Aktivity v škôlke

anett98
14. máj 2014

Dobrý deň maminky, chcela by som sa opýtať aké aktivity, výlety, organizuje škôlka pre Vaše deti, či musí prísť podnet od rodiča, alebo škôlka sama organizuje. A hlavne teda či Vaša škôlka je v obci, alebo v meste. ďakujem

babulik505
3. dec 2015

@gretocka
@moni244
@hammy kočky, ďakujem vám za rýchle príspevky. Je mi do plaču. Možno to beriem citlivo, ale som jediná v tej škôlke, ktorej vadí, že nevidí svoje dieťa napredovať? Tak túžim po tom, aby som ho videla vystupovať, presne, takí drobci sú najzlatší. A to som nezažila. Fakt smutné. Budú mať tvorivé dielničky, ale to je iné. A žiadna aktivita a krúžok mi nenahradí ten pocit, ktorý som mohla zažiť pri jeho vystúpení. To je všetko o vôli pedagógov. Rodičko je len na začiatku roka, ani nevieme, čo robia tie decká, ako sa im venujú. A to nie je len môj pocit, ale už keď tento pocit so mnou zdieľa manžel, tvrdý chlap...

horana
3. dec 2015

@anett98 statna skolka, BA sidlisko: aktivit "az moc", bez tlaku rodicov, sami od seba, mensie deti menej, vacsie viac, predskolaci napr. korculiarsky vycvik na ladovom stadione, plavecky vycvik - na obe kde ich vozil specialny bus, intenzivne niekolko mesiacov tvajuce veci vsetci sa krasne naucili, navsteva morskeho akvaria, divadielka pravidelne, zoo, vylety, kino, noc v skolke, hasici, sokoliari, pravidelne jazdenie na ponikoch (nielen trpne vozenie sa ale aj zaklady jazdenia)..atd atd...poobede siroka moznost kruzkov od anglictiny, tanecnej, rozne veci. Take ze rozne besiedky Vianocna pecenie kolacikov, potom aj s rodicmi program, den matiek..ani nepocitam, to je normalka.

Ale nepokladam to za klucove. Hlavne je aby ucitelky robili pracu srdcom, ked je tak, staci maly dvorcek a deti sa budu rozvijat, mat pestry svet, ktory ich prirpavi na vsetko potrebne. Aj plno aktivit moze byt robenych strojovo len ako nahanie z podnetu na podnet abys a navodil dojem bohatosti.

babulik505
3. dec 2015

@horana Jasne, suhlasim. Nepotrebujem milion aktivit, kruzky maju, samozrejme, co robia externisti, v tomto smere fajn. Koniky maju, na ktore moj maly nechodi, nevadi, ked bude chciet, pojde. Ale na co poukazujem, je, ze stmelit tie deti a pripravit pre rodicov nieco, co ukaze, aha, co som sa naucil. Nejaky zazitok nech mame aj my, nielen, ze som si tu dieta odlozila. Proste asi chcem vela, ale naozaj som tuzila svoje dieta vidiet v nejakej aktivite, v besiedke, v tanceku, basnicke, pesnicke. Patri to k tomu, a zial, v nasej skolke to s detmi nerobia.

gretocka
3. dec 2015

@babulik505 ano tak to chapem, ze toto ta mrzi, lebo naozaj vidiet dieta ako sa nieco naucilo a predvedie to ostatnym je uzasny pocit....

horana
3. dec 2015

@babulik505 Ja som prave typ v tomto asi neromatickej matky, mna tie nacvicene frazy na besiedkach skor otravovali, resp. takto: ked doma dieta recituje pod chvilou nove basnicky, pesnicky, vidim ze evidentne lepsie kresli, aj samo si sadne doma k tvoreniu a chce ukazat do robilo v skolke, ked vidim v skolke na dlhanskej nastenke kazdy tyzden meniaci sa vyber prac deti vykresy, pracovne listy a dieta mi vzdy hrde ukazuje ktore je jeho...atd., tak je dobre aj bez nacviceneho programu. Rodic vidi ze dieta napreduje aj bez verejnych vystupeni. Naopak, to ze predvedie par krat do roka ako cvicena opicka naucenu basen pre mamu a rodicia tam zaslzia nie je zdaleka jediny prejav "napredovania". Ako neber vazne moj strohy ton, nemyslim to v zlom, mne to neraz doslo take zocvicene na prvoplanove "vydojenie emocii" jasne cele publikum neraz rozvtvena rodina od niektorych dosli babicky, teticky, ala Hujerovnci a ked deti nakoniec nosili rodicom kvety a dakovalo za starostlivost tak pre mnohe mamy to bol az konecne ten pravy dokaz...ako pre mna skor obdiv ucitelkam museli sa vzdy evidentne natrapit na zocviceni, kto co povie ako budu nasledovat, kazdy aj do viac cisel zapojeny, niektore solo, ine s druhymi, ale osobne by som take nevyzadovala,..aj ked dobre na zbavenie sa tremy pre tie deti z mojho pohladu jedine plus 😠 , aj ked je fakt ze niektore to nezvladali, hlavne v tych nizsich rocnikoch, zasekli sa alebo rozplakali, napriek evidentnej milote uciteliek, nasepkavaniu a upokojovaniu, ci nemali este vacsie tie tremy ako predtym 😅

katrin21
3. dec 2015

ja som asi tiez divna, ale tiez som netuzila po ziadnych vystupeniach a ked boli, brala som to ako povinnost, ze sa patri ist podporit svoje dieta, ale ze by ma to dojimalo? nie.... Chvilku vystupuje vase dieta a potom sa pozerať vacsinu casu na cudzie deti....
Okrem toho na prvom vystupeni moja dcera aj tak ako 3r odmietla vystupit s ostatnymi detmi na podium a zostala pod nim cele predstavenie a pozerala na nich 😀 no srandovny trapaštek, co vam poviem... 😀
Na dalsie uz isla, ale to prve sa nejako bala, ze co to jeeeee? 😀
Asi som tiez neromanticka a uvidime , ako to bude teraz pri druhom, ale nejako extra nehorim tužbou chodit na skolkarske besiedky..Svoje dieta viem zhodnotit aj sama, ci napreduje, co vie, co nevie, ako sa mu ucia basnicky, ci vie spievať a pod...
Sama som bola sice dieta co chodilo vsade po sutaziach spievať a recitovať a aj vyhravalo, ale to bola zalezistost uciteliek, ze ma posielali, rodicia tam ani nechodili nejako extra max. na mikulasa mozno bolo vystupenie.... dnes je toho az moc...
a u nas na dedine sa to spajalo aj so skolou casto v kulturaku a to bolo take dlheeeeee, nebavilo ma tam byt cely cas... ale zase napr. mooja mama sa na to vzdy rada pozrela, kazdy je proste iny a inak to vnima 🙂

gretocka
3. dec 2015

@horana u nas to funguje tak, ze ucitelky davali nejake solove veci len detom, ktore evidentne nemali problem a vacsinu veci na besiedke recitovali ci spievali ako skupina. Ja tiez nie som zastancom "opickovania" deti. Sama som neznasala ked moja mamina mala potrebu predvadzat moje deti pred vsetkymi svojimi znamymi, ze co uz vedia, ale v tej skolke - teda konkretne u nas mi to prislo prave take nenasilne a mile vidiet ich tam spolu vsetkych. Kazda trieda ma svoju besiedku, cize tam je okrem deti a uciteliek len par rodicov - nechodia vsetci rodicia na besiedky. Ono vela zavisi ako sa tie predstavenia prichystaju a aj od jednotlivych deti. Moj syn minuly rok v podstate celu besiedku odstal vedla pani ucitelky a moc sa ani nezapajal do ziadnych spolocnych piesni - mozno dve slova, ale uz len ten pocit spolupatricnosti, ze tam so spoluziakmi bol bol cenny a tento rok viem, ze uz to bude z jeho strany odvaznejsie 🙂

ovaaa
3. dec 2015

V nasej skolke je sauna s malym bazenikom a oddchovou-lozkovou castou , kde chodia deti zo vsetkych rocnikov raz za tyzden. Mam uz predskolaka takze zhrniem aktivity, kt.su kazdy rok
mimo skolky : návsteva kniznice, umeleckej skoly s koncertom, navsteva farmy aj s vozenim na konikoch, navsteva agro farmy, maju naplanovane cez leto ZOO a plavecký
v arealy skolky: karneval, divadla, koncert- napr.Jaros, navsteva pani horarky, mikulas,
s rodicmi: haloweensky nocny pochod okolo skolky s obcerstvenim, tvorive dielnicky - vyroba vianocnych ozdob, vianocne trhy, kde sa vyrobky predavaju a za peniazky si kupi trieda darcek pod stromcek, den rodiny cez leto - sutaze, program za ucasti policajtov, sanitiek, besedka vianocna a koncorocna a kto chodi na anglictinu tak tiež koncorocna besiedka.

hammy
3. dec 2015

@katrin21 tak ja som asi romantička matka 😀 ja som slzila, a obe starké tiež, tak to mám asi zdedené 😀 My sme tam išli ako Hujerovci, celá rodina 😀 Ale zase napr. ja som sa rada potom pozrela aj na tie ostatné deti, také zlaté boli, aj divadielka mali tak sa potom aj moje deti tešili z toho a pozerali. A pri posledných ročníkoch keď dievčatá tancovali moderné tanečky v krátkych tričkách mi zas bolo trošku do smiechu pri spomienkach na moje mládí 😅

horana
3. dec 2015

@gretocka Nasa je extrovert, takze s tymto fakticky problem sme nikdy nemali, ona skor bola vzdy nastava ako malo toho dostala, inak myslim ze uctitelky toto manazovali dost dobre, otipovali tremistov a ti vystupovali len s niekym, napr. dvaja ci traja spievali naraz a tak sa drzali navzajom, alebo mali len kratke vety a tie si striedali, to bol dalsi stupen, hovoril sice sam ale malo ako sucast celku ktory zlozili viaceri...ale napriek tymto opatreniam to nie vzdy odhadli a zasekli sa aj ti co predtym vyzerali ze budu v pohode. Ako podla mna to nie je ziadna hanba ani trapas, ved preto sa to robi aby sa deti otukali. Mali by citit to prijatie (zatlieskaju kazdemu, ci sa bars cely cas vrtal v nose) a ked aj nechce, nie je nutene, moze sa rozkukat.. A presne ako pises, oni tie deti z roka na rok vyspeju a ked zaziju uz napr. 3tiu vianocnu besiedku, medzi nimi minimalne tiez tolko "dni matiek" tak predskolaci uz uz viacmenej vsetci v pohode..Toto je podla mna pravy vyznam tych besiedok, tento typ progersu..

babulik505
3. dec 2015

@hammy No kočky, vďaka za názory. Ide mi však nielen o samotné besiedky, viem, že sa učia aj nejaké básničky, no samé od seba mi to doma nepovie, nezaspieva, nazatancuje, keď sa pýtam učiteľky, čo robili, čo sa učili, lebo mám záujem vedieť, proste je to NORMÁLNE. No veľa sa nedozvedám. Čo už, asi sa s tým len zmieriť. Ale ďakujem vám a želám krásne sviatky 🙂

babulik505
3. dec 2015

@horana presne, ako píšeš. Lenže v našej škôlke nie sú zjavne deti vedené k tomu, aby sa v tomto oťukali. Každý si je sám za seba a vyjadrenie učiteľky, že deti nechcú spolupracovať, neprijímam. Pretože to s nimi ani len nevyskúšali.

ovaaa
3. dec 2015

Deti sa musia oťukať a posmeliť a v tom im napomáha napr.besiedka a spoločné aktivity s rodičmi. Niektorí sa zapoja hneď, niektorým to trvá dlhšie...podstatné je, že je to kolektívna práca. U nás bolo len jedno dievča, kt.plakalo a hold na konci minulého roku už krásne recitovalo s ostatnými. Pre deti aj rodičov je besiedkové vystúpenie výnimočné. A to, že to nejakého rodiča priam otravuje ako som tu čítala,je smutné. Tá hoďka sa dá vydržať , tie deti a pani učiteľky to nacvičujú pre nás rodičov a aj keď sa dieťa nezapája, určite je rado , že ste prišli.
Dobrá prax do ZŠ .....tam bude odpovedať samo pred celou triedou 🙂

babulik505
3. dec 2015

@ovaaa A čo robiť, keď to škôlka s nimi nenacvičuje? :(

ovaaa
3. dec 2015

ono v podstate nejde ani tak o nacvicenie....ucitelky sa s detmi ucia basnicky a pesnicky pocas roka a tie daju potom do programiu. Ta nasa z minuleho roku si vymyslela pribeh , aby tam toto vsetko mohla dat. Napr,koncorocna vsetky 4 rocne obdobia....
To tam fakt nemate ziadne aktivity???

babulik505
3. dec 2015

@ovaaa nerobia s nimi žiadny program

ovaaa
4. dec 2015

Tak to je fakt cudne, riesila by som s riaditelkou, pripadne s jej nadriadenim. Spisala by som peticiu za rodicov , v ktorej by som uviedla aspon vianocnu a koncorocnu besiedku, pripadne ine aktivity s rodicmi....namet som uviedla v prispevkoch.

beronsche
4. dec 2015

@babulik505 ja mam iny pohlad... no ano, je to dojemne, tie detske besiedky... ale je s tym spojeny este jeden aspekt - pre mnohe deti je to velky stres.. Kolko z tych dojatych mamiciek by sa citilo prijemne, keby si to vymenili s dietatom? Prednasali by ony pred mnozstvom cudzich, zizajucich ludi? 😉 Takze aj ked by som urcite rastla od pychy a slzila od dojatia, v podstate som rada, ze nasa skolka zatial zadne besiedky neplanuje.. Basnicky a pesnicky sa ucia, edukacnych aktivit maju dost, takze sa nemam na co stazovat.. 🙂
Podla mna to, ze nemaju vystupenia, nemusi automaticky znamenat, ze nemaju ziaden program... Nasa riaditelka mi hovorila, ze skolky maju urcene, co musia v edukacnych aktivitach pokryt.. Skus sa porozpravat s riaditelkou, normalne sa jej popytat, ako to tam funguje..

stanulienkat
4. dec 2015

@babulik505 Vies ne jednej strane sa mamicky citia dotknute, ked ucitelky chcu, aby sa deti vedeli same obliect,nakrmit a samoobsluzit. Mamicky sa tvaria, ze to ich maju naucit v skolke a doma seru na to. Potom chcu aby ich pani ucitelky naucili hento, toto, aby z ich dietata urobili genia a neviemco. Jasne, ze sa im venuje, no kazdy ma svoje limity, priority a moznosti. Mozno s nimi pracuju inak. A ked mamicky nenaucia deti obliest sa, najest sa apod., potom to musia robit ucitelky na ukor inych aktivit. My tiez v skolke nemame nijake besiedky, no dcerka kazdy den vie nejaku basnicku, riekanku atd. Vie krajsie kreslit atd...

babulik505
4. dec 2015

Kočky, ďakujem vám za názory, cením si to.

ovaaa
4. dec 2015

@babulik505 100 ludi 100 chuti....osobne nechapem maminy, kt. beru besiedku ako nieco nenormalne, nasilne, stresujuce a priam trpia , ked maju ukrojit zo svojho casu a pozerat sa na deti. Mimochodom u nas sa deti tesia co mozu rodicom ukazat a ani sa nestalo, ze by deti plakali a stresovali.......recitovali sami , vzdy boli najmenej traja a pesnicky vsetci naraz.....a to sa predbiehali kto hlasnejsie......silnejsi potiahli slabsich. Kazdopadne, nazorov si tu mala dost, uz len zabojovat v skolke......kto neskusi nevie

babulik505
20. dec 2016

Ahojte. Ja len chcem napísať, ze mne je velmi luto, ze v nasej skolke vobec nerobia besiedky, syn chodi uz do tretej triedy, ale nikdy som nevidela, co ich vedia naučiť. Ucia ich nejake básničky, pesnicky, ale nam, rodicom ani nemaju zaujem ukazat, pochvalit sa, ze pozrite, co sa vase deti.naucili. Besiedky proste nerobia a mne je to velmi luto. Ked bol prvacik, mali jeden vylet, v druhej ziadny. Stale su v skolke. Ziadna vystava, ziadne aktivity v meste. Od prvej triedy sa ozyvam, kedze aj komunikacia s rodičmi viazne. No ked sa ozvem, je mi.povedane, ze mam na to zly pohlad. Nasa skolka je v hlavnom meste. Ďakujem, ze ste si moj príspevok precitali, vyliala som si dusu...

luliu
20. dec 2016

@babulik505 to je velmi zvlastne. Besiedky mame 2 do roka a vyletov ma tiez uz x za sebou. Prvaci a druhaci chodia pomenej, ale predskolaci su.min. raz za mesiac mimo skolky. Tento.rok to bol vylet do Dunajsksj Luznej, Bibiana, 2x divadlo mimo skolky, kniznica, vylet vlacikom po Starom meste. Plus mali 2 tyzdne denne plavanie, vo februari budu mat korculovanie. Je to smutne, ze mate takuto skolku a este smutnejsie ze je to ostatnym rodicom jedno ☹

babulik505
27. dec 2016

@luliu Veru, sme traja rodičia, ktorí sa na rodičku ozvali, ostatní sú ticho. Je to fakt hrozné, keď vás riaditeľka zotrie ako malé decko. Od prvej triedy im hovorím, že s rodičmi ani nemajú potrebu komunikovať. Už som si povedala, že sa s tým nebudem zaoberať, ale aj tak mi to je ľúto a trápi ma to :(

timea7
28. dec 2016

@babulik505 treba to riešiť na rodičovskom, ak sa ozveš sama, je to málo. Určite máte na škole Radu školy, môžeš sa obrátiť na zriaďovateľa, je smutné, že na to kašlú, lebo deti sú vystúpením pred rodičmi sebavedomejšie. To, že pár detí má z vystúpenia stres, nie je argumentom, nikto ho predsa nenúti vystúpiť, ak nechce, nemusí.

babulik505
28. dec 2016

@timea7 Pytala som sa zriaďovateľa, co je miestny urad. Povedali, ze aktivity su cisto v kompetencii riaditeľky. Takze jednoducho mam smolu.

babulik505
28. dec 2016

@timea7 a okrem toho, rodicko je iba raz v roku, v septembri :(

timea7
28. dec 2016

@babulik505 môžete ako rodičia iniciovať rodičovské kedy chcete.

alex1212
11. dec 2019

@horana verejné vystúenia sú veľmi dôležité pre budúcu schopnosť vystupovať v kolektíve, vedieť predniesť projekt v škole, rozprávať pred obecenstvom. je to jedna z najklúčovejších kompetencií do budúceho pracovného života a treba to rozvíjať už od útleho detstva.. takže určite vystúpenia, besiedky, súťaže a podobne. je to veľmi potrebné pre rozvoj sebavedomia.