Zlyhala som vo výchove

7. aug 2022

Ahojte potrebujem sa vyrozprávať a nemam komu. Mam krasneho skoro 4rocneho chlapceka, ale bohuzial sa nevie spravat. Ja uz neviem ako by som mu mohla pomoct. Berie druhym detom hracky, kazi im babovky na piesku, zapara, neposlucha, skrieka, vrieska. Prosím o reakciu len mamiciek podobnych deti ako by ste mi poradili vo vychove. Dokonale matky s dokonalymi detmi radšej nie. Samozrejme vysvetlujem, trestam nie fyzicky, snazim sa ist prikladom.

deedol
7. aug 2022

skus mozno napisat viac - rozpisat konkretnu situaciu, kedy sa tak deje.
vie rozpravat? aky je, ked je sam? ma surodenca? vie obsediet? dovoluje si aj k vam dospelym? vela otazok mi napada, ale nechcem ta zahltit. (inak tiez mam 4r syna, tak ma tema zaujima)

bosorka2302
7. aug 2022

Je to len obdobie to prejde, dieta vy hovavas a tvarujes do 16 rokov minimalne😃. Takze klud a pokracuj dalej vo vychove.

sasitimi17
7. aug 2022

No moja taká bola… nebila som ju ale išla šmykom domov alebo preč z ihriska aspoň
Teraz ma štyri ako tvoj a vie že nemá robiť zle druhým

Chodí do škôlky ?

janulka1802
7. aug 2022

Základom výchovy je nastaviť pravidlá a hranice a dbať, aby boli dodržiavané. Proste, keď povieš nie, tak to znamená nie. Napr. dieťa urobí scénu v potravinách, hračkárstve. Jasne mu musíš dať najavo, že nejakým trucom, krikom, plačom nedosiahne nič. Nesmieš ustúpiť, lebo dieťa veľmi rýchlo príde na to, že kecáš do vetra. V čom si nevieš rady? Uveď príklady, poradíme Ti. Nevešaj hlavu, ešte nič nie je stratené.

janulka1802
7. aug 2022

Berie hračky, pokazí bábovku, to mi príde primerané veku. Skor to neposlúchanie znamená čo?

pribinak
7. aug 2022

To prejde. Len musíš dať jasne hranice. Kazí deťom ich výtvory? Tak si sadne na trestnú lavicu a tam vedla teba môže plakať
Nechaj ho posedieť takých 10 min a uvidis za pár dni, že rýchlo si v hlave spojí, te keď robí zle, nemôže sa hrať s deťmi, ale sedí vedla teba a nudí sa

anjelicek26
7. aug 2022

Toto je take vseobecne postazovanie, nieco je povaha (bohuzial kazde dieta je ine a mozes sa aj na hlavu stavat) a ine je vychova - nedosledna... ist prikladom je sice pekne, ale realne v tej situacii - ktora eskaluje a uz je hnev, emocie, skriekanie - pomoze kulove...to si mozete vydiskutovat v klude, ked emocie opadnu, aj vysvetlit, prebrat urcite situacie primerane veku... co je dolezite - okamzite zasiahnut a pricina-nasledok musi byt tiez okamzita... dieta udrie - odchadzate s ihriska, berie detom veci? Upozornit, ze ked to spravi este raz, bohuzial budete musiet odijst - a aj to sprav, jeden, dva krat, treti krat pochopi, ze "prestreli" spravanim a skutocne idete domov. Minule tu pisala mamicka, ze potom zakaze dietatu doma telku ci tablet... ehm napad dobry, ale trest o par hodin dieta nevnima, pretoze si to uz ani nespoji, nie take pod 6 rokov...vrieska a krici? Nuz 4 rocne dieta nie je dokonaly tvor, ale spracovava emocie... ty si musis nastavit filter a ostat v klude... deti nebijem, na deti vynimocne nahukam, ked je uz zle a to je mozno raz za par tyzdnov a to su v pozore vsetci 😂 A nie, nemam dokonale deti, ani zdaleka... ale davam sa do pozicie flegmatickej - a doslednej! - matky a nevyslovujem tresty, ktore nesplnim, neupozornujem za kazdu blbost - ale mame jasne a za ziadnych okolnosti nemenne pravidla... takto to funguje velmi dobre...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
7. aug 2022

@deedol ahoj do skolky ide az od septembra, ma mladsieho brata tomu nerobi zle. Rozprava ale nie este uplne dobre. Ku mne si nedovoli ale k ostatnym dospelym ano. Ked je sam je lepsi ako v kolektive. Konkretna situacia dnes s bratrancom v piesku. Bratranec 8 rokov volaco si tam stavia a on pride a rehotom mu to kazi. Bratranec povie ze bolo lepsie ked tam minule nebol. Az mi slzy vyhrkli....

autor
7. aug 2022

@sasitimi17 az od septembra

nwnw
7. aug 2022

Ja si myslim ze je to vekom a snazi sa uputat nieciju pozornost. ved to by zlyhala vo vychove minimalne polivica mamiciek u nas v skolke napr. 🤷. Vysvetlovat a vysvetlovat. Toto robia moji na nasom ihrisku. Uz sa tam doslova nudia.

autor
7. aug 2022

@janulka1802 ďakujem

autor
7. aug 2022

@janulka1802 poviem trebars jurko ideme sa obliect/von/umyt/najest vreskom nieeee a proste kazda jedna situacia konci vreskom

autor
7. aug 2022

@elizabet173 no chytim ho za ruku poviem ze sa to nerobi aby povedal prepac a ze ak sa to bude opakovat odchadzame a podobne

autor
7. aug 2022

@nwnw ja sa snažím naozaj aby deti mali program, upratujem a varim ked spia, aby sa ozaj nenudili, telka minimalne skor sa snazim byt stale vonku alebo teda hrat sa snimi ale samozrejme su situacie kedy sa musia zahrat aj same

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
7. aug 2022

@elizabet173 ano vzdy, ale ked sme na dvore u nas tak ho odvediem teda od hry a ostatnych deti ale neodidem prec. Ja mam pocit ze za vsetko

hilda08
7. aug 2022

Moj mal take obdobie..nie toho ničenia ale toho vresku…najviac pomohlo ked som si k nemu čupla chytila za ramena a s kľudom povedala: ja chapem ze sa hneváš ale teraz ideme von lebo musime ist na nakup, ak chces vecer jest musime si nakupit(príklad) a reval Sice dalej ale uz bolo “a preco?” Tak som vysvetlovala dalej a uz bol v podstate odklonený od toho hlavného problému preco vrieskal..ale moj bol aj stale je neuveriteľný “prečoista”😄 vedela som ze ked sa to spyta tak cim komplikovanejšie odpoviem tym bude spokojnejší…moj mal chvilu ze bil deti na ihrisku ale par krat sme si povedali ze ho deti nebudu mat radi a bude sa musiet sám hrať tak pochopil

dagmarovita
7. aug 2022

Ved Tvoja výchova sa len začala, este nevieš ci si zlyhala alved ma dieťa len 4 roky, to je zaciatok co zacina chapať veci,

beata_k
7. aug 2022

@hilda08 Precoista. Tak toto slovo si pisem do dennicka 😆👍

foxyfox
7. aug 2022

Ja ti nepomôžem, lebo mam len 2 ročného, ale podľa mňa bude presne taký. A nemám pocit, že zlyhávam. Proste každý je nejaká osobnosť. A trochu mam obavy ho príliš krotiť, aby som mu nezlomila dušičku a neostal zakriknuty. Tiež neviem ako s ním jednať, aby bolo dobre na všetkých frontoch

janickacrazy
7. aug 2022

Skús si pozrieť Nevychovu, tam sú dobré články na túto tému a bývajú aj webinare zadarmo. U nás veľmi pomohla.

yoxinka
7. aug 2022

Mám tri deti a okolo 3-4 rokov takto vrieskali a prieky robili všetky tri. Moja najmladšia, 3,5 ročná vrieska denne tak 30x za také somariny, že mi niekedy až vypne mozog z toho. Občas máme doma aj MMA zápas, keď sa do seba pustia so staršou sestrou. Najstarší syn má 10rokov a ten tieto situácie dokáže normálne s pokojom už riešiť, okolo 3-4rokov tiež vrešťal za každú blbosť. Prestaň sa trápiť, je to obdobie! A takých období ťa ešte čaká celkom dosť, tak ti odporúčam prestať sa rúcať a opúšťať hneď pri prvom 💪.

deedol
7. aug 2022

tiez odporucam nevychovu, postaci aj to, co maju zadarmo na webe, aspon teda pre zaciatok.
co sa tyka tej konkretnej situacie na pieskovisku, moj toto tiez skusal, ale stacilo parkrat naozaj odist z ihriska a pochopil. tvoj je mozno len tvrdohlavejsi, ale to este neznamena, ze si zlyhala. co sa tyka tych vreskov pri obliekani atd., tam by mohla pomoct prave ta nevychova, nejake dohody medzi vami, ze co sa ide diat. ciastocne to moze byt sposobene aj tou recou, ze sa to zlepsi, ked sa on zlepsi vo vyjadrovani toho, co chce a nechce.
drzim palce 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz