Od akého veku vaše deti rozoznávali farby?

kubuliatko
20. máj 2013

ahojte chcem sa opytat od akeho veku vase deti poznali aspon 5 farieb?

linduska_
20. máj 2013

@kubuliatko synovci moji dvaja, mali asi niečo vyše 2,5 roka a už vedeli asi polovicu farieb 🙂

gumimaci
21. máj 2013

V 2 rokoch ich zacal rozoznavat a pomenovat.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mawka
21. máj 2013

netabulkovat, preboha. kazde dieta je ine. moja poznala zakladne farby v cca 3 rokoch, horsie rozprava, zacala neskoro, ale zase sa vynikajuco orientuje vo svetovych stranach, ma technicke myslenie uz teraz a ked pozeram v skolke, ine deti co viem, hovorili uz od roka, aj farby, ale doteraz sa nevedia orientovat na ceste a podobne a maju 4 roky a stavebnice nic moc, ani logicke hry. fakt je kazde dietatko ine a pritom sikovni su vsetci 🙂 a hlavne ked pozriem na vykresy mojej a inych deti, tak nasa mala tam jedina posobi ako picasso 😀 u ostatnych je rozoznat o co ide, u malej nie 😀

157misicka
21. máj 2013

moj ma 27 m. a da sa povedat ze pozna modru, zelenu , cervenu, zltu...no modra a zelena sa mu sem tam pletie

anjelicek26
21. máj 2013

Max vie takmer vsetky bez mylenia... ako prvu vedel ruzovu a fialovu 😅 😅 Naucil sa to tak za posledneho pol roka postupne... viem, ze na prehliadke v troch rokoch sa budu pytat farby.

isiska
26. máj 2013

najstarsi syn niekedy okolo dvoch rokov. Neviem celkom presne, ale bolo to vtedy ked videl rozpravku auta, to bola prenho motivacia. Ked chcel byt ako čik (zeleny), tak sa aj farby na učil. 😎

kbeata
29. máj 2013

moj ma 2,5,vie ze existuju nejake farby,ale ho to este nezaujima 😉,vlastne ho fascinuje semafor,takze tie semaforove

horana
29. máj 2013

Syn pred 2. nar vedel vsetky, bez chyby presne, ale ako kazdy chlap len tie zakladne a kreslenie je mu vcelku fuk.
Dcera cca v 4och - dovtedy ju to netakovalo, mylila sa, akoby nevedela co chceme, a tak sme netlacili, nastastie ani v skolke - dali volnost neriesili, ale potom to nejak sama prekukla v priebehu par dni, a za tyzden uz chrlila jemne odtiene alebo kombinacie (nepovie oranzova ked je presnejsie jemnejsi odtien tak rovno broskynova, sedo-hneda...), hoc sme ju to nikdy neucili.
Tato diskusia zrejme ako mnohe podobne ma za ciel zistit bud aki sme ganialni ked to vieme skoro ako nik naokolo, alebo naopak ci sme este v norme ked to este nevieme.
A ako v inych veciach, ani v tomto sa nehodno stresovat. Nic neznamena rok sem, rok tam...napr. my mame ten paradox, ze prave dcera ktora sa to naucila neskoro (pomenovat, verim ze ich ako take vnimala davno), tak uplne prenadherne kresli nielen technicky ale aj faberne zladujuco. Asi to na nu posobilo tak silno, ze to potrebovalo dozriet.

tova
9. aug 2013

Medzi 2-3r. sa obycajne deti naucia 5 farieb. Samozrejme polovica tu ma geniusov, ale podla tabuliek do 3r. by dieta malo vediet cca 5 farieb.

kristinka1826
9. aug 2013

moj maly mal vyse 5rokov ked sa naucil farby spravne pomenovat.dovtedy hovoril slnieckova travickova a tak podobne.potom sa naucil vsetky pekne behom asi 2tyzdnov.

macamac
9. aug 2013

@tova ja sa nerada chválim a netvrdím, že mám géniusa doma, ale moja malá začala veľmi skoro rozprávať a hneď aj čisto ( na toto spomínajú dodnes fakt všetci, čo ju poznajú) a na moje počudovanie poznala farby tiež skoro, nielen základné,ale aj menovala "bordó, šedá, ružová,...." 😅
a ja neviem, odkiaľ to vzala, ale predpokladám, že zrejme od mojej mamy - keď ju varovala chorú, často kreslili a zrejme sa jej vypytovala, lebo na mňa už vyšla s hotovou vecou 😅 😀 😉 🙂

každé dieťa je iné a každé inak rýchlo napreduje v nejakej inej oblasti 😉

hlavne neporovnávať 😉
každé je originál
@kubuliatko

tova
9. aug 2013

@macamac nespominam ta, neviem ani ake stare dieta mas. Ja som pisala o vacsine deti.

dai
10. aug 2013

tak moje 2 rocne dieta este nerozprava🙂 ale urcite rozoznava najmenej 20 farieb😀...
nie baby, vazne... moja dcera zacala rozpravat plynulo v 15tich mesiacoch a ja som v jej 2och rokoch stresovala ze pozna malo farieb lebo mi nerozoznavala oranzovu a zltu... lekarka ma sprdla ci som na hlavu , ze vaecsina deti este ani slova nespaja v tom veku ( vidim to teraz na synovi🙂 ) - moja mala ide teraz do skoly a v ramci predskolskej pripravy a citania roznych textov k skolskej zrelosti som sa dozvedela ze dieta by malo farby rozoznavat do 5tich rokov - zakladne ( to pisu psychologovia vo viacerych priruckach na tuto temu ), dalsie az neskor - toto su teda tabulky... samozrejme ze kazde dieta je ine, moja krpata potom v 3och rozoznavala uz vlastne vsetky farby ktore poznam aj ja - dokonca aj fuchsiovu a pistaciovu🙂 pozna pravdepodobne viac farieb ako jej otec😀

emily76
10. aug 2013

Ked sme boli s dvojickami na zapis, pytala sa pani ucitelka na farby a Lucka vsetky spravne povedala a Janko len ticho stal..potom sa ho, vyslovene jeho opytala, aku farbu ma auticko....cieeeelneeeee...to bola jedina farba, ktoru poznal 😀

ellahop
10. aug 2013

V 21 mesiacoch. Ale jeho to zaujimalo, akej farby su auta a veci. Takze asi mam tiez genia..... 😉

monyccka
10. aug 2013

17 mesiacov. Nikto mi to neveril. Dodnes neviem, ako sa ich vlastne naucila. Este ze mame video zaznam, ako ukazuje farbicky a komentuje farby. V 18 mesiacoch poznala vsetky farby, plus vedela rozlisit svetle, tmave a odtiene ako bordova, bezova a pod..

lelask
10. aug 2013

Zltu, cervenu, zelenu a modru rozoznavala uz v 11. mesiacoch 😉 V 8. mesiacoch sme zacali kreslit, tak mozno to malo suvis.

macamac
10. aug 2013

@tova ja viem 😉 to nebolo myslené ako "protiodpoveď" 😉
malá má už 4 roky a farby vedela cca nejak ešte pred druhým rokom, tuším ako 1,5 ročná. ja si nezapisujem-čo je škoda 😀 😉 🙂

saska112
28. aug 2013

Moj syn pozna farby od 2 rokov 🙂

euka210
20. feb 2014

v 1,5r vedel podla farby vhodit kocky a teraz na 2,5r zakladne zacina rozpravat a priradovat

bodka70
21. feb 2014

toto je fakt prudko individuálne, prvá dcérka vedela farby ako 1,5 ročná. Chodila za mnou so štipcami na bielizeň a pýtala sa "toto je aká árba?", nevedela povedať "f" 😀 😀 😀. Druhá dcérka vedela farby tak "normálne", t.j. okolo 2,5-3 rokov. Posledný krpec má rok a pol a ešte sme len na "leveli" mama, ham a podobne, ku farbám máme ešte ďalekóóó .... 😉 😀 😀 😀

monhla
21. feb 2014

Moja staršia dcérenka v 18 mesiacoch rozprávala lepšie ako väčšina 3-ročných detí /to som nehovorievala ja 🙂 / a hoci vedla všetko pomenovať správnym pojmom, povedať samostatne pár vlastných viet, farby ju nezaujali. Vedela, že existujú, no vystačila si s delením farieb na ružovú a tie ďalšie 😀

Dnes má už takmer 4- roky a farby vie len základné - modrá, zelená, červená, hnedá, čierna, biela, žltá, oranžová a samozrejme ružová. No zvieratiek pozná viac ako ja.

matasu76
18. aug 2014

@katka116
Ahoj Katka,moja dcerka mala teraz 4 roky a netrafi sa presne ako tvoja do farieb,povie travickova,slnieckova,jahodkova,sniezikova...ale nazvy sa jej pletu..uz sa s manzelom bojime ze co to preco si nevie zapmatat...som rada ze nie sme sami...Mata