5 ročné dieťa používa cudzí jazyk. Je to v poriadku?

8. okt 2020

Dobre rano maminky.

Neviem či je to problém alebo len otázka či v tom niesme sami ... Syn mal teraz pár dni do zadu 5 rokov ... A z videí na internete pochytil cudzí jazyk ale že úplne. Hocikedy aj nám odpovedá v cudzom jazyku až keď ho nespomeniem že rozpravaj sa po slovensky tak zopakuje po slovensky ... Vie Ruský Anglický a teraz chytá už Poľský jazyk ... Ale vie ich tak že chápe čo rozpráva vie odpovedať ... Dakedy už mám nervy lebo chce niečo odomňa a pýta po rusky a ja mu nie všetko rozumiem ... Mám to stopnúť ? Je to v 5 rokoch veľa ? Lebo už aj manžel chytá niekedy nervy na to ... Začal tie jazyky používať v bežnej komunikácii aj keď je na prázdninách no naši mu rozumejú a hovoria že ho mám nechať ... Ale podľa mna už je to veľa ... Prv si len bľabotal keď začal pozerať Masha a medveď keď mal asi 3 roky tak som to tak nevnímala ... Ale teraz už normálne vie rozprávať ... Už mu aj prepínam napríklad Smejko a Tanculienka ale on si stále prepne na angličtinu alebo ruštinu a teraz začína poľsky už rozprávať ... Čo si o tom myslite ? 🤷‍♀️

pribinak
8. okt 2020

Že je šikovný a ty nie

denden77
8. okt 2020

stopnut??? nie!!! mas ho podporit, nie stopnut 🤦‍♀️

zuzikak
8. okt 2020

mas dieta nadane na jazyky. Nevidim dovod ho stopovat, ked jeho sameho to evidentne taha. Mnoho rodicov sa znasi co i len 1 dalsi jazyk to dietata natlacit od malicka a dieta je frustrovane 🙂 Pocuj nechaj ho, ked si chce prepinat, nech pocuva po anglicky,. Ak sa ta nieco pyta a ty mu nerozumies, popros ho nech ti to skusi povedat inak. Dieta do predskolskeho veku rozprava aj 5 cudzimi jazykmi ale mixuje ich. Vo vete povie aj 3 jazyky. Treba ho len upozornit "prosim ta povedz mi to po slovensky". Inak ho rozhodne nechaj.

limetka69
8. okt 2020

ze je nadany na jazyky a v dnesnej dobe to je najviac, motivovat a prihlasit casom aj na kruzok

sense
8. okt 2020

Ze je nadaný na jazyky.... Treba ho podporovať nie stopnúť a snažiť sa nemiesat jazyky v jednej vete... Deti si vedia vyberať slová v tom jazyku co im je jednoduchšie...

alenamihal
8. okt 2020

JEZISI len to nie,nestopuj ho ,ale naopak podporuj a podporuj a uc sa s nim 🙂)) .Moje decka sa narodili v zahranici a chcem ich stale ucit a ucit cudzie jazyky.napr.moj 2rocny rozprava viac po anglicky ako po slovensky.Nech sa dospelaci ucia od neho 🙂)

mogaa
8. okt 2020

určite nestopovať....ak začne v škole - učiteľka ho sama stopne, ale ty pokiaľ rozumieš mu kludne odpovedz v danom jazyku alebo po slovensky....ak nerozumieš čo sa pýta , len mu povedz - že po slovensky....neboj on sa časom naučí že na deti a učiteľky v škole musí po slovensky...

autor
8. okt 2020

@pribinak Že on je šikovný a ja nie ? Tak ako prepáč ja som rusky jazyk v škole nemala tak nerozumiem mu všetko čo je na tom ??

kataina
8. okt 2020

nie každe dieťa je schopné sa z telky naučiť cudzí jazyk. Dospelý asi málokto. Ja viem o dieťati ako Tvoje, ale neskôr asi na základke, vysvitlo, že má nejaky druh autizmu. Už je dospelý

autor
8. okt 2020

@kataina Náš má ADHD ☺️

pribinak
8. okt 2020

Ani on nemal v škole rusky jazyk, preto píšem, že on je šikovný a ty nie 😝😝😝😝😝😝😝

kataina
8. okt 2020

ma ADHD s hyperaktivitou?

autor
8. okt 2020

@kataina Áno a riadnou 😂😂🤦🏼‍♀️ Mame čo robiť s ním ale dá sa to zvládnuť tak neviem či to môže s tým mat niečo spoločne

kataina
8. okt 2020

rozhodne to povedz psychologičke ked tam pojdete, nech sa kukne na neho, či nema aj ine silné stranky. Je to predsa výhoda a možte ho v tom podporovať

kittykat22
8. okt 2020

tvoj syn ma jazykove nadanie 👍😎 mozes ho dat na jazykovu zakladnu skolu, tam sa mu bude pacit. Maju vela vyletov a neskor aj pobytov v zahranici. Teda dufam, ze mas taku skolu v dosahu. Bolo by to pre tvojho syna urcite velmi fajn.

iinuska
8. okt 2020

Toto treba rozvíjať ďalej.

lubina
8. okt 2020

treba ho podporit, ved ked sa jazyk nauci ako dieta, bez drvenia gramatiky a slovicok, tak je to super...vyzera, ze syn ma jazykovy talent, tak ho v tom treba podporovat a nie stopnut. Viem o com hovorim, mame doma sami bilingualne deti

autor
8. okt 2020

@lubina No školu jazykovú v dosahu nemám len špeciálnu škôlku jazykovú v meste ale ta stojí na mesiac strašne veľa 😟😣 Sa mi zdá že 300€ mesačne a to len skolka takze plus ešte stravné a tie take veci okolo toho ... Ale ďakujem za všetky rady ♥️

pribinak
8. okt 2020

Možno by si vedela nájsť nejaký kurz angličtiny pre deti v nejakej jazykovke, alebo študentku, ktorá by ho naučila niečo viac

kataina
8. okt 2020

tak ten chalan, ktoreho som poznala, že sa naučil jazyky z telky, nepotreboval učitelku, naopak, liezol učitelke na nervy, vedel všetko lepšie ako ona

janinah
8. okt 2020

nepozerá tých videí dáko priveľa? je nadaný,to je jasné,ale ja by som to dalšie smerovanie riešila s psychologom alebo s nniekým,kto sa venuje nadaným deťom.....

maaji
8. okt 2020

Aj moja neterka to iste stale pozerá do okola tie iste rozprávky v cudzom jazyku a používa slova ako naprik ,mamy, Yes , Now, a divne slová ktorým sa ani rozumieť nedá a ma len 3 roky

lenqua_12325
8. okt 2020

Staršiu sme sa snažili učiť mimo slovenčiny aj arabsky aby sa dohovorila aj s druhou stranou rodiny a ani náhodou a to ma 5 a doteraz nezáujem. Minulý mesiac akosi začala sama anglické slovíčka používať, a odpovedať otcovi aj ARJ, ale od mladšieho brata dvojročného to ma, on ju ťahá.
Menší ma len dva a sam sa učí a rozumie Sj, anglicky aj arabsky a tam sme sa ani nesnažili učiť ho. Prepina sam a keď nerozumiem, ešte sa smeje. Deti sú šikovné. Treba ich podporovať. Nech len pozerá v akom jazyku chce. Zrejme je veľmi nadaný. Teraz psychológovia radi nálepkuju deti, keď sú trochu aktívnejšie.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
denka259
9. okt 2020

Veď to je perfektne, podporujete ho v tom!!! Prihlásila by som ho aj na nejaké kurzy ak by chcel..

kassandra25
9. okt 2020

A co chces stopnut? Genialne dieta??? To male si same preraza chuda svoju cesticku. Pockaj, ono bude uz v 14 tam, kde ty nikdy nebudes. Este ti mama dobre povie, mas sikovnu mamu. Praveze s tym by ste mali nieco robit....najskor pediatricka a tak dalej..., urcite nejaka jazykova skola, skola pre nadane deti atd.

lenqua_12325
9. okt 2020

@miriam11 by si neverila, čo všetko sa dokážu deti naucit z TV. Potom môžeme vypnúť aj počítače, lebo domáce vyučovanie je tiež cumenie do obrazovky 😐 ak pozerá veci, ktoré ho naozaj vzdelávajú a pomôžu do života

kittykat22
9. okt 2020

@miriam11 tak to pises pekne blbosti. Masa a medved pozeraju hadam vsetky deti z mojho okolia, ale po rusky nevie nikto. Youtube pozera valna vacsina deti, ale ze by isli plynule anglicky - v ziadnom pripade.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kittykat22
9. okt 2020

@miriam11 tak to by ma zaujimalo kolko tych jazykov vies ked to pises. Pretoze len z pozerania filmov sa nenaucis nic. Obzvlast ak tam nemas titulky a nechodis niekam do skoly alebo na kurzy.