Dcérka v škôlke rozpráva hebrejsky a pani učiteľky ju nemajú rady

gloglo77
13. apr 2021

Ahojte. Mám taký problém.
Dcérka nastúpila tento mesiac do MŠ - malotriedka (deti od 3-6 rokov). Pani učiteľky boli veľmi láskavé, že mi ju tam zobrali aj keď má len 2r. a 8 mesiacov. Chodí tam rada, len včera si ma zavolala učiteľka, že už dlhšie majú s ňou problém.

V triede majú 5 predškolákov a keď sa malé deti same hraju na koberci alebo im pustia interaktivnu tabuľu, tak s veľkými sedia pri stole a pripravujú ich do školy (strihanie, malovanie, prírodoveda, vlastiveda a pod.)

No a teraz ten problém:
Pani učiteľka včera rozprávala o ZOO a o zvieratách, ktoré tam žijú tak moja malá hneď pribehla a začala tie zvieratka pomenovavat hebrejsky, stále že ju negovala a ,,opravovala" po svojom... všetky deti to rozrušilo a jej práca a príprava že vyšla nazmar. :( Potom si opakovali farby a moja zas prišla k stolu a bez toho aby ju niekto vyzval ona po hebrejsky a ked niekto povedal biela tak ona že nie a začala si zas svoje... že je to velmi rušivé, malá všetkých vyrušuje, staršie deti sa nesústredia... Všetky malé deti poslušne pozerajú telku a moja vystrája a neustále chce robiť to, čo robia predškoláci (aj hry, kt. nie su urcene pre male deti im berie) a nerešpektuje učiteľku. No a že ked jej povedali aby rozprávala aspoň po slovensky tie farby, tak že pozerala na nich ,,ako tela na prazdne vrata" (pani ucitelka sa tak vyjadrila). :(

My doma rozprávama VYLUČNE SLOVENSKY ale švagrina je z Izraela a keď sa mala narodila tak som súhlasila, že v rámci svojho výskumu (robi si PhD doktorat niečo s montessori) sa jej ona venuje (4x/týždeň po 2 hodiny). Malá číta v hebrejčine jednoduché texty, sčítava odčitava, pozna milion rastlin a zvierat, švagrina jej nosi rozne (podla mna fádne) drevené hry kt. vyrába a malú to baví. ALE všetko LEN V HEBREJČINE... Aj ja sa jej venujm ale samozrejme nemam na nu tolko casu takže v slovencine toho až tak vela nevie (z našej abecedy pozna možno 3 pismenka :( aj knihy si radšej listuje tie ich). Dnes som jej dohovárala že hebrejsky nech rozpráva len s tetou Rachel ale tak asi preto prepla na hebrejcinu lebo nevedela tie zvierata po slovensky... dnes som si s nou preopakovala farby a vedela mi ich povedat aj zvieratka zakladne vie
Som sklamana, bojim sa že si ju zaškatulkuju ako tu, čo robi napriek a bude sa to s ňou ťahať. :(

birika
13. apr 2021

@gloglo77 cita a pocita? to mate doma geniusa

petus998
13. apr 2021

@gloglo77 tak mala vie citat a pocitat moj ma 6 ide do skoly a vie len zaklady ... ale k veci najskor take male dieta nieje dobre ucit ini jazyk ked nevie svoj materinsky moj mali mal dlho problem sa spravne vyjadrovat tak som ho ani na anglictinu v skolke nedavala .moj nazor

mogaa
13. apr 2021

@gloglo77 to ako vážne dieťa v 2,8roku číta po hebrejsky, sčítava a odčítava? gratulujem, máte doma génia....

ladyvi
13. apr 2021

Dnes je uz kopa bilingualnych a viac jazycnych rodin. V tomto nevidim absolutne problem. Mala je zjavne zmatena, pretoze teta s nou edukativne veci robieva v hebrejcine a tak si to mala spojila - ked mi niekto dava ulohy a hrame sa hry pod vedenim dospeleho - hovorime hebrejsky. Myslim, ze keby sa pani ucitelky posnazili a ty by si sa malej tiez povenovala pri ulohach a hrach v slovencine, tak by mala vedela casom prepinat medzi jazykmi. Skor ide o to, ze skace do reci a montuje sa do toho, co nema. A to uz by si mali vediet ukocirovat pani ucitelky. A ty ju tiez trosku skorigovat, ale niektore deti su proste trosku viac hrrrr a priskocia kdekolvek, kde sa nieco deje, ine su zasa take poslusnejsie.

maciatkolulu
13. apr 2021

@gloglo77 prosím ta na akej škole si robí PhD??? Lebo neverím, že sa učí takú kravinu, aby dieťa učila cudzím jazykom kým neovláda ten svoj materinský, kebyže je to manžel a doma na malú hovorí výlučne hebrejský, je to ôk, toto je úplne na nič. A gratulujem, že dvojročné číta hebrejsky😂😂😂😂, ale nevie poslúchať a nepozná základné veci v materinskom jazyku, daj meno školy, kde si robí tu nadstavbu prosím.

birika
13. apr 2021

@birika och joooj..."genia"

mogaa
13. apr 2021

@gloglo77 inak k veci, dieťa treba upozorňovať a vysvetlovať mu denne čo môže a čo nesmie....teda ak sa staršie deti "učia", nesmie ich vyrušovať, pravdepodobne ide o súkromnú škôlku, ak by išlo o štátnu tak tam ti ju môžu vylúčiť ak by nespolupracovala, teda neustále by nerešpektovala čo povie učiteka...ale ako píšem, denne jej treba vysvetlovať čo v škôlke smie a čo nie a že treba počúvať pani učiteľku čo povie...

loginexistuje
13. apr 2021

mozno este nie je zrela na kolektiv

berta555
13. apr 2021

Mňa zarazilo hlavne, že švagrina z Izraela sa jej venuje viac, ako ty, ktorá so svojim dieťaťom žiješ v jednej domácnosti.

maciatkolulu
13. apr 2021

@ladyvi prepáč, ja si nemyslím, že je to vec učiteliek, myslím si, že základ bilingvalnych a viac detí je v tom, že sa učia doma a nie 3-4x do týždňa, najmä keď dieťa nemá zvládnutý materinský jazyk, rovnako to je vec rodičov, aby sa venovali svojmu dieťaťu a učili ho nie písmenká, ale základné veci ake sú zvieratká, farby a tak, čítanie v hebrejcine by som ja posunula trosku na neskor😉a učiteľky naozaj pri tom počte malých detí plus pred školáci sa nemajú čas venovať viacjazycnej výučbe. Ôk, raz, dva x ale keď dieťa neovláda tieto základné veci, matka bola upozornena a myslím, že opravnene

ladyvi
13. apr 2021

@maciatkolulu skor som myslela, ukocirovat to, ze im skace do vyucby starsich😉

ladyvi
13. apr 2021

@ladyvi trosku som to pomiesala, ale myslela som to skor tym smerom ohladom spravania. Nie vsetky deti su ako "ovecky". Je to 2.8 rocne dieta a ma narok byt este dietatom, a ked maju triedu s predskolakmi, maju vediet ich zaujat tak, aby sa to dalo cele zvladat aj smerom k mladsim aj starsim. Pride mi nefer, ze preto, ze maju predskolakov, tak mladsie dieta, ktore este ma narok byt nejaky cas "nespratne" (kym sa zabehne na skolkarske pravidla) je vlastne kritizovane. Ale poznam aj deti, ktore boli vylucene zo skolky, lebo sa ozaj nedali zaradit, lenze boli aspon medzi rovesnikov, medzi 6rocnymi by asi nezvladli ani prvy mesiac,keby mali cusat pred telkou, kym sa starsie ucia.

lune
13. apr 2021

@gloglo77 Podla mna nie dobry pokus na takom malom dietatku..ja by som ju nemiatla...pracuj s nou Ty a dobiehaj stratene..a ucitelkam sa necuduj..mala som taku susedu ucila deti nemcinu..furt do nich hucala..no a vonku vravim malej pozri Hanka zajko a ona na mna pozerala ako teliatko a potom Hase! Hase!..tak som si pomyslela, ze by mala vediet slovencinu v prvom rade..

ladyvi
13. apr 2021

Ja budem asi patrit asi k mensine, ale kedze sa s tetou mala v podstate iba hrava akurat ze v hebrejcine, ja to vidim iba ako obrovsku vyhodu pre to dieta, dostava zaklad na nezaplatenie. A po slovensky to dieta vie, akurat este neprepina medzi jazykmi, ale vybera si tie slova, ktore jej mozog prve ponukne. Ale to len taky moj laicky nazor.
Ako ked ma niekto babku madarku, pestunku spanielku a podobne 😂

pininka1
13. apr 2021

Deti maju uzasnu schopnost sa naucit jazyky, moja tiez nerozprava nic moc, ale kedze v skolke maju dieta ruskych rodicov,ktore rozprava vacsinou rusky, ja moja doma miesto áno hovori DA. A aj ine veci, a absolutne mi to nevadi a aj tvoja svagrina nic zle nerobi. Ja som pracovala v jednotriedke a nemali sme problem pracovat pri malych detoch aj s predskolakmi. Vyhovorky pani ucitelky mi pridu totalne trapne. Nie tvoje dieta ma problem, ale ona. "Milujem" take ucitelky co si myslia ze deti su ako stroje.

felicita027
13. apr 2021

@gloglo77 my sme bilingválna rodina ja slovenka, manžel cudzinec na deti od narodenia hovoríme 2 jazykmi a vedia automaticky prepnúť v hlave na jazyk s ktorým sa druhý človek k nim prihovorí, pri mne niekedy jazyky miešajú pretože ja na nich niekedy hovorím oboma tak vedia, že je jedno akým jazykom povedia tak im budem rozumieť ale pri cudzom človeku alebo v MŠ sa mi nestalo, žeby začali hovoriť druhým jazykom. A toto mi príde tak, že ak sa malá učí po hebrejsky spoznávať veci, zvieratká svet atď.. tak to nezvláda v slovenčine pretože si hebrejčinu spojila so vzdelávaním. Nehovoriac o tom, že každé dieťa ktorému sú ponúknuté 2 jazyky uprednostní ten, ktorý je preň ľahší tak ak si nevie po slovensky spomenúť alebo nechápe, že má po slovensky zvieratko zopakovať tak povie ho po hebrejsky lebo je to pre ňu prirodzenejšie a ľahšie a ešte si vzhľadom na jej vek neuvedomuje, že ten druhý človek jej nerozumie.

mogaa
13. apr 2021

Len tam nie je problém že dieťa hovorí hebrejsky, ale že vyrušuje keď sa učia predškoláci....ono celá téma mi pripadá trochu divná - dieťa v 2,8roku číta po hebrejsky, sčítava a odčítava a v jednej miestnosti sú deti 3-4ročné a zároveň sa tam "učia"predškoláci....predpokladám že v takej škôlke sú minimálne 2učiteky a 1 z nich zoberie tie mladšie deti von alebo do druhej miestnosti aby sa predškoláci mohli "učiť" s druhou učiteľkou...každá aj súkromná škôlka musí mať zabezpečené, aby deti predškolákov v škôlke prebrali určité veci s predškolákmi, takže si treba ujasniť či je chyba v dieťati ktoré predškolákov vyrušuje alebo v priestoroch či učiteľkách, že nevedia zabezpečiť aby sa im deti počas výučby nemiešali....

mogaa
13. apr 2021

@gloglo77 len tak trochu mimo témy, myslíš si že ak by to isté robila dcérka v slovenčine, teda že by tých predškolákov vyrušovala v slovenčine, že by to učiteľke nevadilo? tam nie je problém že tak malé dieťa hovorí v inom jazyku, lebo určite tam mali aj deti ktorým v takom veku ešte nebolo rozumieť vôbec, problém je že sa dcérka vôbec vie dostať k predškolákom ktorí sa učia....a to by už mali zabezpečiť učiteľky aby sa im deti nemiešali....

lenkakravcova
13. apr 2021

@gloglo77 Podľa mňa je to fajn ze sa učí aj ďalší jazyk. Určite sa jej ale aj ty venuj viac nech vie dobre rovnako aj slovensky. 🙂
Inak vy ste Židia (ak áno, nemali ste problémy so stravou v škôlke?)

felicita027
13. apr 2021

A ešte teraz mi teraz ku tomu jedna vec napadla, možno by bolo lepšie zvážiť to ako s ňou švagriná napreduje... Môj syn je predškolák od septembra je prijatý do APROGEN triedy (trieda pre nadané deti) a tie každodenné sťažnosti, že si sám prečíta zadanie a vypracuje ešte skôr ako učiteľky rozdajú a vysvetlia druhým deťom a potom len vyrušuje neprajem nikomu počúvať... Tvoja má zvládnuté veci, ktoré by ešte dávno vedieť nemusela a je jasné, že potom to, čo robia malé deti ju nebaví a chce pracovať aspoň na takej úrovni ako s ňou pracuje tvoja švagriná... Poprípade by som na tvojom mieste zvážila nejakú montessori škôlku kde nemajú také striktné vzdelávacie osnovy ako v iných štátnych alebo súkromných škôlkach a má tam viac možností na samo-rozvíjanie.

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simsalabim
13. apr 2021

@petus998 viac ako polovica ludstva je bilingvalna... nie je nic zle na tom, ked dieta vyrasta dvojjazycne. Nie je to ani nic novodobe ci moderne. Stari Presporaci od detstva hovorili 3 recami...

@gloglo77 ucitelka je neflexibilna 👎 Mojho synovca v skolke hned zapojili a zabavne detom predstavili, ze slovencina je len jeden z jazykov sveta... Tvoja svagrina je uzasna, ze sa neterke tak venuje 👏 Mas sikovnu dceru, treba ju podporovat.

matapo
13. apr 2021

...tvoje dieta je sikovne a to ze sa jej venuje aj svagrina je super a super je ze je dvojjazycne. Ak je nadane, bude sa zial vzdy nudit pri svojich rovesnikoch ci uz v skolke alebo skole, treba zvazit ake mate v meste moznosti a kam potom s nou aby sa nadalej mohla rozvijat. Je blbost aby dieta ovladalo najskor materinsky jazyk a potom sa ucilo dalsi, tak ako to robite to robite spravne. Je malicka, jej to casom docvakne s kym ma akou recou hovorit. Moje deti po rokoch v zahranici rozpravaju raz tak raz tak, ako im vyhovuje, uz su starsi, uz vedia ako s kym, netreba ich upozornovat, a ked sa nevedia vynajst v slovencine tak sa vobec netrapia ze nahradia cudzimi slovami 🙂 to sa utrasie, neboj, je to super ze sa uci a rozvija a ze sa jej ma kto tak intenzivne venovat. Nie je nikde napisane ze len matka sa musi dietatu stale venovat , maloktore veru stihame, je super ze mas ochotnu svagrinu kt. zrejma deti miluje a bavi ju to snimi 🙂 len tak dalej.

loliki
13. apr 2021

Základný problém, ako to už pomenovali aj iné: dcéra vyrušuje učiteľku pri vyučovaní predškolákov. Ako to chce riešiť škôlka? Aké riešenie vidíš Ty?. Nech sa jej v tom čase venujú, zamestnajú ju. Nie každé dieťa baví pozerať rozprávky. Dokonca ani školáci nedokážu všetci pozerať rozprávky. Máš prísť Ty do škôlky vtedy strážiť ju?

jvasenka
13. apr 2021

@gloglo77 asi to vnimas ako problem ale mna by tesilo mat take sikovne dieta..je zvedava, mudra, asi ju pozeranie tv nebavi a radsej travi cas inak a je za to karhana...musi chodit do skolky? Nie je mozne aby mala napr opatrovatelku (neviem ako na tom ste s muzom ale asi obaja pracujete) a travila by cas ucenim, spoznavanim?

maciatkolulu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
13. apr 2021

@gloglo77 @gloglo77 https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/ekzem-hnisajuce-a-krvacajuce-chrasty-u-5-rocneho-dievcatka/
Sama si učiteľka v škôlke... Alebo?
Chceš si robit doktorát na pedagogickej... Alebo?
https://www.modrykonik.sk/forum/uz-je-dospely/rigorozne-konanie-pedagogicka-fakulta-katolickej-univerzity-v-ruzomberku/
A máš chlapčeka ci dievcatko😂😂😂, inak dosť zaujímavé, čítať tvoje témy... Ale teta Rachel je dobreeee 😂😂

anjetta
13. apr 2021

Podľa mna sa v MŠ nudí a preto vyrušuje. Možno je aj nezrela a nevyhovuje jej zmiesana trieda... 🙄 dovodov moze byt viac. Inak to, že dieta skoro 3ročne číta nie je žiadna veda a nemusí byť ani génius. 😎😀 Pozrite si niečo o montessori prístupe. Dokonca poznam rodinu, kde 4 rocne dieta rozprava (samorejme na urovni štvorročneho) 3 jazykmi. Skuste navrhnut p.učitelkam či si vaša dcerka nemoze doniest nejaku svoju knihu alebo aktivitu, ked sa bude pozerat TV. 😉 Inak tu hebrejcinu asi moc v zivote nevyuzije.... nehovori svagrina napr. anglictinou, tu by vyuzila viac.

felicita027
13. apr 2021

@maciatkolulu je zaujimave, preco ked je pravdepodobne ucitelka v MS si nevie vyriesit tento problem a taktiez mala by vediet ako to chodi a ze nie je velmi dobre zanedbat vychovu aj v slovenskom jazyku 😝

nttnnt
13. apr 2021

cita a pocita po hebrejsky za tie hodinky co je so svagrinou a vy co vylucne rozpravate po slovensky vie len par zakladnych zvieratiek? tu mi nieco nesedi :D