Diskriminácia detí v škôlke, ak je matka doma s mladším súrodencom

maruska123
5. nov 2013

Ahojte,

mám 2 deti, staršie chodí do škôlky, s mladšou som na materskej, aké sú Vaše skúsenosti resp. názory na tento problém: v našej škôlke nám, čo sme na materských bolo povedané, že pre deti si musíme chodiť o 15.00 a samozrejme cez prázdniny ked je menej tried, tiež moje dieťa vzhľadom nato , že som na materskej musí byť doma, teraz v piatok sú voľby, opäť chcú aby moje dieťa bolo doma, ja fakt nesedím doma s vyloženými nohami, pokiaľ je staršie dieťa v škôlke snažím sa vybaviť si veci, s mladším dieťaťom na rukách, lebo poobede s dvomi malými deťmi už nespravím a nevybavím nič. Sem tam viroza sem tam nejaké vyšetrenie, sem tam prázdniny, takže fakt je dosť takých dní, ked mam obe deti doma, nehovoriac o tom, že mojej dcere sa v škôlke veľmi páči a rada tam chodí. A teraz tie voľby, fakt ma to nebaví, moje mladšie dieťa moc cez deň nespí, takže som niekedy rada, že som...o únave nehovoriac, rodičov mám daleko, manžel pracuje, takže veľa vecí musím stihnúť s deťmi sama.

lancelot1802
5. nov 2013

moja sestra dáva syna do škôlky a bolo jej povedané, že má chodiť pre neho o 15,00.. ha-ha, išla na mestský úrad a tam jej povedali, že pre dieťa si má chodiť dovtedy, dokiaľ je škôlka otvorená...

susu29
5. nov 2013

@maruska123 u nás je to to isté, len pre pracujúce matky, prázdniny, voľné dni, niektoré sviatky.. robí sa predbežný záujem a pokiaľ sa nazbiera dosť detí zamestnaných rodičov, tak škôlka funguje aj v prázdninové dni. Tiež sa cítim diskriminovaná, ale obec to má vo VZN, takže s tým nič nenarobím a to som dokonca v rade škôlky, nedá sa, mám doma dve deti a tretie chodí do škôlky a to dokonca len na pol dňa, lebo uprednostňujú deti zamestaných rodičov.

maruska123
autor
5. nov 2013

@lancelot1802 áno máš pravdu, nie je to oficiálne, to bola akože " prosba " zo strany škôlky, lebo majú veľa detí, nie je to ničím podložené, aj ked dosť nechápem aký to má zmysel čo o 15.00 alebo o 15.30, bola som tiež za riaditeľkou som jej povedala, že budem sa snažiť, avšak ak moja mladšia dcera bude zrovna vtedy spať, budiť ju nebudem, ale aj tak som v strese a ponáhľam sa

yyyyanula
5. nov 2013

@maruska123 Pekne vysvetliť milým pani učiteľkám, že za škôlku si platíte, a to nie malé peniaze. Pracovnú dobu majú do 17:00 (väčšinou), tak nech pracujú tak, ako každý iný človek. Predavačka v obchode tiež musí byť v práci do záverečnej a častokrát aj dlhšie, lekári, robotníci, KAŽDÝ. Tiež máme v škôlke takú pani učiteľku, čo jednej mamine povedala, že si má pre svojho syna chodiť skôr, lebo mladšie detičky si maminy berú skôr. Odpovedala jej, že na tých 70 eur musí zarobiť. Ja by som sa s nimi teda nemaznala a povedala od pľúc, čo si myslím. Majú viac voľna ako je zdravé a stále sa im máli!

klincek
5. nov 2013

@maruska123 no ja by som im dala!
"Vazena pani riaditelka, moje dieta bolo prijate do skolky tak isto ako deti matiek, co na MD nie su. Poplatky platim v rovnakej vyske a za rovnake sluzby ako matky na MD. Svoje dieta budem vyzdvihovat v case urcenom skolskym poriadkom, a nie svojvolou zamestnankyn skolky. Dakujem za pochopenie."

maruska123
autor
5. nov 2013

@susu29 u nás aj škôlka cez prázdniny funguje, len moje dieťa tam vtedy nemôže byť lebo je menej tried, príde mi to hrozne diskriminačné, moja dcéra je od 11. mesiacov kolektíve - bola v jasličkách vtedy som chodila do roboty a teraz som na druhej materskej , prešli sme si všetkými kašlami soplami a teraz ked už má imunitu dobrú a nebýva chorá tak chodiť do škôlky tak akoby chcela nemôže...

sammy
5. nov 2013

Som doma s malou a do skolky mi chodia 2 deti, no ja dobrovolne pre ne chodim na obed, lebo tam nechcu spat. A teda doobeda stiham vsetko co sa da v ramci moznosti a co nie, potom so vsetkymi alebo az vecer ked pride manzel. Ale ine matky co maju doma mladsie dieta, nemaju problem, v pohode si nakracaju pre starsie kratko pred piatou 😀

dejka77
5. nov 2013

A nemozes im povedat, ze chodis do prace (akoze)? Ved nikto hadam nebude chciet od teba prac.zmluvu. Tak budes mat pokoj.

ichbinich
5. nov 2013

@maruska123:
Moj syn podla ZAKONA tu v Stajersku stratil narok na miesto v jasliach, ked sa narodila dcera ☹ Nastastie v nasich jasliach deti nevyhadzuju pocas skolskeho roku, ale musela som tiez chodit pre neho najneskor po 8 hodinach (zakonom stanovena hranica, v "podlozenych pripadoch" je mozne nechat dieta v jasliach/skolke maximalne 10 hodin. Teda, ked obaja rodicia maju dlhu pracovnu dobu resp. musia dochadzat). Takze som prenho chodila z jedneho dna na druhy o hodinu skor, a doteraz si vlastne na to nezvykol. Vobec so mnou nechcel ist domov, chcle chodit spolu s inymi detmi, ktore tiez chodili v ten isty cas domov... No ale vysvetli mu to...
Letne jasle som dostala iba preto, ze pracujem z domu a zamestnavatel mi dal potvrdenie... Ale musela som ho vybavovat, ked mala dcera par tyzdnov...
Teraz v skolke ho tiez musim zobrat po 8 hodinach. Kazdy den nanho cakam dobru stvrt hodinu, kym sa ako-tak "dohra" a je ochotny so mnou ist domov...
Plne chapem, ze maju prednost rodicia, ktori su zamestani obaja. Ale vlastne potrestat dieta za to, ze ma mladsieho surodenca vyradenim z kolektivu, to je na hlavu.

stanislavao
5. nov 2013

@maruska123 no ja si myslim, ze tych par dni, co bude starsia doma, toho tolko nezameskate. to je uplne samozrejme, ze ked ste doma, tak dieta bude doma tiez pokial su prazdniny a ine okolnosti. kedze v skolke je otvorenych menej tried, tak su tam len deti tych rodicov, co su v robote. myslim, ze vsade je to tak a nijako to matky nezatazuje. neviem si predstavit, co take hrozne neodkladne si matka na materskej potrebuje vybavit kazdy den. ja som tiez na materskej a prazdniny ma nijako neobztazuju. troska empatie voci zamestnanym a aj voci ucitelom.

maruska123
autor
5. nov 2013

@ichbinich presne ako píšeš, moja dcéra je dosť šikovná takže nemajú s ňou žiaden problém tiež sa jej dosť nepáči, ked musí isť skôr domov, nehovoriac o prázdninách ked sa so mnou doma nudí, pretože ja musím aj navariť aj kojiť aj uspávať dookola mladšie , ktoré pospí pol hodinu a dosť aťd

katarinava
5. nov 2013

s týmto som sa stretla aj ja ale z iného dôvodu - pre dcéru som chodila o 15.00 keď bola v škôlke prvý rok, boli to všetko malinké deti a v podstate celú triedu si chodili rodičia takto vyzdvihnúť. inak by tam zostala sama len s učiteľkou. Teraz je v škôlke druhý rok a už chodíme cca 15,30, opáť sa rovnako posunuli všetci rodičia a deti sú tam spolu.
Ak by som však potrebovala prísť neskôr, samozrejme bude o ňu postarané.
Sviatky a mimoriadne udalosti si ju nechávam dobrovoľne doma - pri malom počte detí sa spájajú triedy a keď je v skupine s predškolákmi nerobíto to dobrotu.
A vybavovať s dvomi deťmi som si zvykla, kde sa s kočíkom nedostanem tam nechodím a inak spolu vybavíme všetko. aj tak sa potrebujú každý deň prevetrať, tak sa prevetrajú aj popri nákupe
@maruska123

stanislavao
5. nov 2013

ci vam vadi, ze vase dieta ma byt s vami doma?

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maruska123
autor
5. nov 2013

@dejka77 to určite nie, pretože pre strašiu chodí s malou takže to vidia, avšak ak sa mi podarí snažím sa doma si trochu privyrobiť a myslím, že takých matiek je viac, len to nemajú čím podložiť, takže doma sa určite nenudíme

maruska123
autor
5. nov 2013

@stanislavao dakujem za Váš názor, ale ja sa snažím si na materskej aj privyrobiť, ak sa dá a pravdepodobne som dosť nešikovné , že to s dvomi malými deťmi nestíham

maruska123
autor
5. nov 2013

@stanislavao ked som zadávala túto tému , presne som sa bála, že mi budú písať takýto ľudia, ktorí ma vyhlásia za krkavčiu mať🙂)) asi ste veľmi šikovná, a všetko s deťmi zvládate, ale ja som niekedy na prášky, takže som dosť rada, ked je staršia v škôlke, kde sa zabaví a ja s mladšou na rukách navarím vybavím a pod.

zuzkat1
5. nov 2013

@maruska123 tak ja mam termin v Aprili a malu si do septembra necham doma a potom bude chodit len do 12tej. Ja sa naopak tesim ze tam nebude musiet trcat dlho. A uplne chapem ked odmietnu dieta co ma mamu doma,Ved je malo miest a mam aj znamu co ju prepustili lebo jej nevzali dieta do skolky,podla mna je ok uprednostnit dieta pracujucich rodicov. No ak ho uz prijali tak je fakt jedno dokedy ho tam nechas...myslim z ich pohladu.

maruska123
autor
5. nov 2013

@susu29 a ako to zvládate? asi s odretými ušami však? mne niekedy doma plačú obe deti naraz a neviem kde skôr skočiť

stanislavao
5. nov 2013

@maruska123 ja som nepovedala, ze tse krkavcia matka. ale my nechcite povedat, ze dve deti sa nedaju zvladnut. moja babka mala deti 6. ja mam tiez dve deti a su zive, ale tak ozaj berte ohlad aj na to, ze skolka je v obmedzenom rezime a maju otvorenych menej tried a su tam len deti zamestnanych rodicov. ved to nieje nic nenormalne.

zuzkat1
5. nov 2013

@stanislavao plny suhlas... Na materskej fakt nie je co vybavovat kazdy den... A cez prazdniny su kdeako podeleni aj ucitelky maju dovolenky,vseliako to lataju tak je jasne ze dieta ktore ma mamu doma je lepsie ked je doma s nou.

maruska123
autor
5. nov 2013

@katarinava inak dosť nechápem, ale ja ked som pracovala a dcéra chodila do jaslí, tak tam bola pred siedmou, a spolu sme o 16.15 zatvárali jasle a aj väčšina rodičov, ja teda neviem pracovala som v súkromnej firme, ale ked som odchádzala o štvrtej z roboty pozerali na mňa kam idem, ako je dnes možné, že všetci sa sťažujú, že zarábajú málo peňazí a kľudne môžu ísť pre dieťa o 15.00?

zuzkat1
5. nov 2013

@maruska123 co sa prazdnin tyka tak tam chapem ze chcu nech je doma.

blondi2
5. nov 2013

@stanislavao podla mna tu nejde o to, co @maruska123 vadi, ze ma byt s detmi doma. ale ide o to, ze ma mladsie dieta a ucitelky jej povedali, ze pre starsiu si ma chodit o 15.00. Ide tu o princip. O co si ona plati za skolku menej ako pracujuce matky, ked si ma pre dieta chodit skor?! tie prazdniny by sa mozno aj dali zniest, ale chodit denno-denne pre dieta skor je aj podla mna diskriminacne.
Mna to caka zachvilu. Maly nastupuje v januari do skolky a vo februari sa nam narodi druhe. Tiez som uz bola informovana, ze si pre dieta budem musiet chodit do 15.00. A takisto som sa nad tym pozastavila, ze z akeho dovodu.

susu29
5. nov 2013

@maruska123 Občas je to na odreté uši, hlavne, keď musíme sedieť doma, ako dnes, keď je takéto počasie, ale ak ideme von, je to pohoda.. Máme malý bytík, takže hluku v každej izbe.. Manžela tiež nemám doma, začal chodiť na mesiac do práce, takže odtiaľ pomoc nepríde, svokrovci sú chorí, takže každý víkend treba ísť za nimi, nakúpiť, ako tak upratať.. Moji rodičia a súrodenci sú tiež ďaleko, takže jediný na koho sa tu môžem spoľahnúť som ja a občas dobrá susedka.

maruska123
autor
5. nov 2013

@zuzkat1 ale ved moja dcéra je doma so mnou dosť často, pretože býva aj nachladená, vtedy je doma aj 2 týždne, sem tam ju niečo bolí je doma, preto píšem, že ak je zdravá a všetko je v poriadku nevidím dôvod aby sa s deťmi nezahrala

libka1
5. nov 2013

@maruska123 pokial si privyrabas nejako tak v podstate pracujes, ci? to ze ti niekto nieco povie per huba, neznamena ze sa tym musis riadit. ako tu uz niekto pisal, platis tie iste poplatky, podla mna ked sa ohradis, tak nemaju protiargument. Nam tiez povedali na rodicovskom (skor nas poprosili), ze ked sme niektore na materskej ci nemozeme chodit skor do skolky pre deti. Ked mozem idem skor, ked nemozem idem vtedy ked mi to vyhovuje. Jedine co v tomto smere presadzovali tak ze deti tych co su na materskej cez prazdniny nemozu do skolky. To som neriesila, lebo som ani nechcela aby mala chodila v tom case do skolky, ale myslim ze kebyze sa ohradim, tak mi to urcite neodopru, pretoze viem o nezamestnanej mamicke co tam dieta cez prazdniny davala... inac mi nie je uplne jasny tvoj problem, ked sa ti nieco nepaci, treba im to povedat, hlavne ak sa citis v prave, ako sa hovori "Nememu ani vlastna mat nerozumie". PS: ja robim celu rodicovsku dovolenku a zvladam aj ked je mala doma a mam ich dvoch, nevravim ze je to lahke, ale da sa to prezit 😉

anuska74
5. nov 2013

Bez urážky, ak sa ti to zdá nespravodlivé, rieš v danej škôlke , otvor si ústa vo vašej škôlke u riaditeľky. A fakt nevidím problém zobrať dieťa o 15.00 a sa mu doma venovať. Ja by osm v takomto prípade brala na obed domova chcela byť čo najviac s dieťaťom pokiaľ nechodím do práce. A ruku na srdce to s tým vybavovaním nemyslíš vážne.

maruska123
autor
5. nov 2013

@blondi2 súhlasím, nehovoriac o tom, že ak Vám konečne mladšie dieťa spí, mám ho o 15.00 budiť??? ani náhodou

masinka
5. nov 2013

@stanislavao u nas v skolke sa nas vzdy pytaju, ci dieta cez prazdniny bude chodit, alebo nie. Ja som momentalne doma s najmladsou, tak aj starsie nechavam cez prazdniny doma - presne ako pisete, aj ucitelky niekedy potrebuju volno -hlavne ak maju vlastne skolopovinne deti, triedy su pospajane..... ALE, ak by som si potrebovala nieco vybavit , pripadne mi najmensia ochorie, tak mam tu moznost deti do skolky dat. Je to dost rozdiel, ked to dostanete prikazom ☹.
@maruska123 Moja najstarsia povodne chodila do jednej skolky kde s tym, ze som na MD s prostrednou mali velky problem a ucitelky mi to davali patricne najavo.
Nechat dieta doma ked boli prazdniny sme tiez museli - aj v lete cely mesiac, aj ked boli len jeden - dva dni okolo Velkej noci alebo Vsech svatych....
Ked tam chodili ine deti so zelenou svieckou pod nosom, to bolo OK. Moja s nadchou ostala 2 tyzdne doma aby sa poriadne doliecila a o 2 dni tam zase nieco chytila - rano prisla zdrava a ked mi ju poobede vracali s priesvitnym soplikom, tak som bola ja na vine, ze je polovica triedy soplava, to chytili urcite od nej. Dieta mi deptali blbymi hlaskami akoze ich z nej boli hlava ked place za mamou (prve dva tyzdne sa do skolky velmi tesila, az potom ju tak zdeptali, ze zacala plakavat), pripadne ked povedala, ze nechce ist jazdit na ponikovi, tak jej ucitelka zahlasila, ze ju teda nechaju samu zamknutu v triede.... a to predomnou, tak si ani nechcem predstavit, co jej rozpravali ked som tam nebola.
Hucali do mna, ze nie je zrela do skolky, ze jej mam dat par mesiacov prerusenie. ved som doma, tak nemam problem , nakoniec sme to urobili a ked sa vratila, tak zase mi vynadali, ze vsetky deti su uz adaptovane, len ja som vymyslala, tak moja teraz nie je a kto sa jej ma akoze samej venovat..... nakoniec sme ju zo skolky odhlasili, do dalsej nam ju zobrali az ako 5 rocnu kedze som bola doma... co dokazem pochopit, aj ked nadsena som z toho nebola, kedze dcera koolektiv potrebovala. Co nechapem je preco tie skolky prijmu deti, ktore sa potom snazia vystvat prec (nasa prostredna je januarova, takze ked sme davali prihlasku vo februari, bolo tam jasne napisane, ze som na MD) .... dostanu na ne dotaciu v septembri a potom su uz nadbytocne ,alebo o co im ide ?