Ste prísni rodičia alebo kamaráti?

4. jan 2022

Ahojte, obraciam sa na skúsené mamičky.. Aký typ výchovy preferujete u svojich detí? Pýtam sa preto, že my s manželom pochádzame z rozličných rodín a to sa prejavuje aj v názore na výchovu detí. Moji rodičia boli pre mňa vždy rodičmi - žiadne fyzické tresty, ale napriek tomu som vždy mala pred nimi rešpekt, nikdy som si k nim nič nedovoľovala, ich prístup bol čisto rodičovský. Vždy nám prízvukovali, že škola je na prvom mieste a akékoľvek odvážne plány (cestovanie, odchod do zahraničia, rozhodnutie neísť na vysokú školu a pod) im boli proti srsti. Išlo teda o taký tradičný, konzervatívny prístup. Na druhej strane mi je občas ľúto, že som nemala s nimi taký vzťah, že by som si sadla s mamou na kávu a o hocičom pokecala, celkovo som nikdy nemala potrebu sa im s niečím zdôverovať. Naopak môj muž mal liberálnejšiu výchovu, rodičov oslovuje krstným menom, s otcom sú skôr kamaráti ako príbuzní, majú pohodový vzťah, spoločne si aj zanadávajú, nemajú pred sebou žiadne zábrany. Na druhej strane ho však nedržali na krátko, nikdy si napríklad nevedel pošetriť peniaze, taktiež častejšie u nich boli aj rodinné spory. Občas len pozerám, ako na seba vyšteknú, čo si dokážu vyhodiť na oči. Ja by som v niektorých podobných situáciách len sklopila uši pred svojimi rodičmi. Preto sa občas rozchádzame v názoroch a v tom, čo je a čo nie je cez čiaru...

20iffka
4. jan 2022

Podľa mňa je dôležité, aby ste sa vy dvaja dohodli....najmä aby deti nebrali,že jeden rodič niečo dovolí a druhý nie....ja som mala zdravo prísnu výchovu, sú veci v ktorých malej dovolím viac a sú veci,ktoré nie ... Máme pravidlá... Avšak ak sa mi aj niečo páči/nepáči čo výchovné priateľ spravil neriešim to s ním pred ňou. Je to na vás....nikto recept nemá...😉

euka210
4. jan 2022

Treba najst stred...ja som tiez bola vychovana prisne, moj manzel tiez, ale on s laskou. Nase deti vobec nie su take "poslusne" ako som musela byt ja, maju viac volnosti, hoci oni doma vystrajaju a v skole su poslusni. Takze sa snazime im dat aj lasku, pohrat sa s nimi, vypocut, ale aj ich ucime aby v domacnosti pomahali, ze veci nie su zadarmo, tresty vo forme zakazu mobilu, tv u nas mame.

kikush2000
21. jan 2022

Mne pomohla NEVYCHOVA....je tam všetko...komunikácia, hranice, súrodenecké vzťahy, stotožňujem sa s tým prístupom tak na 90% a v našej rodine je väčší kľud, menej kriku a scén 🙂

mirage
21. jan 2022

@alzbeta311 hore mas ikonku, ako sledovat diskusiu.

vanda323
21. jan 2022

Tak u nás doma teda keď som ja bola dieťa , bol ocko ten prísnejší , s mamka ta menej prísna....ocko si veľmi zakladal na dobrej výchove , známkach atď.
Ja mám 3 detí 4 na ceste . Syn má 10 rokov a začínam badať že je veľmi náročný teda veľa si dovoľuje mal dosť benevolentnu výchovu. Budeme musieť sprísniť režim. Veľa klame či má veľmi mrzí lebo mu nedokážem plne dôverovať.