Druhý deň v škôlke - trojročné dieťa

doboskam
6. sep 2016

Je september,deticky zacali chodit do skolky. aj ten moj, ma 3. Dali sme ho do statnej skolky, ja som nastupila do prace. Ked som ho v aprili bola zapisat do skolky , pytala som sa pani riaditelky ci ho nejako mozem pripravit do skolky , ona nato ze netreba ze je nato prvy tyzden v skolke. Maly je v skolke 2 den a placka za mnou, najprv kusok vacsi plac a potom uz len take fnuckanie. V triede je viac deti asi 8 ktore placu za maminkami.
Riaditelka mi povedala ze preco som nepripravila synceka do skolky ze som s nim mala chodit do skolky na par hodin na dvor ked tam boli ucitelky s detmi. Pritom som sa jej pytala v aprili ci ho nejako mozem pripravit do skolky, ovlada vsetko co ma vediet skolkar, len placka. Navyse boli prazdniny. Je druhy den skolskeho roka a pritom tyzden je pre deti taky adaptujuci sa v prostredi. Ucitelky tu maju pristup typu ked dieta placka, nechajme ho bokom nech sa vyplace ,neriesme ho. Neviem ci je to spravne. Hm?
Ked sa deticky obliekali vonku jedno z deti si zle obulo topanku. A ucitelka mu povedala. Ako to mas? To ta mamka nenaucila?
No neviem, ale k comu bola ta otazka? Ved maminky sa snazia toho tolko naucit svoje deticky. A detickam treba skor pomoct, posmelit ich a nie hned negativnu otazku to ta mamka nenaucila? Aku mate skusenost vy so skolkou a Vasimi detickami? Resp. s ich ucitelkami ak deticky plackaju na zaciatku v skolke?

sam2
6. sep 2016

No mojho to este len caka, ale po pravde: za mna velmi cudny pristup 😔

matuliacik13
6. sep 2016

Tak ja mam inu skusenost moj sin nastevuje skolku od septembra 2015 ja som na predlzenej rodicovskej a az teraz im zacalo prekazat ze som na materskej a mam si prenho chodit na obet vraj nemaju lehatka tak sa pytam mozu priat viac deti ako im to umoznuje kapacita

suchana
6. sep 2016

Brr hrozné. Presne pre toto by som dcéru nikdy nedala do štátnej školky. Chodí do súkromnej a je to tam fantastické. To by som buď nešla do roboty, alebo bola na suchých rožkoch, aby som jej tú škôlku mohla zaplatiť. Toto je otrasný prístup. Srdce by mi odtrhlo, nechať dieťa s takými učiteľkami, pre ktoré je ono len " ďalší kus", o ktorý sa musia postarať. Resp. s ním nejak prežiť do "fajrontu".

meja3
6. sep 2016

Presne ja toto zazivam druhy den, deti tam placu ucitelke v triede a ona si ich vobec nevsima, neviem, co je to za taktiku, ale mne sa to nepaci. Dnes som po dceru prisla na obed a kricim na nu s usmevom, aby isla ku mne a miesto nej za mnou prislo ine tiez uplakane dievcatko z jej triedy a silno ma objalo. Ja neviem, co by to tu ucitelku stalo, keby tym detom prejavila trocha empatie, aspom sa sa ne usmiala. Miesto toho ich len komanduje a mlcky sa pozera na ich trapenie...

matuliacik13
6. sep 2016

tak tosa sa deje aj u nas a este chcu vysie platy a zaco?

sardinka336
6. sep 2016

@matuliacik13 skušaju na teba čo si mozu dovolit. Platiš riadne školne tak o čo im ide? ..mne by to len raz povedala, pripadne im to pride moj muž vysvetliť. 🙂 Lebo zeny si na muza tolko nedovolia. Ty im s kludom agličana mozes povedat, ze tvoje dieta ma take iste prava ako všetky ostatne, školne si platiš a kde je problém....Lehatko mu najdu neboj sa. Len by mi raz dieta povedalo ze ho nechali spat niekde v kute koli tomu ze ,,nemaju lehatka,, tak tam maju v tu ranu Markizu, Jojku...a neviem koho. To ze je matka na RD nema nijako diskriminovat dieta.

mirkava
6. sep 2016

@doboskam moj má 2,5 roka a isiel uz do skolky na 4 hodiny. Prvý den bol strasny. Prisiel vyhladovaný, vysmädnutý, vyplakaný. Chúda moje. Dnes som mala veeeelke obavy ho tam dat, ale bolo to omnoho lepsie uz aj zemiaciky pojedol 🙂 Chcela by som vidiet ako sa tam správa a ako sa správajú ucitelky. Keby tam tak mali kamery to by bolo iné kafe......

matuliacik13
6. sep 2016

No presne toto som jej poveda ze ked nastupin do zametania tak co ako a ona ze potom uz budu mat lehatko nechapem tejto republike

evulienkaslx
6. sep 2016

Treba sa ozvat, nasa mala je 2. den v skolke a ok, su tam aj deti, ktore placu, ale ucitelky si ich vsimaju a snazia sa ich dako zapojit, "pomojkat", mali sme aj rodicko hned 1.den a bola tam aj zastupkyna riaditelky a povedala, ak by sme boli s cimkolvek nespokojne, ihned ju kontaktovat.

matrix87
6. sep 2016

no nas je tiez v skolke druhy den, maju adaptacny program, nie je tam proste "hodeny" a prezi nejako... vcera bol cely cas so mnou, dnes bol hodinu bezo mna a tak postupne... to je podla mna dobry pristup pre tie deti. ved cele tri roky su s mamou a zrazu maju byt bez nich? ved to este ani nechapu, ze preco sa to tak musi...
a co sa tyka tych opacne obutych topanok, mala ho hlavne pochvalit, ze sa vobec obul, dnes som bola v piatej triede skolkarskej a obuvali sa, ze idu von a jeden chlapec (predskolak) sa tiez obul opacne, ucitelka sa pousmiala a pekne mu povedala, ze to ma skusit este raz... ziadne negativne pristupy...

januska191
6. sep 2016

@doboskam ja by som to nebrala tak tragicky, každá mamina je citlivá, keď dieťa ide do škôlky. Aj ja som nariekala týždeň v aute, keď som svojho odniesla do škôlky a rozmýšľala, či ho náhodou nemám dať do inej škôlky, lebo plače... Teraz viem, že to bolo naozaj prehnané, ale zase úplne normálne, veď každá matka chce pre svoje dieťa to najlepšie. Naozaj to po týždni prešlo a deti zistili, že škôlka je vlastne fajn a mamina naozaj každý deň pre svoje deti príde 🙂 a ja ako mama som si tiež zvykla 🙂 . Na učiteľky sa treba pozrieť aj z ich strany, nemôžu sa o každé dieťa starať, hlavne keď nastúpia do škôlky a viacerí plačú. Majú tam veľa detí a podľa mňa sa naozaj snažia to tým deťom uľahčiť ako môžu... a občas ak padne nejaká taká poznámka, netreba si to všímať, aj učiteľky sú ľudia ako my a ja aspoň za seba, tiež občas poviem niečo, čo vlastne tak nemyslím. Naše deti sú úžasné, treba im viac dôverovať, oni to zvládnu 🙂

mirkava
6. sep 2016

@matrix87 To kde je taka skolka? Inak aj mna to napadlo, ze by mali by tie deti prvý den tak hodinku, potom viac bez mamiek. Je to super chválim skolku....

sissy27
6. sep 2016

@suchana no ja som mala dcéru v štátnej škôlke a nemôžem povedať jedno zlé slovo... vždy je to o ľuďoch, nikdy nie o súkromnej alebo štátnej škôlke... u nás boli napr. asi 4 deti, ktoré prešli zo súkromnej, lebo tam absolútne neboli spokojní... a hlavne - máloktorá súkromná škôlka je skutočne škôlka - na to treba spĺňať isté dosť náročné normy a predpisy, často je to len akési denné centrum a podobne...
@doboskam určite to nie je úplne bežný alebo vhodný prístup - žiadne také, že máš chodiť s dieťaťom na dvor aby sa nejak adaptovalo, nehrozí... ako cudzí človek tam absolútne nemáš čo robiť ty ani tvoje dieťa, z bezpečnostného aj hygienického hľadiska.. na adaptáciu v škôlke je určené obdobie, ktoré začína v septembri pri nástupe, neviem, či je presne ohraničená doba, konkrétne u nás to bol 1. týždeň, v susednej škôlke za adaptačné obdobie považovali september celý...

lauricka
6. sep 2016

komunikacia vo vasej skolke je otrasna, ale to je na tebe, aby si si to odkomunikovala s ucitelkami, to tu nevyriesime. Urcite to nie je OK.

matrix87
6. sep 2016

@mirkava dolny kubin 🙂 je to na dva tyzdne rozvrhnute, vcera dve hodiny sme boli spolu, dnes hodinu s rodicom hodinu sam, zajtra dve hodiny sam a tak postupne pridavaju pomalicky, v piatok budu mat obed prvy, a buducu stredu mozu prvi odvazlivci spat v skolke... ja som naozaj vdacna za takuto moznost, ze to dieta tam proste nestrcim a nezavriem dvere, ale spoznam aj tu triedu, deticky, rodicov a aj ucitelky...
aj ked moj maly ignorant ma dnes nezaregistroval, ked som sa po hodine vratila, az ked som si k nemu cupla, ze uz som tu 😀

mirkava
6. sep 2016

@matrix87 myslim ze tak nejako by to malo byt. Postupne sa odlucovat od matky. Ved pre tie drobce to je neskutočný stres....

januska191
6. sep 2016

ja som mala deti v troch rôznych škôlkach (kvôli sťahovaniu), všetko v štátnych a bola som vždy úplne spokojná. Kolegyňa v práci mi ale spomínala, že robila dva mesiace v súkromnej škôlke a povedala, že nikdy viac... že iba ťahajú peniaze od rodičov, deti berú aj choré, je im to jedno, veď zaplatili a to jedlo aké im dávali, že hrôza a od bio to malo ďaleko, aj keď to bolo tak prezentované rodičom... ale nehovorím, že každá je taká..

maciatkolulu
6. sep 2016

@matuliacik13 si na predlzenej rodicovskej dovolenke? Lebo ak hej, tak dieta moze byt v skolke max.4.hodiny, tak nepomoze ani manzel, zakon je taky, su matky, ktore potrebuju dat dieta do skolky, pretoze pracuju, ty ako si pisala nepracujes, tak nechapem, co ti to vadi... A ked ti prekaza pristup, tak ho daj do sukromnej a tam moze byt kolko len chces, aj od skoreho rana, do neskoreho vecera 😉
apropo sin - ak myslis svojho potomka, sa pise s tvrdym Y 😀

matuliacik13
6. sep 2016

@sardinka336 no len oni to beru ako samozrejmost som dama tak moze byt aj on doma a ked sa zamesnam tak bude vseto ok

moni244
6. sep 2016

zase si to zoberte aj zo strany učiteliek, majú tam nové deti, čo plačú, nemajú šancu všetky objímať, stískať, každému sa venovať individuálne. Je možno fajn, nechať dieťa stáť bokom, začať robiť s inými deťmi aktivitu a dieťa sa pridá, zase kvôli jednému nemôže učiteľka nechať bokom 20 detí

evittam
6. sep 2016

No každý máme svoj názor - ale teda mne syn najskôr chodil do jaslí - 2,5 ročný - tiež chceli aby sme mali prvé 2 týždne adaptačné - len bohužiaľ sme si ani ja a ani partner nemohli dovoliť vziať si 2 týždne dovolenku - ja v novej práci a on už vôbec nie. Takže prvý deň sme tam boli spolu hodinu, druhý tam bol sám 2 hodinky, 3.deň celé doobedie a posledný deň tam už aj spal. Do škôlky o rok nastúpil normálne a bol tam celý deň - žiadny stres, nič sa mu nestalo, všetko bolo v poriadku. Ako som už napísala aj v inej diskusii - mám z týchto tém okolo škôlok len jeden pocit - a každá tá nová téma ma v tom len utvrdzuje - viac to preháňajú rodičia-mamičky a robia z toho "vedu".... 😉

sardinka336
6. sep 2016

@matrix87 tak ale to si mozeš tento luxus dovolit ked si doma - ešte si na RD pripadne mas babky, homeofice alebo neviem čo....tí čo musia ,,na panské,, zial ine vychodisko nemaju. Tu v BA praveze nadavali všetci do radu na ten adaptačny program. Rodičia museli ist do prace a ked nemaju pomoci tak je to ťažke.

matuliacik13
6. sep 2016

@maciatkolulu ved ja to chapem ale ked ho priali tak vedeli ze som doma a nebol problem to len teraz v tej dalsej tiede maju

suchana
6. sep 2016

@sissy27 Mne je uplne jedno, ako sa to volá a dieťaťu už duplom. Konkrétne naša je školka, ale to je bezpredmetné. Iste, nedajú sa zovšeobecňovať, ale tých štátnych, kde majú k deťom trochu osobitnejší a citlivejší prístup, hlavne tým menším na začiatku je ako šafranu. Pre dieťa je podstatné, ked odíde od mami, aby tej učiteľky mohlo dôverovať, aby ho pomojkala, prežila s ním tú veľkú zmenu, že je celý deň bez mami. Normy sú mu asi ukradnuté... Hlavne, keď sú nastavené tak, že na jednu učiteľku je iks detí, tá potom nevie čo skôr a malí troj roční krpci potom preplačú celé dni v kúte, nejedia, nepijú, nespia. Totálne celé zle

kratasy
6. sep 2016

Mam 3 deti a všetky chodili so statnej skolky a nebol ziadny problem.moje deti chodili bex placu boli aj tske .ktore plakali.sle najhorsie je tam ostat .dat dieta ucitelke.zstvorit dvere a ist prec😉jednoducho deti rastu a musia prezit aj to a my s nimi😉

eeffka
6. sep 2016

dievcata sorry ale naozaj ste mali dieta nejak doma pripravit, jedna dcera mala 2r 3m a druha 3r ked nastupovali, vysvetlila som im kam idu, co sa tam robi...do skolky sa tesili
ziadne revy ...
inak zasnem co su to za novoty ze na hodinu na dve... prva isla na polden ( pred 8r) , druhu mi vzali ze mam prist o 3, nie je nic horsie ako prist po dieta po hodine, sak len s vami cvici a bude plakat este viac
je X moznosti ako dieta naucit nebyt prisavnik, su detske kutiky kde sa da trenovat odlucenie, susedia s detmi kde je "cudzia teta" len sa tomu treba venovat...

moja znama dala teraz dieta do skolky ma cez 3roky, prisim pekne s cumlom a vankusikom, ja som skoro odpadla a predpokladam ze ucitelky jej zo soku nic nepovedali 😀 . Jej maly bude chudacik hladny....no bude , lebo on normalne veci neje, len palacinky, hranolky a brumikov, na jedlo mi zahlasil ze fuuuuuuuuj ( ryza s masom)
boli sme s nimi zhodou okolnosti pred 2t na viacdnovej chate a pochopili sme vsetci okrem nej ze problem je medzi jej topankymi a gumickou do vlasov, nie v tom decku.
no a este parkrat ona zadrela ze aky bol problem jej vziat dieta skor a dat mu plienky na poobedie 😀 😀 😀 ale tak povedzme ze mam o 13r viac a uz viem kedy sa tvarit ze som nepocula.

mija22
6. sep 2016

My sme si tym presli sice minulý rok uz, ale nemozem kriveho slova na uciitelky povedat. Syn bol tiez placko ...cca dva mesiace az tri boli take kritickejsie, potom to ustalo...ale vzdy ho vzali za ruku...pocuvala som za dverami. Prihovarali sa, odputavali pozornost k nejakej aktivite co sa robila napr pri stole...alebo k autodrahe atd. To iste vo vedľajšej triede s najmensimi detmi...dokonca tak, ze aj tu triedu a.ucitelky si maly oblubil ked sa tam nahodou ocitol z dovodu choroby ich ucitelky atd.

evittam
6. sep 2016

@eeffka Pekne si to napísala. Mne tieto mamičky čo to tak strašne prežívajú a riešia pripadajú ako keby za tie 3 roky nikam nechodili, dieťa poznalo len ich a podobne. Ja som šupla či už staršieho alebo mladšiu ak som potrebovala na hodku-dve kľudne aj susede a bolo..... 😉
A tých "prepišťaných" detí je čím ďalej tým viac - a prepáčte - ale neverím, že je to vinou učiteliek, škôlok, jaslí a neviem čoho... 😉

sardinka336
6. sep 2016

@eeffka inak v tomto velky suhlas. Dieta treba pripravovat na to ze raz bude ,,velkáč,, a pojde do školky. Ved to je jasne ze x deti je vyplašených ked doma boli ako v skleniku a zrazu zmena. Ja som dnes bola s vyše ročnou na takom cvičeni pre deti kde uz ,,pričuchne,, ku kolektívu. A budeme chodit pravidelne. Su aj rozne materske centra kde maju nejaky program pre deti aby aspon ako tak sa zoznamili s kolektivom. Proste pripravovat dieta cielene na to, ze raz pojde do MŠ. Tiez to bola taka novinka ze najprv len na 2 hodiny...potom na 4 a potom uz víťazoslávne tam moze byt do 15:00tej. Syn mrnčal ale paradoxne s oneskoreným nastupom - začal revávať az po 2 mesiacoch... 😀 ale prešlo ho to. Dnes ma 10 rokov a ani netuší ze v školke niekedy plakal...nepamätá si to.

piacere
6. sep 2016

@suchana môj malý je v štátnej škôlke v meste (nie na dedine, kde je to bežnejšie) a tolerujú všetko... kŕmia na obede, obliekajú, obúvajú, ak treba nočník, dávajú na nočník, dokonca sú ochotné prebaľovať, resp. mať dieťa s plienkou. To nie je štátnosti, či neštátnosti, to je o prístupe učiteliek a ich vedenia. Môjho malého dokonca včera učiteľka nosila celý deň na rukách, lebo reval ako pavián, dnes už sa hral, aj keď plač samozrejme bol, ale nie taký ako včera.... Všetko je o prístupe a vôli... Však vieš.. kde je vôľa, tam je cesta 😀