Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

adriana33
20. sep 2008

ahojte, prosim poradte mi, hlavne potrebujem asi ukludnit.. v stredu sa mi narodila dcerka, dnes je sobota a mne stale vyteka z prsnikov len mledzivo, mala mi chudne, pekne saje, ale co z toho, ked este stale nemam mlieko, poradte mi da sa to nejako urychlit? na novorodeneckom jej davaju len sladky cajik, ma novorodenecku zltacku a to kojenie mlieckom by jej len prospelo..

annag
20. sep 2008

adrianka, odsávať, odsávať a odsávať, neboj sa laktácia niekedy nastupuje až na 6 deň, ba aj neskôr. Odsávať môžeš aj keď Ti nič nepôjde, ale tým stimuluješ bradavky a mliečko sa začne tvoriť a spúšťať. Skús poprosiť sestry o oxytocín, aby si si pred dojčením či odsávaním kvapla kvapku do nosa. Oxytocín je hormón, ktorý zabezpečí spúšťací reflex. Pomôže aj teplá sprcha a jemná masáž prsníkov, od vonkajších okrajov smerom k bradavkám krúživými pohybmi. Pi veľa tekutín a neboj sa, bude dobre, mliečko sa začne tvoriť. To chudnutie po príchode na svet je prirodzené. Laktácia môže nastúpiť aj veľmi prudko - z večera do rána, nezľakni sa, len dojči a odsávaj.
Máš k dispozícii odsávačku? Ak nie, nech Ti ju manžel zabezpečí
džím palce 🙂 🙂 🙂

kubkovka
20. sep 2008

annag, budem skusat rozmasirovavat, snad to pomoze.......a to mam rucne odsavat alebo ako? alebo to staci rozmasirovavat? myslis, ze mam v tom prsniku malo mlieka z tohto dovodu?

annag
20. sep 2008

kubkovka, áno, ten prsník odsávaj aj ručne, liečba následkov zápalu býva niekoľko dní (týždňov), preto vyžaduje zvýšenú pozornosť a trpezlivosť - rozmasíruj a ručne vytlač z tej časti mliečko , to sa odsávačkou takto cielene nedá, odsávačkou odsaj potom zvyšok z celého prsníka (celú procedúru čo najviac opakuj, no najmä po každom dojčení), dojči tak, aby brada bábetka smerovala k tej hrčke

- zápal je výsledkom nedostatočného vyprázdňovania prsníka, to znamená, že ak sa z neho mliečko dlhšie dobre nevyprázdni, tak sa v ňom aj mliečka začne tvoriť menej, lebo nové mliečko sa môže tvoriť len ak má kde, teda v "prázdnom" prsníku. To mliečko, ktoré tam zostalo a nešlo von spôsobí zápal.

weroni
20. sep 2008

adriana presne ako annag pise - odsavaj si - to ti pomoze rozbehnut laktaciu ale chudnutia sa neboj to je normalne po porode 🙂

kubkovka no rucne odsavanie je vzdy lepsie ako ziadne ale mne ovela viac vyhovuje odsavacka - Avent Isis z toho rucneho ma boli dvorec ked si vytlacam troska na lyzicku ked malej davam Vigantol a neviem si predstavit ze by som takto mala cele prso odsat 😕

evixa
21. sep 2008

ahojte, chcem sa poradit ohladom cajov a jedla pri kojeni. 1-2 dni mal Gerogorko po obednom kojeni problemy s brsukom a hodinku az dve si poplakal. Mysleli sme, ze je to z jedla, ale v v noci z piatka na sobotu sa to rozbehlo. Plakal, krcil nozickami... Rano sme isli na pohotovost. Lekarka mi kazala prestat pit caje na podporu kojenia. Ze je to chemia a tahace penazi a krpcov od toho naduva. Gregorkovi predpisala Infacol a rektalnu rurku pre najhorsie chvile. Ze ja mam pit matovy caj, materinu dusku a repik pripadne medovku. V tehotenstve mi dobre na travenie aj stolicu robil caj rooibos. Myslite, ze by som ho mohla aj pri kojeni? Krce Gregorkovi trosku ustupili, ale aj tak som z toho znepokojena.

vejinka
21. sep 2008

ahojte..kocky vcera som vas citala..od tretieho dna ficime na klobucikoch a od vcera som skusila bez nich a maly sa bez problemov prisal..az nechapem ako jednoducho...vdaka vam 😉

annag
21. sep 2008

vejinka, gratulujem k veľkému úspechu a prajem Vám úspešné dojčenie, takto vidno, že má toto fórum svoj zmysel 🙂 🙂 🙂

mywiel
autor
21. sep 2008

Evixa roibos je prirodny a neobsahuje thein a ma v sebe plno mineralov takze idealny. Ja davam malej na koliky Chamomilla homeopatia a zda sa ze je trosku pomaha, tiez mi mala krci nozickami a place.

mywiel
autor
21. sep 2008

Vejinka deti su uzasne prisposobive a nadane, ani ja som nechapala ako na to mala prisla, aj ked to nebolo zo zaciatku jednoduche teraz si uz neviem predstavit kojit zas s klobucikmi. 😉

annag
21. sep 2008

evixa, kolika pri bábetkách je normálny prirodzený jav súvisiaci s ich nezrelým tráviacim traktom a psychikou. Strava mamičky a to, čo pije ju môžu tiež ovplyvniť. Každopádne stojí vždy za pokus skúsiť nájsť príčinu, ktorá by ju mohla ovplyvňovať.

Aj čaje môžu byť istým rizikom pri dojčení (ak neberieme do úvahy ich účinné látky), lebo takéto sušené bylinky môžu byť kontaminované inými látkami - napr. pri postrekoch ... Opatrnosti nie je nikdy dosť, pretože nevieme, z akého zdroja pochádzajú, okrem toho sa do nich môžu dostať aj iné bylinky alebo burina a v sušenej podobe sa to ani nedá odhaliť. Pred pár rokmi bol na Slovensku problém s bežným bylinkovým čajom, lebo obsahoval aj tuším durman, toxickú a nebezpečnú rastlinu, ktorá sa medzi bylinky omylom zasiala.

No a takisto tu vzniká problém s tým, ako bábo zareaguje, niektorým napr. rasca pomôže, iné bábo bude mať hroznú koliku. Rooibos je známa a vynikajúca rastlinka, ale takisto si treba dať pozor na jej pôvod, tým skôr, že pokiaľ viem, u nás sa nepestuje, iba v teplých krajinách, pochádza z Afriky. Pokiaľ si však mala dobré skúsenosti počas tehotenstva, tak ho môžeš piť, lebo sa odporúča aj dojčiacim ženám - uvidíš, ako malý zareaguje.

Kolikou si budete musieť prejsť, no môžeš postupne vyskúšať, čo z Tvojej stravy na neho pôsobí zle. Tak, že vynecháš niektoré koreniny či potraviny a budeš sledovať, ako malý zareaguje (napr. na jeden deň,o tých potravinách tu bolo toho popísané už veľa).

V súvislosti s tvorbou mliečka nie je ani tak dôležité čo piješ, ale koľko piješ - treba piť o čosi viac, ale zase sa zbytočne nenadájať, najlepšie normálnou vodou - tou nič nepokazíš a malému určite nespôsobíš koliku.

A dôležité je skontrolovať techniku sania, či nepapá hltavo a teda neprijme aj veľa vzduchu.

evixa
21. sep 2008

dakujem annag. Malicky pije hltavo, najme z jedneho prsnika, kde je myslim "silnejsi prud". Ale neviem ako to ovplyvnit. Teraz mam z Gregorka ale dojem, akoby si sam robil prestavocky ked z neho pije. Po uvodnych trampotach s ucenim sa prisat a rozbehnut tvorbu mlieka som bola taka rada, ze sme sa celkom rozbehli a teraz ta kolika. Vzdy ked sa napapa, trpnem ci to zacne ci nie.

annag
21. sep 2008

exixa, trošku mliečka pred dojčením odsať - stačí, keď sa nahneš nad umývadlo a ručne odsaješ pár ml

evixa
21. sep 2008

zase az tak myslim mliekom neoplyvam 🙂 ale skusim odsavacku. dakujem

annag
21. sep 2008

evixa, tak skús polohu, že ležíš na chrbte, trošku podopretá hlava a bábo si normálne položíš bruškom na seba.

evixa
21. sep 2008

hm, to si celkom neviem predstavit, ale pokusim sa. Dobre si mi poradila aj polohu na odstranenie hrc na prsiach. Za to velka vdaka. Tiez som sa mala urcity respekt pred "futbalovym" kojenim a zvladli sme to. Dokonca mam dojem, ze sa to Gegovi pacilo. Asi bude futbalista 🙂

martija
22. sep 2008

po pasivnom prezerani stranky,som sa rozhodla,ze sa zaregistrujem a poprosim o radu aj ja.Annag podporujes a povzbudujes nejednu utrapenu mamicku,tak dufam,ze pomozes aj mne.Mam trojmesacneho chlpaceka a na poradniach mi nedaju pokoj s vazenim.Narodil sa s porodnou vahou 2890 a teraz ma 5700.Problem je ale v tom,ze pribera strasne narazovo.Prvy mesiac kilo a pol,druhy len cosi pod 600 gramov.a odvtedy nas vazia kazdy tyzden.Jeden priberie 400 gramov,druhy 100,potom zase 260,a teraz iba 40 gramov za 10 dni.Je to normalne??tak zase nas volaju na prevazenie,aj ked to zhrnieme do mesiaca je to dobre,ale oni mi stale robia vizity na prevazenia,mna to strasne zneistuje a znervozuje a to preto,lebo syn nechce papat.A tu je aj moj problem.Neviem,ako to mam riesit,ked syn jednoducho nechce.papa tak kazde 4 hodiny,ale to niekedy nasilu par hltov a dost.Mala som tyzdne,ze som plakala,po 6 hodinach nepapania si zaspal az som mala strach,ze mu nieco je.Od prsnika sa vkuse pri kojeni odpaja,obcas aj cmuka jazyckom,akoby bol zle prisaty,hlata vela vzduchu,az mna to boli,ked prehlta,dost casto mu aj zabieha.Mam este jedneho syna,toho som kojila 3 roky a tam bol skor problem,ako nekojit,lebo chcel kazdu hodinu,nebol problem.Menim s malym polohy,skusame vselico,nechce a nechce,bojim sa,ze sa tymto stylom odstavi,um sme este neskusali,ani nechcem,lebo si mylsim,ze to by bol koniec.Co ma znepokojuje,ze obcas mava suche pery a v pliene nenacikane aj 4 hodiny.Prosim annag porad mi,co mam robit,cim viac sa ho snazim prikladat,tym vacsie nervy a zlost ma.

annag
22. sep 2008

martija, večer Ti odpoviem, nestíham, budem sa snažiť čím skôr

gabikar
22. sep 2008

martija, velmi dolezite je aby si sa nestresovala.. moj drobcek sa narodil s porodnou vahou 2250g, teraz ma nieco cez 5kg a tiez chodime kazdu chvilu na vazenie, niekedy za vikend priberie 100g, inokedy 230g. Pre jedneho lekara je to pekne priberanie, pre druheho zas nie .. no a teraz sa z toho vysomarit, na zaciatku ma to velmi trapilo, ale teraz to uz hadzem za hlavu, dolezity je moj pocit a ja si myslim, ze pribera ok. Co sa tyka toho kojenia, my mame tiez obcas taky problem, ze nechce papat, place na prsniku, odtlaca sa. Dnes napriklad nechcel papat ani po 4hodinach. A tak som ho prehovarala, az sa nakoniec prisal 😉. Pravdu povediac vzdy citim vtedy ulavu a radost, ze sa mi to podarilo. Myslim si, ze je dolezite, aby si bola pokojna, tvoj chlapcek urcite vie kolko a kedy chce papat. Nedaj sa zbytocne stresovat lekarmi, po mojich skusenostiach viem, ze nie vsetkym ide o to, aby mamicku upokojili, ale zial este viac vystresovali.

annag
22. sep 2008

matija, tak ako píše gabikar, nechápem, čo Ťa stresujú. Malý doterz priberal pekne, a to, že za posledných 10 dní pribral menej, pripisujem najskôr stresom, čo Ti vážením spôsobili.

Už som to tu niekde písala, ale lekárky sa držia zväčša tabuliek, ktoré boli stavané na deti prevažne na UM. Pri umelom mlieku sa dá presne regulovať dávkovanie mliečka a tým pádom aj bábetká priberajú viac menej rovnako, tie odchýlky sú minimálne. Dojčené detičky si však podvedome sami regulujú svoje papanie podľa ich vlastných potrieb. Veľmi často priberajú práve skokom - jeden týždeň na váhe stagnujú, v ďalšom rapídne priberú. Preto je aj časté váženie príliš skresľujúce na to, aby sa objektívne dalo posúdiť, či bábetko prospieva alebo nie. Ideálne je prevážiť bábo raz za mesiac - len pri pravidelnej poradni. Ale je to stále tak, že priberanie dojčiaceho bábetka je ovplyvnené nie umelým zásahom zvonku (teda pravidelnou, vždy rovnkou dávkou UM), ale napr. genetickou predispozíciou. A potom jedno bábo priberie mesačne pol kila, iné aj dva. A oboje je úplne normálne a správne. Len niektorí lekári sa s tým ešte stále nezmierili. Individualita sa stále nenosí ani v priberaní bábetiek.

Neviem, či si ich videla, pre istotu Ti dám tabuľky, koľko môže dojčené bábo priberať:
1.-2. mesiac 130 - 140 g týždenne
3.-4. mesiac 70 - 110 g týždenne
5.-6. mesiac 35 - 55 g týždenne

Ako vidíš, tie prírastky sú pomerne malé a každým mesiacom sa prudko znižujú. Sú to tabuľky, ktoré publikujú známi slovenskí pediatri, ktorí dojčenie propagujú a podporujú (napr. MUDr. Viacianová z Detskej fakultnej nemocnice v BA.

Tých posledných 10 dní malý ozaj veľa nepribral, ale ani nechudol. Okrem toho, pri vážení mohla vzniknúť odchýlka (plné bruško + plný mechúr pred 10 dňami a prázdne bruško + prázdny mechúr po 10 dňoch).

No k Vášmu problému, ťažko povedať na diaľku. Neviem, ako sa inak správa, či je to bábo spokojné, hravé, či by len stále spalo, aké vyšetrenia máte za sebou, či odsávaš. Poviem základné možné alternatívy, skús zistiť, kde by mohol byť háčik:

V prvom rade odsaj si mliečko a posúď : ako prudko tečie - či len voľne tečie, alebo prudko strieka, za aký čas odsaješ istú dávku, napr. 50 ml (takto vyskúšaj obidva prsníky a to v čase, keď má bábo svoj zvyčajný čas papania, teda napr. po tých 3 - 4 hodinách)

- niektorým mamičkám sa okolo troch mesiacov namiesto úbytku mliečka začne tvoriť mliečka veľmi veľa, lebo laktácia sa naplno rozvinula, hladina hormónov je na vrchole. To môže spôsobiť, že mliečka sa tvorí veľa, tečie prudko a bábetku dráždi hrdielko. Nestačí pregĺgať, mliekčo mu zapadá a papá hltavo. V tomto prípade je dobré trošku mliečka pred dojčením odsať, napr. 10 ml, možno aj viac - toľko, aby netieklo tak prudko. A zvoliť polohu, proti smeru gravitácie - ako som písala evixe - ležíš na chrbte a bábo si položíš na seba, resp. bábo sedí na Tvojich kolenách, jednou rokou držíš bábo, druhou svoj prsník, aby sa správne prisalo.

- opačná situácia - si v strese, malý pije málo, ak k tomu ani neodsávaš, tak došlo k prechodnému úbytku mliečka a bude treba laktáciu podporiť. Malý môže byť po toľkých hodinách spania už príliš hladný, a chce rýchlo papať, no mliečko sa spúšťa neskôr - netečie hneď, čo ho rozčuľuje, začne sa na prsníku hnevať. Preto bude dôležité začať mliečko pravidelne odsávať, aby sa ho začalo opäť tvoriť viac a bolo mu rýchlo k dispozícii (keďže sám odmieta byť na prsníku, musíš odsávať, keby na ňom chcel byť, stačilo by len často a čo najviac prikladať). Zatieľ ho treba vždy keď sa hnevá trošku ukľudniť a skúsiť priložiť opäť, prípadne si pred dojčením sama stimulovať prsníky (- teplý obklad, masáž, odsávanie), aby mliečko začalo voľne tiecť - to by bol len prechodný stav, kým by sa ho nezačalo tvoriť viac.

- môže mať problém v pusinke, napr. nejakú infekciu, zapálené hrdielko ... takže treba pusu skontrolovať. Mnoho detí má napr. soor, ale niektorým nevadí, iné to môže bolieť. (dúfam, že mu skontrolovali krátku uzdičku), môže mať nádchu ...

- samozrejme, nejaký skrytý problém napr. v rámci trávenia ... ako sa k tomu neprirodzenému nechutenstvu a spaniu stavia lekárka? robila mu nejaké vyšetrenia? , nemá reflux?

Skús porozmýšľať, či nevidíš nejakú príčinu, možno ešte na niečo prídeme, každopádne sa nestresuj, dačo vymyslíme, si skúsená mamička, to sa musí vyriešiť 😉

martija
23. sep 2008

preco mi to nechce zobrat odpoved???uz dva krat,som sa rozpisala a nic!!!

martija
23. sep 2008

no tak teraz mi to zobralo,moze byt,ze ked je to dost dlhe,tak to nezobere???

mywiel
autor
23. sep 2008

xixi annag tak mi sme priberali prvy mesiac 300g za tyzden a to sme len na MM. 😀

martija
23. sep 2008

no tak teraz uz to ide,skusim teda po treti krat!!!!!
v prvom rade sa ti chcem annag podakovat za tvoju ochotu a cas,ktory venujes mojmu problemu,vedz,ze si to vazim.
budem strucna,lebo dneska som este ani neranajkovala,len aby som ti napisala moj problem a sup,neodoslalo.
co sa mne osobne nezda je jeho stolica mava ju po par dnoch a je akokeby lepkava.Neviem,ci je to v poriadku,farba celkom sedi,len je husta,akokeby hlienova.Nostek nema plny,aj ked dneska sa mi aj trochu zda,len neviem,ked babatka lezia,ci im to do krku rono nesteka a potom do zaludka,co moze sposobit nechutenstvo.
bola tam aj ta vec,ako si spominala,ze ked sme boli vazit predtym,tak rovvno po vazeni sa vkakal,byva toho dost,kedze nekaka kazdy den,a naopak pred vcerajsim vazenim sa tiez vykakal,tak bolo presne ako spominas,plne crievka a teraz mal prazdne crievka...
s odsavackou nic moc,mne neodsala ani ked som mala plne prsia.Kupila som si lepsiu ide to lepsie,ale nespusti mi ten reflex,takze mliecko ide pomaly.naopak ,ked sa spusti reflex,mliecko strieka.Ale nepomoze,ani ked si odsajem trosku,lebo az ked sa nasaje maly,tak mliecko zacne striekat,aj ked uz prsnik neni taky plny.Ale aj tak,skkusam prikladat raz k plnemu,ked nechce,potom k prazdnemu,kedze kojim iba z jedneho,ten druhy byva prazdnejsi,ale ani to nepomoze.
dneska nepapal 4 hodiny a ked som ho chcela nakojit,bol to boj,vipil len trosku.....ale syn je spokojny na podiv,aj celkovo sa javi ako kludne dieta,malokedy placka,vacsinou mrnka,ked chce spinkat
Skusim to poslat,aby mi to zase nezmizlo

geegee
23. sep 2008

aj my rastieme ako divi - maly uz ma 4 830g 🙂

Annag, maly sa mi zda uz menej spavy a aj mliecka mam viac, niekedy sa mi beznu davku, co je 125ml z oboch prsnikov, podari odstriekataj za 10 minut 🙂/. Ale je s tym kopou roboty a mam obavy, ze nemam tolko trpezlivosti, aby som to robila rok. Chcela by som Tominka skusit opat nakojit. Mas nejaku radu, na co si dat pozor, resp. ako ho napr. naucit spravne otvorit pusu - mam pocit, ze pri flaskovani babo neotvara pusu az tak, ako treba na spravne prisatie k prsniku. Alebo na to nie je ziadna finta? 😅

annag
23. sep 2008

geegee, no krásne priberáte 🙂 🙂 🙂

tá prestávka nebola ešte dlhá, finta na to neexistuje, jedine radikálny krok- len kojiť, presne tak, pri fľaške bábo nemusí otvárať pusu, lebo nemusí stláčať dvorec, ide to v podstate samé, pri dojčení musí mať dvorec čo najviac v pusinke a pekne "makať". lLe nie ste tak dlho na fľaši, aby sa to nepodarilo. Stačí sa obrniť trpezlivosťou a pôjde to. Ak by sa aj neprisal celkom dobre, nevadí, on na to príde, len nesmie byť mätený fľašou. Akonáhle však zistí, že po prsníku ľahko dostane fľašu, začne prsník úplne odmietať, preto jedine radikálnym zrušením fľaše môžeš prejsť späť na dojčenie. A keď dokŕmiť, tak inak - napr. lyžičkou. Za jedne dva dni bude určite naspäť. Ak ponecháš fľašu čo i len na večer, tak určite začne prsník odmietať.

Napriek tomu, je to super, ak by sa to aj nepodarilo, tak aspoň do polroka vydrž. No ja verím, že si sa už ukľudnila, malý sa prebudil a budeš si môcť dojčenie užívať v plnej svojej kráse. Držím palce 🙂 🙂 🙂

geegee
23. sep 2008

annag, dakujem, skusime to a podame hlasenie 🙂

Aj Matusko tak rychlo priberal. Pediatricka sa mi smiala, ze nemam mlieko, ale smotanu 😀

Tak, kojeniu zdar 🙂

annag
23. sep 2008

Nazdar! 😀 , Vieš ako sa už teším na ten dojčiaci kolotoč, hlavne si ho treba vychutnávať, i keď tie hormóny po pôrode s nami tak točia, určite si aj ja dobre porevem, ale patrí to k tomu, veď to bábo musí aj byť slzičkami od mamičky pokrstené 😉

annag
23. sep 2008

mywiel 😵 😵 😵

certica
23. sep 2008

no, mne uz to aj trosku obcas lezie na nervy s tou smotanou, resp. cistou slahackou, ako mi kazdy hovori 😀 . naposledy dnes nasa detska lekarka, zas sme boli atrakciou ordinacie. lekarka ho kukala vyzleceneho a vravi mi: fotite ho, fotite? to musite, nech sa to zaznamena 😀" a hned volala sestricku, nech sa rychlo pride kuknut na tie jeho mega stehniska 😅 . no ale, hlavne, ze je spokojny a vysmiaty 🙂 😉
takze zdar nasim prsiam 😀