Synček má 2 roky a 8 mesiacov a nerozpráva

duta
2. jan 2013

Dobry den moj maly drobec mi vobec nerozprava... Povie mama a to je pre neho kazdy ak tak mojmu manzelovi povie kaka alebo mama mio(manzela volame mio)... Rozumie vsetkemu co sa mu povie ale z neho neviem dostat nic okrem tych jeho gangoreni ktoremu mi uz rozumieme ale ostatny nie... Skusala som uz co sa dalo kazdy vecer mu citam rozpravky aj cez den aj obrazky mu ukazujem malujeme a snazim sa z neho aspon nieco dostat no zatial bezvysledne... 😖 neviete niekto poradit???uz som uvazovala aj o navsteve logopeda len neviem chcela by som malemu dat taky volny priebeh tomu rozpravaniu...

anuska74
2. jan 2013

ved a s logopedom nebudeš mať volný priebeh, možno ťa navedie, ako malému napomocť, ja určite odporúčam, logopeda.

kika1111
2. jan 2013

@duta ja by som radšej skúsila neurologické vyšetrenie.. my sme boli s malým u neurológa kvôli nastávajúcej operácii a bolo tam dievčatko, malo asi 4 roky a nerozprávalo. neurologička jej zistila, že má zablokované centrum reči. a v tomto prípade by bolo asi zbytočné ísť za logopédom. najprv treba zistiť príčinu.

lavyrle
2. jan 2013

@duta urcite najprv za logopedom a on uz bude vediet zhodnotit ci to moze mat neurologicky povod alebo aky 😉 ale do troch rokov je to este v pohode pokial rozumie 😉a potom sa ti z nicoho nic rozrozprava

mima4
2. jan 2013

@duta uz si mala davno navstivit logopeda. Dieta v takom veku uz musi napredovat a nedaj sa nachytat na "babske bachorky" ze nastupom do skolky zacne rapotat dieta jedna radost... - to su vsetko len babske bachorky, pretoze je par deti, co sa fakt krasne rozbehnu, ale vacsina z nich nie a je ta nutny logoped a vacsinou je uz neskoro. Bratranec ma chlapca, ktory uz bude mat pat rokov. Jeho zena tiez nechcela pred nastupom do skolky o logopedovi ani pocut, ze je to normalne, ze nerozprava, ze potom sa rozbehne... az po pol roku v skolke uz to bolo take zavazne, ze ucitelka navrhla logopeda, kde logopedicka maminke jasne povedala, ze zanedbala tuto vec u dietata, ze idu s nim neskoro... a ze to bude mat teraz ovela tazsie, tak teraz uz 1,5 roka drtia logopedicku... je to ovela narocnejsie pre chlapca a to len preto, ze maminka sa na to vybodla...
Mam kamosku logopedicku a ona tvrdi, ze radsej ist preventivne v dvoch rokov veku, ked este nerozprava...ako dietatu "zavarit" 😔

duta
autor
2. jan 2013

@lavyrle tak toho sa neviem dockat kedy sa rozrozprava... Ked mi nejaka mamicka povie ze uz ju az usi bolia tak ja si vzdy v duchu poviem ako by som velmi chcela aby ma tie usi bolili z toho rozpravania 🙂 maly si totiz to svoju pozornost vynucuje krikom placom, buchanim a tak... A z toho ma zatial akurat tak boli hlava 😀

duta
autor
2. jan 2013

@mima4 dakujem za radu tak to urcite poviem manzelovi lebo on je proti logopedovi ze to ma cas...

abbie
2. jan 2013

@duta ahoj, moj maly ma za par dni 2 roky a uz 2 mesiace chodime k logopedovi 😉 ranna intervencia je na nezaplatenie, tvoj syn ma oneskoreny vyvoj reci, zachvilku bude mat 3 roky a slovna zasoba ziadna v podstate a to uz logopeda treba ... zabudni na babske reci, ze to je v pohode, ked do 3 r. nerozprava ... nie je to vobec v pohode a vsetko sa odzrkadli az neskor ...dieta, ktore zacne rozpravat ako 3 alebo 4 rocne ma v skole problemy hlavne s diktatom, grafomotorika je slabsia ... ovr nikto neoklame ...
ak si z BA,alebo blizkeho okolia, tak by som ti poradila centra, kde beru deti 2+

abbie
2. jan 2013

@duta aj nam maly svoju pozornost vynucuje buchanim o vselico a tiez by som chcela, aby ma bolela z jeho reci uz hlava ☹

kristiii
2. jan 2013

@duta nemyslím si že by si sa mala až tak znepokojovať,ako niekto písal že v dvoch rokoch treba k logopédovi, moj krpec ešte v lete nerozprával tiež vobec /teda len približne ako tvoj/, to mal cca 2,5 roka a na jesen sa mu tak pusa rozviazala že nestíham všetko počúvať /teraz má 2roky a 9mes/. Pre pokoj duše ak chceš tak k logopédovi kludne zájdi, ale určite nestresuj, mne každý vravel že do troch rokov sa určite rozbehne, aj pediatrička a aj tak bolo. A na ihriskách stretávame vela iných detí ktorí v tomto veku tiež ešte nerozprávajú, iné zas rapotajú už v 12-18tich mesiacoch ale tie zas nie sú povedzme také zručné alebo zaostávajú v niečom inom.

duta
autor
2. jan 2013

Tak v rodine mam z mojej strany bratranca a tiez nerozpraval do 3 rokov... Len mne je maleho luto ked vidim ako chce komunikovat a nikto okrem nas mu nerozumie... A kedze byvam na dedine kde som si ista ze ked nerozprava tak mi ho ani do skolky nezoberu 😒 s malym som bola u koznej a ta nam povedala ze aj jej dcera zacala az po nastupe do skolky rizpravat, ked sa dostala medzi kolwktiv....

duta
autor
2. jan 2013

@abbie som zo SNV... Ale dakujem

kacenka277
2. jan 2013

@abbie ahoj moj ma uz 2roky a 1mesiac a tiez na tom s recou nie je velmi dobre. Akoze nehovorim pretoze také ze cica havo auto autobus pit papu a podobne slovíčka ovlada ale nepouziva písmenka ako k, r, s tak by som rada navštívila logopedicku/logopeda. Ba a okolie nejakeho dobrého ak by si vedela o nejakom dakujem 🙂

abbie
2. jan 2013

2 rocne dieta ma mat slovnu zasobu 10-250 slov, je tam obrovsky rozdiel, ale to minimum by malo mat, inak sa uz jedna o ovr, ci dalsie ine problemy ...
odporucam Dr. Kormanovú, ktorá je na Kramaroch a este centrum reci Dialog

xlucia
2. jan 2013

@kacenka277 ze nepouziva... R sa formuje okolo piateho roku zivota. mnoho deti vo veku tvojho dietata nehovori skoro vobec. tvoje rozprava az nadpriemerne dobre

ja1977
2. jan 2013

ahoj, no ja som mala podobnú skúsenosť doma so synom...mal skoro tri roky a rozprával svoje hatlaniny, žiadne básničky, pesničky, nič ho nezaujímalo, vôbec slová neopakoval keď som chcela, aby po mne niečo zopakoval, no potom sa to samo od seba zlomilo a začal krásne spájať slová, tiež som sa blbo cítila, lebo nikto cudzí mu nerozumel a niektoré deti už rozprávali pomerne slušne... do škôlky išiel ako 4,5 ročný to už rozprával, ale nie úplne čisto... po piatom roku sám začal aj R vyslovovať, dnes bude mať 12 rokov rozpráva zrozumiteľne dokonca aj v škole recituje... naopak dcérka teraz bude mať 6 rokov tá už keď mala rok a pol rozprávala básničky, pesničky spievala, samozrejme nie čisto, ale každý rozumel.... a dodnes sa jej jazyk nezastaví, rapotačka je ako jej mama od mala 😅 a musím povedať, že syn je čistý jednotkár, takže to, že začal rozprávať neskôr u neho nezanechalo žiadnu stopu...

lenkapp
2. jan 2013

@duta Presne to si hovorim aj ja...Nas ma 2roky ochvilu a tiez len hmka ukazuje a jedine co sem tam povie je tata..na vsetko...sem tam sa snazi pomenovat nieco ale vzdy to zacne "ta"..rozumie vsetkemu samozrejme ked sa mu to hodi🙂..ja si z toho v podstate nerobim tazku hlavu stale dufam ze coskoro sa rozrozprava..moja mama vkuse cita clanky o rozpravani logopedoch atd...hovori o tom akoby mal chorobu...uz mam take nerv..y..mu dajaku recovu vadu privola tymi recami

matula55
2. jan 2013

@abbie ahoj mozem sa opytat preco ste zacali hodit tak skoro k logopedicke? nas ma za chvilu 2 roky a nejaku extra slovnu zasobu nema, tak preto sa pytam co bolo impulzom u vas. Dakujem

anjelicek26
2. jan 2013

@duta - na logopeda je priskoro, väcsina ti dieta pod tri roky ani nepozrie, len ti da par tipov, ako ho podporovat...ale ziadne sedenia ci trening, na to sa proste dieta v tom veku este nie je schopne sustredit. A to, ze sa dieta odrazu rozbehne nie su bachorky, ale je to tak, Saska z 2,5 roka a slovnej zasoby 5 slov (doslova) presla na plynulu rec vratane cisteho L a R behom jedineho mesiaca. Dolezite je, ze rozumie! A teda nemal by mat v puse cumel, to tiez rec paradne brzdi.

@kacenka277 - netreba predbiehat, r musi dieta zvladnut pred nastupom do skoly a nie v dvoch rokoch, logoped si asi pomysli svoje 😅 Proste vyvoj reci prebieha velmi individualne.

vierkasteffi
2. jan 2013

@duta ani moj malý nerozpráva respektíve nejaku svoju hatlaninu ale rozumie všetkému ked niečo chce tak nás tahá za ruku a ukazuje 😒

zuzana76
2. jan 2013

@anjelicek26 nemas pravdu, my chodime logopedovi presne od 2 rokov. Dokonca logopedicka sama nas pochvalila,ze dobre, ze sme prisli. Maly mal 2 roky a aktivne pouzival 5 slov. Sedenia prebiehaju formou hry, pricom logopedicka sa s malym hra, niekedy sa zapojim do hry aj ja. Chodime tam od jula 2012. Doteraz sme boli 2x mesacne, len v decembri nie, kedze maly bol chory a potom boli Vianoce. Slovna zasoba syna sa zvacsila na 150 slov, myslim,ze aj vdaka navsteve logopedky, kedze mi vysvetlila rozne metody, ako maleho motivovat, ako sa s nim hrat atd... maly mal OVR, ale nastastie to nebolo zavazne, kedze teraz uz pouziva 2-3slovne vety. Podla mna vek 2r 8 mesiacov je uz dost vela na to, aby mamicka zacala konat. Ved aj tomu dietatu je zle, ze sa nemoze vyjadrit. Mozno aj porozumenie ma slabsie, pripadne tam mzoe byt iny problem. Nechapem naco to odkladat. je ine , ak napr dieta vyrasta vo viacjazycnej rodine, tam povedzme, ale v beznom prostredi je uz alarmujuce ak nerozprava 2,5 rocne dieta. Ved sa jedna len o sedenia formou hry, nejde o ziadne neprijemne vysetrovanie dietata.
@duta urcite vyhladaj logopedku, nam pomohli, ale samozrejme ide aj o pracu matky s dietatom predovsetkym.

anjelicek26
2. jan 2013

@zuzana76 - ja mozem povedat len za nemecko, tu sa to pod tri roky skutocne neriesi. Motoricky bola mala na mile popredu, aj v hrubej, aj drobnej motorike, vedela skvele stavat puzzle, veze, logicke hry, chybal len jazyk - a to rozumela - stacilo len pockat... ako prisla ku opatrovatelke (teda do kolektivu troch deti), sa problem vyriesil skutocne behom mesiaca.. mozno kazde dieta potrebuje len iny stimul.

zuzana76
2. jan 2013

@anjelicek26 ved jasne, len my takto na dialku nevieme diagnostikovat dieta o duty, takze v tomto veku, by to uz fakt mal vidiet nejaky odbornik. Je tolko roznych problemov, preco to tak moze byt. Napr. ako pisala,ze povie -mama- a to je pre neho kazdy. Ja nechcem duty samozrejme plasit, lebo fakt to moze byt uplne v poriadku, ale preco cakat, ked sa dietatu moze zacat pomahat uz skor. Navyse ako pisala,ze nehovoriace dieta jej ani do skolky nezoberu. Vravim, nam logo pomohla, ale u nas bol aj problem s porozumenim a celkovo oneskoreny vyvin a mam pocit,ze diosledkom ockovania hexavakciny.

domitobi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacenka277
2. jan 2013

@anjelicek26 ja som nemyslela na r ..moj manžel rackuje takze to beriem v pohode...ja som skor narazala na s,k. S vie povedat ale nevie si ho dat do slova.

duta
autor
2. jan 2013

Dakujem Vam vsetkym za vase prispevky... Velmi si vazym vase nazory a skusenosti...

stellamaris
2. jan 2013

@duta ja by som vyhladala logopeda cim skor, aspon nech mu skusi pomoct....mam synovca,ktory zacal hovorit az ako 4-rocny,moja sestra logopeda nevyhladala a myslim,ze mala,chlapcek by sa rozhovoril skor 😒

kacenka277
2. jan 2013

@zuzana76 uplne súhlasím...ja sa chcem s logopedickou porozpravat aby ma tiez usmernila a poučila ako na neho pretoze pri mne neobsedi a ked hovorim básničku tak nic ide sa hrat s autom alebo to nejako uhra :D

luy
3. jan 2013

@duta ahoj,asi je to všetko individuálne ohľadom lekárov.Ale najprv ti napíšem synov prípad,synátor začal rozprávat ako 3 ročný,dovtedy ani nemukol ,len zvuk zvierat aj to ,len ked chcel a bol sám.Absolvovali sme každé možné vyštrenie.Nakoniec som skončila u logopéda ,prišli sme tam a ked sa ho spýtal na meno,syn na neho pozrel a povedal meno,priezvisko,adresu.Ja som plakala ako malá a logopéd nás vyprevadil z ambulancie s pozdravom zbohom,a pridte sa ukázat o 3 mesiace ako to pokračuje.Nešla som,lebo sa mu od toho dna ústa nezatvorili.Dnes chodí na osemročné gymnázium,filozofuje a ústa sa mu dodnes nezatvorili.Dcérka ma 2 r. a 3 mes. ,používa 19 slov a z toho skladá vety.Rozumie všetkému.Zase som absolvovala neurologa,všetko ok a mám príst ked v troch rokoch nepovie viac,alebo neprestane rozprávať.Sama som si vybavila špec. pedagoga ,logopeda.Prišli sme,dali malej knižku,a ona podla obrázkou a po svojom ju čítala.Bolo tam dievčatko čo sa smeje a plače a ona všetko nevrbálne opísala.všetko čo od nej chcela urobila,ešte s nou porobili nejkaé cvičenia.Tiež ma poslali domov a povedali,že mám e prist ked bude mat tri roky.Doma sa jej venujeme traja,čítame,spievame,riekanky a stále nič.Ja verím,že sa to zmení,nepolavujeme a stále do nej hučíme a hučíme,a neustále opakujeme čo robíme a čo robí ona,tak uvidim.Držím palce.Ak navštíviš odborníka možno sa ukludníš,zato nič predsa nedáš,len čas čo tam stráviš,ale však to je to najmenej čo pre naše deti môžeme urobit.

abbie
3. jan 2013

@anjelicek26 to ze to neriesi nemecko neznamena, ze to nemusi slovensko 😉 tu deti beru od 2 r. a vola sa to ranna intervencia, ak dieta nema slovnu zasobu min. 10 slov, tak ho zoberu, je tu kopec logo institucii, ktore sa takto malymi detmi zaoberaju

luy
3. jan 2013

@duta teraz som pozerala skupinu 2 r a 3 mes. a spočítala som rozprávajuce a nerozprávajuce deti,čisto štatisticky viac ako polovica nerozpráva,ale su tam aj deti čo vravia po anglicky,takže je to rôzne,ale väčšina mlčí alebo povie do 20 slov