Dcérka v škôlke rozpráva hebrejsky a pani učiteľky ju nemajú rady

gloglo77
13. apr 2021

Ahojte. Mám taký problém.
Dcérka nastúpila tento mesiac do MŠ - malotriedka (deti od 3-6 rokov). Pani učiteľky boli veľmi láskavé, že mi ju tam zobrali aj keď má len 2r. a 8 mesiacov. Chodí tam rada, len včera si ma zavolala učiteľka, že už dlhšie majú s ňou problém.

V triede majú 5 predškolákov a keď sa malé deti same hraju na koberci alebo im pustia interaktivnu tabuľu, tak s veľkými sedia pri stole a pripravujú ich do školy (strihanie, malovanie, prírodoveda, vlastiveda a pod.)

No a teraz ten problém:
Pani učiteľka včera rozprávala o ZOO a o zvieratách, ktoré tam žijú tak moja malá hneď pribehla a začala tie zvieratka pomenovavat hebrejsky, stále že ju negovala a ,,opravovala" po svojom... všetky deti to rozrušilo a jej práca a príprava že vyšla nazmar. :( Potom si opakovali farby a moja zas prišla k stolu a bez toho aby ju niekto vyzval ona po hebrejsky a ked niekto povedal biela tak ona že nie a začala si zas svoje... že je to velmi rušivé, malá všetkých vyrušuje, staršie deti sa nesústredia... Všetky malé deti poslušne pozerajú telku a moja vystrája a neustále chce robiť to, čo robia predškoláci (aj hry, kt. nie su urcene pre male deti im berie) a nerešpektuje učiteľku. No a že ked jej povedali aby rozprávala aspoň po slovensky tie farby, tak že pozerala na nich ,,ako tela na prazdne vrata" (pani ucitelka sa tak vyjadrila). :(

My doma rozprávama VYLUČNE SLOVENSKY ale švagrina je z Izraela a keď sa mala narodila tak som súhlasila, že v rámci svojho výskumu (robi si PhD doktorat niečo s montessori) sa jej ona venuje (4x/týždeň po 2 hodiny). Malá číta v hebrejčine jednoduché texty, sčítava odčitava, pozna milion rastlin a zvierat, švagrina jej nosi rozne (podla mna fádne) drevené hry kt. vyrába a malú to baví. ALE všetko LEN V HEBREJČINE... Aj ja sa jej venujm ale samozrejme nemam na nu tolko casu takže v slovencine toho až tak vela nevie (z našej abecedy pozna možno 3 pismenka :( aj knihy si radšej listuje tie ich). Dnes som jej dohovárala že hebrejsky nech rozpráva len s tetou Rachel ale tak asi preto prepla na hebrejcinu lebo nevedela tie zvierata po slovensky... dnes som si s nou preopakovala farby a vedela mi ich povedat aj zvieratka zakladne vie
Som sklamana, bojim sa že si ju zaškatulkuju ako tu, čo robi napriek a bude sa to s ňou ťahať. :(

liljaa
13. apr 2021

no moje 4 kolegyne maju spolocneho koňa a kazda prispieva čo ju momentalne zaujima... tiež keby som myslela že je to jeden človek tak poviem že nejaky schizofrenik.--- 😀 😝 a tie jej temy mi nepridu nijako divne... na konovi som už čitala kadečo 😂😝 Ale tak k veci.
Gloglo - Mala by si sa možno viac zaujimat o to, čo švagrina s dcerkou prebera - či ju možno nepretazuje (citat v dvoch rokoch zvladnu fakt len vynimočne detičky a detičky, ktorym sa niekto permanentne venuje). Taktiež čísla odrapotá aj 1,5 ročne dieťa ale spočitavat dokazu naozaj len vynimočne deti . Nehovorím, že to tvoja dcerka nedokaže ale myslím, že ak sa nebude kamaratit s rovnako nadanými detmi - tak bude vycnievat z kolektívu. A niektore ucitelky nemaju rady deti, ktore vycnievaju - pridava im to pracu. Nie je moznost zapísat ju do inej skolky? Ake mate moznosti v meste? Inak, dcerka je hrdinka, ked sa doma nepriznala ze sa jej v skolke nepaci (urcite ju ucitelky viackrat upozornovali mozno aj hlas zvysili). A nemaju ucitelky problem s malou preto, že je židovka??? ☹ to by bolo ale fakt smutne 🙄

b3e3l
13. apr 2021

V decembri bola ta pani galina a v marci uz je monika😕

ninusa221
13. apr 2021

@gloglo77 učíte by som riešila škôlku alebo skor teda jasle ktore su spojene so školou...

mogaa
14. apr 2021

@nttnnt na tom príspevku tých vecí nesedí viac....napr.predškoláci čo si opakujú farby😉alebo pomenúvajú zvieratká😉

stanulienkat
14. apr 2021

Mne to príde tiež ako vymyslená téma.

maciatkolulu
14. apr 2021

@mogaa
@stanulienkat keď sa pozrú tie témy, sa mi nezda celé, ale tak možno sú prihlásené aj 4 na jednom, raz Monika a raz gali a a raz neviem kto... 😂Ale myslím, že celkovo je to zvláštna téma. Lebo podľa mňa aspirant na PhD, či čo ma vedieť základy vývinovéj pedagogiky a podla mňa je základ rovnako, aby dieťa základné veci malo zvládnuté v materinskom jazyku...

ladyvi
14. apr 2021

Ci je to vymyslene, alebo nie, ako ma napriklad cudzim jazykom hovoriaca studentka vediet, ze dietatko nevie po slovensky zvieratka.
Mala som kamarata, ten mohol pozerat rozpravky len v cudzom jazyku, a mal zaklady pre ten jazyk take, ze za rok sa naucil v skole to, co inym trvalo roky. Mal ten jazyk uz v uchu. Toto je v podstate to iste, nevidim v tom ziaden rozdiel a po slovensky vedel tiez. Navyse sa jej este venuje s edukativnymi hrackami. Ja by som take cosi privitala vsetkymi desiatimi😂
A ano, predskolaci sa ucia aj farby, zakruzkovat cervene trojuholniky, pomenovat domace zvierata a podobne.
Skor je mala nespratna a pani ucitelka nech jej da nalepkovy zosit a bude aj ona ticho mozno.

teleskop
14. apr 2021

v zivote stretnes velmi vela zakomplexovanych nul, ktore bnudu chciet tvoje dieta potopit, lebo presahuje ich tien, ktory nikdy neprekrocili, stoj za dcerou a bran jej slobodu.

katka708
14. apr 2021

Nebudem sa starať do dvojazycnosti dieťaťa, vyjadrím sa len k učiteľkam.
Problém majú len oni a majú si ho vedieť vyriešit. Podľa mňa majú prvý krát v živote dvojjazyčné dieťa v škôlke a sú z toho paf.

Môj syn tiež chodil do malotriedky ale prípravu predškolákov vedeli zvládnuť lepšie. Jedna učiteľka sa venovala krpcom a druhá predškolakom.a to boli časy keď z 22 deti bolo 8-9 predškolákov. Nechápem na čo sa im venujú dve.
Keby dcéra nehovorila po hebrejsky ale by len drzo skskala do reči tak by boli z toho tiež také vykolajene?. Majú ju vediet zaujať niečím iným alebo keď neposlucha vylúčiť ako trest z kolektívu na par min.. U nás v škôlke mali sedací vak pri stene a neposlušnici si tam musel ísť na chvíľu sadnúť a skludnit sa.... Taký trojročný krpec ešte všetko považuje za hru a keď dane veci pozná len v inom jazyku tak nerozumie co hovorí zle.

maciatkolulu
16. apr 2021

@katka708 dieťa, ktoré je vychvavane rodičmi v jednom jazyku a na par hodín honoridbezmagorit teta Rachel, nie je dvojjazycne... Je zmagorene, jasne, ze učiteľky by inak pristupovali k dvojjazyčné mu dieťaťu, čo ma otca izraelcnana a matku Slovenku napríklad a dieťa nerozumie poriadne, ale toto ten prípad nie je. Dita mam mat zvládnuté základy materinského jazyka a potom treba pridávať postupne ďalší, toto je úplny nezmysel aj s tetou Rachel😉😉a čítaním 24, či koľko mesačným dieťaťom v hebrejskom jazyku a ine😉

gloglo77
autor
27. apr 2021

Ďakujem mamičky za rady a komentare, určite si ich postupne všetky prečítam. Ani som nečakala, že sa vás tu toľko ochotných nájde. ❤ .....ale ved - kto sa pýta ten sa dozvie 😉 😘 (inak, dcera nie je žiaden genius - ani šnurky si ešte nevie zaviazať 😖😂 ) paa

shaola
28. apr 2021

@katka708 ak ide o jednotriedku, v čase, keď majú deti vzdelávacie aktivity, je s nimi len jedna učiteľka.. druhá chodí až v čase, keď je pobyt vonku, takže ak potrebujú pripraviť aj predškolákov, verím, že nemá ako venovať sa neustále aj maličkým..

dievčatá, podľa mňa niektoré veci trochu moc prežívate.. som učiteľka v škôlke a ak je nejaký problém s dieťaťom, tiež rodičov informujem.. nie je to o tom, že si s dieťaťom neporadím, ale rodič má právo byť informovaný o tom, ako sa jeho dieťa správa, aké je k ostatným deťom, ako zvláda režim dňa v MŠ.. samozrejme, informujem aj o pokrokoch a úspechoch, nielen o problémoch..
a niekedy je u dieťatka najúčinnejšie, ak mu rodič dohovorí.. ja ako učiteľka sa môžem pri niektorých deťoch snažiť ako chcem, rodič má na dietko najväčší vplyv... aj o tomto má byť spolupráca medzi rodičom a učiteľom ;)

robin30
28. apr 2021

Ja mam teda ja nie ale ucitelka v mš problem s mojou malou.V triede su rakusania,slovaci,turci,poliaci a madari. A moje dieta hovori na ucitelky rusky,anglicky,slovensky ale to aj doma mixuje v akom jazyku jej pride skor do hlavicky tym odpovie a najhorsie jej ide slovencina😁.Co narobim nic.A je aj taka dominantejsia povaha ale vedia si to ukocirovat.

chrumka120
28. apr 2021

@gloglo77 treba ju naučiť skôr tým základným návykom v kolektíve, tak by tam nebehala bez vyzvania ako ostatne deti, ako som to z toho pochopila a nebol by žiadny problém

scorpionflower1
28. apr 2021

@gloglo77 Absolutne si neber k srdcu tie dristy o tom ako si nevies vychovat dieta a pod. Skus jej vysvetlit aby nerusila vyucbu. Ale inak bud rada za take sikovne dieta. Vobec si nerob hlavu z toho, ze nie je ako zo skatulky. Aj my mame v rodine take deti, ktore sa nespravaju podla sablony a v statnej skolke mali vzdy problemy. Su to moji synovci. Sestra ich dala otestovat a starsiemu vyslo IQ 139. Obaja chodia do skoly pre nadane deti, tam taketo deti toleruju a vedia s nimi pracovat. Tvoja mala sa len chce zapojit v skolke a robi to svojsky. Mozno vyvadza lebo sa tam nudi.