Dávate do škôlky staršieho súrodenca, keď máte doma malé bábätko?

20. jan 2024

Urcite by starsiemu prospel kolektiv, nebude chorobami ale trpiet aj mensi, ci si skor vybuduje imunitu?

anjelicek26
20. jan 2024

Vzdy slo starsie dieta do skolky, aj ked sme mali doma babatko

- doma by sa mi to starsie nudilo a muselo prisposobovat rezimu mladsieho
- chcela som mat chvilu sama pre seba a pre male - len my dvaja
- niektore hry a socialne spravnie sa proste dieta nauci len v kolektive
- nie, nie je to vzdy tak, ze dieta je chore non-stop a vlaci ti to domov (moji chori nebyvali)
- ked by ste mali vysoku chorobnost alebo nieco "nefungovalo", vies si to starsie dat do skolky len na pol dna alebo len 2-3 dni v tyzdni alebo jesen doma - zvysok v skolke, ked sa premelu virusy, je to na tebe. Pokial nie je starsie predskolak, je to vsetko v tvojich rukach...

nairia
20. jan 2024

urcite ano, ale urcite to neriesit subezne s narodenim mladsieho.
hlavne kvoli tomu, aby sa to starsie necitilo mladsim vytlacene mimo. tie skolky su pre deti velka zmena, rovnako aj prichod surodenca. takze aby to nemalo nanho negativny dopad.
my mame starsiu dceru v jasliach, zacala tam chodit na jesen a teraz na jar cakame druhe.
co sa chorobnosti tyka, to je take 50:50. nasa (klopem) ma maly kolektiv a zatial chora nebola. zase na druhej strane, mladsie si moze skor budovat imunitu.

ivangeline
20. jan 2024

Nedávam. ;) Sme chori menej oproti detom zo skolky...je to vsak individualne. Niektore su odolnejsie.

nevenka
20. jan 2024

My sme nedali, deti mame 2x s rozostupom cca 2 roky. Odplienkovali sa nam aj tak okolo 2,5 roka, 3 roky mali v novembri a dalsi syn v decembri, pojde do skolky na jesen. Mala bude mat 1 a pol roka. Vyhli sme sa dost chorobam, hlavne pri prvych dvoch, dcerka bola kolikova, vyse pol roka som riesila len jej brusko a este riesit sople, no uff. Akonahle syn siel do skolky, kolotoc chorob.
No a teraz, ani nechodi do kolektivu a dostal kiahne a s nim aj 11 mesacna, ale neviem si predstavit, aby to dostal novorodenec. Radsej sme to takto...

adka3321
20. jan 2024

davam, mala ma 10 mesiacov a bola chora iba raz. a to starsia je doma s kaslom a soplami kazdu chvilu. malu tie choroby obchadzaju nastastie a starsia by sa doma nudila. pred vianocami bola tyzden doma a potom 2 tyzdne prazdniny a na konci to uz bol des ako sa nudila a chybali jej kamarati

slavomira236
20. jan 2024

Statsi ked isil do skolky mladsia mala 7mesiacov
Starsi bol tyzden v skolke 3tyzdne doma s chorobou a skpro stale chorela aj mladsia od neho. Presla so s nim chorobami potom po mastupe do skolky uz chora nebyvala max raz za skolsky rok

pimpa12
20. jan 2024

Áno dali sme staršiu do škôlky nakoľko som prakticky hneď od narodenia mladšej z domu pracovala. S bábätkom sa to dalo. Choroby boli a dosť. Aj mladšia ich chytila, ale zase keď sme dávali mladšiu do škôlky, už mala za sebou kiahne a imunitu dobrú, ona už nebýva skoro vôbec chorá.

zuzanka.zuzu
20. jan 2024

blahosklonne budú reagovať maximálne matky s deťmi prijatými do škôlky... tým ktorých deti nezobrali a museli sa vrátiť do práce a platia súkromnú, tak tým práve stúpol tlak prečo by mali zobrať decko do škôlky keď je matka doma 😀

momoftwo35
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikadooo
20. jan 2024

Áno, dávala som, kvôli svojmu psychickému zdraviu, nemalo to nič s budovaním imunity. A ohľadom imunity, mám pocit, že bolo úplne jedno. Akonáhle nastúpili do škôlky tí mladší, boli rovnako sopľaví, ako tá prvá, ktorá nemala kde "budovať imunitu". Alebo tá druhá, ktorá mala od koho budovať imunitu 🤷.

katulienocka999
20. jan 2024

Dávala som, počkala som kým mala mala par mesiacov a dali sme práve kvôli tomu,že syn potreboval kolektív...ale áno, chorobnosť na u nás navýšila ale zas zato ho nebudem držať doma neviem dokedy, choroby by prišli potom tak ci tak 🤷‍♀️

majlo1234
20. jan 2024

Neplanujem, mam strach z chorob pri malom babatku a zaroven syn momentalne nevyhladava spolocnosti nych deti, takze doma mu bude lepsie. Planujem si ho prvy rok nechat urcite doma, do skolky najskor od styroch rokov, ibaze by sa pytal skor

ewell13
20. jan 2024

Ja som staršiehi dala až do predskolskej. Doma nám bolo super. Nemuseli sme vstávať, bikam sa náhliť, robili sme si výlety, hrali sa, učili sa. Bolo to super. Teraz mi to chýba.

beata_k
20. jan 2024

Dala som starsie do slolky. Ano, mladsie bolo casto chore, ale teraz ma ozaj dobru imunitu. Uz sa stalo, ze skolkar prisiel so soplom a mladsi sa nenakazil. Sice rok bol fakt tazky, ale teraz uz dobre.

sissi2183
20. jan 2024

A ked mam prvacku doma, v skole dookola crevna chripka, korona, sarlach a podobne, mam napisat ucitelke, ze sorry, v zime nebude chodit do skoly, lebo mame male babo? To je take extremne kratkozrake zmyslanie obrat starsie dieta o rozvyjanie sa v skolke kvoli mladsiemu. Doma sa nikdy nenauci to co v skolke. A to mi niekto moze rozpravat o aktivitach a vyletikoch popri domacnosti… jedine ak ma niekto doma 8-hodin denne pani na vedenie domacnosti moze povedat, ze sa plne venoval detom.

monika030
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majlo1234
20. jan 2024

@monika030 ved ano, choroby budu, ale tak nemusi hned chytit mesacne babo nejaku pliagu😂 radsej neskor

monika030
20. jan 2024

@majlo1234 vlastne aj manžel by nemal do práce chodiť, veď čo ak čosi dovlečie odtiaľ.

090255
20. jan 2024

Keď mal starší 3 roky mne ho do škôlky nevzali čiže som nemusela riešiť ci dat alebo nedať... Ale za mňa by som ho po skúsenosti nedala. Neviem si predstaviť mat malé babetko a starší aby nosil domov zo škôlky všetky tie bacile. Plus starší sa necítil odstrceny, sem tam aj pomáhal so sestričkou (podal plienku, cumlík...) plus sestrička ho zbožňuje majú super vzťah neviem ci tým ze boli prvé mesiace spolu ale keby to riešim zas spravím rovnako. A to ze nebol ako 3rocny v škôlke nevadilo všetko dobehol o rok...

majlo1234
20. jan 2024

@monika030 no najradsej by som bola.😁 Ale ver ci never, moja lekarka mi povedala, ze detske choroby su aj pre nas dospelakov horsie, pretoze nasa imunita uz “zabudla”
Nevidim nic zle na tom vyhnut sa chorobam, ak mozem.

momoftwo35
20. jan 2024

@ewell13 tak tak, môj tiež tak a keď nastúpil ako predškolák, bol lepšie začlenený do kolektívu ako skúsení škôlkari, nehovoriac, že aj imunitu má super, keďže sa mu budovala prirodzenou cestou a nie chorobami a častými atb..Vývinovo a vedomosťami tiež výrazne popredu, je to veľmi spoločenský extrovert, ale kolektív nebol potrebný, aby tam musel byť od 3 rokov, stačil bežný život, kamaráti a výlety kade tade..Určite by bolo pohodlnejšie dať ho tam v 3 rokoch alebo skôr, ale tá drina s ním doma stala za to..To až teraz keď sa mladší vypýtal ani nie v 3 rokoch vidím, aké je to neskutočne pohodlné mať dieťa v škôlke..ale nemenila by som to, najkrajšie roky to boli a syn na to tiež strašne rád spomína. Nič mu neušlo, práve naopak. Kolektívu sa nevyhne už najbližších 20 rokov a teraz mám aj pocit, že v tej škôlke mierne "hlúpne". On vedel úplne iné veci pred nástupom a tam idú tak pomalým tempom, že zabudol aj čo vedel a teda po škôlke nie že si poviem, že veď mal tam predškolské aktivity, tak mám pokoj, ale robíme to, čo dávno vedel a zabudol, čiže dvojnásobná starosť..Mladší to možno bude brat inak, uvidíme, zhodnotím o pár rokov😁

nelka93
21. jan 2024

Mňa dala mama do škôlky, keď sestra mala asi 7 mesiacov. Chorá som nebývala a vraj sa tam vždy tešila, podľa toho čo mi vraveli

nikdenikto
25. jan 2024

Áno, dávala som. Ale keď sa mi bábätko narodilo, syn už bol zabehnutý škôlkar. Chodil od 1,5roka do jaslí a dcéra sa narodila keď mal takmer 4. Je to síce otrava ju každé ráno budiť, obliekať a nakladať do auta, niekedy keď ma syn sople som aj rada že je doma, ale to by som mu neurobila, že ho vytrhnem z kolektívu.