Škôlkárske starosti

tahivka
14. okt 2018

Synček (4r) chodí druhý rok do škôlky. Je dvojtriedna a od tohto roku patrí k veľkáčom, kde je cez 20 detí (on v nej najmladší). Nebol z toho nadšený, ale bez akéhokoľvek väčšieho problému sa začlenil do kolektívu - on je veľmi komunikatívny, priateľský, našiel si nových kamarátov, ale sú tam aj deti, ktoré mu "robia zle" - aj fyzicky. Učiteľky o tom vedia, vraj "to riešia" a že tí chlapci sú proste takí. Lenže...
Deti majú zakázané si nosiť do škôlky vlastné hračky a prvý rok sme poctivo nechávali jeho obľúbené hračky doma, lenže môj syn videl, že tento zákaz mnohé z detí (rodičov) nerešpektujú a tie hračky si tam nosia. Aj on túžil sa pochváliť kamošom s autíčkom, tak sme popustili a dovolili mu si hračku do škôlky zobrať. Ale len do skrinky, kde má oblečenie. Takto to prvý mesiac aj bolo. Neviem, z akého dôvodu si však jeden deň zobral autíčko von, keď sa šli hrať. To auto mu jeden spolužiak z ruky vytrhol a rozdupal. Vedome s úmyslom zničiť ho a aj sa to podarilo. Videli to aj učiteľky - železné autíčko vyzeralo, akoby ho prešiel valec, totál rozbité. Učiteľka mi na to celé povedala len toľko, že si môj syn to auto brať do škôlky nemal, ale že dohovorila tomu chlapcovi a že môjmu synovi prinesie iné. Nestalo sa tak. Ten typ auta sa u nás zohnať nedá, tak som mu kúpila nové z ČR - aj s poštou vyjde cca 18€. A teraz otázka:
Nechať to tak, či ísť za učiteľkou s rozbitým autom a s faktúrou za nové a žiadať od mamičky toho malého ničiteľa polovicu sumy? Keby sa rozbilo pri hre, stratilo, poškodilo náhodne.....neriešim. Ale toto bol doslova útok s úmyslom ublížiť inému dieťaťu a zničiť jeho hračku. Vina je i na našej strane, takže celú sumu žiadať isto nechcem....len mi to príde dosť kruté od toho chlapca a to, že jeho matka (určite ju učiteľky o tomto incidente tiež informovali) doteraz ani to sprosté "Prepáčte" nepovedala, ma priam vytáča :/
Druhá vec, v priebehu týždňa malému zmizli zo skrinky až dve autá. Už si ich nenosí do triedy, neukazuje ich, neberie si ich von...Príde, uloží si auto dozadu v skrinke a keď po neho prídem, vezme si ho zas domov. Tak ako si dievčatá tam nosia plyšákov a bábiky (to je "povolené"), on má auto ako taký talizman, kúsok domova. Toto však už boli doslova krádeže, niekto v škôlke vedome chodí do synovej skrinky a auto ukradne. A neboli to malé autá, to posledné malo viac ako 20cm. A áno, aj o tomto učiteľky vedia. Zas sme však na vine my...nemá si tie autá tam nosiť. Iné deti si hračky nosia stále a ťažko sa mi vysvetľuje, že prečo oni "môžu", prečo "im nik autá nerozbíja a nekradne". A teraz váš názor - mám v pláne napísať slušný oznam a poprosiť riaditeľku MŠ, aby ho tam na nástenke zverejnila - v tom zmysle, že ak v niektorej domácnosti minulý týždeň neplánovane pribudlo to a to auto, že prosím o jeho vrátenie, že bolo vzaté to skrinky majiteľa bez jeho vedomia a súhlasu. Dôvody mám dva - jedna asi naivná nádej, že sa autá vrátia a jednak to, že chcem, aby aj ostatní rodičia vedeli,že sú tam krádeže. Či je to hlúposť? Mám to nechať tak? Ďakujem vopred za každý názor, hoci reagovať asi v nasledujúcich hodinách môcť nebudem :/

mogaa
16. okt 2018

Halooooo ide o 4ročné deti.....Tým treba stále opakovať čo môžu a čo nie....a stále dokola im to treba opakovať....nehovoríme o 10ročnom chlapcovi ktorý zničí spolužiakovi knihu (dotrhá mu ju) - stále je reč o 4ročnom chlapcovi - ktorý reagoval na nejaký podnet(bu´d mu niečo dotyčný chlapec povedal alebo urobil) tak mu vytrhol autíčko a skočil naň.....proste v tom danom momente bol nahnevaný, tak to ventiloval.....4ročné dieťa sa nevie ešte kontrolovať, všetky svoje emócie dáva najavo - smiech, plač,hnev.....učiteľka malého nespratníka upozornila že urobil niečo zlé a mal priniesť náhradné autíčko.....na vine je matka chlapca že netrvala aby priniesol náhradné autíčko ked niekomu jedno zničil(samozrejme opäť zopakovať že urobil niečo zlé, čo sa nerobí, prípadne dať ešte trest)......Nechápem čo tu zo 4ročného chlapca robíte satana. Tu nie je reč o chlapcovi čo ničí každý deň všetky hračky v škôlke a bije ostatné deti. Jeden prípad kedy chudák chlapec reagoval nevhodne a vy ho tu idete ukameňovať...