5 ročna dcéra odmieta škôlku

marketa1304
11. okt 2015

Ahoj..moja dcerka ma 5 ročkov a už tretí rok chodí do školky...prvé dva ročky boli všelijaké..nešla tam s radosťou,ale šla...je utiahnutý typ.mám dve staršie deti vo veku 18 a 14 rokov..malú máme ako bábiku doma.je to taký naš maznáčik..nikdy nemala som poriadny dovod jej naložiť na zadok a ani kričať..nikto jej napriek nerobil,tak stále je poslušna...dali sme ju do kolektívu,lebo bola len pri nás..niekedy od roka chodila aj na týždeň k babke..a teraz...už pred prázdninami vystrájala..potom pokoj-prázdniny...bola týždeň dva v školke a strašne plakala..strašne..nechce tam byť...a tak zlomila ruku a bola teraz viac ako mesiac som mnou doma...ale zajtra už ide..mám bruchabolenie..o školke ani počuť..pomaly po slovku z nej dostávam,že ju deti odmietajú..nechcú sa s ňou hrať..že sú deti ,ktoré jej nakazujú,prikazujú a zakazujú..spýtam sa jej,či sa hrala s bábikou a ona mi povie,že ona nemože,že jej to deti nedovolia....proste nie je to typ dnešného dieťaťa..je hrozne utiahnutá a príliš naivná..čo mám robiť????aj starší syn má takúto povahu,ale on chodil len na doobedňajšie školky/dedina/...tak u neho bola pohoda...strašne je na mňa sustredená,nikde ma nepustí..dokonca včera zamkla dvere,lebo som povedala,že idem do obchodu a ona so mnou odmieta isť...ak sa niekde vyberiem,tak sa prezliekam v garáži...len aby bol pokoj.. ☹

jolinka
12. okt 2015

@marketa1304 vy zrejme mate doma len to "hebke" pokojne prostredie, ziaden zvyseny hlas, ziadna bitka /to samozrejme malej netreba/ ziaden konflikt ...napr. i ty ked ides potajomky prec...davas malej navod, ze sa konfliktom treba vyhybat.

Nerob to. Neboj sa aj s takouto dobruckou tichuckou dcerou ist do konfliktu ak je treba. Ona sa to potom nauci od teba...ze netreba sa veciam vyhybat ale postavit sa celom, a postavi sa celom aj detom, naco riesit s ucitelkami, ona sa musi ucit svoje drobne konflikty s detmi riesit sama /ak nejde vyslovene o sikanu, kde je potrebny zasah dospelych/

Takze nabuduce. Idem prec, tam a tam, preto a preto. ahoj. Dieta sa pusti do placu a drzi sa ta. ? Povedz ze ta HNEVA, ano daj najavo slovne svoj hnev, ze dcera sa takto sprava. /takto sa i ona nauci davat najavo hnev a netutlat do seba ak jej niekto urobi nieco s cim nesuhlasi, zakaze sa hrat s babikou a podobne/ Nemusis nanhu vrieskat ci co, staci povedat prisnym zvysenym hlasom, ze toto uz nebudes akceptovat trpiet, ona musi vediet sa pekne rozlucit s mamou po vysvetleni kam ides a na ako dlho.

jolinka
12. okt 2015

@marketa1304 A malu neoblbuj a neklam. Ja som tak sla do porodnice a starsia 2rocna ostavala s babkou a moja mama na nu tak chlacholivo "neboj mamka len ide do obchodu" 😨 😨 tak som ju prerusila. Nehovor je take veci, a malej som povedala pravdu "mamka ide do porodnice po babetko, budem par dni prec, ty ostanes s babkou a tatom."

sa cudujes, ze sa ta mala krcovite drzi ked niekde ides? To preto ze ju klames a odchadzas potajomky za jej chrbtom. Nema istotu, ze jej opat neklames , dieta v takom veku sa moze bat, ze raz mama odide navzdy . Dcera nepotrebuje sladke lzi, naucte jej podavat veci, ako v skutocnosti su, takisto i konflitky v skolke,

Povedzte jej, ze tam sa musi ucit si vydobit veci sama, nie cez ucitelky, na ktore urobi smutne dobre oci. Ked sa jej nieco nepaci, nech to dietatu povie, pripadne odide ak jej niekto zle robi. Ak to nedokaze povedat, potom nech sama znasa nasledky. Ucte malu nielen poslusnosti ale i zodpovednosti za svoje konanie. /100 percentna poslusnost je takmer ista cesta k sikane a k zneuzivaniu, nauci sa posluchat vsetkych i tych, co jej chcu zle/

gita17
12. okt 2015

sory, ale si otrasna matka. To kde si pocula, ze rodic sa prezlieka v garazi? Co tym chces ako dosiahnut? Toto je vychova? zamyslela si sa niekedy co je cielom vychovy? Aby decko jedneho dna zvladlo zivot aj bez teba a bolo stastne. Takto z nej vychovas len dalsieho nestatnika a buduceho pacienta na psychiatrii, lebo sa absolutne nenauci zvladat jednoduche zivotne situacie. A prepac, tvoja dcera ma len 5 ale uz je na jej spravani vidiet ze nie je v poriadku

marketa1304
autor
12. okt 2015

@jolinka ďakujem krásne 🙂

timea7
12. okt 2015

@gita17 prepáč, ja som sa jej tiež snažila otvoriť oči tvrdými slovami, ale nikdy by som si nedovolila niekoho nazvať otrasnou matkou. To si trochu prehnala, nemyslíš?

jolinka
12. okt 2015

@marketa1304 nemas za co 🙂

Neboj sa, ak ty budes pevna a silna, aj mala spevnie. Si urcite dobra mama, ale obcas mozno prilis makka a nekonfliktna, a deti sa potom nemaju od koho ucit prekonavat aj to zle v zivote.

Mam rada citat od svojho oblubeneho spisovatela "Nikdy nespoznas silu vetra, ak si hned lahnes na zem"

blumka
12. okt 2015

@marketa1304 ahoj, necitam celu diskusiu, nestiham...zopar prispevkov zo zaciatku len.
mam podobne dieta doma. Stredna dcera. Od mala je ovela citlivejsia ako najstarsia, momentalne aj ako najmladsi. sme v uzkom kontakte so svagrovcami, ktori maju 4 deti a da sa povedat ze zo vsetkych nasich deti je ona najcitlivejsia. od mala zle znasala zmeny, ked sme len boli niekde na vikend, bolo pre nu tazke odist zo svojho prostredia, ked sme sa vratili domov, bolo vidno ako jej odlahlo...a to nehovorim o vikendoch ze bola sama bez nas...neexistovalo dlho zeby ona bola bez nas. Stale zle znasa zmeny ale uz je to ovela ovela lepsie.
je zaujimave ze je to tiez taky zvieratkovsky typ 😉 najcastejsie je na kolenach a hra sa na psa, kona...akokeby jej tie zvierata viac rozumeli ako my ludia.
kamaratky v skolke ma, ale take ze ked je v skolke, tak si nejaku najde aby sama nebola ale nie su to take "best friends" zeby ich k nam domov tahala...najstarsia dcera uz v jej veku k nam tahala snad celu skolku 😉
No a co sa tyka skolky...keby horela, tak asi do nej este benzin prilieva...a viem ze nik jej tam zle nerobi, problem bol prve dva roky, kvoli spanku...ucitelky ju nutili spat..ona dieta poslusne sa strasne snazila...niekedy sa jej podarilo, inokedy nie...ucitelky "mudre" ze prvi desiati,ktori zaspia dostanu cukrik..no moja zaspala jedenasta...tak ostala bez cukrika...debilita na n-tu od uciteliek...a podobne veci...akoze pre nas mozno hluposti, ale pre citlivu dusu dietata hruza...velakrat sme to riesili s ucitelkami...nespocetne krat..
toho roku ma 2 nove ucitelky, konecne ju nik nenuti..ked nezaspi, lezi, dokonca si moze listovat knizku...ale ma to stale v sebe, nechce tam ist...Pondelky su u nas strasne...kazdy pondelok si rano odplaceme vsetci..nechce tam ist, nechce tam spat, ci mozem prist na obed pre nu...atd.atd...
a nie je rozmaznana, nie je uprednostnovana ako najmladsie dieta v rodine...proste to berie citlivejsie ako ine deti. U nas ale zial nie je mozne aby som jej ustupila...na obed pre nu ist nemozem, keby som mohla tak idem...viem ze by zacala chodit do skolky s vacsou radostou, lebo tie prve 4 hodiny ona nema problem sa tam hrat...aj ked viem ze to organizovanie jej trosku vadi...ona je taka divozienka...rada si robi co sa jej chce, ale je predskolacka, tak trosku discipliny zvladat uz musi.
Tiez dosla velakrat zo skolky s tym ze sa s nou nik nechce hrat...ale mne sa to nezdalo, pytala som sa uciteliek a tie mi povedali s kym presne sa hrava a ako....proste skusala hrat na city, ze ked sa s nou nik nehra, necham ju asi doma. ale ja som len vysvetlovala a vysvetlovala...skusam jej radit, ako sa zachovat, ked ju niekto odstrci od hry..lebo verim ze aj take situacie sa stanu...tak si to doma prejdeme...ked ti ten a ten povie to a to, mozes ty urobit takto. Stazovala sa ze pani ucitelka ju nutila jest, hovorim jej, skus pani ucitelke vysvetlit, ze ti nechuti, ze ak by ti chutilo urcite by si jedla...atd...
pomaha jej to byt trosku asertivnejsia...ale musim ju to ucit ja..sama to nezvladne.
suhlasim s dievcatami, ze do urcitej miery musi ist do neprijemnych situacii...ale ty ako mama vies tu mieru urcit...to my ti nepovieme.
mne velmi pomohol kurz Respektovat a byt respektovany...nielen smerom k detom..ako ja mam komunikovat s nimi..a hlavne teda pri tejto dcere dakujem Bohu ze som na ten kurz sla, lebo ona je niekedy velmi tvrdy oriesok, ale sa ucime cela rodina ako sa respektovat navzajom 😉

timea7
12. okt 2015

@blumka z prístupu tých učiteliek, čo si opísala, sa vysýpam 😝 😝 😝 😝 Inak napadlo ma, že ja som mala takého chlapčeka triede, asi pred piatimi rokmi, tiež nikdy nikomu neublížil, bol citlivý a tiež sa veľmi rád hral na zvieratká, aj sa o nich rád rozprával, pozeral si ich v encyklopédiách. Rodičia (troška starší) sa ho tiež snažili ochrániť pred všetkým zlom sveta, tak som im po pár mesiacoch dohovorila, tak ako je mojím zvykom -na rovinu 😎 . Kolegyňa mi povedala, že som im to povedala dosť natvrdo, ale myslím, že to padlo na úrodnú pôdu. Postupne sa to zlepšovalo, keď bol predškolákom, bol dokonca aj v škole v prírode a vydržal tam a to nechcel ostať v štyroch rokoch ani noc u babky. Keď bol prvákom, tak mi mamina celá šťastná telefonovala, že sa sám pýtal cez prázdniny do tábora a aj v ňom bol a spokojný prišiel. Chcelo to len iný prístup, tu bolo viac práce s ocinom, mamina sa niekedy snažila márne....ale nakoniec aj on pochopil, že chce mať z neho normálneho chlapca, nie veľké bábätko, ku ktorému si môže ktokolvek čokolvek dovoliť.

blumka
12. okt 2015
blumka
12. okt 2015

@timea7 mobil mi blbne.
No ja som tie ucitelky riesila nie raz...a to nebola jedina takato vec...ale problem bol zrejme v tom ze som bola asi jedina ktora sa vobec ozvala.
Teraz som spokojna s ucitelkami ale dcera ten blok uz v sebe ma.
Ona je proste ten typ...uplne ju chapem, ja som taka bola tiez...a proste takymto ludom trva dlhsie sa otukat. Oproti minulym rokom je to ovela lepsie ale stale su tazke dni.
Starsiu dceru mam tazku pohodacku, typicky extrovert, vsade musi byt stredobodom...mladsia je totalny opak. Ja mam tri deti a kazde je ine 😉

timea7
12. okt 2015

@blumka aspoň to máš pestré 🙂 , ale ak rodič chce a pracuje na tom, vždy sa to zlepší. Samozrejme, treba brať do úvahy povahu dieťaťa, nikdy z nej nebude taká dieťa, ako je tvoja staršia, podstatné je, aby bola v živote šťastná, aby nebola príliš zakríknutá.

blumka
12. okt 2015

@timea7 pracujeme na tom 😉 a zlepsuje sa to..

timea7
12. okt 2015

@blumka aj sa to stále bude, najhoršie je, keď sa oči pred problémom zatvárajú.

kacena4
12. okt 2015

mozno som uplne mimo ale skus si precitat toto mozno ta to niekam navediet http://www.asperger.sk/základné-informácie/aspe...

gita17
12. okt 2015

@timea7 nj, asi som to prehnala, ale ked sa jej neotvorili oci pri 3 dietati tak kedy? A co z toho decka bude?

sardinka335
12. okt 2015

citujem pisatelku : máme ako bábiku doma.je to taký naš maznáčik.. - no a možno tu je pes zakopaný - skleníkové dieťa, benjamínek po 14 rokoch....tutli sem tutuli tam aj ked nikdy nebola nejako problémová. Všade sa zrejme robilo či doma či u babky ako krpata chcela a kolektiv je zrazu problém. Dieťa je nepriebojne, utiahnuté a nevie sa zaradiť. Dieťa treba vystavovať nejakemu lahkému nepohodliu...nerobiť všetko za dieťa, všetko mu chystať, dať az pod nos, nič ho nenechať urobiť same ako je natretie chleba priborovým nožom, strihanie nožnicami, furt mu ofukovať cestičku, moja 6 ročná ide kupiť aj rožky do večierky čo mame vedla brany, sama si spravi vločky s mliekom, natrie chleba, vyloži umyvačku, pozamentá kuchynu - a nie je to žiadne ideálne dieťa ona zase ,,rada,, zabuda svetre, čiapky, batohy...ty jej prevazne ustupuješ to je taka klasika ,,aby bol pokoj,, ale to ma vzdy opačny efekt. Snad sa nebudem pytat dieťaťa či smiem ist do obchodu ked mame prazdnu chladničku.Ked vydrží týžden u babky tak asi taka ,,sustredena,, na teba nebude len či aj s babkou moze takto cvičiť...či aj u babky robi taketo cirkusy? Dieťa moze byt aj citlivejšie - mam to doma, syn je ťažký oriešok, plačko...ale ja sa snažím hladať riešenia ktore z neho vyformuju ,,muža,, a nie babovku čo sa všetkeho boji a problémy rieši plačom pri maminej sukni - u nas na dennom poriadku revy u 9 ročného! Tiež začala škola a zrazu ,,všetci mu krivdia,, - to víš. Čo tam nebude teraz chodiť lebo tiež chce byť doma? Proste pomaly neni týžden aby s niečim neprišiel tak riešime, rozpravame sa, hladame riešenie ako by mal reagovať nabuduce a stale dokola....proste chce to trpezlivosť, x krát človek aj zlyha ale netreba to vzdavať a ani podlahnut citovemu vydieraniu, plaču - to je manipulácia typická pre deti, ktore radi robia ,,sceny,,.

marketa1304
autor
12. okt 2015

@gita17 ja niekedy nenachádzam slov,ako niekto dokáže niekoho len tak posúdiť....mám tri užasne vychované deti a teraz mi prišiel problém,pred ktorým si si asi nevšimla nezatváram oči..chcem ho riešiť a tvoje "divne" komentáre??? ....no čo ti poviem....ja so svojou výchovou by som nikdy nikomu takto nepovedala,nenapísala,ak ho nepoznám....ešte raz,nepoznáš moje deti a poviem ti,také by som priala každej matke...som na nich neskutočne pyšná a hrdá ,za to čo dokázali a ako sú vychované...bohužiaľ,teraz som narazila na problém,ale teba som sa nepýtala,ako ho mám riešiť...lebo z tvojho prejavu cítim niečo také....no na moj vkus príliš divné.....ja určite túto situáciu len tak nenechám a fakt sa s ňou vysporiadam...chcela som poznať názor matiek,ktoré niečo podobné zažili...chápeš????či ani teraz mi neroumieš????ja som si na beton istá,že budem mať aj tretie dieťa vychované tak,ako tie dve staršie...keď si toto moj syn dnes celé prečítal,tak sa smial ako divý...že vraj otrasná matka...ani nechci vedieť,ako teba pomenoval...ale mám tu slušnosť,že to tu nenapíšem...som človek a slušný človek...AMEN

gita17
12. okt 2015

@marketa1304 a to si sa pri starsich tiez schovavala do garaze a decko ti zakazovalo chodit do obchodu? Lebo toto pre mna nie je len vygradovanie problemu, ale medzi riadkami si viem domysliet cely vychovu

marketa1304
autor
12. okt 2015

@gita17 nie..neschovávala..vtedy som ešte nemala garáž... 🙂 🙂 🙂škoda... ty nechápeš,že to nie je garáži????ale takej osobe je darmo niečo hovoriť...chceš sa len do niekho navážať a nič z teba rozumné nejde....ak si nemala podobný problém,tak ťa poprosím nechaj tuto diskusiu tak....ok?ja taktiež čítam kadečo tu na MK ,ale nos ,ak sa ma to netýka,tak ho tam nepchám...

katarinamarkova
12. okt 2015

@marketa1304 mozem sa ta este spytat? pred nastupom do skolky bola v kontakte s inymi detmi? nemam na mysli o x rokov starsich surodencov....myslim rovesnikov.....?

katrinka8
12. okt 2015

Nie so psychológ, ale to, čo napísala @jolinka sa mi zdá ako rozumné a logické vysvetlenie situácie. Myslím, že to má ozaj niečo do seba. Podľa opisu situácie @marketa1304 by to aj celkom sedelo, nie?
A neboj sa, určite nie si otrasná matka. Ja verím tomu, že každá mama, ktorá sa o svoje deti stará s láskou, je pre ne tá najlepšia mama. Každý z nás sa musíme učiť, aj rodičom sa človek musí naučiť byť a vôbec to nie je jednoduché. My učíme deti, ale aj deti učia veľa nás.

marketa1304
autor
13. okt 2015

@katrinka8 ano...jolinka mi bola odpoveďou určite najbližšie...a pomohla mi..toto som aj od diskusie očakávala,že sa niekto ozve,čo podobné niečo zažil...každej kočke aj na tomto fore,aj tej ,čo ma "očastovala,že som otrasná matka" sa to može stať..ja som to zámerne nerobila,nevytvárala som sklenníkové prostredie pre dcéru....5 rokov ubehlo ako voda,žili sme hektický každý deň a ani som si neuvedomila,že tým malej možem uškodiť....mám staršie deti,ktorí sú vrcholoví športovci..denno-denne tvrdé a náročné tréningy...dvakrát- trikrát do týždňa fyzioterapeut,ktorý je na opačnej strane mesta,rehabky a aj "bežní lekári"...víkend každý jeden o zápase a u dcéry o súťaži...v piatok idem spať okolo polnoci a v sobotu vstávam okolo 4-5...prichystať....jednoducho lietam,ako špinavé prádlo...do práce chodím len tak na 4-6 hodín...teším sa z úspechu detí,nesťažujem sa na to,čo a koľko pre nich musím sil a času obetovať,len uvádzam do obrazu tú "otrasnú matku"..kto príde ku nám na navštevu,tak neveriacky krúti hlavou,ako toto možem zvládnuť...a ja sa teším,že sme vychovali
slušných mladých ľudí,teším sa ich zdraviu a šťastiu,ktoré mnohé deti nemajú...a preto viem,že som dosť "silná "žena a nepripustím,aby moje najmladšie dieťa malo nejaký problém,ktorý sme my ako rodina pravdepodobne sposobili..aj keď stále tvrdím,nie úmyselne našou lenivosťou a neochotou,ale jednoducho sme to riešili nedostatočne..lebo my sme s ňou pracovali istú dobu,ale vidím,že nie postačujúco..a robili sme opakované chyby....nikto múdry a učený z neba nespadol....my sme bohužiaľ ten vekový rozdiel nejako neriešili a vychovávali sme ju v našom dospelom svete....ani sme si to neuvedomovali,že príde deň ,kedy ona nebude vedieť fungovať medzi rovesníkmi....dúfam,že sa možno nejaké iné maminy z tejto diskusie poučia..aj keď si to len ja myslím,že tu je pes zakopaný.. uvidím,čo mi na to povie odborník,lebo som rozhodnutá ísť touto cestou,aby som sa vyvarovala chýb...takže určite nezatváram pred problémom oči,ako mi bolo niekolkokrát povedané v tejto diskusii...a dnes mám troška lepšiu náladu,lebo dnes už ráno neboli slzy,len smutné oči...ale neplakala... 🙂 🙂 🙂 pekný deň

kaza76
30. okt 2015

@marketa1304
Ja riesenie zatial neponukam, pisem len, aby si vedela, ze v tom nie si sama. Tiez mam 5 rocnu dcerku, ktora nerada chodi do skolky. Je malicka, precitlivela a ma(la) problemy so separaciou...
Skolku nemala nikdy rada, ale tak nejako sa striedali obdobia vacsieho a mensieho odporu...
spatne aj viem povedat, s cim asi suviseli...
Teraz od septembra zase zacal vacsi odpor:(
Kedze ma uz 5 rokov, zacala som to riesit aj s psychologickou, ale len takou hravou terapiou. Ta nam zatial len zhrnula, co v podstate uz vieme, ma problem s odlucenim (ja som na MD, doma s mladsou),
problem s odlisnostou (ma specialnu stravu), precitlivele vvnimanie konfliktov ...
a rozhovormi a pozorovanim sme prisli aj k dalsiemu...
Ona sa v skolke neciti dobre, jednak jej chybam ja a sestricka (to bezpecne a zname prostredie),
ale hlavne ma problem s rovesnikmi, nevie komunikovat, zapojit sa, prisposobit, lebo sa to doteraz nenaucila. Ale zaroven jej v tomto veku zacina velmi vadit, ked je vylucena z kolektivu, ked nema kamaratov ...
Tiez zila dlho v takom chranenom prostredi a prejavil sa sklenikovy efekt, sice nie umyselny, ale stalo sa...3,5 roka ako jedinacik, rodicia, babky, sesternice, bratranci o dost starsi,
takze v rodine nepoznala nijake trhanie veci z ruk, fyzicke nasilie, ked sa chcela nejako hrat, tak preco nie...my sme sa zapojili...
Na ihrisku sa rovesnikom vzdy vyhybala, ja som to nijako nesilila, ved ma cas, najprv sa hravala len so mnou, neskor sa jej pacili o dost vacsie a dost mensie deti... Ked sme sa isli pohrat ku kamaratkam/kamaratky ku nam, tak vzdy rodicia fungovali ako ochrana, vysia moc, autorita...v pripade konfliktov a placu.
Vysledok=vdaka povahe, okolnostiam, vychove, mozno ciastocne zdravotnym obmedzeniam je medzi rovesnikmi stratena...v skolke je dobrucka, tichucka, poslusna a ...nestastna...
Ale ideme bojovat, musime socializovat, lebo v skole ju zjedia aj s chlpami...
Inak ona doma taka dobrucka teda nie je a ja si konecne zacinam priznavat, ze mame problem s hranicami a ona skusa vyuzit, co sa len da🙂