Rozčuľuje ma cena za štátne jasle v Bratislave

miskatn
26. aug 2012

Strasne mi vadi, ze za jaslicky treba platit v Bratislave (Stare Mesto) 340 eur mesacne a za skolku 13 eur.
Bokuzial nemam ziadnu babku ani tetu po ruke, maly pojde do skolky az o rok a dovtedy ten rok to potrebujem nejako riesit.

Mam chut dat do kopy 2-3 maminy ako ja a zaplatit spolocnu opatrovatelku, napriklad len na 1/2 dna.
Alebo sa o deti striedavo starat, v pondelok ich budem mat na starost ja, v utorok mamina 2, v stredu mamina 3.
Citali ste niekto Biomanzelku od Viewegh-a ? Riesia to tam podobne, dokonca aj zo zakladnou skolou 🙂

beruska.zuzanka
26. aug 2012

@sisaha RP-> rodičovský príspevok je náhrada príjmu rodiča 😉

dejnas
26. aug 2012

@beruska.zuzanka
rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa, s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.

monika15
27. aug 2012

sorry ale uplne somarina tolko platit :(((( vsak to potom na co sa vratit do roboty zarabat len na jasle ???
:(((((((
to nema zmysel....

mima4
27. aug 2012

@sharmana to nema logiku!! tiez s tebou suhlasim, ak stat nevie zabezpecit skolku dietatu po dosiahnuti troch rokov (aj ked ich dosiahne vnovembri), tak by mal uhradzat cast sukromnej skolky.

beruska.zuzanka
27. aug 2012

@dejnas áno, je to náhrada príjmu rodiča, ktorou zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa... tak to bolo prezentované už niekoľko krát, poučky poznám, neboj 😉 😀

tehula
27. aug 2012

@miskatn k tomu, co pises, ze ti stat vezme 195eur RP a bude preplacat 230 za jasle. Pozri, pri prvej dcere v roku 2009-2010 som sa po skonceni MD rozhodla nastupit do prace. Vtedy platila taka novela zakona, ze ak zena nastupila do prace, okamzite stratila narok poberat RP a bez toho aby niekto riesil, ci za opatrovanie niekomu platim, alebo ho bude opatrovat babka. Cize mozes byt rada, ze je to este tak ako to je. Vtedy vzali mi RP, a nic ani nepreplacali, lebo ved budem mat prijem.

K teme minijaslicky, ja si nemyslim, ze je to lacnejsie, vsade pytaju za opatrovanie min 330eur aj viac a pritom su deti zavrete v nejakom domceku, kde sa ma pri nich stihat obracat jedna mamina. Sukromne jasle stoja porovnatelne tiez

mima4
27. aug 2012

@tehula ano, ale vies, ked taka mamina ma robit niekde za pasom pomaly za minimalnu mzdu a napr. by mala 4 deticky po 250 EUR...to je 1000 EUR v hrubom... myslim si, ze by to mohlo byt pre nu cca aj 500 eur v cistom...

tehula
27. aug 2012

@mima4 vies, to nema cenu o tom polemizovat. Podla mna matka so 4mi detmi ma manzela, ktory snad tiez ma nejaky prijem, pokial je nezamestnany, moze s detmi ostat doma on a starat sa, potom odpadaju naklady za jasle a skolku. A pokial tyo tak nie je, tak je to vrcholne nezodpovedne tolko deti si narobit.
Stat nema peniaze na zdravotnu starostlivost, na dochodky neni, ludia musia robit ako muly az do vlastnej smrti najlepsie, myslim, ze nejaky RP, alebo preplacanie casti nakladov za zariadenie pre deti je este v dnesnej situacii luxus, co ine krajiny nemaju a mozme sa modlit, aby to vlada zas v ramci skrtani nestopla. Radsej keby platy boli vyssie a ponuk prace viac. To by pomohlo

mima4
27. aug 2012

@tehula ale asi sme sa nepochopili 😉
Ja som myslela napr. mamicku s dvoma detmi, ktore su uz v skolke, ci chodia do skoly, a ona ma dom s muzom s peknou priestranou zahradkou. A ak ma vztah k detickam, na zivnost by opatrovala 3-4 cudzie deti... myslim si, ze je dost zien takych "materskych typov", ktore nemaju chut sa vratit niekde na smeny za pas...ci makat za par supov od nevidim do nevidim. Takto by take mamicky robili to, co maju rady..venovali sa detickam.... za peniazky..boli doma...a aj si pekne zarobili.

sissy27
27. aug 2012

@mima4 no a keď deti tej mamy, čo sa takto bude starať napr. o 3 cudzie, ochorejú, tak spraví čo? zaplatí ona opatrovateľku svojim deťom a bude sa starať o tie cudzie, alebo sa bude starať o svoje a tie tri mamičky nech si vlasy vytrhajú teraz, lebo zo dňa na deň im povie uhm pardón nemôžem, alebo popri svojich dvoch chorých deťoch si zoberie aj tie tri, a možno sa nenakazia? Alebo keď potrebuje so svojimi deťmi ísť k lekárovi? tak zoberie všetkých 5 v rámci vychádzky? ono to nie je také jednoduché ako si to ty predstavuješ... Niečo iné je sem tam postrážiť kamoške či susede drobca na pár hodín, ale mať na starosti 5 detí vo veku do 3 rokoch 10 hodín denne - ďakujem pekne, takú bankovku ešte nevytlačili...

amouramour
27. aug 2012

inak ako tu pisala tehula budme radi, ze nieco dostavame, su krajiny kde nedostanete nic, krajiny, kde mate narok byt platene doma len 6 tyzdnov, slovensko je v tomto tazko nadstandartne...podla mna je super, ze mame moznost ist do prace a dostavat este rodicovsky, je to luxus🙂

sisaha
27. aug 2012

A v konecnom dôsledku, kto nam káže mať deti? Treba sa spoliehať na vlastne schopnosti a byť radi, ak môžme niekde to dieťa umiestniť. To, že je málo škôlok a jaslí nebudem radšej komentovať - to je vlastný gól do branky štátu...

sharmana
27. aug 2012

@amouramour ale nestáli (nič v zlom to je namierené na našich úradníkov), lebo štátne jasle stoja omnoho viac ako príspevok na starostlivosť... vieš kolko stojí prevádzka budov, platy na učitelky, riaditelku, rôzne odmeny, energie, upratovačky, kuchárky, benzín atd...? tých 230 eur je úplná pinkačka oproti tomuto 😀
okrem toho predsa väčšina detí sa nakoniec do štátnych škôlok dostane, takže tieto príspevky by dostávala už len určitá časť, ALE tie pracujúce matky by zároveň odvádzali štátu peniaze, odvody a myslím že u väčšiny pracujúcich matiek, hlavne vo väčších mestách, kde si budujú aj kariéru, respektíve nemôže si dovoliť matka zostať doma kvôli úverom, odkladajú 2. dieťa na Nekonečno!!!! až Nikdy!! lebo však vieš si predstaviť, že by sa ti nedostalo dieťa do škôlky a ešte aj doplácať na jasle? a mať úver? úplná katastrofa 😝

sharmana
27. aug 2012

@amouramour a zároveň by sa zvýšila konkurenciaschopnosť súkromných škôlok a veľmi výrazne znížila korupcia a byrokracia pri "získaní" miesta do štátnej škôlky... riaditelky v štátnych škôlkach by si už museli naprázno utrieť ústa a inak by sa snažili o získanie detí do týchto zariadení, lebo ja si myslím, že minimálne v BA by si niektoré mamičky, ktoré dávajú deti do súkromných jaslí, tieto deti nechali práve v týchto zariadeniach až do 5 rokov, kým nezačína predškolská výchova a do štátnej škôlky by už potom dieťa ani neprihlasovali 😉 Prípadne by sa to mohlo urobiť tak, že by nárok na príspevok na starostlivosť dostali deti po 3 roku života len vtedy, keby neboli prijaté do štátnej škôlky 🙂

sharmana
27. aug 2012

Hlavná podstata škôlok, a o tom úradníci, ktorí sú pri moci mlčia, je, že sú platené z našich daní. To jest aj z mojich, z tvojich a z daní inej mamičky... A možno budeme mať spoločné to, že "my dane platiace matky" dieťa do štátnej škôlky, ktorá je platená z daní "teda z našich daní", tam dieťa nedostaneme, ale iná mamička, ktorá možno platila dane rovnako ako my, alebo dokonca sa ešte len 1. krát zamestnala a nič dokopy ešte štátu nedala, dieťa do štátnej škôlky dostane... alebo sa tam proste dostanú deti nejak cez známosti, ved to nie je nič nové pod slnkom...

tak kto má väčšie právo? ja, čo som platila dane? ty čo si platila dane? alebo iná mamička? ....
toto je choré... preto by mali príspevok na starostlivosť dať každej matke, ktorej dieťa pre nedostatok miesta nebolo umiestnené v štátnej škôlke, lebo má rovnaké právo toto dieťa umiestniť!!!
a ešte aj tie populistické názory, že tí ktorí zarábajú viac, majú prísť o rodičovský a odobrať im bonus a podobné hovadiny.. tak ak niekto zarába viac, tak do kelu aj viac odvádza na tieto sociálne sr..ky predsa!! tak za to ho štát ešte bude trestať? a že niektorá neodvedie ani prd, to je v poriadku? tak taká dostane prídavky?.... to je predsa každého osobná vec kolko zarobí, a práveže čím viac niekto zarobí, tým viac štátu predsa dáva (ked plat prekročí určitú hranicu, znižuje sa odpočítatelná položka, to sú tie nepriame dane, ktoré si ludia neuvedomujú, totiž platia vyššie dane!)

... a to tu niektorí politici hovoria o tom, že treba sociálnu spravodlivosť.. ale sociálna spravodlivosť nemôže byť zároveň sociálnou nespravodlivosťou pre tých, ktorí zarábajú viac, to je potom práveže sociálna nespravodlivosť!!
tí, ktorí tam hore rozhodujú o týchto veciach totiž zabúdajú na to, že v hlavnom meste si ludia berú úvery, platia vyššie podnájmy, doplácajú súkromné jasle a podobne... takže aj majú vyššie náklady ako rodiny niekde na východe, juhu stredného SK, kde sú nízke platy, ale ludia majú byt za 20 tisíc eur... to sa predsa nedá porovnávať...

lucinka1104
27. aug 2012

Ako v BB stoja rovnako je to veľa veru ano ale myslím si že je to zajedno či opatroveteľa alebo jasle z finančnej stranky a tam bude medzi detičkami ja by som riešila sukromné jasle a zaplatíš len stravu cca 75 eur

dejnas
27. aug 2012

@beruska.zuzanka nebojím 😉 len trošku upresňujem 🙂

beruska.zuzanka
28. aug 2012

@dejnas pohoda 😉

katarina77
28. aug 2012

@miskatn vies,ale o male deturence sa treba starat ovela viac....v kazdom smere v akom si len zmyslis...uz len ze starsie dieta ti povie co ho trapi,boli...ale male nic...len place...v kazdom smere je to tahsia robota...

katarina77
28. aug 2012

@dejnas dobre,a o matku sa stat nestara..co...jej peniaze aby prezila cely mesiac netreba?na hlavu postavene...

katarina77
28. aug 2012

@evka4 nesuhlasim.moj syn dovrsi 3.rok v aprili,tak oukej,budem doplacat"' iba"' 110 eur,ale kolko budem doplacat az do septembra kym nepojde do skolky?PREDSA CELYCH 340 EUUUUUUR!!!!!!!Z MOJHO PLATU.

evka4
28. aug 2012

@katarina77 ak si citala moje prispevky pozorne, jasne som napisala, ze prispevok na jaslicky stat poskytuje do dovrsenia 3.roku zivota dietata...nikde som neuvadzala situaciu s detmi starsimi ako tri roky... zakladatelka temy ma este male dieta, ktore nema tri roky, takze moje prispevky sa tykaju len mamiciek deti mladsich ako tri roky 🙂
nie si jedina, ktora sa ocitne v takejto situacii, mne dcerku tiez s najvacsou pravdepodobnostou nezoberu hned v prvy rok do statnej skolky ...a nemam to stastie, ze by mi ju zobrali do statnych jasliciek, cize ja budem za sukromnu skolku platit este viac.

dejnas
28. aug 2012

@katarina77 žiaľ, je to tak 😝 škoda sa rozčuľovať... ja som sa nad tým pozastavovala už dávnejše... definícia je fakt 😠

dejnas
28. aug 2012

jasle, ako už bolo spomínané viac krát, sú určené matkám, ktoré idú z určitých dôvodov do práce pred dovŕšením 3. roku dieťaťa... vtedy štát žene / matke "kompenzuje" viac, či menej úhradu za jasle, či opatrovateľku...
omnoho viac ma trápi situácia, keď dieťa dovŕši 3 roky napr. koncom marca (čo je náš prípad) ... do žiadnej škôlky (aspoň teda u nás) ho už nevezmú... rodičovská - a samozrejme RP tým pádom končí... čo s takým dieťaťom? kam ho "umiestniť" na dobu, kým ho príjmu do škôlky? kto preplatí / prispeje na opatrovateľku? nie každý má k dispozícii starostlivé babičky, či tetušky, ktoré nemajú čo robiť a ochotne a nízkonákladovo sa o dieťatko postarajú 😝
toto mi príde dosť nefér situácia... mne osobne sa neoplatí nastúpiť do práce, pokiaľ väčšinu príjmu dám opatrovateľke... a škôlky majú "plný stav" už na začiatku šk. roka 🙄

poussin
28. aug 2012

@miskatn
ja nechapem ako ty rozmyslas. Tych 230€ sa vola prispevok na staroslitovst o dieta. To znamena, ze ho dostavas pokial sa o dieta staras ty alebo niekto iny. Akonahle nastupis do prace a o dieta sa staraju jasle tento prispevok ide jasliam. Tebe sa zda normalne aby si dostavala vyplatu a prispevok na starostlivost o dieta? Toto nie su rodinne pridavky ani nic podobne.

evka4
28. aug 2012

@dejnas mas pravdu, toto by sa malo nejako doriesit, pretoze sukromne zariadenia, resp. opatrovatelky su dost drahe na to, aby si ich rodicia hradili v plnej miere z vlastneho vrecka... nas to caka s najvacsou pravdepodobnostou tiez a to je dcerka septembrova, takze sukromnu skolku budeme platit cely jeden rok! radsej nad tym ani nerozmyslam, ten rok to nejako vydrzime, ale zda sa mi to cele postavene na hlavu...

poussin
28. aug 2012

@miskatn chyba systemu? ty si asi nikdy nebola v zahranici. Tam ti system neda tolko kolko tento. Tam mas matersku 5 mesiacov a rodicovsku 6 mesiacov a potom musis tahat do roboty. A, ze sa tvoje dieta nedostalo do jasli? Nevadi najdi si opatrovatleku tam to nikoho nezaujima.

Len tu matky, ktore su doma s detmi 3 roky stale vyplakavaju, ze sa pri detoch nadru, ze su nedocenene a podobne. Nech teda idu do prace a nesedia doma pri peci. A potom su tie, ktore budu nadavat na to, ze im stat dava malo na jasle .. v tomto state stale niekto vyplakava.

bluff
28. aug 2012

To sme my Slovaci. Stat nam nielenze plati aby sme mohli byt tri roky doma s deckom (!) ale este aj doplaca na jasle (ja ani neviem, ci to este niekde vo svete existuje) a my sa stazujeme. To je ubohe 😒

dejnas
28. aug 2012

@poussin @bluff s tým sa dá aj súhlasiť , aj polemizovať... ide o to, že systém aký je na SK sa takmer nedá porovnávať s iným, zahraničným.. a naopak... pretože je to celé inak nastavené... odhliadnúc od toho, aké mzdové pomery sú na SK, v prípade, že je v zahraničí žena nútená ísť z materskej do práce, má väčšinou u zamestnávateľa omnoho lepšie prispôsobené podmienky... rôznym spôsobom: buď jasle priamo, resp. v tesnej blízkosti budovy, v ktorej pracuje... alebo napr. zamestnávateľ umožňuje pauzy na dojčenie.... a samozrejme omnoho rozšírenejšia je práca z domu (plnohodnotná, nie ako u nás slúžiaca na privýrobok) alebo práca na skrátený, čiastočný úväzok... v tomto je slovensko fakt 100 rokov za opicami... 😝
v zahraničí častokrát manžel svojim príjmom dokáže rodinu takto zabezpečiť celé roky... a v prípade, že nie, žena tam určite nenastúpi do práce v ktorej zarobí 300e v čistom a rovnakú sumu, prípadne vyššiu potom zaplatí opatrovateľke (porovnala som plat a odmenu opatrovateľky na SK pre úplnosť) 🙄

sisaha
29. aug 2012

@dejnas ano to mas pravdu, v zahranici je väčšina žien na polovičnom úväzku a už o 14 hod su doma a staraju sa o domacnost a deti. A nič im nechýba...Keby som sa ja (ak by som vobec nasla niekoho, kto umožňuje polovičné úväzky) zamestnala na 1/2 úväzku, tak z tej vyplaty zaplatim najom a cely mesiac sme hladní...