5 ročná nepozná čísla ani písmená a nedokáže sa naučiť

katulka1141
5. aug 2018

Ahojte moja dcerka ma 5 rokov.uz dlschie mam ppdozrenie,ze nieco s nou nie je celkom ok.grafomotorika jej celkom dobre ide.no cisla a pismena su nocna mora.vsetko sa snazim ju naucit v ramci hry ci aktivty.uz 3 den trenujeme cisla no aj napriek mnohym aktivitam ma v tom poriadny gulas.ak sa spytam napriklad ,aby mi povedela zvieratko ,ktore zacina na m.ona tie pismenka na zaciatku vobec nepocuje.veci ,ktore budbepocuje

katulka1141
autor
7. aug 2018

@anjelicek26 jasne netlacim na nu.nechcem ju stresovat.ja som robila s dospelakmi to je zase ine.

katka1981
8. aug 2018

@katulka1141, nechcela som sa ta dotknut, ale 3 dni su strasne malo. V skole idu prvaci postupne po malickych krokoch. V skolke robi psycholog posudok, pockaj na to co ti povie.

adrianabastugova
8. aug 2018

@katulka1141 veľmi na Vás oceňujem že ate si všimla že niečo nie v poriadku. Rodič pokiaľ sa s tým nestretol, tak to nemá odkiaľ vedieť.Nie každý to dokáže. je veľmi doležité s ňou pracovať už v tomto veku, pretože dieťa sa teraz najrýchlejšie vyvíja. Určite by som sa nespoliehala že v skôlke sa to naučí, pretože dieťaťu by sa mali tieto funkcie prirodzene rozvíjať. Dosť veľkej časti detí treba mocť a ešte skor ako nastúpia do školy. Treba rozvíjať sluchové vnímanie tak ako som Vám už písala ale nespájajte to s písmenami. Začnite delením slov na slabiky. Číselný rad trénujte od 1-5 a neposúvajte sa dalej pokiaľ nepôjde to nepôjde.

adrianabastugova
8. aug 2018

@katulka1141 Ak si najdete čas, skúste si prečítať moje stránky. Nájdete tam via informácií https://bystryskolacik.sk

siska25
8. aug 2018

Necitala som predchadzajuce prispevky, ale toto co popisujes, moja dcera v 5 rokoch tiez nevedela a nemala ani zaujem sa to ucita ja som to ani nejako neriesila. V inom bola sikovna. Teraz bude mat 6 a vsetko zvlada. Chodila tento rok do triedy s predskolakmi a naucila sa tam cisla a aj pismena. Od septembra ide do predskolskej a zacina scitavat cislice do 10. Bojim sa, aby sa v skole potom aj nenudila. Rok je dlha doba, aby sa to naucila.

nimika
8. aug 2018

Nečítala som komentáre, ale môžem Ti napísať, že za rok v predškolskej triede sa toho môže veľmi veľa naučiť. Ja som pred rokom neverila, že môj syn pôjde tento september do školy a predsa ide. Už v zime som videla ten pokrok, ktorý urobil od začiatku septembra.

rora
8. aug 2018

Z mojej skusenosti: dcere v 5 rokoch robil problem naratat do 5, zaciatocne pismena jej nic nehovorili - tiez sme skusali ake slova pozna na A, B... atd.... zopakovat resp. prekreslit jednoduchy tvar/utvar - katastrofa. Nechala som to tak.... no mrzelo ma to lebo v okoli vsetci velmi porovnavali a predbiehali sa ze koho dieta co vsetko uz vie (ved to pozname asi vsetky....) No zrazu nastal velmi rychly pokrok, do predskolskej triedy isla ako 6 rocna (je septembrova) a to som nestacila pozerat.... ked tak hodnotim cely rok, bol to naozaj boom vedomosti ktore sa denno denne zvacsovali... teraz mi tu pomaly cíta a rata do 100... a to som si myslela ze budeme musiet vybavovat odklad....

maciatkolulu
8. aug 2018

@tina1979 len pre informáciu, absolútne zbytočne naťahovanie sa s deťmi,alenze absolútne,moje ako absolventky waldorfu,kde sa učili písať písanym až v druhom ročníku,sú šťastné stredoskolacky 😀😀😀a verte,že nikto teraz nerieši,či čítali písmenká akontrojrocne,ti písali ako osemrocne😀takže k môjmu skoro 5rocnemu pristupujeme úplne rovnako,dieťa sa hrá ankete má záujem sa opýta,prípadne skladáme písmenká,kým ho tonbavi,ale drezurovat a rozmýšľať nad dys😀😀😀 no neviem.

zamilion
8. aug 2018

Moja prostredná dcéra mala takýto problém, ktorý sa mi v 5 rokoch problémom nezdal. na konci augusta mala 6 rokov a nastúpila do školy, kde som čakala, že ju to naučia. a nakoniec sa z toho vykľula dyslexia. dosť sme bojovali s touto diagnozou, ale pomocou chápajúcej učiteľky sme to zvládli na prvom stupni bez úľav. prakticky do šiesteho ročníka sme sa s dcérou učili, chcelo to od nás veľa trpezlivosti a času. okrem tejto poruchy inú nemala, tak už to zvláda všetko na 1-2 aj sama (bude osmačka)
najmladšia dcéra má tri roky a už začiatočným písmenám slov rozumie, rozumela aj najstaršia v tomto veku. takže ja z mojej skúsenosti by som už pri takomto náznaku mala v hlave rozblikanú kontrolku. cim skor sa dieťa podchytí, tým skor sa dá porucha zvládnuť

katulka1141
autor
8. aug 2018

@adrianabastugova dakujem .precitam

ebi88
8. aug 2018

Neviem no, ja som sa naucila citat pisat v prvej triede (a som nakoniec celkom postudovana a myslim aj normalna), dovtedy som po pamati akurat napisala svoje meno a par pismen ltore som ale nevedela citat len napisat, nema este nejaky cas na to?

denisa098
8. aug 2018

@adrianabastugova dobrý večer , chcela by som sa vás opýtať, moja dcérka mala teraz 4 rôčky, rozprávať začíname veľmi pomaly, niečo čisto, niečo veľmi pletie, koník ihaj, namiesto hijó a pod, napriek tomu dokáže tvoriť aj kratšie vety ale keď chcem od nej aby mi niečo povedala ona mi to potichučky pochválim ju potom hlasnejšie, no pred hlavne lekármi sa tvári nevidím, neviem, nepočujem, pozdraví ale skôr keď človek je už za rohom. Keď sa jej páči, tak aj sama. Pletie angličtinu so slovenčinou. Je veľmi múdra a šikovná, vie všetko ako ma byt, je veľmi tvorivá, rada sa so mnou hrá. Aj s deťmi. Zvláštne je ze vie rátať do desať, pozná čísla a pomenúva ich, no stále tam motá angličtinu aj slovenčinu , pozná a, b, c. neviete mi poradiť. Malá je adhd . Ako na ňu. DAKUJEM

adrianabastugova
9. aug 2018

@denisa098 dobré ráno. Spýtam sa, prečo pletie angličtinu so slovenčinou? Častokrát to býva sledovaním rozprávok v anglickom jazyku. To, že si komolí slová može byť aj preto že neskor začala rozprávať, ale mohlo by to naznačovať dáky problém. Je ešte maličká. Navštevujete logopéda? V štyroch rokoch už je vhodný čas na zhodnotenotenie logopédom. Len hľadajte dobrého klinického logopéda, ktorý sa nevenuje len náprave jednotlivých hlások. To, že je tichá bude asi jej povahou. Ako taký prvý krok Vám odporučím veľa s ňou rytmizujte. Rozprávajte básničky, pesničky a vytlieskavajte slabiky napr. pec- nám spad- la, pec nám spad-la kto-že nám ju pos-ta-ví.........Tlieskajte pri tom. Písmenká ju moc neučte, hlavné je rozvíjanie sluchového vnímania. To znamená, že nie je doležité zrakom rozlíšiť na aké písmenko sa začína dané slovo, ale sluchom ho rozlíšiť. Je viac možností ako pracovať s adhd, ale ešte chvíľku počkajte. Všetko ako píšete, robte v rámci hry.

denisa098
9. aug 2018

Ona sa prave tie pismenka chce ucit sama,vobec ju nenutim,chyba bola ze pozerala anglicke rozpravky a muz jej tiez zvykne obcas anglicky,snazim sa doma len slovencinu,napriklad krasne spievame spolu spievankovo,kolko mlynske a pod.,len nie vdy chce odpovedat a spolupracovat.K logo sme zacali v troch nakoniec sme odisli lebo dostavala terminy raz za tri mesiace,nechcela vobec spolupracovat,teraz sme sa k nej vratili od septembra ma prvy termin,od septembra zacne chodit aj do skolky.

adrianabastugova
9. aug 2018

@denisa098 uvidíte,čo Vám povie logopéd. Ale určite je potrebné s ňou pracovať. Viem že spolupráca u detí je odlišná.Chcela by som sa ešte spýtať ako sa u vašej dcérky prejavuje ADHD. Skuste na ňu hovoriť len slovensky.

denisa098
9. aug 2018

@adrianabastugova ani logopédia sa v nej už nevyznala, ani psychologička nevedela určiť v 3 rokoch ci nevie, nerozumie, nechce, alebo ignoruje. Malej psychologička vôbec nesadla, nemala voči nej autoritu, nepáčila sa jej, tak nás poslali na vylúčenie autizmu lebo nechcela spolupracovať. Logopédka ju videla hrať sa usúdila, že síce ma črty iba že nerozpráva a nechce opakovať ale že z toho vyrastie, že tam nemáme ísť v troch rokoch, že je na to malá. Ze si myslí, že je za tým pozornosť a nie autizmus. Mala pravdu. Mala mi začala odpovedať, spievať, opakovať, tuli sa, pýta si, pomáha mi v kuchyni, všade, ona len potrebuje byť stále niečím zamestnaná . V troch to bolo tak ze som si ani neposedela na ihrisku, všade bola, všetko chcela, neuvedomovala si nebezpečenstvo, všade letela, nadšene výskala, radosť a emócie prejavovala hlučne, nikdy si neubližovala, nemali sme záchvaty plaču, keď niečo nedostane alebo nieje po jej, hodí sa na zem a začne plakať ale max pol minútky keď vidí že to nezaberá prestane a príde sa líškať, je prefíkaná, múdra, teraz má 4,čím je väčšia je kľudnejša, na ihrisku sa pojaší, pohrá, v kľude niekam ideme, do troch rokov nechcela ukazovať, teraz mi ukazuje veľa aj keď ju niečo zaujme, je troška aj lakomá, ale aj sa podelí, pochváli. Ľúbi deti, pozornosť je omnoho lepšia, každý nám hovorí, že je úplne normálne živé dieťa, len neskôr začala hovoriť. Kúpila som lego, triedime, skladáme, staviame, maľujeme, tancujeme, spievame, opakujeme, upratujeme, to sa jej chce len za pochvalu. Hovorím na ňu v jednoduchých vetách, ak neporozumie ukážem a spraví, a baví ju skrývačka počítam do desať ja a potom ona a naopak. Keď mala tri robili jej test skladačky, navliekanie korálikov atď a vyšlo, že je o rok vopred. Psychologička ešte jedna u ktorej som s ňou bola mi povedala, že to má v hlavičke upratané, vie čo kam, čo treba atď.

adrianabastugova
10. aug 2018

@denisa098 tak neprestávajte pracovať tak ako pracujete. Môže to byť aj tou oneskorenou rečou. Je ešte malá. Tá práca s ňou ju len posunie vpred. Uvidíte ako to zhodnotí logopéd. Po prestávke by mal spozorovať zmeny.

vinetuu
10. aug 2018

@katulka1141 uplne je v pohode, normalne zdrave dieta, preco by mala pocut pismenka na zaciatku slova, na co jej to vlastne je?? nechaj ju nech sa hra a je kreativna, kresli, tancuje, vymysla ... nech sa hra v lese ... Pismenka a cisla nie su teraz pre nu dolezite, nech sa hra na jednorozcov a vily nech robi co ju zaujima to je dolezite ... su deti, ktore sa o to zaujimaju a sa to aj rychlo naucia, pre druhe to nie je zaujimave tak ju nechaj ved ma iba 5 rokov ... ak moc chces tak si nieco z montessori perlovy material zozen na mamematiku .... ale myslim, ze 5 rocne dieta ma robit nieco ine ako citat pocitat a urcovat prve pismena ... naraz sa to nenauci ale postupne, kazde dieta ma svoje tempo, tak ako aj kazdy dospelak je iny ...

katulka1141
autor
12. aug 2018

@vinetuu ja som sa pytala ci je to o,ze to nechape a nevie.nenutim ju.hrajeme sa so skladackami .pracovne listy ,robime aj vela aktivit na jemnu motoriku a podobne

namornicka
12. aug 2018

Baby nepanikarte. Moje deti nevedeli čítať keď išli do školy, všetko sa bez problémov naučili. Oni začínajú so šlabikárom od písmena A. V prvej triede sa na matike počíta do 20. Od septembra ide dcéra na gymnázium, je to dobrá žiacka aj bez toho aby som ju v škôlke učila školské učivo. Vedela vyhlaskovat a napísať svoje meno vtedy.

nela6
12. aug 2018

@katulka1141 moj na 2r vie od 1-10 ked vidi číslice, aj na ruke ukazuje, a tesi sa ze ehm počíta... a par písmen tiez vymenuje... Ale neberte, ze vie pocitat a citat... Skúšali ste v skoršom veku tiez a neslo to, ci teraz len tri dni? Urcite je fajn to riesit, a nerobiť sa, ze je vsetko OK, zazila som to pri bratovi, skuste psychológa, poradit sa ako na to, a ci to len nie je krátkou snahou, drzim prsty

katulka1141
autor
13. aug 2018

@nela6 dakujem mame dohodnute stretnutie s poradkynou o odklade do skolskej dochadzky.snad mi poradi co a ako dalej.

bebetka113
25. aug 2018

Píšem trošku neskôr, ale téma a diskusia k nej ma celkom zaujali. Ak dcérka vie prerozprávať príbeh, má dobrú pamäť, grafomotorika ok a obsedí pri jednej činnosti dostatočne dlho, nie je dôvod, aby nastúpila do školy neskôr. Súhlasím ale, že v 1. triede dieťa má mať nejaký ten základ, pretože detí býva v triedach veľmi veľa a uč. nemá čas špeciálne sa povenovať dieťaťu, ktoré nemá ani potuchy, čo sa tam vlastne má učiť ;). 3 dni je však ešte krátky čas na to, aby dcérka dokonale ovládala čísla aj písmenká. Mám však pár tipov, ako ju to naučiť zábavne a rýchlo, ktoré poznám od mamy učiteľky. Čísla trénujte s kúskami ovocia, sladkosťami, keksíkmi, tak ako písala colorina. Pomôcky jej na záver dovoľte zjesť. Keď jej pôjde počítanie s jedlými pomôckami, zoberte si väčšiu kocku s číslami (vysokú asi 5 cm, aby mohla dobre vidieť všetky čísla) a počítajte s ňou. Čo sa týka písmeniek, skúste najprv slová vytlieskavať, to majú deti rady a často sa to s nimi robí aj v predškolskej triede škôlky. Potom prejdite na rozoznávanie prvého a posledného písmenka. To sa dá naučiť "opačne" - najprv začnite touto hrou: "Povedz mi slovo, ktoré sa začína na toto písmenko." Až sa jej to bude dariť, vysvetlite, že teraz budete robiť to isté, lenže naopak. Potom môžete prejsť do "vyššieho levelu" - ukazovať jej len obrázky (nepočuje, ako slovo znie) a chcieť po nej to isté, potom aj hľadať na stole obrázky, ktoré začínajú na toto písmenko. No a pri tom všetkom nezabúdať chváliť za každý úspech, prípadne jej za úspechy môžete zakaždým nalepiť do zápisníčku nejakú nálepku alebo pri výraznejšom pokroku odmeniť niečím malým 🙂. V prvej triede to potom nebude také trápenie a bude stačiť párkrát do týždňa precvičovanie.

apip42
28. máj 2020

@katulka1141 ahoj, prosim ta aj sa vam podarilo naucit tie cisla? Syn je na tom podobne,, ma uz 6 (do skoly bude mat odklad) pismena pozna ale cisla su pre nas spanielska dedina🙈 tiez uz uvazujem ci je to ok v tomto veku🤔 aktivne sa ich ucime uz cca mesiac mozno aj viac. Dakujem

katka1981
28. máj 2020

@apip42, ja neviem, preco by dieta kt. ide do prvej triedy malo poznat abecedu a cisla. Moja dcera tiez nevedela citat, pisat, nepoznala cisla a je piatacka. Najhorsie vysvedcenie mala na prvom stupni dve dvojky. Ako piatacka s anevyjadrujem, lebo sa prestala ucit. Cize zbytocne stresy vyrabate sebe aj detom. Su deti, kt. o skolu nejavia zaujem, maju ine zaluby ako sa ucit, aby boli mamicky spokojne a kludne.

apip42
29. máj 2020

@katka1981 tu nejde o moje vymysly a stresy,, s tym maju problem pani ucitelky v skolke.. sama som na to kvalitne nastvana kedze ja osobne som este na konci prvwho rocnika pisala ceruzkou🤷🏼‍♀️

katka1981
24. jún 2020

@apip42, nemam slov

katulka1141
autor
24. jún 2020

@apip42 ahoj nakoniec nam trebalo okuliarkyale prisli sme na to az teraz v maji. Cize sme stratili kopec casu ucenim a stale sa mylila.teraz uz cita pekne aj pocita. Ale ak ti mozem dat radu daj odklad ja lutujem, ze som. Nedala

apip42
25. jún 2020

@katulka1141 ano odklad mame😉 tak super, ze sa to nakoniec vyriesilo s malou