Je vhodné dať dvojročné dieťa do kolektívu v čase, keď k nemu pribudne súrodenec?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

mám dvojročné dieťa a v októbri sa nám narodí ďalšie bábätko. Teraz riešim dilemu ohľadom škôlky. Bojím sa jednak chorôb, aby neohrozili novorodenca a aj toho, či sa nebude staršia cítiť "odstrčená".

Aký je Váš názor?

Mám dať staršiu dcérku do kolektívu?

Ako odporúčate podporiť jej imunitu?

V čase nástupu by už bola očkovaná povinnými vakcínami plus komplet meningokoky, žltačka a rotavírusy. Teraz berie na striedačku probiotiká Probiofix Imun baby a B complex. Plus každý deň D a C vitamín.

Ako dlho môže bez prestávky užívať B-komplex?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate B-komplex ak nie je vyslovene ordinovaný pri nejakej liečbe vírusového ochorenia, tak nie je nutné brať dlhodobo. Môžete podávať vitamín D, v zimných mesiacoch aj C. Prípadne pred nástupom do škôlky aj Imunoglukan.

Čo sa týka kolektivizácie, tak úplne rozumiem Vašim dilemám. Nerozlúsknem ich však za Vás. Odstrčená sa cítiť v kolektíve môže. To sa ale môže aj v dennom fungovaní, kedy sa budete viac venovať bábätku. Na druhej strane, ak by bola v škôlke, možno by ste potom poobede vedeli vytvoriť viac času iba pre Vás a dovtedy by ste sa naplno venovali bábätku. Záleží od jej povahy, od Vašej, od podmienok, či Vám okolie poskytne nejakú formu starostlivosti o deti a koniec koncov najviac asi od bábätka aké bude.

Čo sa týka chorôb, tak tu proste musíte rátať s tým, že dcérka z kolektívu chorá bude. Teda je vyššia pravdepodobnosť, že nakazí aj mladšieho súrodenca, ako keby bola iba doma s Vami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas