6,5 ročný syn ostal zrazu strašne citlivý

8. nov 2021

Ahojte mamičky , trápi ma až prílišná citlivosť môjho malého 🙈
Krpec má 6.5r , doteraz sa dokázal sám pohrať v izbe či už s hračkami, Xbox , lego , pozrel si nejakú rozprávku atď. A ja som si zatiaľ mohla v kľude porobiť, či už obed navariť, upratať alebo aj oddýchnuť chvíľku .
Z ničoho nič ostal veľmi citlivý, nechce spať sám v izbe (našu spálňu máme hneď za dverami jeho izby , naša postel je 4 kroky od neho takže nieje na opačnom konci domu ) .
Nechce byť ani chvíľku sám, nechce sa sám hrať, neustále mi "behá za zadkom" ešte aj keď idem do sprchy tak vidím že mu je do plaču lebo nemôže ísť somnou 🙈.
Keď mu poviem že si potrebujem na chvíľku oddýchnuť, nech sa chvíľku pohrá sám tak sa rozplače že nie a lahne si pod perinu ( aj keď som s nim v tej istej izbe ). Nechápem čo sa mu stalo , vždy bol samostatný a zrazu toto 🙈 Čakám druhé, býva mi veľmi zle , veľmi som unavená a tento jeho nátlak nezvládam. Bojím sa mu aj oznámiť že bude mať súrodenca, aby neostal ešte viac nalepeny na mne 🙈 Aby ste ma nepochopili zle , nechcem od neho aby bol nonstop sám, vždy sme sa spolu aj zahrali aj všetko. Ale jednoducho keď prerabame potrebujem sa venovať a pomáhať aj tam , potrebujem popri tom aj navariť, upratať a nie stále riešiť jeho plač . Keď ho aj zavolám že pod teda pomôcť, nemôžme sa stále iba hrať tak je to znova plač, lebo on sa chce hrať. Keď idem na WC nemôžem si ani dvere zavrieť, lebo je to plač 🙈 Riešili ste niekto niečo podobné? Ako mu vysvetliť že už je veľký chlap a nemôže sa takto správať ako malé bábätko? Už sme sa ho aj pýtali či sa náhodou niečo nestalo v škôlke alebo podobne, ale povedal že nie. Že on chce byť proste stále len somnou 🙈 Vopred ďakujem za pochopenie a akúkoľvek radu/nápad ako ďalej. Už som naozaj zúfalá 🙈 Pekný deň

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martul
8. nov 2021

Mali sme v škôlke taký prípad, rodičia sa prišli poradiť čo majú robiť. Nakoniec som si sadla s dievčatkom a dlho sme sa rozprávali a zistili sme, že videla - počula v noci rodičov robiť ťuťu-muťu a mala pocit že ocinko robí maminke zle, tak ona sa rozhodla ju chraniť.🙂

anjelicek26
8. nov 2021

Prave, ze by si mu mala povedat, ze si tehotna ... je ti zle, mavas nalady, vnima velku zmenu - a takto sa to prejavuje, vie, ze nie je nieco v poriadku a vnima to negativne - pritom je to pozitivna vec, len mu to musis povedat!

0silvia0
8. nov 2021

zaujímavé, čo napísala @martul , ale ja by som možno poradila na uvoľnenie situácie nejakého rodinného miláčika, zvieratko. Ale samozrejme ak máte vzťah ku zvieratám, nie nasilu...

luccija
8. nov 2021

Si si istá, že ešte nevie, že čakáte bábo?🙂
Správa sa akoby to už podvedome tušil...tak chce byť s tebou dávaj mu to priehrštim myslím, že bude mať veľký problém prijať súrodenca žiarlivosť...
Možno niečo videl, počul čo mu nahnalo strach.
Moja dcéra bola podobná ako môj tieň, ale zase ona neplakala v 6,5 r sa mi zdá už veľa plakať za všetko...ty vieš rozlíšiť či syn s tebou "kmita", alebo len chcela všetko s tebou spoločne...zase vydierať sa nedaj, keď potrebuješ ležať u neho v izbe a oddychovať mal by to respektovat

autor
8. nov 2021

@anjelicek26 bol pokus (tuším v piatok alebo v sobotu) strašne ma bolela hlava , tak som ho poprosila nech ma nechá trošku oddýchnuť, že sa s ním nedokážem hrať (mávam silné migrény, vtedy potrebujem tmu a ticho) . Spustil ešte väčší plač, že on sa sám hrať nebude , že sa mám hrať s ním a jemu keby bolo zle on by sa somnou hral.
Keď sa ho tak "nenapadne" pýtame či by chcel súrodenca aby sa mal s kým hrať tak je to znova plač dokonca sa až urazí že on súrodenca nechce. Takže zas neúspech 🙈
@martul ťuťu muťu 🤣 robíme keď je v škôlke. Nemal šancu nás počuť 🤭
@0silvia0 máme psíka, mačičku a činčilu , partner vymýšľa ešte agamu že malému do novej izby keď sa dokončí. Už viac zvierat prosím nie 😅

diusqa761
8. nov 2021

Tiež ma ako kočku vyššie zaujíma či už dákym spôsobom nevie o Tom že čakáš bábätko lebo takto sa prejavujú niektoré deti keď sa to dozvedia. Nemohol vás niekedy počuť o tom rozprávať sa medzi sebou alebo s niekým ? Alebo ak niečo vie rodina nemohla ona spomenúť ?

anjelicek26
8. nov 2021

Ale on to "vie", vnima...nevie, co presne konkretne nie je ok - ale mama ma zrazu zdravotne problemy, nehra sa s nim, polehava, pyta sa ho blbe otazky o surodencoch. Nie, to fakt 6,5 rocnemu dietatu nedopne, jemu to proste povedat priamo... tym, ze to oddalujes este zvacsujes jeho neistotu, mozno si mysli, ze mas nejaku zlu chorobu, to ta nenapadlo? Je citlivy, uplakany, na teba nalepeny...

autor
8. nov 2021

@diusqa761 som ešte len v 11tt , v 13tt ideme k Dr. Grochalovi zistiť ci je všetko v poriadku. Zatiaľ nevie nikto ze čakáme bábätko, doma sa o tom nerozprávame pred ním. 🤷‍♀️

kubkovamama
8. nov 2021

Ahoj, my mame viac deti, v rodine je tiez kopa deti vo veku do 5-6r. U nás sa tak prejavovala reakcia na tehotenstvo a je to úplne normálne. Niektore deticky idu do extremu,prestanu sa samostatne obliekat,jest,pytaju flasku,tulenie,pokial pekne rozpravali zrazu začnú žvatlať.Ty mozno nebadas zmenu zo svojej strany, ale je to tam, tehotna zena je skratka "ina" a najviac to vnimaju prave deti a surodenci. Moj najstarsi bol dokonca tak senzitivny,ze citil,ze potratim,vravel mi,maminka bábätko odišlo do hviezdičiek,isla som o par dni na kontrolu a srdiecko uz nebilo.Druhe tehotenstvo vycitil skor ako som mala pozitiv.test.Si unavena,je to tazko sa mu teraz venovat este viac,pomoze aj rozhovor otvorene,nie ako s krpcom,oni velmi dobre vedia pochopit ked pekne vysvetlis.Ak potrebujes oddychnut,vezmi si ho k sebe,nech je pri tebe,hladka brusko,mozte si dat taky ritual,ze vzdy v nejakú hodinu si date len pre seba a moze kazdy den rozpravat babatku rozprávku,pustat mu hudbu.U nas este zabralo casto so starsim riesit co sa babatku kupi, nechat ho nieco vybrat, bude sa cítit dôležitejši a ze aj na jeho nazore zalezi.Staci malickost,ale ak si benevoletna nech vyberie kludne aj kocik alebo farby do izby.Treba si to teraz podchytit,lebo v 6tonedeli budes mat asi nanho minimum energie,aby sa to nezvrhlo v riadnu ziarlivost.

anjelicek26
8. nov 2021

Ja som v osmom tyzdni a deti to vedia (vratane 6 rocnej). Presne s dovodu, ze sa spravam inak, stale som strasne unavena, nechuti mi jest, prestala som pit kavu a veci tomu podobne... tie otazky boli okamzite, ze co sa deje, deti nie su hlupe... synovi tym, ze nic nevie, fakt nepomahas, dva mesiace si sa ty zmenila a on nechape suvislosti...

0silvia0
8. nov 2021

tak jasné, netušila som, že máte pretlak zvierat, ale určite má pravdu @anjelicek26 ...

autor
8. nov 2021

@anjelicek26
@kubkovamama
Na začiatku tohto roka sme o bábätko prišli, o tom vedel hneď a nenastala u neho vtedy takáto zmena . Keď sme mu potom povedali ze bábätko bolo choré a odišlo do nebicka tiež to s nim nepohlo 🤷‍♀️ (preto aj čakáme na to sono , kým oznámime že čakáme bábätko) Spoločne sme prekonali kiahne v lete (on v pohode ja na "zomretie") nonstop 2 týždne v posteli , vysoké horúčky a bolesti a tiež žiadna zmena v jeho správaní. Minulý rok mu umrel ujo , celá rodina sme veľmi plakali , do dnes sme sa z toho nepamätali a tiež žiadna zmena v jeho správaní, on bol vždy taka "skala" sa dá povedať. Preto mi to príde zvláštne že zrazu by začal byť uplakany len pre to že si občas potrebujem oddýchnuť. 🤔

anjelicek26
8. nov 2021

Mozno prave teraz bola prekrocena hranica, kde ta "skala" a fasada uz nedrzi... kazdy znesie len do urcitej miery, tu nevie, co sa deje, ked si mala kiahne, vedel, ked si cakala prvy raz babo, tak to vedel, ked mu umrel ujo - tiez vedel, co sa stalo a vedel to v hlave spracovat...teraz "nevie" a tym padom spekuluje a ma scenare v hlave...

matqa411211
8. nov 2021

@anjelicek26 gratulujem 🙂, nepísala si ze 5te neplanujete? Zmenila si nakoniec nazor? Rada sledujem vasu rodinku

anjelicek26
8. nov 2021

@matqa411211 tak nazor som nezmenila, ale kedze je na ceste, tak sa tesime 😂 Maly chuck norris porazil spiralu 🤐

danulicek
8. nov 2021

ahoj, ja síce tehotná nie som, ale pred rokom som mala vážne zdravotné problémy, o ktorých som deťom nechcela povedať skôr ako tesne pred nástupom do nemocnice. samozrejme, pred deťmi som sa snažila ten mesiac "fungovať" normálne, ale oni to vnímali, cítili, že sa čosi deje. len nevedeli, čo a starší syn (mal v tom čase 7) reagoval podobne. on je ale od začiatku dosť citlivý, teraz mám pocit, že posledné dva roky ešte viac - ale u nás už asi pracujú aj hormóny :D niekedy mám pocit, že nevie sám, kam patrí - či je "bábo" alebo "veľký". možno aj tvoj vidí, že ti je zle, že si unavená atď a bojí sa o teba... A nevie, čo sa deje. Rozdiel v tom, čo si písala vyššie, je v tom, že o tých informáciách vedel a tak ich vedel spracovať. Teraz sa niečo deje s maminou a on nevie čo... Vníma len to, že mame je zle a nemá naňho toľko času a energie ako predtým.

Bez ohľadu na to, či je to toto alebo možno mal nejaký zážitok, bolo by fajn sa s ním porozprávať - ale nie štýlom, som unavená, nemám na teba energiu, počkaj, musíme pomáhať... (aj keď ťa chápem). aby vedel, že sa ti môže zdôveriť. a už uvidíš, čo z neho vylezie...

matqa411211
8. nov 2021

@anjelicek26 spiralu?

danulicek
8. nov 2021

@anjelicek26 gratulujem

martul
8. nov 2021

@anjelicek26 jeeej vážne, gratulujem veľmi.

anjelicek26
8. nov 2021

@matqa411211
@martul tak spiralu minuly utorok vytiahli, bola uplne zosunuta do krcku... babu krasne bije srdiecko. Tak hadam bude vsetko v poriadku, dalsia kontrola az zaciatkom decembra, prijde mi to neskutocne daleko 🙄 niektore veci asi proste takto maju byt.

autor
8. nov 2021

@danulicek Rozprávam sa s ním denno denne. Niekedy to trvá aj 2h. Partner to isté, už to s nim skúšala aj starká. Ale nič nepovedal . Len proste že on chce a bodka 🤷‍♀️ Keď sa ho pýtame či sa niečo nestalo v škôlke, či niečo nevidel v televízore, nepočul od niekoho atď tak nie. Keď sa ho opýtame na to prečo zrazu takto zmenil , prečo sa už nechce sám ani hrať, prečo chce ako 6.5 ročný spať s rodicmi v posteli tak povie lebo on chce 🤷‍♀️ príde mi to z jeho strany už ako vydieranie , on chce a hotovo 🤷‍♀️ Mame obrovský dvor kde by pomaly mohol robiť futbalové zápasy ale aj tak sa od nás nepohne 🤷‍♀️ ale keď ho teda poprosíme aby pomohol , aby napr. Pozbieral jabĺčka, šípky pre činčilu alebo niečo podobne tak nie. On sa chce hrať a chce sa hrať somnou. Má najlepšieho kamaráta už prakticky od narodenia , vždy sa rad s ním hrával ale teraz mi povie ze nechce aby prišiel ani aby sme my išli za ním . Ze on sa nechce hrať s kamarátmi ale s nami s dospelými.
A to ešte cca 3 týždne do zadu sme ich boli pozrieť a hrali sa super 🤷‍♀️

autor
8. nov 2021

@anjelicek26 gratulujem. A veľmi ta obdivujem . Ja mam stres ako zvládnem 2 😅

danulicek
8. nov 2021

tak potom áno, ak je to "on chce", tak to už asi bude aj o inom než o "traume". mi to príde ako oneskorené obdobie vzdoru :D a nemôže naozaj vedieť (žeby tajne počul), že čakáte dieťatko? žeby to bola fakt žiarlivosť, keď sa takto rapídne otočil?

autor
8. nov 2021

@danulicek myslím si že nie . Zatiaľ sa tvarime že nič. Ani spolu s partnerom sa zatiaľ o tom moc nerozprávame po tej skúsenosti zo začiatku roka .
Či by chcel súrodenca sa pýtam už pomaly rok a pol , tak sporadicky keď niekde vidíme že staršie dieťatko kočíkuje mladšie, ešte keď môj brat žil tak som sa ho tiež pýtala či by nechcel mať bračeka tak ako mam aj ja a pod.
Takže to niesu len "hlúpe otázky " ktoré by padali za posledný mesiac 🤭 ale sporadicky tieto otázky padajú od doby od ktorej určite chápe co je to súrodenec 🤷‍♀️ takže si myslím ze ani z toho nemôže tušiť.

danulicek
8. nov 2021

joj, tak už len držím palce, nech to rýchlo pominie.

tinka_1807
8. nov 2021

Nuž niečo za tým určite bude. Takéto otočené správanie značí, že niečo cíti, alebo zažil, videl, alebo počul. Možno ty o tm ani netušíš, ale 6,5 ročný chlapec všetko plne vníma a kľudne mohol počuť, ako sa o bábätku bavíš s niekým iným. Ja keď som bola malá a prišla návšteva a mamka sa bavila s ňou, tka som mnoho veci počula, pritom mama si myslela, že nie, lebo som bola na opačnej strane domu.
Ďalšia vec, možnosť sa bojí kvôli tomu, že ujo vám zomrel minulý rok, potom si ty bola chorá a teraz ti tiež nie je úplne najlepšie, či náhodou sa nebojí, že aj ty zomrieš, keďže ti nebýva dobre a pod. ... Malé deti si pospajaju všelijaké veci. Môže to byť aj napríklad že nejaký film videl, kde najprv bolo žene zle a potom zomrela. Jemu sa to proste v tej hlavke nejako inak pospajalo.
Ale určite za tým niečo bude, takéto otočenie nie je normálne. Ozaj by ste mu mali povedať pravdu o tehotenstve a o všetkom, čo sa deje, lebo zjavne vie, že čosi sa deje. 🙂 Okrem toho, aj ak by sa čokoľvek stalo s bábätkom (čo dúfam, že nie) ale teda ak by si musela ísť napr. Do nemocnice a pod. Tak ho vylakas ešte viac. Proste treba sa s ním porozprávať, je to už veľké dieťa a mal by vedieť, že má na ceste ďalšieho súrodenca. 🙂

autor
8. nov 2021

@tinka_1807 budúci týždeň v stredu mame to sono , chceli by sme mu to povedať hneď potom , rovno aj s fotkou nech vie že mu v brušku rastie súrodenec. 😊
No som zvedavá na tu reakciu . Snáď to nebude ešte horšie 🙈

danielahamar
8. nov 2021

tiež si myslím, že videl ducha, alebo niečo také, nech ti to nakreslí a potom budeš vedieť s tým pracovať

lalinkapalinka
8. nov 2021

No ja si pamätám že ako 5-6 ročne decko som si uvedomila smrť a bola som presvedcena že moji 30 roční rodičia sú už starí a správala som sa podobne