. zlakol sa a plakaal úplne amok.. potom sme mu nechali nočník na očiach (pri hračkách) zvikol si nanho a teraz pekne sedká rano sa vykaká aj vyciká a aj cez den niekolko krát ho posadím 🙂 zvykol si 🙂

papuka
18. apr 2012

moj prvý syn nechcel sedávat na nočníku, tak sme skusili normálne WC a držali sme ho, od plienok sa odučil velmi rýchlo mal niečo cez 1 ročik a to aj v noci - naša starká ho vyhrešila a dala mu ovoňat smradlavú plienku 😀 , ako to bude s týmto našim druhým , tak to netušia ani srnky 😀

kosta123
21. apr 2012

Ked mala 9 mesiacov hravou formou,,,,od roka kaká sama do nočníka a od roka a pol nemáme plienky.

cmulinko
21. apr 2012

moje deti neznasali nocnik...a ani som to neriesila.pockala som si,kym sami trafili na zachod...vycikali sa,splachli,umyli si ruky a vysli von 😀 .....prvy mal 2 roky a 10 mesiacov a druhy mal 2,5 roka.....viem,viem je to straaasne neskoro 😀 😀 😀

lilliaan
21. apr 2012

Maminy, ktoré svoje deti dávajú na nočník už v 5. mesiaci, keď ešte ani nevedia same sedieť, sa zrejme len chcú pochváliť na fóre a pred kamarátkami, čo ich dieťa "dokáže" 😀 Pretože v skorom veku si deti ani neuvedomujú svoju potrebu. A to, že sa tam bábo vykaká či vyciká nemá so šikovnosťou dieťaťa nič spoločné, skôr je šikovná maminka, lebo sa trafí do tej "správnej" chvíle kedy ho na nočník posadiť. Dieťa sa zbytočne trápi a rodičia stresujú. Poznáte nejakého dospelého, ktorý ešte stále kaká do plienok len z dôvodu, že ho to mamička nenaučila? 😅 ja nie 😅 Každé dieťa to zvládne, netreba sa ponáhľať.. skôr počkať, kým bude tomu aj samo rozumieť a uvedomovať si, že potrebu zadrží kým si nesadne na nočník/wc 😉

modrofuzik11
22. apr 2012

sara zacala sama od 1,5 roka. chodili sme na plavanie a ona tam videla starsie deticky, ze to tak robia, tak aj ona chcela🙂

nathalie111
22. apr 2012

Ja som Ameliu zacala davat ked mala cca pol rocka. Po dennom spinkani (aj 3 hodinovom) mava vacsinou suchu plienku,tak ju hned posadim a vycika sa...A aj na kakanie sme mali uz od malicka signal,ked teraz zacne "tlacit",tak ideme na nocnik...a tak nam to funguje....v podstate odkedy pochopila,na co ten nocnik je,kakava vylucne do nocnika... 😉
Spotreba plienok klesla a urcite sa jej aj lahsie tlaci...
myslim,ze je to len o zvyku a v takomto veku najma o sikovnosti mamiciek vystihnut ten spravny moment.. 😀 ale radost,ked to vyjde,je dvojnasobna.... 🙂 😉 🙂
A pri starsej dcerke som to robila rovnako... 😉

exupery
22. apr 2012

Zacali s me nedavno,mala cca 2roky a jeden mesiac,behom jedneho mesiaca je bez plienky,ma len na noc,a este na kakanie...takze moja rada znie,az ked dieta dozrie,naco h onutit skor,ked samo nechape o com to je,nema zadrzovaci reflex...

wladka
22. apr 2012

Nechapem, co tak skoro davaju deticky do nocnika. Psychologovia odporucaju az vtedy, ked sa bude vedet vypytat, idealne podla nich je 18-24mes. Skor to len vystresuje dieta, a dlhsie trva odnaucanie. Ja som tiez stresovala v roku malu (je cez leto narodena- zdal sa mi idealny cas), nemalo to ziadny zmysel 😲 , potom som citala clanok od psychologov, vykaslala som sa na to.. Potom o rok som to zas skusila, ked mala 2r. cez leto, to uz hlavicka inak rozmyslala, behom tyzdna odnaucenie od dennych a nocnych plienok, cca o mesiac-dva uz na WC.. Bez stresu, s malickymi odmenami- vnimala to, tesila sa strasne, komentovali sme to, pocuvali cikacku.. zabavnou formou..

5m. a sadat na nocnik mi pride drasticke 😝 .. ale samozrejme, moj nazor.. .. ale kazde dieta indivindi.. to ja viem, ako pedagog 😉 ..

katkatt
22. apr 2012

v 23 mes. Cakala som na leto. Rychlo to pochopil. Nehod nebolo vela.

lorine1
24. apr 2012

Ahojte ja som davala male na nocnik tiez od toho 7 mesiaca, no aktivne ho zacali pouzivat tak v 2 rokoch, cikanie zvladame perfektne ani neviem kedy si tam sadne a uz pozeram, ze je nacikane... cez den su uplne bez a na noc este davam taku poistku, ale planujem ako sa otepli aj na noc len nohavicky, uvidime, no problem mame s kakanim, stale do nohaviciek a to budeme mat v lete 3 roky, ked som na ne nakricala (co strasne lutujem, ale ujeli mi nervy) sa zasekli nekakali skoro tyzden, tak teraz som to nechala na ne, oni musia same pochopit, co je pre ne najlepsie ci kakat do nohaviciek alebo do zachoda... len dufam, ze to pochopia skor nez pojdu do skolky... ☹

lenka_b
24. apr 2012

Pod natlakom ostatnych som ju zacala davat od asi 18 mesiacov, ale to bolo velmi storo, vobec si to neuvedomovala. Aj ked som jej dala dole plienku, tak sa pocikala a hrala dalej bez toho, aby ju pohlo.. Ked mala 2 roky, tak sme opat zacali a potom sa akosi sama zacala pytat a uz sa nepocurala od vtedy... Je to urcite individualne. Mam kamosku, ktorej dcerka bude mat 3 buduci mesiac a este stale sa nepyta a vobec nema zaujem. Ak sa ju to snazia ucit, tak je tolko kriku a stresu, ze sa to neda vydrzat. Dieta je uplne vystresovane. Zase s takym niecim by som nevedela poradit... Ale take , ze davat ich uz odkedy sedia alebo tak je podla mna zbytocne, nervova sustava nie je dostatocne vyvinuta na to, aby si to uvedomovali...

natalitimk
24. apr 2012

ja ma zas taku skusenosť ža syna som začala davať ked už sedel sam,a stale ked som videla že už ide tlačiť tak šup ho na nočník 🙂 a dotlačil na nočniku 🙂 a my sme najprv kakali do nočnika aj sa pytal kakať a až potom čurať.mali sme to opačne 😒 😉 aj dcerku teraz davam na nočnik(ma 8m)a už sa pekne vikaka do nočnička 🙂 aj cely den bude čakať kym ju neposadim na nočník 😠 a potom rýchlo tlačí 😝

sea23
24. apr 2012

kedze som videla,kedy kaka,tak som to skusila v 7.mesiaci a odvtedy nam to ide kazdy den,s usmevom na tvari 🙂