Vaše dieťa ako najhoršá škôlkar v triede- máte s tým skúsenosti?

lele10
4. nov 2020

Je tu prosim niekto so skusenosou, ze jeho dieta bije/bilo ostatne deti v skolke, ze sa s nim ostatne nechcu hrat? Syn bol vzdy hyperaktivny nicitel, teraz nastupil do skolky a prvy mesiac bol ukazkovy. Kedze ho pozname, manzel sa obcas pyta ucitelky, ci poslucha. Dnes my povedala, ze s malym sa nik nechce hrat, lebo ostatnych bije a potom place, ze je sam. Ze uz aj rodicia sa oytaju, ktory to je. A ja som zostala z toho nneskutocne

lele10
autor
4. nov 2020

@lele10 smutna a zufala. Vazne sa ho snazime doma vychovavat, pekne prosi, pozdravi... Co s nim ? Ako ho usmernit? Ci po dobrom, ci po zlom, nic nepomaha. Uz sme objednani k psychologicke. Riesili ste niekto podobny problem? Aky pristup zabral? Dakujem

drobcek26l
4. nov 2020

@lele10 áno my. Presne tento problém. Píšem IP

rubinka
4. nov 2020

@lele10 - neriešila ale synovi neustále prizvukuj že sa nesmie biť a robiť iným zle lebo potom nebude mať kamarátov a budem sam. Píšeš že plače lebo sa s ním deti nehrajú tak mu stále vysvetľuj kvôli čomu.

lele10
autor
4. nov 2020

@rubinka dakujem. Presne to do neho hustime dnes stale dookola. Dufam, ze to trosku pomoze

stanislavicenka
4. nov 2020

@lele10 hustime? Kolko ma rokov? Nutit ho zdravit, ci prosit? Ved vidi vas, nie ? Ale psychologicku schvalujem. A bijete ho doma? Treated?

ivca88
4. nov 2020

Neviem či pomôžem, ale naša bola lakoma niekedy. Trhala hračky sestre z ruky a tak .
Dohovaranie nepomáhalo, nejako na to vždy zabudla. Deti nebijeme, takže toto sme neskúsali, lebo podľa mňa by to bolo len horsie.
Ale raz cestou v aute si púšťala Jaroša. On má takéto pesničky že lakomec a podobne. Čuduj sa svete, natlklo sa jej to nejako do hlavy. Už je lepšie .
Ako keby nás ako rodičov tak nebrala, ale ujo Jaroš spieval a to je tam sväté 🤷🤣
Možno pomohlo že videla tu situáciu inak - z pohľadu pozorovateľa.. Boh vie 🤷
Skúste takti

jumama
4. nov 2020

Deti asi bije, lebo chce na seba uputat pozornost. Nevie, ako si ich ziskat. nevie inak. Takze skor ako zakazovat tak ho ucte, co by mohol spravit, aby si kamaratov nasiel. Zaroven mu aj vyjadrujte pochopenie: Dnes sa s tebou nehrali, bol si trochu smutny? Ucte ho striedat sa, pomahat... a to tak, ze napr. sa doma hrajte hry, kde budete "nadelovat" nieco z kopky... teraz tebe, teraz mne, tebe, mne... Hry, kde sa striedat - teraz ty a teraz ja... pri hoci com napr. aj umyvani zubov: Pozri teraz ja si kefkou umyvam, teraz ty mi ukaz ako si umyvas, aj po schodoch ked idete - teraz ja spravim krok, teraz ty... hocikde si toto striedanie vclente. A pomahanie zase tak naucte, ze pr. chysta mamina ranajky: Pomozes mi dat chlebik na tanier? Pomozes mi natriet? Nachystame chlebik aj ockovi? A pod. Zverit mu nieco, za co bude odmeneny tym, z to spravi, vzrastie mu sebavedomie.

drobcek26l
4. nov 2020

@jumama úplne súhlasím, presne takto s ním treba pracovať. On ešte nerozumie, zákazom, príkazom a vyhrážkam.

tinapa
4. nov 2020

@lele10 Pusti mu nejaké motivačné pesničky, Fíhu tralala, Mira Jaroša a takou hravou formou sa ho snaž doviesť k tomu, aby nerobil zle iným.. Zahraj mu divadlo s plyšovými zvieratkami napr. niečo si vymysli, príbeh. No a choďte príkladom vy, rodičia. Vôbec nechcem niečo naznačovať, no deti odkukávajú od nás rodičov, sú našim zrkadlom..
Nehusti do neho dookola to isté, nebude to mať efekt, len sa vypne a nebude ťa počúvať.. Aspoň u nás to nefunguje... Veľmi veľa trpezlivosti treba na malé deti zvlášť...

lele10
autor
4. nov 2020

@stanislavicenka hustime dnes do neho, ze nema bit ostatne deti v skolke, ze potom sa s nim budu hrat. Na to som reagovala. Ano, dostane obcas po zadku, viem, ze je zrkadlom svojich rodicov. Lenze potom sa mu snazime dohovarat a vysvetlovat - to nam iba skace po hlave. Zakazy nepomahaju vobec, z toho si nic nerobi. Ci mu poberieme hracky, zrusime program. Ma 3 a pol roka

pribinak
4. nov 2020

Má v MS nejakého kamosa? Dieťa ktoré má rad? Ak áno, pozvite to dieťa k vam, aby sa spolu pohrali. Sleduj z diaľky tu hru. Potom sa s ním porozoravaj. Pochvál ho čo pekne urobil, napr že požičal hračky, ...
a porozoravaj mu krátky príbeh o chlapcovi ktorý robil deťom zle a potom sa s ním nikto nechcel hrať a príbeh o chlapcovi ktorý bol zlatý a pekne sa s deťmi hral

Popros učiteľku či by vedela odsledovať ako sa tá bitka začína, vi syn vie osloviť deti aby sa s ním hrali, alebo nevie a aby dieťa upútal tak ho udrie

lele10
autor
4. nov 2020

@pribinak berie im hracky, alebo oni jemu. Tak ich udrie. Alebo len tak provokuje

pribinak
4. nov 2020

@lele10 skús s ním doma nacvičiť otázku, že požícias mi autíčko? Alebo keď jemu berú, aby vedel povedať, že teraz sa s tam hrám ja, počkaj.
Pozvi nejaké dieťa k Vám a sleduj ho

prasiatko30
4. nov 2020

@lele10 a on sa pred tym ako isiel do kolektivu s inymi detmi nehral? Nikdy ste nepozyvali kamosov domov aby aspon videl ako sa maju poziciavat hracky a spolupracovat? A on nebol nikdy nikde na navsteve kde maju deti? - mne sa zda, ze vobec nie je zvyknuty zit s inymi detmi, je v podstate v šoku z davu deti, kde sa moze vsetko poziciavat, hracky da beru jeden druhemu a on je z toho paf

veronikaszabova
4. nov 2020

@lele10 neziarli na mladsieho surodenca??

ivik111
4. nov 2020

@lele10 ahoj,mam uplne rovnaku situaciu so synom po nastupe do skolky(bude mat teraz 3 roky)...nezvladol adaptaciu,atakoval ine deti,dostal odklad,aby sa trochu "skludnil"...tiez sa netvarim,ze je to ok,snazim sa to riesit,vysvetlujeme ,rozpravame sa o tom ale nulovy ucinok...tiez mi to pride,ako keby ziadal tymto o pozornost a upozornoval rad na seba....zajtra mam prve sedenie s psychologom,tak budem hadam zase o nieco mudrejsia...🤷🤷

lele10
autor
4. nov 2020

@prasiatko30 jasne, chodia k nam s detmi, ma stalych kamosov. Predtym chodil aj do sukromnej skolky. Berie aj kamosom hracky. Vzdy zasiahneme, musi ich vratit, vysvetlujeme, ze teraz sa hra druhy, ze ani jemu by sa nepacilo. Niekedy sam krasne vracia, inokedy nechce

lele10
autor
4. nov 2020

@veronikaszabova mame este 4mesacne babo. Lubi ho najviac na svete, nosi mu hracky

lele10
autor
4. nov 2020

@pribinak dakujem, skusime

lele10
autor
4. nov 2020

@ivik111 daj vediet prosim, co ti poradili. Kludne do spravy

veronikaszabova
4. nov 2020

@lele10 mozno len rebeluje narodenim mladsieho surodenca.

ivik111
4. nov 2020

@lele10 ozvem sa😊

laura164
4. nov 2020

Aby ho nevylúčili zo škôlky, lebo u nás jedného vylúčili ale to kopal do deti. Treba sa mu viac venovať

oli18
5. nov 2020

Moj vnuk sa v skolke kamarati s najneposlusnejsim chlapcom. Ked sa ho opytam, preco urobil nieco, co sa mi nepacilo, kto tak robi, povie jeho meno. Je rok starsi od nasho, na bud rok pojde do skoly a nas este ostane v skolke, ale aj tak mam dojem, ze sa od neho naucil vela nezbednictva.

37373
5. nov 2020

@lele10 Tvoj nadpis svedčí o tvojom zmýšľaní o synovi. Napísala si najhorší, a tak ho možno doma aj beriete podvedome, keby si napísala skôr, že ako synovi pomôcť. Možno by pomohlo zmeniť vlastné zmýšľanie a prístup k nemu.

lele10
autor
5. nov 2020

@37373 prepac, ale vopred si ma odsudila. Preto ideme ku psychologicke, pretoze chceme zmenit nase spravanie. My vieme ze je chyba u nas.

mogaa
5. nov 2020

@lele10 ja si nemyslím že chyba je vo vás.....stále dokola mu opakovať že detičky sa nebijú, lebo potom budú plakať a nebudú sa s ním chcieť hrať.....naša nastúpila do škôlky od októbra, ešte nemá 3 roky, predtým chodila do súkromnej škôlky kde boli deti od 20.mes.až tri roky....tam s ňou nebol najmenší problém, učiteľky ju chválili že je dobručká, poslúcha, pekne sa hrá s deťmi...ako v októbri prešla do štátnej škôlky, začala deti v škôlke hrýsť....prvé dni skoro každý deň že niekoho pohrýzla...že tam to deti nerobia...nerobila to ani ona predtým ....teraz už nehryzie, teda nie každý deň😉...ale každý deń sme sa pýtali učiteľky , ak povedala že niekoho pohrýzla sme jej dohovorili pred učiteľkou, rovnako ráno sme jej opakovali že nesmie detičky hrýsť lebo ich to bolí....ale suseda robila učiteľku v MŠ v BA že deti to bežne robia či hryzú alebo sa bijú, že buď je to spôsobené adaptáciou alebo vekom a musia z toho vyrásť....naša bude mať 3až v januári, ale tiež si myslím že to bol dôsledok adaptácie, jednoducho dieťa ten stres alebo flustráciu že niečo musí v danú chvílu urobiť vyjadrí každé inak - jedno plačom, iné hryzením, či že sa bije....nemusí to byť v tom momente, ale môže byť nahnevané že sa chcelo ešte hrať a musia ísť dovnútra, či naopak musia ísť spinkať a nechce...a ten hnev v ňom ešte ostane.....dieťa ešte nevie pracovať s emóciami.....my sme aj uvažovali či nie je chyba v tom že tam majú jednu učiteľku a tú k nim preradili od predškolákov lebo rodičia sa sťažovali že po nich kričí.....treba nájsť dôvod prečo to robí ak to predtým nerobil....u našej sme dôvod nenašli, ešte nevie poriadne rozprávať a už vôbec nie pomenovať emocie - žeby bola smutná alebo sa na niečo/niekoho hnevala....od nej ani nevieme zistiť prečo niekoho pohrýzla, učiteľka trdí že bezdôvodne čo sa mi teda nechce veriť, keďže nikoho nikde okrem škôlky nehryzie....

mogaa
5. nov 2020

@ivik111 daj vedieť prosím aj mne ako ste dopadli u psychologičky.....ale naša suseda tvrdila(učila v MŠ) že to býva u tých najmenších bežné, teda že sa začnú naťahovať o hračku, ak je dieťa priebojnejšie tak sotí, pohryzie, kopne že si len bránia svoje...oni sa ešte nevedia až tak deliť, že z toho musia vyrásť...u nich že pokiaľ to bolo v rámci normy tak z toho tragédiu nerobili - že vylúčili len 1dieťa a to bol vyslovene extrém lebo to bolo naozaj hyperaktívne, neposlúchalo, robilo zle nielen deťom ale zhodilo naschvál kvetináč a podobné vylomeniny

marca12
5. nov 2020

@lele10 to ani nie je o tom,ze doma vidi bitky. Nietore deti nie su bite,rodicia su k sebe laskavi a predsa sa ich deti v skolke capkaju. Ak teda vylucis to,ze idete prikladom,nie ste nervaci,agresori,tak porozmyslaj,ci syna tie deti nemozu znervoznovat. Su deti,ktore maju radi mensie skupinky a ked sa k nim v skolke nahrnie cela tlupa deti,ostanu nervozne a vsetko ich vytaca a vtedy zvyknu capat ine deti. Casto su rodicia prekvapeny,lebo naozaj dieta nem doma ani so surodencom agresivne prejavy. Vtdedy by mal aj ucitel zasiahnut. Lebo darmo ty mu doma hovoris,ze sa to nesmie. Najlepsie je vysvetlit mu hned pri konflikte,aby si to vedel spojit. Vtedy je tam ucitel. A doma mu pustaj detske piesne,kde sa spieva o nezbednikoch atd. Neboj,zvyka si na kolektiv a ked to podchytite,zlepsi sa.

37373
5. nov 2020

@lele10 V žiadnom prípade neodsudzujem ľudí, nechcela som ta ranit, ak si to tak pochopila, tak sa ti ospravedlňujem. Bola to len moja úvaha a napísala som to krátko a jednoducho. Každý sa predsa vo výchove potýkame s podobnými problémami.