Problém s odplienkovaním skoro trojročného dieťaťa

milist
20. jún 2016

Mile mamičky, mame skoro 3 ročnu dcerku, pred rokom sme sa snažili v lete odplienkovat, no na dovolenke dostala blok a po 2 uspesnych tyzdnoch sme sa vratili k plienkam s tym, ze nebudem ju do nicoho nutit, ved to pride pekne samo. V july bude mat 3 roky, je prijata od septembra do skolky a mame problem :( az velmi si uvedomuje, ze nesmie piškať ani kakať do plienky, ale stale odmieta ist na wc aj na nočník. Ak si aj sadne, zadržiava. Dokaže byt cely den s gatkami, ale s rizikom, ze zadržiava, cim to pre nu tiez nie je dobre zo zdravotného hladiska. Uz neviem co mame robit, vsetko sme skusali, vsetky mozne metody, rady iných mamiciek a babiek a pod. Krasne si uvedomuje ze sa ma piskat aj kakať do wc alebo nocnika, no neurobi to. Podstatne je aj to, ze este stale v noci spi s plienkou a rano sa budime s dost plnou, taktiez poobede ked spi tiez sa budi s plnou plienkou. Bez plienky si ani nelahne spať, Ak ju nema nepopisiava sa, ale zase boli ju až brusko zo zadrziavania :( Nie je este pripravena alebo v com je problem? Nemate nahodou nejaka mamicka podobnu skusenost s vasim drobcom a ako ste to vyriesili? Dakujem

evittam
21. jún 2016

@natalym Ale niéééé, ja som myslela na seba, že "moooje nervy" (už asi trošku "blbnem"😀) - nie na teba - to by som si "nichdajc, nikdy nedovolila". 😉

natalym
21. jún 2016

@evittam V pohode. Ja som zase nechcela byť pravopisnokárna, len mi to tak vadilo trošku.

evittam
21. jún 2016

@natalym Tak aj mne to vadí - som si ti to ale nejak vôbec nevšimla. 😀 😎

danette
21. jún 2016

Aj ja by som uz syna chcela oducit od plienok. Ma 2 roky, ale u nás je problém v tom ze si uplne odmieta sadnut na nocnik ci zachod ☹ Uz som mu aj hory doly slubovala ked sadne ale on nechce nic. Dceru sme oducili ked mala 2 roky a 3 mesiace uz bola bez plienky a do 3 mesiacov aj v noci. Tiez mi najprv nechcela vobec sadnut, ale nakoniec som ju nalakala ze ked sadne na nocnik pojdeme na kupko 😀

natalym
21. jún 2016

@danette Však chlap si nemusí sadnúť.............

danette
21. jún 2016

@natalym tak pri malej potrebe nie.... ale co ta velka 😲 Ale tiez takto rozmyslam ze to zacnem asi riesit na dvore ked je teraz takto teplo... On je proste strasne tvrdohlavy cize ho budem musiet nejak obalamutit ako spravneho chlapa 😀

natalym
21. jún 2016

@danette Skús nalepiť do záchoda nejaký obrázok a bude cikať naň.

papricka33
21. jún 2016

@milist neviem ako inde, ale v škôlkach kde som bola sme nikdy plienku nedávali. Zozen si podložky aby neprecikala matrac. To jej dávaj aj doma. Je zlé že si ste sa vrátili k plienkam, to ju zmiatlo. Ale to už je teraz jedno. Určite prestaň plienky používať. Inak sa ich nezbavíte aj niekoľko rokov. Ide leto, teplo... Nech si chodí len v gatkach, nocnik po ruke a len tak medzi rečou ju tam nasmeruj. Aby to nebol cieľ a abynecitila

papricka33
21. jún 2016

@milist neviem ako inde, ale v škôlkach kde som bola sme nikdy plienku nedávali. Zozen si podložky aby neprecikala matrac. To jej dávaj aj doma. Je zlé že si ste sa vrátili k plienkam, to ju zmiatlo. Ale to už je teraz jedno. Určite prestaň plienky používať. Inak sa ich nezbavíte aj niekoľko rokov. Ide leto, teplo... Nech si chodí len v gatkach, nocnik po ruke a len tak medzi rečou ju tam nasmeruj. Aby to nebol cieľ a aby necitila nátlak. U nás to funguje. "Vieš čo, poďme si pozrieť rozprávku, Zatial sa vycikaj, a ja to pripravim. To bude pekna rozpravka..." ... rozpravam mu o inom a vediem ho k nocniku, potom ho necham (maly ma zas problem ze sa hanbi robit potrebu pred nami 🙂 a idem chystat to naco som ho nalakala, a samozrejme to komentujem a odvadzam pozornost...
Ono ta motivacia a sustredenie na potrebu, ovacie, spievajuce nocniky, mozu niekedy fungovat presne opacne a vtedy treba zaradit spiatocku. Nerobit z toho prilis "vedu", deti ten nas stres a upatost citia. Dcerke som od 2 rokov plienku na noc nedavala. Mala len nepremokavy potah. Par krat som sa navymienala povlecenia, par krat som ju posadila v noci na nocnik ale som za to, aby dieta vedelo, ze je pocikane. V plienke to nevie, neciti, tak neriesi. Samozrejme Vsetko bez stresu, natlaku, ci sklamanych vyrazov, povzdychov...

kristinka86
21. jún 2016

@natalym Syn sa presne tak odučil od plienok. On mal obdobie okolo roka a pol, že ma musel vidieť stále. Zatvorený záchod, či kúpeľňa nehrozili. Muž to nevedel pochopiť. Kľudne som šla do sprchy, či na záchod, len keď bol on doma. Inak dvere otvorené a on kukučkoval. A veľmi rýchlo sa od plienok odučil - rovno na podsedák na záchode chodil, žiaden nočník. Rýchly priebeh to malo, veľmi málo nehôd.
Dcérka je však iná. Tá aj nahlási, že chce kakať, no posedí na záchode aj 15 minút a ani sa nevyciká. Takto to robí niekoľkokrát denne. A potom spraví potrebu do plienky. 😔 Viem, má ešte čas, no tiež čakáme bábo a chcela by som počas leta odučiť. Snáď sa podarí na dvore, keď bude behať bez plienočky. 😅 😀
@milist Trošku Ťa poteším! Nie si výnimka. Min. dve maminky od nás poznám, čo mali dieťa (obaja chlapci) prijaté do škôlky a ešte leto pred nástupom plienkovali. Už to vyzeralo s nimi rôzne, ale odučili sa. 😝 Jeden si pýtal plienku len na kakanie. Celý deň bol bez plienky, pišať chodil na záchod, no kakal jedine pod stolom do plienky. 😅 A druhý sa odnaučil v lete pred nástupom.
Neboj sa, aj nehody v škôlke sú bežné. Keby sa aj pocikala raz-dvakrát, nebudú z toho robiť žiadnu vedu. Nášmu synovi sa to síce nestalo, on bol už dlho bez plienok, keď nastúpil (vzali mi ho až na 4 roky, na 3 nie). Ale má aj starších spolužiakov, čo sa občas popišajú. 😉

kristinka86
21. jún 2016

@danette Hehe..To mňa teraz napadlo, že dcérka videla bračeka, ako piša o strom. Pozerala na neho a keď skončil, tak už ťahala dole nohavice a plienku ona, že ide tiež takto. Bolo to humorné. 😀 A veľmi ťažko jej vysvetlím ešte, že dievčatká pišajú inak. 😀 Mám pocit, že u nej to bude oriešok väčší, lebo aj vie, kedy jej treba, aj to nahlási, aj sadne na záchod, no nespraví vôbec nič, hoc by tam bola pol dňa. 😔
Inak, keď mala rok, tak som tiež skúsila dať na záchod, no to bol plač hneď. Sa bála, že má dieru pod riťkou. 😅 Tak som to nechala tak a skúšame až teraz cca mesiac. Už sa nebojí vôbec, no úspechy ešte nulové. 😅 😉

papricka33
21. jún 2016

@evittam myslim ze si mozes gratulovat, Ste na najlepsej ceste odplienkovat sa. Ked ale ide na WC, chod za nou a pokus sa ju tam zdrzat, nech chvilu posedi. Ked zacne cikat tak jej povedz ze prave cika a nech vydrzi chvilu sediet. Pomoz jej v tom uvedomeni si cikania 🙂 Ono to v podstate aj tak fyziologicky zacina okolo 18 mesiaca, takze behat za rocnym dietatom s handrou je fakt blbost 🙂

milist
autor
21. jún 2016

@papricka33 no toto vsetko som uz skusala, praveze ju nenutim ale skor hravou formou sa snazime, plus aj to ked idem ja na wc, ona ide so mnou a sadne si na nocnik ku mne ale vsetko to berie ako hru, zabavu no jednoducho nebude...to ze sa sme minuly rok vratili k plienkam bol problem v otm, ze sme boli na dovolenke v Madarsku a tam nechceli pustat do detskeho bazena bez plienky do vody, tak to ju pomylilo....behala s holou ritkou po kupalisku alebo v gaťkach, ale nerozumela preco musi plienocku do bazena...potom si uz zacala pytat naspat aj normalne a ked som jej nedala tak plakala, popiskala sa atd...ja si myslim ze ked uvidi ine deticky tak to pochopi, kazdopadne jej nebudem robit stresy ci uplne taky stav aby si urobila blok, som rada ze sa mi aspon posadi na zachod...poznam deticky co potom uz ani na ten zachod ci nocnik nechceli ist....nemyslim si ze sa plienok nezbavime, len natlakom to na nu nefunguje, skor dosiahnem opak..ale viem ze zase nemozem ustupit aj ked to bude tazsie :(
@kristinka86 dakujem, aj ja mam taky pocit ze to do skolky dame 🙂 verim tomu 🙂

timea7
21. jún 2016

@evittam nie, každých päť minút sa ho pýtať môže vyvolať opačnú reakciu a odpor, dieťaťu to ide na nervy. Ale ja som za to, aby sa vytvoril návyk sadnúť si na nočník ešte pred dovŕšením prvého roka, pretože neskôr už dieťa môže odmietať. Nie do nemoty ho tam držať, ale pred uložením na spánok, po zobudení, to je pár krát denne a dieťa si na to zvykne ako na večerné sprchovanie. Či sa pýtaš ako dvadsaťročná alebo štyridsaťročná, aký je v tom rozdiel? Veď ani staršia nemá patent na rozum. Ťažko radiť, neviem, či by som sa k plienke vrátila, ale na druhej strane si myslím, že si tvoje dieťa ešte neuvedomuje, kedy sa treba pýtať. Na spanie mu určite plienku daj, von by som asi nedávala, je teplo, skúste cikať do trávičky na kvetinku, na kamienok, aj to deti motivuje. Ja by som si ale dieťa odsledovala, to si mala zrejme urobiť ešte kým si mu zobrala plienku, ale nevadí. Neber to tak, že nemáš nič iné na práci, čím skôr touto fázou prejdete, tým to budeš mať jednoduchšie. Ak sa ti podarí, aby aspoň polovica pokusov bola úspešná, aj dieťa bude spokojnejšie. Či sú dievčatká šikovnejšie to neviem, myslím, že je to individuálne.

papricka33
21. jún 2016

@timea7 vylucovanie si dieta zacina uvedomovat az okolo 18 mesiaca. Takze sadanie na nocnik predtym, je len ...sadanie na nocnik 🙂 neposkodi, ale netreba sa tvarit, ze odplienkovavame 🙂 ak sa vtedy nieco zadari, je to skor nahoda. Ano, moze to neskor pomoct, hlavne, ak je dieta tvrdohlavejsie a tazsie si zvyka na nove veci. ... PS: inak poznam inak jednu, ktora mi svatosvate tvrdila, ze "Nas XY, uz chodil na nocnik od 6 mesiacov!" ... 😀 aj take "hviezdy" su

papricka33
21. jún 2016

@milist no, to s tymi plienkami do vody je veru trapenie 😒 . Tiez mu to na plavanie musim davat, ale hovorim uz tomu gatky. Asi ho neogabem, ale skusam 🙂

evittam
21. jún 2016

@papricka33 Heheh, no mi hovor - ja mám tiež susedu, ktorej od pol roka sám sedel na nočníku a od roka už nemal plienku, sám jedol,....no čo ti budem hovoriť.. 😀 😎

evittam
21. jún 2016

@timea7 Ja to chápem, no len naša malá ešte nie - vonku ísť ocikať kvetinku - no asi ťažko, nakoľko ako som už písala - proste ak sa vypýta tak sa nevyciká a až potom do gatí, ale vyskúšam keď pôjdeme na záhradku, nejako to dáme. Ale dnes sa zobudila s mierne zvýšenou teplotou, od rána umrnčaná a že "pusa bo" - tak si myslím, že jej idú dve posledné stoličky čo jej chýbajú, tak nejdem tlačiť na pílu. Ale pevne verím, že do mesiaca to dáme-"na veď sme hádam nejaké štramane". 😉

timea7
21. jún 2016

@papricka33 tu nejde o uvedomenie si vylučovania, ale o vytvorenie návyku. Dvojročné dieťa si neuvedomuje ani dôležitosť čistenia zubov a predsa si ich čistí, lepšie povedané, čistíme mu ich. A o tom, že si vylučovanie uvedomuje až v osemnástich mesiacoch si dovolím polemizovať. My sme už v tom veku boli osplienkovaní kompletne a dcérka mojej susedky sa pýtala v 13 mesiacoch a nehody takmer nemala. Tiež sa mi tomu veľmi nechcelo veriť, kým som toho nebola svedkom, keďže som ju strážievala, tak som uverila. Niektoré dieťa si to uvedomuje skôr, iné neskôr. Chodiť na nočník od šesť mesiacov je kravina ako Brno, už len z toho dôvodu, že dieťa v tom veku ešte ani väčšinou nesedí....ak sa aj zadarí niečo odchytiť do nočníka, je to o šikovnosti matky, dieťa to robí bez toho, že by si to nejako zvlášť uvedomovalo. My sme nemali plienky pokakané od ôsmeho mesiaca, ale jedine z toho dôvodu, že moje dieťa malo pravidelnú stolicu vždy ráno a ja som to využila, posadila na nočník a o pár minút bolo vybavené. Dieťa si len vytvorilo návyk po zobudení si na nočník sadnúť, môžno to v ňom vyvolalo reflex niečo tam urobiť, ale to ej celé, takže mamička si môže tvrdiť čo chce, aj že sa jej dieťa pýtalo na nočník už v pôrodnici, dá sa nad tým len pousmiať....

timea7
21. jún 2016

@evittam nestresuj ju, keď sa necíti dobre, nechaj to pár týždňov tak a sleduj ju.

evittam
21. jún 2016

@timea7 Určite, to nebudem. Nechám tomu čas....Veď sa nič nedeje. Nebude to trvať večne-ja viem. 😉 A dík moc aj tebe....Určite dám vedieť keď sa to podarí... 😉

papricka33
21. jún 2016

@timea7 ako sa hovori, vynimka potvrdzuje pravidlo. A 13 mesacne odplienkovane dieta teda vynimocne je. Vseobecne odporucania odbornikov sa zhladiska vyvinovej psychologie tocia okolo 18.mesiaca. OKOLO. Pricom najlepsie obdobie na nacvik a ake take upevnenie navyku je medzi 18 a 24 mesiacom. Zacat po 24 mesiaci je riziko, ze u dietata sa v neskorsom veku mozu vyskytnut problemy spojene s vylucovanim. (Pomocovanie, zadrziavanie stolice...)

timea7
21. jún 2016

@papricka33 presne tak, ak sa začne neskoro, väčšinou začnú aj problémy. Vývinovú psychológiu som študovala, no realita je niekedy iná ako teória. 🙂

papricka33
21. jún 2016

@timea7 aj ja 🙂 a ano, realita je ina. Moj maly na nocnik nechcel ani pozriet, takze nejake vytvaranie navyku ako pises, nehrozilo, ak som ho tam nechcela prilepit 🙂 okolo 18 mesiaca sme trenovali, nosil treningove nohavicky, behala som okolo neho s handrou, a mal ma uplne niekede... 🙂 zrazu to ale prislo, okolo 20 mesiaca zobral nocnik na milost, sadol a vycikal sa donho 🙂 Nikdy sa nepytal, on len potrebuje mat k dispozicii nocnik, ked potrebuje, ide a urobi, co potrebuje 🙂 A ja si mozem vyvinovku aj nacviky niekde strcit. Starsia dcerka, to bol uplne iny pribeh 🙂 Kazde dieta si treba len odsledovat a vnimat jeho potreby...

menoruze
27. jún 2016

.

milist
autor
28. jún 2016

Ahojte zenusky, no neuverite, ale musime sa pochvalit ;) kocky, uz tyzden sme bez plienok...jeden den od rána som malej jednoducho plienku nedala s tym ze ani v skolke detičky nemajú a na moje prekvapenie cely den bez plienky aj počas obednajsieho spanku🙂 najprv bojovala trosku ze sadla a nic, ale ked ju uz bolelo brusko tak uz sa vypiskala a taaaaaaaka radost velka, sa tesila a od vtedy cez den sme bez ;) v noci este ma ale bojujeme dalej a do verim ze coskoro to dame ;)