Druhý odklad školskej dochádzky

majkapatko
27. jan 2015

Ahojte maminky,

moj prvorodeny je narodeny v auguste 2008 a uz je druhýkrát predskolak. Narodila sa mu ale teraz v septembri sestricka a menili sme skolku, tak sme tento odklad privitali.
Dnes si ma ale ucitelka odchytila a mi odporucila, aby sme dali odklad znova, ze syn sa nesustredi a neplni zadane ulohy. Proste ze rozumovo je zdatny, ale emocionalne na skolu este nezrely.
Uplne ma tym vyviedla z rovnovahy, neviem mysliet na nic ine. Viem, ze je velmi zivy, ale druhy odklad?

Mate niektora skusenosti s tym, ze dieta je tri roky predskolakom? Alebo ho predsa len dat v septembri do skoly? Neublizim mu tym, ked nebude stihat?

zuzulienocka75
30. jan 2015

@mawka Mladšiu dcéru mám zase takúto - u nej absolútne nie je problém s chápaním, s porozumením - žiadne vysvetľovanie, všetkému rozumie, číta od 5 rokov. Myslela som, ešte pred 1. ročníkom, že s matikou to nebude také ružové (nejavila sa mi nejak na to rátanie), ale mýlila som sa (takže dieťa sa vyvíja rôzne v skokoch, niečo rýchlejšie, niečo pomalšie), učiteľka ju označuje ako najlepšiu v triede z matiky. Cudzie jazyky - angličtina - úplne geniálna (pamäť, výslovnosť). Prírodoveda, vlastiveda tiež výborné! Krásne maľuje a dokáže pri tom vydržať aj hodiny. Od 1. triedy má pekné písmo. Až na tú "rýchlosť" - úplná katastrofa. V 1. triede mala vždy na domáce úlohy strašne veľa písať, čo sa mi zdalo neprimerané veku, ale potom som prišla na koreň veci. Na úlohu mala aj to, čo nestihla v škole. Neskôr sa to trošku polepšilo. Teraz je druháčka a dá sa povedať, že v škole všetko stíha, aj keď nie je z tých najrýchlejších. Ale. keď ju vidím jesť .... doma začína prvá, končí, keď my všetci už máme dávno umytý riad. V družine ju už nechávajú dojedať na obede samú (vraj keď doje, aby za nimi prišla 🙂) Keď sa jej spýtam, či jej to nevadí, povie, že vôbec 🙂 - v tomto je totálny flegmatik. Keď volám do družiny, aby ju poslali, tak cesta jej namiesto 10 minút trvá s obliekaním aj 3/4 hodiny. Občas si zabudne aj poznačiť úlohu, ale to našťastie nie je pravidelné. Jej balenie sa do školy trvá večnosť (ale nepomáham, nech sa naučí a nesie si za všetko zodpovednosť), lístky pripomínam stále, keď sa jej spýtam, či má písať dáke úlohy, povie, že si nepamätá. Pritom, keď už si k nim sadne, nemá s nimi najmenší problém a robí si ich väčšinou samostatne - len kontrolujem, občas niečo poradím.

yanni
30. jan 2015

@mawka nas krpcek je tiez drevo. Ten sa vykydol aj na bicykli s pomocnymi kolieskami 😀 😀 😀 😀 ale zase, ten nevynika v nicom. To bude asi kandidat na nejaky ten papier. aj kev v skolke stale, ze ziadny problem. ja uz tym uckam neverim. Vem mam oci v gebuli, vidim co a ako. Je je totalne gramblavy. Ma z neho porazi.

mawka
30. jan 2015

@yanni 😀 mozno si najde nieco alebo nic. sak svet sa nezruti. poznam xy ludi, ktori su aj dospeli gramblavi na akykolvek pohyb a ziju 🙂 🙂 minule maly dosiel zo skoly, ze robili mostik a ze mu to moc nejde. tak ja stara strudla som mu ukazovala ako to ma robit, mam roadnu nadvahu a ziadny problem. na co sa maly zamyslel a vyjadril sa, ze fakt je jedno kto ma kolko kil, lebo aj stihli nemusia dokazat to, co tucni. velmi uprimne, ehm. a ako vzdy, nezabudol dodat, ze aj tak by som mala schudnut 😀 😀
vcera sa ma pri spravach pytal, kedy moze clovek zacat sexovat. kukm ako puk, sak ok, tak teda som mu povedala od 15 rokov. ked je trestnorpavne zodpovedny ci ako sa tomu hovori. a on zacal zase obsirnu debatu o tom, ci nie je blbe, ze mozu sexovat decka, ktore chodia este do skoly. z toho skocil k teme referendum a sexualna vychova a skoncil u pohlavnych chorob. zo srprav som nemala nic. lebo som este musela googlit, ktora znama osobnost zomrela na syfilis 😀 takze vidis, z jednej otazky je hodinova debata.

bykatka
30. jan 2015

@mawka som sa pobavila 😀,
to koľko má rokov? ale je riadne rozumný, radšej sa opýta🙂

yanni
30. jan 2015

@mawka booooze az mi zabehlo. Uz vyzieram obed. Ved mozem aj v takuto rannu hodinu, tehotenstvo ma ospravedlnuje 😀 😀 😀 😀 😀
No on je drzka, to hej. Ale bud rada. a co si budeme vraviem, ma to mat po kom, vsak mamicka? 😀
no len ja neviem, ci sa ten nas krpcek este zmeni. Uz len rok a pol a ide sa do skoly. A u mna nepripada ziadny odklad. Pojde pekne ako ostetne 6 rocne deti. ved to uz bde mat 6,5. Na sport a vobec pohyb vobec nie je. Velkaci chodia na futbal a to som vzdy vravela, ze stredny je sportove drevo. Aj je ale postavili ho do brany 😀 Vravim krpcovi, aj ty uz mozes byt v mansafte a on, ze nie. On radsej zbiera lopty. No dakujem pekne.
On bude nieco podobne ako opisuje @zuzulienocka75 svoju dceru. vsetko mu straaaasne dlho trva. Je aj dve hodiny, vecere, to je jedna hroza. Chalani uz aj okupani a on este stale sedi za stolom a zuje. O obliekani ani nehovorim. Mna fakt len raz porazi.

mawka
30. jan 2015

@yanni tak mala chce byt lekar, ortoped alebo chirurg, co robi prsia 😀 sak nevadi, to sa zide. jedno alebo druhe. tak ci tak budem potrebovat za tych 20 rokov bud nove kolena alebo plastiku 😀 😀 😀 niektore deti pozeraju vecernicek, ona pozera na youtube operacie. minule aj pitvu - v nemcine. no a mam jej zakazovat? alebo mi bude niekto hovorit, ze je nezrela? 😀 vzdy sa na tom smejem. ked pozerala porody, tak skonstatovala, ze ake je to krasne. som si pomyslela, ze som zvedava, ako bude hovorit ked sama bude rodit 😀 proste niiic, ziadny problem ze krv, mrtvola a tak. minimax uz nekuka, povedala, ze to je trapne 😀 /kde na tie slova chodi?/ tak kukava hviezdnu branu, griffinovcov, simpsnovcov, dva a pol chlapa a strasne sa na tom rehhoce. no neviem, podla mna sa na tom rehoce ten, kto pochopi ten styl humoru, takze fakt si nemyslim, ze by mala mat odklad. maly sa minule zamyslel po vytvarke, ze picasso bol genius so svojim kubizmom. ze polozil zaklady minecraftu s tymi kockatymi tvarmi. no napadlo by ta to? mna nie 😀

yanni
30. jan 2015

@mawka no decka maju inu fantaziu ako mi. Ta tvoja mala sa tiez nezda. Ja ked daky porod vidim, tak mi je zle. Uz len pri pozerani ma boli cele telo 😕
Inak my telku nepozerame. Takze nejaky Simpson zlty nehrozi. chalani behaju po vonku. To ich bavi viac.
Inak, nedavaj malej v ziadnom pripade odklad. Kamoskyna sa tiez narodila trosku neskor ako su kriteria, 05.09.09. A normalne pojde teraz do skoly. Len tu nerobia take caviky. Pre taketo deti na hranici, nerobia ani testy. Ona ju jednoducho prihlasila a uz dostala aj papier, ze ju beru. testy robia detom, ktore su o vela mladsie. Bud fakt jeden cely rok alebo pol rok. Tych par dni tu neriesia. K psycho musis ist len ked chces dat odklad dietatu, co ma ist podla datumu narodenia normalne do skoly. Tam uz skumaju. Ale inak je to tu skor bezproblemove. Nad par dnami sa nik nepozastavuje.

yukki
30. jan 2015

Iné je mať doma dieťa nadpriemerne inteligentné, cnostné, s obrazom z EEG vykazujúcim normu, mladého vedca či vedkyňu.....vtedy sa človek na odklad díva úplne inak,
ako mať doma dieťa doslova nezrelé, bez záujmu o učenie, resp.neschopné zreprodukovať udalosť, odkresliť jednoduchý obraz/znak, emocionálne aj mentálne na úrovni povedzme štvor-päť ročáka, kde viacerí odborníci...nie mamky na MK...odborníci, zhodnotia, že dieťa sa o rok môže posunúť a dozrieť do štádia, kedy to učenie podľa slovenských bežných osnov a spôsobov a samostatná existencia v školskom kolektíve už pôjdu. Nebude ho treba vracať do škôlky, nebude musieť zažiť prepadnutie.....

keby jediným problémom mnohých detí, ktorým CPPPP a rodičia navrhnú odklad bolo, že si nevedia zaviazať šnúrku, bicyklovať či hádzať loptu, pritom by sa s rodičmi bavili o politike, vede, chápali vyspelý humor, logiku, aplikáciu poznatku do praxe....
mnohé tie mamky by nad odkladom mávli rukou. Netreba.

mawka
30. jan 2015

@yanni no ved vravim, u nas na slovensku je to prisprostene nastavene. uplne nezmyselne.

mawka
30. jan 2015

@yukki lenze fakt je vela deti, u ktorych ide prave to, ze si nevedia zaviazat snurky alebo nieco ine, drobnost a uz z toho robia vedu a oracie okolo toho. nutia odklady aj ked netreba. moja mala si neviaze snurky, lebo som na to zabudla, lebo ma vsetky topanky na suchy zips, normalny zips a proste mi to vyletelo z hlavy. a? zaviazat snurky je kriterium do skoly? jedna psychologicka z toho spravi dramu, ina mavne rukou s tym, ze je to detail. lebo je rozdiel, ci nevie zaviazat snurky preto, lebo to este netrenovala alebo preto, ze to trenuje kazdy den a proste jej to nejde.
a dam na to krk, ze keby som sla k 5 psychologickam s malou na testy, kazdy dopadne inak. lebo na dieta stale vplyvaju faktory ako sa zobudilo, ako sa citi. aku ma naladu, ako mu sadne ta ktora osoba a kazdy faktor moze sposobit, ze tie testy dopadnu vsade inak. toto nech mi nikto nehovori ze to tak nie je.
chcu mat z deti malych geniov, robotov, pritom dospeli maju problem casto s tym, co sa uz u deti vyzaduje ako predpoklad aby mohlo ist do skoly. to uz kde sme? pasova vyroba?

mawka
30. jan 2015

a este na margo psychologicky, s krtorou som hovorila po zapise, resp. spec. pedagogicka, neviem, nepredstavila sa mi - uz toto, paneboze, co to je, ked takyto clovek ropzhoduje o tom ci dieta splna kriteria do skoly, pricom sama sa nevie spravat.. navyse mala poruchu reci, zla artikulacia, suslanie. a takato osoba ide nieco posudzovat? toto ma dost zarazilo. sama ma problem a ide mi rozpravat, ze moje dieta nie je zrele. no tak potom keby som to mala brat podla toho, tak tato dotycna by nemala robit to, co robi.
navyse mi povedala, ze mala by nemala ist do skoly, je narodena po termine. to povedala na zaklade troch minut, co sme s nou hovorili 😀 proste tri dni neskor, dovidenia. som zvedava na tie testy, velmi. proste nech sa na mna nikto nehneva, ale tu sa posudzuje a odsudzuje uz na zaciatku niecoho bez nejakych relevantnych dokazov, ci to dieta je skutocne zrele alebo nie. lebo tu rozhoduje poondeny datum a nie to, ci dame niekomu sancu alebo nie.

cairka
30. jan 2015

@yanni , nuž ani u mňa nepripadal do úvahy žiadny odklad 😝 Staršej bol odporučený, kvôli nejakým nie veľmi závažným veciam, nedali sme ho išla do školy a myslím, že odklad by nič nezmenil. Menšia je narodená na začiatku októbra, takže už v dobe normálneho nástupu do školy bude mať takmer 7 rokov. Lenže to zatiaľ vyzerá minimálne na jeden odklad, takže bude mať takmer 8, keď pôjde po odklade do školy....No, nemôžem povedať, že sa mi to páči, každopádne si tým asi ušetrím rok nervov 😝 Vyzerá to na vážne poruchy učenia u nej, takže sa asi naozaj nemá kam ponáhľať. Ale stotožnená a spokojná s takým riešením nie som. Ale už som opatrná vo vyhláseniach, ako je odklad móda a zbytočnosť 😅

yanni
30. jan 2015

@cairka ved ked sa javy, ze ma nejake vaznejsie problemy, tak to je ine. Ja zase len dufam, ze 1,5 roka je este dlha doba a z toho nasho este nieco bude. Lebo tu ti vsade povedia len, ze vsetko v poriadku. No ale ja predsa vidim, ze nie je. Ked sa v takmer 5. rokoch nevie poriadne najes, obliect, nic ho nezaujima, nedava nijake otazky, ako normalne deti v jeho veku. A ucka v skolke vzdy povie, len vsetko OK. No tak ja fakt neviem.

rutie
30. jan 2015

@cairka Neviem, ci niekto tvrdi, ze odklad je zbytocnost. To v ziadnom pripade. Napr. u predcasne narodenych deti s neurologickymi problemami to je uplne opodstatnene, je mnozstvo inych diagnoz. Na to dieta pozrie aj lajk a vidi. Podla mna to dokaze vycitit kazdy sposbny rodic nezaspeleny chorobnymi ambiciami. Ale aby 1/3 populacneho rocnika mala odklad? Ved to je proti zdravemu rozumu. Velmi vela deti, ktore sice nedosahuju v niektorych oblastiach pozadovanu zrelost, maju napriklad vynimocne danosti, ktorymi mozu nedostatky kompenzovat. Alebo len zo zaciatku potrebuju vacsiu pomoc zo strany ucitela a rodica. Miesto toho, aby sa vytvaral tlak na skoly, aby pripravovali ucitelov aj na pracu s detmi, ktore su "ine", zvolila sa cesta masivnych odkladov. A strasne sme zleniveli.

A moda to je. Napr. dcera ma v triede spoluziaka, telesne zdatneho (vyhrava sutaze v sporte), sikovneho, vyhrava sutaze v matike, pekne cita, krasne maluje, v kolektive funguje perfektne a mal odklad, pritom je narodeny v januari. Sused, starsi od mojej dcery, sikovny chlapcek je este v skolke, lebo je "neposedny, impulzivny a vykrikuje". Pritom testy skoslkej zrelosti urobil, akurat psychologicka sa vyjadrila, ze "odklad mu neublizi". A kolko rodicov dava odklad, lebo dufa, ze decko takto skor spravi prijmacky na elitnu skolu (napr. Kosicku). Ach jaj.

cairka
30. jan 2015

@yanni , nuž, píšeš o mojej? 😅 ináč to, že nedáva otázky a nezaujíma sa o okolitý svet je dosť vážny zádrhel . U nás teda k tomu je pridaná aj nulová fantázia, neschopnosť tvoriť hru a rôzne strachy, okrem iného strach z ľudí...No a potom tie dys -prejavy - neschopnosť naučiť sa básničku, neschopnosť nájsť rým, pozná len pár veľkých tlačených písmen, ale aj to, len keď ma dobrý deň, pritom napríklad L T je ako jedno, nerozozná, že sú odlišné, vie sa podpísať DIA, ale píše ako jej príde, raz správne, potom DAI, potom IDA...krátkodobá pamäť dosť na figu, nedokáže na prstoch ukázať číslo (do 5), čo 2 ročné deti ukazujú na otázku, koľko máš rôčkov, ona aj v 5. ukáže ako jej vydá a ako sa práve sústredí. 😝 , porovnať kôpky, koľko je v ktorej predmetov - spočítať áno, to jej vcelku ide, ale už keď chceš vedieť, kde je viac , tak to už je problém, grafomotorika podľa psychy má jasné známky organického poškodenia mozgu ...
Ináč, aj mne do 5 rokoch furt len hovorili, že to je OK, ešte musí toto dozrieť, hento dozrieť... A teraz už teda prešiel ten limit, do kedy to malo dozrieť a zrazu už aj uznávajú, že má problém, ako občas je to až smiešne (alebo na zaplakanie?), že zo "zdravého dieťaťa" sa behom jedného dňa - 5tych narodenín - stane dieťa s problémom 😝

mawka
30. jan 2015

@cairka presne o tom som pisala par stran dopredu. ze nic nic nic a potom zrazu januar a vsetci vsetko riesia, nastup do skoly, odklady, atd. divne. fakt divne. ako som spominala, kludne mohli uz v septembri zajst psychologicky alebo v juni predtym, aby bol cas sa dietatu odborne povenovat, dohnat, co je problematicke. tym by sa vela deti skutocne vyprofilovalo, ze aha, tak tato/tento to dohnali, pripadne tu este skutocne nie, nie je tam nejaky progre aky by mal mat, atd.

yanni
30. jan 2015

@cairka no u nas to az take strasne nie je. Pomaly sa prebudza ale na moj vkus az prilis pomaly. Konecne som ho naucila pocitat do 5 tak, ze si to aj zapamätal. Kolko ma rokov, ako sa vola atd. nie je problem. Mne sa zda, ze je len tvrdohlavy. Ze co sa mu nepaci, to neurobi. Hlavna vec, za take a take lego si zapamäta, tyky ninjako a batman a neviem co este, to vsetko vie. Aj lego vie celkom slusne stavat. Ale s inymi hrackami sa nehra. Akurat este s vlacikmi. O mesiac bude mat 5 a ja toto hovorim uz vyse roka. Ale ked sa spytas v skolke, tak je vsetko OK. Stale napr. nemozem zistit ci je lavak alebo pravak. On pouziva ako male decko obidve ruky. Raz je pravou, raz lavou. Aj kresli, raz tou, raz tou. No ja fakt neviem.

maznacik007
30. jan 2015

@yanni mozno bude obojrucny aj moj je .. 😉

yanni
30. jan 2015

@maznacik007 no moja mama je obojrucna. Len u nej je to ine. Ona je vlastne lavacka. Ale preobena. volakedy sa to tak robilo. Pise pravou a poviem ti, ako prerobena lavacka, krajsie ako ja cista pravacka, a vsetko ostatne robi lavou. Tiez vavela, ze v skole, hlavne na strednej, ked uz sa na to tka nedavalo pozor zo strany ucitela, ktorou rukou pises, tak pisala raz tou a raz tou. Neviem ci sa toto da vobec zdedit.

bodka70
30. jan 2015

@cairka , áno presne o tom to je - odklad by sa mal dávať deťom, ktoré z akýchkoľvek príčin - majú nejaké poškodenie či poruchu, ktorá sa dá aspoň čiastočne vekom a intenzívnou prácou korigovať a ktorá im sťažuje zaradenie do školy. Ak dostane odklad zdravé zrelé dieťa s drobnými problémami typu - nevie si zaviazať šnúrky, nechce kresliť, nehovorí "r", je hravý - ktoré nepovažujem za dôvod na odklad, tak zmysel odkladu pre deti s poruchami sa stráca. Lebo oni ho majú preto, aby dohnali bežné deti a tie deti im znova o rok poskočia dopredu.

majkapatko
autor
31. jan 2015

Nas problem s nepozornostou a celkovo odmietavym synovym spravanim sme nakoniec vyriesili zmenou skolky - vracia sa do povodnej, v ktorej bol medzi detmi s poruchami vyzivy a vlastne su tam vsetci viac-menej rovnako neposedni (teda, ta jeho tlupa urcite) a tak tam moc nevycnieva z radu. 🙂 Dozvedela som sa, ze deti z tejto skolky automaticky prechadzaju do skoly s triedou urcenou pre takéto deti (teda, ak ich rodicia nechcu dat do inej), kde ich je menej a maju i asistenta (to viem len z pocutia, pri tom celom zhone som si ani nestihla nic overovat). Co som sa ale dopocula, v tejto skole su na tych nasich zbojnikov uz pripraveni a vedia, ako na nich 🙂 Vcera sme nasu staru skolku boli navstivit a ked som videla, aki su vsetci radi, ze ho vidia, bolo mi tak dobre na dusi 🙂 Ucitelky i riaditelka vraveli, ze bolo nespravne ho odtial zobrat. Ako velmi, som uz zistila. Pät mesiacov som mala doma akoby cudzie dieta. Len kto to mohol vtedy tusit, ze to bude az take... Chceli sme ho proste mat blizsie, aby som s bábätkom nemusela denne prejazdit x kilometrov.
Nevadi, poucili sme sa vsetci, toto je nakoniec win-win situacia. Vsetci budu stastni a spokojni. Bude nas to stat sice kopec casu a peniazkov vozit ho taku dialku, ale budem rada, ked na neho budem znova pocuvat chvaly a len sem-tam mierne usmevne pokaranie, ze loptosil 🙂 Casu na rozhodovanie ohladom jeho vynatia alebo ponechania v skolke, kde sa mu nedarilo bolo malo, kedze zapisy do skol uz prebiehaju alebo prebehli a tento tyzden som bola v takom strese, ze ak som v tom strese a ziali na dusi napisala na pani ucitelku/ucitelky nieco, co vyznelo negativne, tak sa velmi ospravedlnujem. To, ze nezapadol a spraval sa, ako sa spraval, bolo sposobene jednak jeho povahou, ako i narodenim sestricky, vynatim z kolektivu, kde mu bolo dobre a inými skutocnostami. Dufam, ze to nikto nevzal ako kritiku skolky, pripadne ucitelskeho kolektivu. Na niektore situacie proste jednoduche riesenia neexistuju.
Dakujem vsetkym za prispevky, fakt som pri zakladani temy netusila, ako dalej, nakolko som vedela, ze este do augusta minuleho roku to bolo ine dieta, len sa cosi pokazilo. A vnutorny hlas mi nasepkaval, co nasepkaval, priam krical, ze dalsi odklad nie je to prave orechove, ze to nie je to, co by jemu pomohlo v tom, aby bol na tom emocne lepsie a aby sa konecne upokojil. Situacia sa ale vyriesila tym najlepsim spôsobom a ja mam doma znova pokojne dieta, ktore sa tesi do skolky. Cakam este na ukoncenie projektu CPPP, som velmi zvedava, aky bude posudok. Ak urcia nejaku chybu, budeme na nej urcite pracovat. Ak povedia, ze je proste taky a len s nim bude treba dlhsie sediet nad úlohami, tak to proste tak spravime.

Majte sa vsetci krasne a pevne dufam, ze ak bude mat niekto v buducnosti podobnu dilemu, najde si v tejto diskusii to, co mu napovie, ako dalej. 🙂

jalito
2. feb 2015

@mawka Tak to je nádhera!!! Koľko má ten tvoj syn?

mawka
2. feb 2015

@jalito dakuujem, 11 rokov. a to sa doteraz branil ZUSke vytvarnemu odboru a teraz by tam najradsej spaval 🙂 po 3 mesiacoch v ZUSke ho uz vystavovali.

jalito
2. feb 2015

@mawka Ty brďo, to je nádherný obrázok, tak budeš mať maliara.¨Veru si mala pravdu, niekde príroda dá, niekde ubere. Ten moj veľký maliar síce nebude, ale má pamať a dobré logické myslenie. Takže matfyz to istí 🙂🙂