Výchova 7 mesačného dieťaťa

stefanykiko
10. apr 2016

Chcela by som radu od skusenejsich mamiciek ktore uz maju aj starsie deti, a maju s tym skusenost, kedze ja som mala dost skusenosti s takymi malymi drobcami ale nestretla som sa este s tym ako sa niekedy sprava moj drobec a nechcem nieco urobit zle. Ako viem ze u tak maleho dietata sa neda este nejak velmi vychovavat ani od neho nic extra necakam. Ale ja mu venujem vsetok moj cas ako som matka naplny uvazok co myslim vazne 24-hodin denne, ked je hore je minimum casu ked pri nom niesom proste na najzakladnejsie veci co musim vybavit tak ho necham sestre ked s nim manzel nemoze byt. Mimo domu som bola zatial len u zubara a raz na urade, mame spolu dost silne puto a mne sa to aj tak paci zas nedusim ho laskou, ale chcem aby vedel ze som pri nom ked nieco potrebuje a ze ma tu istotu ze ho ochranim. Ale zas ho nechcem rozmaznat uplne, viem ze dieta skusa hranice kam az moze zajst. Ale poslednu dobu mi zacal strasne plakat ked sa mu nieco vezme samozrejme on chce len nevhodne veci takze sa to stane aj 3 krat na den. Viem ze asi v takom pripade by som ho mala aj trocha nechat vyplakat nech so mnou nezacne cvicit ale u nho sa to neda zacne plakat ani nie plakat ale revat a poznam jeho plac a vidim ze ked nieco chce a mu to vezmem je to cieleny rev co sa az dusi skoro a niekedy ho nemozem ani nicim inym zaujat len mu dat prso nech sa ukludni. Jeho keby som nechala vyplakat aby sa naucil ze to nesmie on je schopny plakat aj hodinu alebo sa zacne az dusit takze nejde ho nechat len tak aby som ho neukludnila snazim sa ho najprv niecim zaujat ale uz boli aj situacie ze pomohlo uz len prso zas nechcem aby si zvykol ze stale sa mu da len prso do ust a hotovo. Stalo sa mi zatial len raz ze ked tak plakal tak sa otocil na mna a nervozne zvysil intenzitu svojho revu a tak akokeby sa vyprsil na mna akokeby mi ukazal ze som ho tym nahnevala ako situacia bola smiesna ale tak nechcem aby si takymto stylom chcel vydobijat to co chce on a este aj takto zareagovat na cloveka ktory mu to vezme. Ako snazim sa tomu predchadzat aby take veci co nemoze nemal na dohlad ale zas nemozem vsetko skryt a ani v buducnosti nemoze byt vsetko tak ako chce on musi vidiet nejake hranice ze co moze a co nie. Myslite ze je to len vekom? a casom to prejde alebo to bude skusat aj v buducnosti..Niesom zastancom toho aby sa na deti kricalo a vobec nie aby sa dieta buchlo ani vyychovne kedze si myslim ze je stale aj ina moznost..Ale vo vyhrotenych situaciach asi musi dostat niekedy dieta po zadku samozrejme starsie ale zas tomu by som chcela predist. Myslim si ze aj dietatu sa da vela vysvetlit lenze takemu malickemu nie pokial este nechape..ale tak nechcem to riesit uz ked si bude mysliet ze taketo spravanie je v poriadku a potom az bude starsie to zacat riesit. Takze mamicky stretli ste sa s tymto uz niektora? Najradsej by som bola keby ste mali taku skusenost ze to za mesiac dva prejde. A ked nie ako ste to riesili ?..alebo co by ste mi odporucali robit v takychto situaciach aby pochopil ze takto to nejde ale zas kricat nanho nebudem aj tak nebude chapat co ja od neho chcem a ani ho nebuchnem to si myslim ze by nemalo ziadny ucinok. ALe zas rada nechaj ho vyplakat je u nho neucinna takze citim sa bezradne a radsej ho stale utisim len sa bojim ci mu tym akurat neuskodim viac. Dufam ze som nevyznela ako histerka ale moj nazor je to ze vela veci sa da ovplyvnit uz v takomto skorom detstve a teraz si dieta pomaly buduje svoje charakterove crty. Mozno sa mylim ale moj nazor je ze hoc si nebude pamatat z tohto obdobia nic ale psychiku mu to ovplivni preto mu teraz chcem dodat co najviac istoty a bezpecia a naucit ho ze mne moze dvoverovat aby sme si vytvorili zdravy vztah aj ked bude starsi.

malabiba
11. apr 2016

@stefanykiko ešte prídu rôzne stavy - hlavne, keď sa bude stavať na nôžky a nepôjde mu to, potom keď začne chcieť všetky veci, prídu zúbky, potom vášne, hádzanie o zem, zúrivosť, zaťatosť... 😀 😀 asi som ťa nepotešila, ale všetko sa dá zvládnuť 🙂

vejula
11. apr 2016

@stefanykiko nieje zač. Ono samozrejme nemôže ešte pochopiť, že mu nechceš dovoliť nožík, lebo si ním môže ublížiť. To nechápe ani moja 15 mesačná a teda tu skusenosť s tým ostrým nožíkom jej ani nechcem dať. No a kedže si dieťa ešte nevie samo uvedomiť, čo je pren nebezpečné, na to ma matku, aby ho v týchto situaciach korigovala, ona mu určila hranice, lebo pochopitelne vie domyslieť dôsledky, ktoré to dieťa domyslieť nevie. Ty si pre to dieťa všetkým, davaš mu pocit bezpečia a istoty, ak s touto istotou a láskou určiš tomu dieťaťu hranice príjme ich, pretože ti dôveruje. Nehovorím, že si nemôže aj poplakať, to môže, ale v konečnom dôsledku pochopí hranice, ktoré su tak isto v tomto svete dôležité a ktoré mu s láskou a pochopením vytvorí osoba pri ktorej sa cíti v bezpečí.

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@charlie1980 ako je mi jasne..ani sa to nestava tak často len som sa potrebovala uistit svtym ze je to v pohode u takého drobca

katriona1
11. apr 2016

@charlie1980 no tak doma si můžeš ten prostor upravit abys předcházela nepříjemnostem, ale o to je to potom horší někde na návštěvách, na hříšti, v obchodě a prostě všude jinde, protože když je z domu dítě zvyklé, že vlastně v konečném důsledku může mít všechno co vidí ( protože ono nerozlišuje, jestli jsou to povolené věci nebo zakázané ), já jsem doma nic nezamykala, pouze jsem dala pryč věci které jsou pro dítě nebezpečné, to je jasné a dovolila jsem jí například v kuchyni otevírat jeden dva šuflíky s miskami, silikonovými věcmi a u dalších upozornovala, že je otevírat nemůže a kupodivu v tomto problém nikdy nebyl, to pochopila 🙂 ( jako ne že by je někdy neotevřela, ale ví, že to nesmí a zrovna kvůli tomo se nikdy moc nezstekala) na těch návštěvách jí musím hlídat, ale to mám spíš strach, aby jim něco nerozbila, ale taky se to celkem dá 🙂

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@malabiba ako v pohode zubky už máme prežili sme uplakane dni na nozky sa stavia bezvproblemov ja nemal pemeoblem ze place alebo ze ma aj horšie dni len chcem vedieť ze to je vpohode..lebo v tomto prípade som soi nebola istá či sú v poriadku jeho reakcie tak som vahala aký postoj k tomu zachovať..ako mam skúsenosti s deťmi hadzajucimi sa o zem trak toho sa nebojim ako ratam s tým vzdorom len tento ma zaskocil

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@vejula ved to že chcem mu určiť hranice nejak tak aby to aj on pochopil ze je to z laskou ale svtym sa musim najprv vysporiadat aj ja ze musim byt dôsledná lebo tak ako si písala predtým keď bude zo mňa cítiť neistotu nebude to mať žiadny efekt a len to bude mrziet mňa a on bude nervózny zo mňa 🙂
@katriona1 no ved urcite si vybudujeme aj my svoje pravidlá len ešte jevto pre oboch nová situácia a musim to nastaviť tak aby si nato on zvykol ale zas ja som raadsej za pomalšie prisposobavanie nech to berie nejak ako súčasť nášho režimu a nievstriktne ihneď zakazat aby bol len kvôli tomu nervózny

katriona1
11. apr 2016

@stefanykiko tak jestli máš v blízké rodině takovou diagnozu jako je schizofrenie, tak určitě bych to měla na paměti a jestli se ti později bude chování tvého syna zdát zvláštní nebo nepřiměřené tak bych zašla k psychologičce, aby to vyloučila a měla jsem klidné svědomí, ale ted je opravdu ještě moc brzo dělat nějaké závěry a stresovat se tím 🙂

vejula
11. apr 2016

@stefanykiko musíš si začať dôverovať... Viem o čom hovoríš, lebo pri prvom dieťati som mala podobné stavy, strašne som sa bála, čo môžem povedať,všetko zvažovala atd... Nemala som dôveru v seba ako matku. Neskôr som to začala vnímať i v širších suvislostiach. Viem, že mnohe môžu nad mojimi vetami krutiť hlavou, ale ja to vidím tak, že materské kompetencie podkopavaju matkám už v pôrodnici, ked ti davaju najavo, že nemaš právo svoje dieťa ani prebaliť, ani prezliecť, ani okupať, že oni rozhoduju o tom, čo kedy sa bude s tvojim dieťaťom diať, že ty nemaš pravo, nevieš to, môžeš svojmu dieťaťu ublížiť. Uprimne, mna ked prepustili z nemocnice pri prvom synovi bala som sa ho i okupať, aby som mu neubližila. KEd ma prepušťali z nemocnice dostala som zdrba, že prečo som si ho sama prezliekla do vlastného oblečenia, že to mi mali oni ukazať, aby som mu neublížila. Vieš a to su taaké veci, jedna k druhej, že o sebe začneš pochybovať, či vlastne vôbec vieš ako s dieťaťom zaobchádzať a neskôr či vôbec vieš čo je pren dobre! Takže treba znovu najsť svoje materské kompetencie a naučiť veriť svojim inštinktom a svojmu usudku, že niesi hrozbou pre svoje dieťa, ako nas občas presviedčaju...

maminecka266
11. apr 2016

@katriona1 mozem len a len suhlasit. Maj to na pamati, ale neries to nestresuj 🙂

lubi40
11. apr 2016

@sardinka335 inak toto som si presne vsimla na mojom synovi, ze cca v tom veku 8-10 mesiacov, ked som povedala nie a myslela som to vazne, tak hned prestal, ale ak som to az tak vazne nemyslela, tak mal na salame. Som z toho bola uplne mimo, ze ako to to dieta moze vediet 🙂

gretocka
11. apr 2016

maminky ja len jednu taku poznamocku, casto pocuvam nazor, ze moje dieta tomu este nerozumie.... no ja s tym nesuhlasim.... svojim detom som veci vysvetlovala uz davno predtym ako mi na ne mohli odpovedat... aj malemu patmesacnemu vysvetlujem ked ma drapne za vlasy, ze to maminku boli a ze musi pustit.... samozrejme neocakavam reakciu, ze vlasy pusti, ale vysvetlujem stale dookola.
Neiktorym detom staci povedat raz a posluchnu, inym musime opakovat aj stokrat - mam doma oba pripady.
Chce to len doslednost a trpezlivost. Dieta sa len uci svoje emocie prejavovat a zvladat a my musime byt ti velki a pevni, ktori im ukazu ako na to.

hrjanka
11. apr 2016

@stefanykiko áno, je to normálne. Neter, keď bola bábätko, mala raz taký záchvat revu, až prestala dýchať a modrela..museli s ňou riadne triasť, aby nabrala znova dych. Moja malá raz revala tak, že sa nedala utíšiť a manžel s ňou vybehol na dvor - pršalo, bolo chladno, ale to sme vtedy fakt neriešili - hľadať psa, alebo mačku a až to ju zaujalo tak, že prestala plakať. Mrnkala ešte ďalšiu polhodinu. A do roku dieťaťa by som ináč nejakú "výchovu" neriešila, to je proste malé bábätko s nevyzretým nervovým systémom

helenanovakova
11. apr 2016

ked sa chce hrať s niečím nevhodným, čo neviem, čo napr. sa mu také môže dostať do rúk, tak je to normálne. dieťa zaujímajú skôr iné veci, ako jeho hračky. aj moje radšej vyťahuje hrnce z linky ako sa hrá so svojimi vecami. tak nech sa pohrá. prečo by som mu to mala brať. a pokiaľ ide o vyslovene nevhodnú alebo nebezpečnú vec, tak ked mu ju vezmeš, tak ho hneď zaujmi niečím iným. to fantasticky zaberá. ideme do okna vykúkať deti, psa, alebo ideme pozrieť čo máme nové v chladničke a hocičo, hlúposti, ale nový podnet podnet pre dieťa. ono hned zabudne na to, čo chcelo a bolo mu odobraté. a samozrejme vysvetľlovať, ono sa to nezdá, ale deti sú múdre. aj takéto maličké

sardinka335
11. apr 2016

@lubi40 tie deti vobec nie su hlupe...oni dobre vedia kedy to uz myslím ,,smrtelne vazne,, a kedy len ,,štekám ale neksunem,, a je jedno či maju pol roka alebo 1O rokov..funguje to rovnako. Len staršie deti uz dajme tomu vedia vyjednavat a verbalne reagovat kdežto batola začne revat. Ale tento plač mu nema ako uškodit - ze plače ze niečo zakazem...a 7 mesačnemu určovat ,,pravidla,, ako no...ja neviem, moje batola ma jednoduchy rezim - teraz napr. spi v kočiku vonku..potom sa napapame, hrame, ideme pre ostatných do školy, a ked niečo nie tak nie...napr. mi taha naušnice, vlasy - proste poviem nono, zoberem ruku a hotovo. TO uz vidim na tých očkách ked sa pozera, ze aj ona čaka ze či som to myslela vazne alebo...ja si zase nenecham rozbit cely byt len koli tomu aby mi dieta neplakalo...ako u niektorých čo som na navšteve - steny dočmarane ako v jaskyni, žaluzie dotrhane, skrine pokazene, oplieskane lebo maju deti.

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@vejula ako ja mam strašne veľa skúsenosti s deťmi jednak mam tri krsnata s ktorými mam uzasnyvztah..jedna maam predskolsku pedagogiku vystudovanu takže z praxe a s deťmi to proste viem len viem sa hratvtakze malo ledy som musela zvyšovať hlas ale zas sivpo hlave skakat nenecjam viem zakročiť..ale tento drobec môj je to trocha iné lebo bola som zvynuta na vacsie deti s ktorými to viem a bavi ma to..ako od krsniat som zvyknuta aj na take drobnucke ako problém s tým nemal lrn také situácie ma niekedy fakt aj psychický vycerpavaju keď ma zlý deň a veľa place nechce spinkat tak ani nie ze som nastvana naňho lebo musia byt aj také dni len ma to v ten moment mrzi a mam pocit ze zlyhavam ako matka keď mu nič nepomaha ale to asi kazda prvorodička a predsa mam 22 rokov takže v dnešnej dobe je to aj trocha skoro by som povedala a snažil sa robiť všetko pre drobca aby bol v pohode tak preto ma trošku poburia názory mamiciek ako zo začiatku keď ja som chcela radu v tom či to je normálne lebo zas viem co mam robiť a nie ihneď namna itocne s opicou laskou...nikto ma nepresvedci o tom ze dieťaťu sa nemá dávať láska co najviac takže ma nahnevali celkom názory niektorých ale zas neriesim 🙂

anjeli_k
11. apr 2016

Ahoj,moj syncek ma takmer rok a pol a viem presne o com pises.on mi toto robil asi od nejakych deviatich mesiacov, ked zacal stvornozkovat a chcel vsetko, hlavne to, co nemohol mat.ja som mu to nikdy nedala, jeho reakcia bola taka, ze sa mi hodil o zem a plakal akoby ho rezali.ale tak ja som proste nepovolila a nedala som mu to, ja som ho hned vzala na ruky a dala som mu napr.jeho oblubenu umelumisku a varesku😄a bol klud.doteraz to robi, ze ked chce nieco, co nemoze tak sa hodi o zem, ale tak ja sa ho snazim potom hned zaujat niecim inym a uz je ok.tiez som na nho nikdy nekricala a uz vobec nie take,ze po zadku, to v ziadnom pripade, vzdy peknym slovom.len neviem, ci ti ta moja skusenost pomoze, lebo kazde dieta je ine.musis byt len trpezliva

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@gretocka ako aj ja si myslím ze treba vysvetľovať len tovje moje prvé a keď namna pozre tými ockami je tazke je mu niečo zoberiem a keď začne plakať nechať ho plakať a nezobeat si ho neutisit proste aj ja sa musim naučiť odolať mu a keď place pre niečo co nemôže tak ho hneď neutesovat..ale ved to je moje prvé sieť tak zas aj pre mňa sú niektoré situácie nové tak si nato musim aj ja trocha uvyknut ako pri takýchto múdrych maminkach mam dojem ze zabudli ake to bolo pre nich keď malý prvé babatko a neslo im hneď všetko ale tak niektorým asi ihneď na prvý krát všetko ako a nepotrebovali sa poradit

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@anjeli_k no snažil sa to tak riešiť ale niekedy sa zatne ale nikdy mu tu vec nedam ale tak občas mu dam prso na ukludnenie...niekedy keď ma dobrú naladu a keď niečo chce tak len na mňa plzre a poviem uämu nie to nemôžes tak sivto nejak prestane všímať..alr niekedy sú také chvole co nič nepomaha

anjeli_k
11. apr 2016

@stefanykiko a inak suhlasim aj s @gretocka, ze treba mu dookola vsetko vysvetlovat, rozpravat sa s nim, lebo on to teraz nechspe, ale dieta ma neskutocny vyvoj, o mesiac uz tomu mozno porozumie, ja tiez mojmu syncekovi vsetko vysvetlujem a tym, ze s nim od malinka vela rozpravam, teraz rozumie vsetko.ked mu poviem, aby si vyhodil plienku do kosa, ide, vyhodi. Poviem mu, aby si upratal hracky, ide uprace treba len trpezlivost.

sardinka335
11. apr 2016

@stefanykiko keby si vedela čo máš robit tak sem nepišeš - a je mi šuma fuk ze ta to poburilo, tu stale omielaš ako ,,vieš,, lebo maš naštudovane a mas ,,strašne vela skusenosti,, a lebo si bola niekde na praxi na škole pod vedením veduceho pedagoga. Ked si vyštudovala čim sa tu ohanaš tak by si mala vedieť motoricky a emocionalny vyvin dieťaťa - kognitivne procesy vyvinových období ste iste brali. No nemaš strašne vela skusenosti nech sa aj na hlavu postaviš. Ked mas problém neviem zobrat dietatu nebezpečny predmet z ruk a premyšlaš ako to 7 mesačnemu vysvetliť lebo sa to neda....ako ked bude mat v ruke nožnice tak budeš vysvetlovať? Tu NIKTO nepiše o tom ze sa dietatu nema davat laska a pocit bezpečia, len to si ty zamienaš pocit bezpečia s tým ze ,,urobim všetko aby bolo dieťa v pohode,, a to je jo sakra rozdiel ...čo moze kludne znamenat ze dovolim mu všetko čo si zapišti len aby neplakal a bol v pohode. A troška mi tu chyba OTEC...absentuje mi tu muž - to je cela ,,vychova,, ja by som to skor nazvala starostlivost na tebe?

lauricka
11. apr 2016

@stefanykiko v prvom rade strasne je vidno, ze mate jedine dieta. Asi by som najrpv poradila sa uvolnit a neriesit vsetko ako tragediu. To dieta este nic nerobi. Co bude, az bude ozaj akoze "vymyslat", ked bude starsie, nebodaj pubertak. Nie, neprejde to za 2 mesiace, bude to horsie. Co napisat? 😉 To dieta nema v tomto veku moznost takych strategickych tahov, z akych ho upodozrievate. Jednoducho ho zajme predmet, wooow, chce ho, vnimat vsetkymi zmyslami, pohrat sa s nim, skusit, co to da. Uzasna vec, stoji za vyskusanie. Zacina vnimat, zacina byt zrucny a tak preco by nemal skumat svet. A ptom pride niekto a vytrhne mu to z ruky. Niekto, kto vobec nechape, aky uzasny predmet to je. Niekto, kto vobec nechapem, ako potrebuje skumat a skusat. Tak co mu ostane? Dieta toho vela nevie, vie akurat tak plakat. Takze co urobit? Nuz, mozno ho zaujat niecim inym este predtym, nez mu povodny predmet vezmete. Mozno ho pusti aj sam, ked uz bude mat v rukach novy. Nevhodny znamena co presne? Ak ho to nezabije tych 5 minut, co to bude mat v ruke, nuz tak chvilu mu to mozem nechat, vezmem mu to ochvilu, mozno, ked pekne poprosim, mi to aj sam poda. Alebo, ako ste spravne napisali, nemat v dosahu, co nechcete, aby v dosahu mal. Dajte mu aj ine predmety na hranie, ako len babatkovske hracky. Deti miluju predmety dennej potreby. Kuchynske potreby a pod. Urobte mu v kuchyni suflicek, kde bude mat svoje vecicky vselijake, dajte mu rozne materialy na skumanie, rozne predmety. A skuste studovat nieco okolo komunikacie s detmi, uzasny, aspon podla mna, je Gordon a napr. jeho kniha uspesna rodicovska vychova alebo Respektovat a byt respektovany. Urcite do buducna pomoze, lebo s takymto nastupom vas mozno cakaju krusne chvile, tak by bolo prijemne tomu predist aspon ciastocne 😉

kllamarka
11. apr 2016

@stefanykiko Vybuchy normalne urcite su. Tie deti nie su nechapave, praveze velmi dobre chape ten rev ako nastroj a cielene ho pouziva. Urcite by som ho odputala, ale nie hrackou a nie v zachvate revu. Hracky su pre neho okukane, nudne...treba mu zaujem zamierit na nieco ine..hocico 'bezpecne' co je po ruke. Skusila by som od varechy az po kefku na zuby. 🙂 Taktiez ho vopred ucit toto nie (nezabere, ale je to pre neho informacia vopred), lepsie ako potom zobrat z ruky atd...
A ako pises, vies velmi dobre rozoznat ten typ revu. Takze neprehanaj to so stresom, ze ci mu nechas dake nasledky a podobne. Tak hold nedostane to co velmi chcel..to sa mu bude stavat cely zivot.

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@sardinka335 akoue vies co nemienim sa k tomu vyjadrovať lebo ty vidia len co chceš písala som viackrát ze nemal problém mu niečo zobrať nevraciam mu to ame casto ho utesujem to jevtroska rozdiel..mam skúsenosti so starsimi deťmi keď ti nedoslovze ms jebod 3 rokov samozrejme vyvynove obdobia viem...a muž ti absentuje preto ze chodu do práce tak nie je pri všetkých situaciach a keď sa to stane prinom tak jev raznejsi a necha ho plakať tak kvôli čomu hovtu mam spominat..a nechapem načo sa zapajas keď si najskusenejsie a ihneď ti všetko islo perfektne tak nechaj nech mi poradia mamicky ktoré niesu perfektne ako ty 🙂

lauricka
11. apr 2016

@stefanykiko no a co tu niektora spomenula, ze dat dietatu prec rucku, ked robi nieco, co nechceme, jednoducho mu naznacit, ze sa mi to nepaci. Ze nechceme, aby si ublizil alebo niekomu alebo sebe. Ja mam skusenost, ze situacie su rozne a raz zaberie jedno, raz druhe, raz tretie. Vzdy tak nejak s ohladom na situaciu, clovek sa aj predvidat nauci, aj sa snazi vycitit, co dieta ma za lubom, a tak. Proste tak normalne, clovek sa aj trochu casom vycvici. Netreba vsetko len stale zakazovat, stale dieta dirigovat, stale usmernovat, potom sa mamicky divia, ze dieta je z nich na nervy 😉 - ale to som teraz nemyslela vas.

lauricka
11. apr 2016

@stefanykiko mozno je to prave tym, ze si teraz nadupana vedomostami okolo starsich deti a tak nejak to prirodzene aplikujes na babo. Ja myslim, ze to sa casom podda, treba sa uvolnit. Tych placov a jedov este bude, niekedy aj to si musi dieta poriesit, co uz, taky je zivot. Zivot je aj o sklamani niekedy. Je pekne ale, ze sa snazite mat kontaktny a citlivy pristup, to je fajn.

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@lauricka vies ja som to začala riešiť len kvôli tomu ze som to necakala tak skoro v budúcnosti to nemienim riešiť a budeme už aj v takýchto situaciach viac zohraty tak a zle ma pochopili viaceré mňa to až tak netrapilo ani nerobila z toho vedú ale taujimalo ma to tak prečo sa neopytat..ale tak mala som dojem ze tubsi máme radiť ale tak zjavne niektoré sa potrebuju vyventilovat tak co už lebo pokiaľ si pamatam ja som sa pytala na toto obdobie tak neviem prečo to automaticky skoro kazda vzala tak že automaticky aj na obdobie ďalej..ale tak dievčence boli niektoré mile poradili ako to funguje u nich ja si poskusam co bude vyhovovať najviac nam dvom a nemienim sa tu natahovat ďalej s niektorými ktorý vedia všetko najlepšie a nič iné dobre nie je to co som chcela vedieť už viem a ostatne sa namne môžu kludne pohorsovat 🙂

gabika_tkacikova
11. apr 2016

drobček už má dosť rozumu na to, aby pochopil, že keď začne ryčať, tak dostane to čo chce a naopak, že keď začne ryčať, aj tak nedostane to čo chce. Jednoducho nepovoliť a zabaviť ho niečim iným. A keď bude väčší, tiež nepovoliť. stáť si za svojim rozhodnutím. Treba dodržať to čo povieš, či už negatívne alebo pozitivne

stefanykiko
autor
11. apr 2016

@gabika_tkacikova no ja to dodrzim ale musim sa naučiť ze ho nemozem za každým utíšiť ze sa zvladne ukludnit aj sám

gretocka
11. apr 2016

@stefanykiko pozri je rozdiel nechat plakat a nechat plakat.... urcite nesuhlasim aby sa plac uplne ignoroval u sedemmesacneho dietata... to si dovolim spravit tak u mojej trojrocnej, ale ani to neznamena vsetko mu dovolit len aby neplakal... treba byt pri nom a hovorit, vysvetlovat, pripadne skusat odviest pozornost. A hlavne nepristupuj k nemu s vnutornym pocitom, ze chudiatko moje mna to tak boli vidiet ta plakat, lebo dieta to vyciti. Treba byt pevny ale laskavo.
Vcera som pocula z ust jednej super psychologicky, ze dieta nas testuje prave v tych oblastiach v kotrych mame my sami rezervy.
Ano je to tvoje prve dietatko a neboj sa, dokonaly rodic neexistuje a dokonca keby si bola dokonala, tak by si dietatku viac ublizila ako pomohla. Dieta sa musi naucit aj rieseniu negativnych veci - aj tie zial patria k zivotu.

lubi40
11. apr 2016

@sardinka335 jj, presne. Ja mam dieta v jasliach, takze v podstate cez den ma aktivit az az a aj take, co by doma nesmel. Ja som najprv mala vycitky, ze iba zakazujem, ale potom som sa sama seba pytala, ci mi to naozaj vadi alebo ci som le n u niekoho videla, ze sa to nema. No a potom som si povedala, ze dam radsej volnejsie pravidla (take , ako mi vyhovuju), ale tie sa musia dodrziavat a niekedy teda aj za cenu placu. A cuduj sa svete, funguje to 🙂 Ale, chvilku nam trvalo, kym sme na to obaja prisli 🙂