Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

macaeliska
12. okt 2008

o.k. vdaka.

matisse
13. okt 2008

Dakujem Anna 🙂 Hm aj ja dufam, ved uz s tou bolestou zijem 5 tyzdnov, dlho cakam na tu chvilu ked si kojenie zacnem vychutnavat 😒

matisse
13. okt 2008

Este som sa chcela opytat, treba budit babatko na krmenie?
V noci sa maly hmyri po 3 hodinach ale nezobudi sa a mne je luto ho budit, zaroven by bolo super ak by prespal jedno kojenie. Vadi to ked mam naliate prsia cez noc a neodstriekam?Nerada by som chytila zapal, alebo ten az po dlhsom case mozem chytit?

dididi30
13. okt 2008

matisse, nie nebud, netreba, ale ked chces mat nejaky rezim tak skus, ale napr moj syncek na moje budenie nereagoval 😀 , pytal si len ked on chcel aj teraz tak tomu je 😉 ibaze sa v noci budime casto 😖

moniqe3
13. okt 2008

matisse: ja som nikdy dcérku nebudila na kojenie.. ani teraz ju nebudim. Keď je hladná zobudí sa sama... aj Teba budí muž aby si sa išla najesť??? podľa mňa je to riadna blbosť... a keď sa nezobudí tak radšej odsaj aby si nedostala zápal..ja som odsávala cez noc niekoľko kráť,lebo som ich mala strašne plne.

moniqe3
13. okt 2008

a keď ho budeš budiť tak dopadneš ako moja známa, ktorá teraz nemôže spať, lebo malá sa jej budí niekoľko krát za noc na kojenie.. no jak si ju naučila tak má. 😅

matisse
13. okt 2008

Dakujem za rady.Ja len ze on sa zacne hmyrit a vydavat zvuky ale nezobudi sa.No a odsavat sa mi nechce preto sa pytam ci jedno kojenie ak premeskame ci mi hrozi zapal 😅

annag
13. okt 2008

matisse, neviem koľko týždňov vlastne Tvoj malý má. V zásade bábetko v noci budiť netreba, ale:

- treba zohľadniť dĺžku prestávky, aby nebola dlhšia než cca 8-9 hodín, bábetko musí dobre papať cez deň - teda pomerne často, musí byť laktácia dobre rozbehnutá a bábetko bezproblémovo a dostatočne papať

- pokiaľ sa jedná o spavého novorodenca, tak je nočné dojčenie potrebné v záujme jeho priberania a zachovania laktácie. Sú totiž detičky, ktoré sú po narodení slabé, spavé a mamičky sa často uspokoja s tým, aké majú spokojné bábetko, ktoré sa v noci nebudí a aj cez deň len občas. Takéto bábetko si môže dokonca zvyknúť na nízky príjem potravy a napriek tomu, že je spokojné tak neprospieva. A na to často prídu až v poradni po niekoľkých týždňoch od pôrodu alebo vtedy, keď sa bábo začne pri dojčení hnevať. Samozrejme, málo časté dojčenie vedie k nízkej tvorbe mliečka. Potom príde čas, keď sa bábo "prebudí" a zrazu má veľkú potrebu papať, no mliečka sa tvorí menej - a mamička sa vlastne ocitne v laktačnej kríze, ktorú často vyrieši dokrmovaním a následným odstavením. Pre novorodenca je takáto dlhá prestávka neprirodzená a preto ho treba dojčiť aj v noci, i keď sa sám nezobudí. Bábetká potrebujú veľa priberať a často papať najmä v prvých dňoch a týždňoch po pôrode.

- aj pri pekne priberajúcich detičkách sa stane, že pri rastovom špurte je zrazu mliečka menej ako bábetko potrebuje - v takomto období treba opäť podľa situácie zaradiť všetky dostupné zbrane a tou je aj nočné dojčenie. Bábetko netreba budiť úplne, ono môže piť aj v polospánku, nič sa mu nestane

- takisto ak bábo priberá v norme, ale trošku menej, než si napr. mamička či pediater predstavuje, netreba niekedy urobiť nič iné, len ponúknuť bábetku prsník raz - dva krát v noci

- prsníky, ktoré sa počas noci preplnia tiež netreba odsávať, resp. nie odsávať úplne, väčšina bábetiek prsníky dostatočne vyprázdni počas dňa, najmä ak strieda polohy pri dojčení (tá futbalová je naozaj jedna z najefektívnejších polôh) -záleží od množstva mliečka, ako si mamička nastaví laktáciu

- ak sa mamička rozhodne prebytočné mliečko odsávať, je to veľmi dobré, najmä na jej psychiku - vie, že mliečka má dosť, ale potom treba odsávať rovnaké množstvo každý deň, aby nedošlo k zápalom

- nie je 100% súvislosť medzi častým dojčením v noci a potrebou byť na prsíčku po pol roku, aj deti, ktoré do polroka pekne spávali majú v druhej polovici prvého roka obdobie, keď sa často budia a chcú si cuckať prsník, toto je skôr psychická vývojová fáza detí, bez ohľadu na to, či ide o deti dojčené alebo deti na UM

geegee
13. okt 2008

annag, len sa chcem ohlasit - dnes som maleho skusila prilozit a prisal sa 🙂 Mam take srdiecko s gelom, ktore sa nahreje, tak som si ho dala na prsnik, aby mliecko lepsie tieklo, no a maly papal mozno tak 10 minut, cize na neho dost dlho 🙂 Vydrzal po napapani asi 45 minut, potom zacal mrnkat, skusala som ho opat nakojit, no uz bez uspechu, z mrnkania bol rev neskutocny. Tak potom vypil odstriekane MM z flase, bolo toho 90ml, co sa mi zda dost - takze bol este hladny, len sa zase odmietol prisat. Takze som to este nevzdala a skusam.
Ale aj tak sa chcem spytat, na odsavanie MM. Odsavam 1x v noci, potom zase rano. No neviem, ci to staci kvoli udrzaniu mliecka, ci netreba aj viackrat. Ja s tym problem nemam, staci ten 1x, po odsati prsia vydrzia do rana, len neviem, ci to neovplyvni tvorbu MM.

annag
13. okt 2008

geegee, veď Ti vravím, že je to len o Tvojom pocite, on sa hnevá, ale určite by sa rozbehol, keby iné nemal, len sa nesmieš vzdávať pri prvom hneve, nič by sa mu nestalo, on je už len lenivý si vypiť i zadné pomalšie mliečko, určite by si sa rozkojila, len tá kombinácia - fľaša nemá dlhé trvanie, neskutočný rev by prestal, keby pochopil, že iné nebude - ponosiť a priložiť a stále dookola, iná možnosť nie je, a máš na to len pár dní, také 3 mesačné bábo preučíš už len veľmi ťažko

k odsávaniu, teraz stačí, ale určite to stačiť nebude, lebo máš ešte prirodzene vysokú hladinu hormónov v tele, bude to čoraz namáhavejšie, takže by si mala odsávať oveľa viac, než vypije, čo najviac, aby si si hladinu udržala čo najdlhšie - pri odsávaní jeden - dva razy Ti to dlho nevydrží. To sa dá, ak sa bradavky stimulujú aj dojčením, - napr. mamičky čo dávajú mliečko do laktária nemajú problém odsávať len raz dva krát, Ty ak nedojčíš, máš situáciu o to sťaženú.

každopádne držím palce, nech má malý Tvoje mliečko čo najdlhšie 🙂 🙂 🙂

evixa
14. okt 2008

Ahojte, len tak na rýchlo (možno ste sa už o tom niekde bavili, ale nestíham čítať :o( ): Gregor celý deň papá, občas sa stane že sa až pogrcká ale napriek tomu sa zúrivo dožaduje piť ďalej....Je dudlanie len nejakým upokojujúcim reflexom alebo môže byť stále tak hladný? Mám mu dávať stále piť aj keď už podla mňa musí mať dosť resp. začne grckať?----písal v zastúpení manžel podľa pokynov ktoré si pamätal :o)

annag
14. okt 2008

evixa v zastúpení 😀 , samozrejme, dudlanie je skôr upokojovanie a netreba mu dávať stále piť, zvlášť keď sa evidentne preje a potom grcká, takže môžete malého Gregorka namiesto toho nosiť, hojdať, zabávať, kočíkovať ... - dudlanie len to takej miery, kým to nezaťažuje mamičku, istá dávka asertivity je v tomto prípade namieste 😉 🙂

mywiel
autor
15. okt 2008

Ahojte, viete mi poradit do akeho veku vydrzi dieta len na MM bez prikrmov? Dik.

bambusko
15. okt 2008

mywiel, moj vydrzal 8 mesiacov, teraz papa kusok rozka, na desiatu varene jablko a zeleninovo-mesovy prikrm, ale ten nechce 😖 asi mu nechuti, zje len trosku a kojim stale asi 7-8x za 24 hod.

mywiel
autor
15. okt 2008

8 mesiac je super to vydrzal dlho, no ja som myslela, ze ked uz dieta je nieco ine ako MM tak uz sa frekvencia kojenia znizi, ale ty kojis este casto to zrejme zavisi od kazdeho dietata... 😕

dididi30
15. okt 2008

veru kazde babo je ine aj nas papa casto tak ako bambusko v priebehu celeho dna vratane noci, ak nepapa cez den v noci si to vynahradi a opacne, ale ja som len a len rada, ved v materskom mliecku je naviac vitaminov 🙂
babmusko, to varene jablcko je sladke a preto ti babo odmieta zeleninku s maskom, ako si zacala prikrmovat? so zeleninou ci ovocim? ak ovocim,tak ti mozno preto odmieta tu zeleninu, ja som to mala to iste s dcerou, vlastne ona do teraz zeleninu nezje, jedine kapustovu polievku alebo surovu kapustu 😀
a rozok nieje skoro nan 😕 no neviem sak ty si mama a kazdy si robi ako chce, joj nechcem tu buzerovat 😅 prepac, no to len tak aby rec nestala 😉

bambusko
15. okt 2008

veru hej, dievcata boli uplne ine, v noci nejedli od nejakych 4 mesiacov, cize som kojila 4-5x za den a od 9 mesiacov len rano a vecer, s prikrmami sme ale zacali od 6m. teraz u nas ten pocet navysuju 2-3 nocne kojenia, to su ti chlapi...

dididi30
15. okt 2008

myw , ty ma prekvapujes, sak ty staka scitana a mudra 😉 neverim,ze nevies kedy prikrmovat 🙂 ak kojis tak od konca 6 mesiaca ak nie tak od konca 5 mesiaca, alebo rozumenjise od ukonceneho 6mesiaca a ukonceneho 5 mesiaca 😉
1 tyzden mrkva
2 tyzden zemiak
3 tyzden mrkva plus zemiak
4 tyzden pridavas karfiol, brkokolicku a zeleninku vhodnu pre babatko a tiez chude masko
ovocie osuvas co najdalej, ale je tiez potrebne, zalezi na babatku 😉
mywiel, mas este cas, tak ako my 😉
no a mliecko mu staci do vtedy, do kedy ma dobre nacurkane v plienke a pribera a do kedy midwife, cize sestricka neposudi, ze je ready, cize pripraveny na prikrm 😉
hadam som to dobre napisala 😅

dididi30
15. okt 2008

bambusko ,tak ako pises 😉 😉 ale ste radi,ze mate uz aj maleho pindurika, nie len zenusky,ze? 😵 my straaasne, ja som z neho paf a este tak je na mne zavisli 😀
inak ja som malu nekojila, mozno mesiaca ale od 3 mesiacov mi prespapa bez papania celu noc 😉 vlastne ona nelubila papat ani nelubi 😒

mywiel
autor
15. okt 2008

Didi nie zeby som nevedela, ale zato ze to pisu v knizkach tak sa tym hned nemusim riadit, lebo to je teoreticky, chcela som vediet dokedy najdlhsie babo vydrzi na MM podla skusenosti mamiciek, ze odkedy uz babu MM nestaci aj ked ho mam dost, lebo ja budem rada ak s prikrmamy to bude co najneskor a maso nemienim davat kym dieta nebude mat tak 2-3 roky. Mala pribera podla dokiho az vela takze mam cas. 😀

bambusko
15. okt 2008

mywiel, cim chces nahradit mliecne bielkoviny v prikrmoch, ak nechces davat meso?

strasska
15. okt 2008

Ahojte, neviem, ci som v dobre teme, ale chcela som sa opytat na odstriekavanie. Ja neodstriekavam vobec, mliecka mam dost, maly pekne pribera. Mala by som si zacat mliecko odstriekavat kvoli buducemu prikrmovaniu?

evixa
15. okt 2008

dnes tu este nebola annag. Mozno uz sa ohlasilo babatenko.
🙂

dididi30
15. okt 2008

evixa,zeby? 😕 ale ona chodi neskor si myslim 😕 😅

myw, no neviem, s tym masom, to by si sa mala poradit s nejakym odobrnikom na to, napr skus pas veganko on je aky propagator zdravej bezmesitej a bezmliecnej stravy 😉 dufam,ze ma za to pochvali 😀

saska.t
15. okt 2008

nebojte bola v inej teme o 15,30 takze este je stale tehulka, musime predsa ratat s tym ze ma svoju rodinku,o ktoru sa treba starat 😀

mywiel
autor
15. okt 2008

Bambusko, Didi ja som vegetarianka a tiez niektori doktori tvrdia, ze treba jest maso v tehotenstve a blabla, moja mala je uplne v poriadku a ziadne maso som nejedla, mam knihu Vegetarianske dieta vela som o tom precitala a nemyslim si, ze dieta to maso potrebuje ved je tazko stravitelne aj pre dospeleho nieto este pre tak male traviace ustrojenstvo ktore musi este dozriet, z mojej dcery vegetarianku robit nebudem dam jej na vyber ale urcite tak skoro s masom nezacnem, podla mna maso nie je potrebne k zivotu a nezomrieme bez neho aj tak je v nom plno antibiotik a vela inej chemie, ale o tom je to na dlhe pisanie to tu rozoberat nejdem. 😉

mywiel
autor
15. okt 2008

Bambusko mliecne bielkoviny netreba su aj alergicke deti, ktore ich vobec nepiju len sojove a ryzove mlieka, podla mna su aj lepsie a urcite sa daju nahradit hodnotnejsie. Ale ja si mlieko dam, mam ho rada. 😀

blau
15. okt 2008

Iba tolko, moj brat bol zaryty vegetarian 20rokov az na to doplatil, bol zeleny ,zlty ,sedy, az isiel za liecitilom a ten mu dal dietu a v nej bolo aj maso...Zle si zvykal ale jeho zdravotny stav sa rapidne zlepsil

mywiel
autor
15. okt 2008

Moja mama je tiez 20 rokov vegetarianka a nie je vobec chora, nepozna chripku, anginu atd. takze to je relativne, je to moj zivotny styl a nepresvedcite ma mam to odskusane a vyhovuje mi to, nikomu to nevnucujem je to moje rozhodnutie. 😀 😉

bambusko
15. okt 2008

no, so sojou opatrne, hlavne u malych deti.

strasska, nemusis odstriekavat, ak budes chciet dat mm do prikrmov, odstriekas cerstve 🙂