Problém s čítaním. Ako odstrániť hláskovanie?

motiilik
3. sep 2009

Ahojte,neviem či tu taká tema už existuje,ale nikde som ju nenašla.
Mám 7 ročnú dcerku,chodí do druhého ročníka máme problém s čítanim,konkrétne hláskuje a neviem,ako jej mam vysvetliť,alebo nejak pomôcť,aby to slovo pekne spojila a nehlaskovala ho.Ona to chce chda rýchlo prečítať a nedarí sa jej,ostatné deti v škole pekne čítaju a ona sa im chce vyrovnať,je z toho smutná a ja zúfala,viete mi niekto pomôcť,ako na to???Vela s nou čítam,precvičujeme to,ale nejaké to zlepšenie nevidím...Učitelka mi len to vždy povie,aby sme vela čítali,ale ja neviem,furt číta a nič...Budem rada za každu radu a pomoc pri našom zlepšení..Dakujem

csina
7. sep 2009

Mne sa zdá, že je to trochu nadsadený problém...Tiež mám dcéru 7 ročnú, sedem mala teraz v auguste, je druháčka a číta podľa rozličných okolností, rozlične kvalitne. Samozrejme poruchy netreba podceňovať a čoskoro naprávať, ale to , že druhák si ešte pomáha slabikovaním, by som tak tragicky nebrala. V triede máme detičky, ktoré čítajú plynule, skoro ako dospelák, dokonca vedia správne intonovať, väčšinou 8 ročné, ale aj deti, ktoré sú na tom horšie ako dcéra, ktorá tiež v podstate slabikuje, len tie slabiky hovorí za sebou, podľa toho, ako sa zadarí, pomerne rýchlo. Takže v konečnom dôsledku je to také robotkové sekané čítanie. Ale keď sa jej slová opakujú, už ich prečíta súvisle. Skôr jej robí problém čítať viacslabičné slová 3,4,5. Snažím sa s ňou viac čítať, už sme prekonali prvotné problémy s dvojitým čítaním, tak si myslím, že aj toto časom zvládneme. Učiteľka sa zatiaľ nesťažovala, vysvedčenie mala samé VDV, takže si myslím, že je to v norme. Skôr si myslím, že zaberá najviac nestresové prostredie, nič nasilu a pôjde to časom aj samé... Teda ak tam ozaj nie je diagnóza. Držím všetkým palce a želá veľa trpezlivosti.

kburgerin
29. sep 2010

viete mi poradit moj syn je prvak a nespaja pismena mam ist psychologovi

renab
30. sep 2010

@kburgerin Nie je to na psychológa priskoro? Moje deti síce vedeli čítať pred nástupom do školy, ale poznám deti, ktorým pochopenie, ako sa tvorí slabika trvalo 2-3 mesiace a teraz čítajú vynikajúco a s porozumením. Náš je tiež prváčik a o slabikách zatiaľ v škole ani chýru ani slychu. Včera len začali a. Ono sa mu to musí dostať trošku do uší.

kburgerin
30. sep 2010

no ucitelka mi dneska povedala ze nas objedna u psychologa ze vsetky deti to uz vedia len on nie

renab
30. sep 2010

@kburgerin To aké slabiky už čítajú? Mne sa to vidí strašne skoro.

kburgerin
30. sep 2010

citaju ma me mi mo mu sa se va vi tich slabik je tam viacej napisat ich vie a on to precita ma a a nespoji ja sa bojim to mojmu muzovi povedat ze mame ist psychlogovi

renab
30. sep 2010

@kburgerin Neviem, či ti to dobre vysvetlím, ale učiteľka mojich starších detí to v triede učila tak, že majú dlhšie vysloviť mmmm a bez ďalšieho nádychu k tomu pridať aaaa. Aj to a potom vyslovovali tak dlhšie. Bolo to také dlhšie vyslovované, ale u detí, ktoré mali problém, to zabralo. Po sústavnom cvičení to do dvoch týždňov zvládli všetky. Na rodičku povedala, a to si pamätám už niekoľko rokov, že ešte nemala dieťa, čo by sa nenaučilo čítať. Tie deti vo vašej triede tiež možno tomu nerozumejú, len to majú nabiflené. Zdá sa mi to šialené tempo pre deti, ktoré ešte vôbec nečítali a nepoznali písmená. Ak bude učka na tom psychológovi trvať, tak to nerieš, niekedy to je aj dobre, lebo ja si myslím, že Vás tá psychologička len ukľudní. Teraz to je hit posielať deti k psychológom. Môj starší syn tam chodil rád, dobre si s psychologičkou skecol a ona nám vyslovene povedala, že môj syn nemá problém, že problém má učiteľka a aj jej napíslala, že by sa s ňou rada stretla. Učka to samozrejme odmietla a my sme mali pokoj.

kburgerin
30. sep 2010

myslis ze ten moj sa nauci citat ja sa bojim

sonula44
30. sep 2010

Ahoj @klurgerin tak moja je tiež prváčka a to mala rok odklad a tiež nás potrápili tie slabiky.
Myslím si že len potrebuje viac času na pochopenie . Muža sa neboj 😀 môj tiež nebol nadšený 😲
že tam ideme ale bola to moja iniciatíva ešte pred zápisom do školy pretože je augustová a
bola dosť pozadu napr. nechápala ani začiat . písmenká B- babka, C- citron, S- slon
Tak som chcela mať istotu či moje rozhodnutie dať jej odklad je správne. A mužovi som
povedala že jednoducho ideme na určenie školskej zrelosti. Do školy nám ju neoporučili čo som bola rada
pretože sme riešili aj iné zdrav. problémy.
Teraz vidím obrovský pokrok i ked tie slabiky sú tež oriešok.
Ak vás posielajú tak chod ublížit mu neublížia a len budeš mať nezávisle od učitelky potvrdené že je úplne v pohode
Aj u nás to je tak . len u nás je to aj zdr. probl. Tak sa držkajte a trpezlivosť 🙂

zuzole
30. sep 2010

Tymto vecia sa da predchadzat v predskolskom veku. Ak ma dieta poruchu artikulacie, zamiena si hlasky, nema cistu artikulaciu a neriesi sa to do skoly, alebo aj riesi, ale nie dostatocne, tak dieta ma problemy v skole s citanim. Existuju v predskolskom veku rozne kurzy predcitatelskych schopnosti, ktore dieta naucia spravne rozlisovat hlasky. nie ich ucit citat, ale aby vedelo analyzu a syntezu slova, pretoze v slovencine sa uplatnuje analyticko - synteticke citanie. to znamena, dieta si najskor vyhlaskuje pismena, potom ich spoji do slabik a nasledne do slov. Logopedi robia taketo kurzi a velmi to etom pomaha. Su urcene aj pre deti, ktore nemaju problem s artikulaciou, ako predskolska priprava.
To ako sa v prvom rocniku dieta zaradi, ako bude uspesne zvladat prvy rocnik, s nim pojde cely zivot. takze nie je pravda, ze vsetko vyriesi cas. urcite, kazde dieta sa nauci citat, ale bude CITAT S RADOSTOU?

renab
30. sep 2010

@kburgerin Určite, a ešte ako! On jednoducho ten systém ešte nepochopil, potrebuje viac času, ale čítať môže ešte lepšie, ako tí, čo to už majú v malíčku. Nestresuj sa tým, lebo to určite mrzí aj jeho. Skúste tie slabiky prepísať na kartičky a tak pomaly plynule čítať, aby ho žiadne iné písmená dookola nerušili.

kburgerin
30. sep 2010

napriklad ked mu poviem lavicka tak povie normalne la ale ucitelka povedala ze uz to tak nemam robit

renab
30. sep 2010

@zuzole Nám bolo kedysi povedané, že je nesprávne vyhláskovávať písmená, že z toho vzniká dvojité čítanie. Takže slabiky, hoci aj pomaly, ale plynulo. A v tomto prípade nejde o zámenu hlások, ani problém s artikuláciou, ak som dobre kburgerin pochopila.

zuzole
30. sep 2010

Este by som rada pripomenula, ze problemy s citanim a pisanim ma najviac v kompetencii SKOLSKY LOGOPED, ten rozumie veciam, preco ja hlasky vyvijaju tak ako sa vyvijaju, co su fonologicke procesy, ... veci, ktore su zodpovedne za spravne citanie a pisanie. Navstivte skolskeho logopeda, nie psychologa. drzim palce

zuzole
30. sep 2010

renab, to je to podcenovanie problemu u deti s citanim rodicmi . Panika nemusi byt, ale treba to nejako riesit s odbornikom, nie na forach, kde dostavaju mamicky milne informacie, prip. skreslene.

kburgerin
30. sep 2010

zuzole preco myslis logoped a nie psycholog

renab
30. sep 2010

@zuzole Ja hovorím len skúsenosti so svojimi deťmi. Neporadila by som nikomu, aby k odborníkovi nešiel. Ale zdá sa mi trošku privčas, aby v septembri deti v prvej triede čítali slabiky a sama mám prváka (už tretieho) a sú na a. Zdá sa mi, že niečo podcenila učiteľka (alebo precenila?), veď ona ich mala tej syntéze učiť celý september, ak nie dlhšie.

renab
30. sep 2010

@zuzole Inak, u nás tie kurzy, ako píšeš, robí aj psychológička, ale taká, čo je hradená zo zdravotného poistenia. (neviem ako sa to presne volá)

kburgerin
30. sep 2010

renab tak vy este slabiky necitate a nepisete

renab
30. sep 2010

@kburgerin Nie, včera začali malé a, ale písať ho ešte dlho nebudú, lebo sú len v zošite moje prvé čiary kdesi v polovici. To a je len odvodzovanie na začiatku slova a na konci. Potom majú veľké A. Takže v časopise Adamko mali v nejakom odseku označiť všetky a. Od čítania slabík to má ďaleko. Máme šlabikár Virgovičovú.

kburgerin
30. sep 2010

ved tie moje prve ciary to uz zapisali uz cely uz maju zosit cislo 2 a slabikari sme uz aspon na 30 strane prebrali uz tieto pismena a m o l e i v aj s

renab
30. sep 2010

@kburgerin No, neviem, podľa akých osnov ide vaša učiteľka, ale mne sa to zdá závratné tempo. Nášmu Maťovi by to síce lepšie vyhovovalo, ale neviem si predstaviť ostatné deti, ktoré nepoznali pri vstupe do prvej triedy ani písmenká. Podľa mňa to je zbytočné. Čo budú robiť do konca roka? Pamätám si, ale to už je dávno,
že moje staršie deti len koncom novembra, začiatkom decembra začali písať a.

silvia07
30. sep 2010

no je viac druhov slabikarov...myslim, ze 3....a kazda skola ide podla svojho....my sa najprv ucime samohlasky a e i o u.....a az potom spoluhlasky...inde sa ucia A , potom M a hned sa ucia spajat

silvia07
30. sep 2010

a este...niekde sa najprv ucia pisat tlacene a potom pisane

renab
30. sep 2010

@silvia07 len podľa toho, čo píše, máme šlabikár rovnaký. Aspoň myslím. A tiež v septembri písať už toľko písmen? Asi som už stará.

silvia07
30. sep 2010

moja ma problem s hlaskovanim...teraz je prvacka...pozna pismenka a sama sa naucila z toho spojit slovo....ale nie po slabikach...niekto to uz spominal, ako dvojite citanie
ini zasa tvrdia, po slabikach sa nauci citat rychlo, ale unika vyznam textu....tak ja uz fakt neviem

kaja73
30. sep 2010

Ja by som za tym psychologom v pohode zašla a ver tomu, že by s toho ako problemova vyšla pani učitelka.Moj syn je momentalne siestak,ale dobre si pamatam prvy ročnik.Chodil do vyberovej bilingvalnej triedy-to by tam mali byt deti šikovne,ktore zvladli testovanie v ešte počas školky.Ale to tempo pri vyučbe čitania ma privadzalo do šialenstva. On totiž vedel čitat od 4 rokov a v triede sa s nimi p.uč. doslova serkala.Spajat začali až niekedy koncom oktobra,syn sa šiel unudit k smrti- mali slabikar Lipka.A boli tam deti ktore slabikovali ešte aj v tretom ročniku.Nik to s nimi nikdy neriešil.Teraz už chodi na osemročny gympel a konecne je tempo rychlejšie.Takže nestresuj v klude p.uč.vyhov a budeš kludna, že je tvoje dieta OK.

miniwa
12. mar 2012

Ahoj motilik, len som ti chcela povedat, ze chyba vobec nemusi byt v tvojej dcere. Studujem teraz pedagogiku prveho stupna na Univerzite Komenskeho a ucia nas, ze deti s tymto presne mavaju problemy kvoli metode, aka sa pouziva na ucenie deti citat. Nas uz teraz zacinaju ucit uplne nove sposoby ako ucit deti citat, pretoze sa zistilo, ze s klasickou metodou ako nas ucili ucitelky a stale sa tak uci ma vela deti problem. Je vela novych metod na ucenie citania, ale velmi pomaly sa dostava do praxe, pretoze len velmi malo starsich uciteliek sa chce naucit novu metodu a nou ucit, takze to zavadzaju len cerstvo vystudovane ucitelky- aj to nie vsetky. Skus si niekde vyzistit aka metoda by tvojej dcere najlepsie sadla (ci napriklad nie geneticka) - mozno by bolo ist najlepsie za tou pedagogickou psychologickou, nech len poradi, ktora metoda by jej najlepsie sadla- ja ti este nechcem velmi radit v ohlade ktorej metody, pretoze som este nedostudovala a nemam odvahu na to. Ale malo ludi vie, ze sa vobec da ucit citanie inym sposobom, ktore su casto ovela ucinnejsie. Neboj sa, moj nazor je jednoducho v tom, ze ta ucitelka pravdepodobne ide podla klasickej metody, co tvojej dcerke nevyhovuje 🙂 Vela stastia! Ps: Ked sa dozviem viac o tychto metodach (ake presne sa pouzivaju, napisem ti, zajtra by sme mali mat prednasku na tuto temu 🙂 ) Maj sa pekne!

usonicky
12. mar 2012

mile mamičky, existuje vela inych metód ako je klasicky spôsob čítania a písania. V súčasnosti vo svete sa používa holistický prístup (ktorý vychádza zo sociálneho konštruktivizmu) a tento prístup pracuje s celými slovami v zmysluplných významoch. Čiže slovo sa píše veľkými tlačenými písmenami a dieťa ho číta ako celok (ako jeden obraz) a spája ho s príslušným významom. Ak chcete odstrániť slabikovanie a dvojité čítanie, treba začať s celými slovami. Najprv meno dieťaťa a predmety v jeho okolí, či prípadne vety. Dieťa má prečítať - povedať celé slovo naraz bez slabikovania a nečíta po hláskoch, ale učí sa rozoznávať celé slová. Skúste to naozaj najprv s menom, nech ho celé prečíta bez identifikovania hlások, aj keď sa také neučilo. Ja ako odborník, tak pracujem aj s deťmi v materskej škole a už dvjročné deti sú spôsobilé identifikovať svoje meno a "prečítať ho". Nepoznajú hlásky ale celé slová, ktoré používame každý deň vedia identifikovať a prečítať. Celý tento prístup je zameraný na podporovanie skutočne komunikačných kompetencií dieťaťa. Toľko len stručne, tých metód a možností je viac. Prípadne poradím osobne - pozri stránky podľa mojho nicku.

specialnapedagogicka
4. mar 2013

Žienky, problém s čítaním Vám viem poriešiť. Ide o metodiku splývavého čítania.