Je v našej škôlke správny postup adaptácie?

ronyy
12. okt 2013

Ahojte......zaujima ma nazor mamičiek deti,ktore chodia do školky......alebo nazor pani učiteliek........ tak zbežne napišem nasu situaciu.
Mam 3,5 r. syna a 1r dceru...syn nastupil v septembri do Mš kde je zavedeny adaptačny program prve dni na 1hod.postupne na 2h a potom na pol dna s obedom až nakoniec na cely den ak to bude dieťa zvladať bez vadšich problemov.Naš syn zvladol nastup do školky super-vôbec neplakal,velmi rad ma deti a je rad v kolektive.Len sme sa zastavili v adaptacii na bode kedy by mal v školke aj spať( alebo mať odpočinok) a mať olovrat a dalši program v školke do 16h.Po prvom tyždni v školke ked sa syn a p.učitelky ako tak zoznamili nam p. učitelky povedali že syn ich vôbec nepočuva-a tym ani neposluchne čo mu kažu a že odbieha na prechadzkach-tak na nas apelovali aby sme mu prizvukovali čo ma robiť.Syn je takej živšej povahy a je hlavne dosť v pohybe a všade chce byť prvy a treba mu viac krat povedať aby napr. upratal hračky.Samozrejme že mu vštepujeme ako sa ma spravať slušne atd atd.Len od fohto tzv. problemu sa odvija aj to či bude moj syn v školke aj na spanok a dlhšie,že ked neposluchne tak bude vyrušovať pri spani.P. uč. povedala že až ked začne počuvať a posluchať tak ho zoberu.Tak už sa to lepšilo len sme na tyžden a pol vynehali školku koli kašlu.A ked sa v pon. vratil syn po chorobe tak tak v utorok ho išiel zaniesť manžel do školky a prišiel stym že sa učitelky rozhodli že ho daju aj spať.Doma syn nepava poobede pravidelne ale su dni ked zaspi alebo si len oddychne alebo ani neoddychuje-ma vela energie,povie že nieje unaveny a ja ho nenutim.Tak sme mu ani nestihli povedať že už bude teda aj oddychovať v postielke v školke .....NO ale ked sme pre neho prišli tak p. učitelka zufala že nechcel spať že sa pytal 5y na WC a necikal a že proste vyrušoval.Tak rozhodli že ešte jeden den vyskušaju a ked bude vyrušovať tak mi tam syna nechaju len do 11:45h .Tak sme samozrejme prizvukovali čo a ako aj sme mu dali pyšovaho konika oblubeneho nech ho da spinkať v školke ale marne 😒 Pridem pre syna ...syn už v triede na poli prezlečeny ..niektore deti ešte spali a p.uč. vravi že znova nespal a vyrušoval že teda sa vratime len k pol dnu v školke.A JA SA PYTAM čI JE SPRAVNE??čI JE TAKY šTANDARTNY POSTUP?Lebo ako ja syna naučim aby ležal v posteli v školke ....ked ideme spať doma tak ležim s nim aj p.uč. povedala že ked ležala pri nom tak bolo ok ale jak odišla od neho tak behal.ALE ako za velmi KLADNE považujem že povedala že už počuvne a posluchne.Bola by som rada keby mi ho zobrali do školky na cely den aj koli tomu že sa staram ešte o 1r dceru a manžel pracuje mimo mesta na tyždnovky ALE da mi zabrat ked ich rano oboch vychystam a na 11.45 musim byť speť.Určite sa nechcem syna zbaviť aby bol čo najdlhšie v školke....venujem sa mu ako sa len da-kreslime,modelujeme plastelinou,malujeme vodovkami zapajam ho do jednoduchych prac v domacnosti,každy den sme na dets ihrisku pokial to počasie dovoli ale som aj za prechadzky v daždi.Nechcem na p.uč moc naliehať ale trošku dosť mi to naruša režim s 1r. dcerouVšimla som si že v triedej je jedno dievča ktore bije deti a jedno dievčatko zas plače vždy ked pridem pre syna aj mi to p. uč naznači že zase plače lebo to dievčatko je dcera mojej kmotry ale tak čo ja stym a ju tam nehaju aj na olovrat aj ked plače ale myslim si že to je tym že ta mamička je neoblomna a povie že ved si musi zvyknuť-nemaju to p.uč. lahke ale ja to mam tiež naročne pri 2och deťoch navariť,oprať,upratať a isť s nimi von.A chcem sa spytať postupovala p. uč spravne???alebo čo mam robiť ako dalej?Dakujem za nazory

ronyy
autor
14. okt 2013

@tova ano ide mi aj o to aby som stihla navariť lebo budeme mať suchu stavu 😀.....syn je hladny aj napriek tomu že ide z obedu :-Tak neostava mi nič ine len ho nehať na pol dna?????Tak to dufam že mi ho aj zo školy pošlu domov ked bude vyrušovať 🙄 😀

sharonik
14. okt 2013

My sme boli v podobnej situácii ako vy- ja s mladším na MD, starší syn 3,5 roka keď išiel do škôlky, doma poobede nespával asi od dvoch rokov ( odkedy sme sa zbavili cumlíka). V našej škôlke uprednostňujú ale iný prístup. Prvý deň nám povedali, aby sme si zavolali pred obedom ako to zvláda. Pokiaľ by veľmi plakal, možno prísť poňho naobed, inak hneď do 15-15.30.
Neviem pochopiť ako to učiteľky dokázali, ale malý tam doteraz poobede spáva ( má 4,5 roka) - teda sem tam nespí, ale vždy leží, nič som mu nemusela hovoriť, vysvetlovať. Trošku tam funguje davová psychóza, čo robia iní , robí aj on. Učiteľky povedali, že musí tichúčko ležať, aby ostatných nerušil. A určite najmä zo začiatku pomohlo, že im učiteľka čítala rozprávku keď zaspávali. Samozrejme mohli mať z domu maznáčika, vankúšik, cumlík - proste všetko čo im pripomína spanie doma a na čo boli zvyknutý. (Jeden chlapček si dokonca nosieval maminu nočnú košeľu, aby cítil jej vôňu- tak vždy zaspal).

mirage
15. okt 2013

@ronyy Ale navarit sa da aj s dvomi detmi doma.. A uz urcite ked je jedno prec 4 hodiny doobeda.

tova
15. okt 2013

@ronyy ja mam 4r. dvojcky doteraz chodia do skolky len doobeda dlhsie tam byt nepotrebuju a od hladu sme nezahynuli, jeme domace jedlo.

ronyy
autor
15. okt 2013

@tova dvojičky ?to musi pomahať cela blizka rodina.Ja mam manžela na tyždnovkach,mama mi zomrela pred rokom 😒 ,so svokrou nevychadzam,svokra nemam a otec mi pomože v ramci možnosti.ale nie o tom som chcela.Mam iny problem..že si učitelky zjednodušuju pracu.....a najradšej mam ked radia taky ktorym vypomaha cela rodina....

ronyy
autor
15. okt 2013

@alka127 dakujem za podporu a povzbudenie 😉

katrinka8
15. okt 2013

@ronyy - no podla mna by to ucitelky mali zvladnut, take dietatko, co odmieta spat ci neposluchne v momente na povel. Ved s tym, prepanajana, musia mat prax, Tvoj syncek isto nie je prvy ani posledny. Riesenie nie je poslat ho domov. Ine by bolo, keby slo o nejaku psychicku poruchu, ktoru sa bezne neda riesit inak ako prerusenim dochadzky. Ale to nie je urcite Vas pripad, takze je to bezpredmetne v tomto pripade 😉 V kazdom pripade si myslim, ze Vase pani ucitelky nezvolili celkom najstastnejsi postup... 😒

tova
15. okt 2013

@ronyy ja som v zahranici, svokru nemam, svokor ma problem postarat sam o seba, moji rodicia byvaju 1 hod. odomna, sice pomozu ale len raz tyzdenne( jedina pomoc co mam), prve 4 roky som sama doma bez deti nebola ani 30 min, chodili daleko do skolky neoplatilo sa mi dochadzat domov. Teraz je to ako raj, su len 10 min. od domu v skolke. za 4 hod. stiham vela. Doma ho skor rano zobud, aby bol doobeda unaveny.

gretkab
21. okt 2013

@ronyy No ja neviem, ja som mala deti v tom veku v sukromnej skolke, takze tazko uplne porovnavat - ale co by robili, keby si nebola s druhym dietatom na materskej, ale v praci, z ktorej by si pre neho jednoducho prist nemohla? Ja mam pocit, ze toto musi jedna dobra ucitelka zvladnut - ale mozno sa mylim. Nase ucitelky zvladali uplne bez problemov a to tam mali deti od 2 rokov a obe moje deti boli v skolke od prveho dna na cely den. Starsi si zvykal dlhsie, mladsia bola v pohode od 1 dna - ale aj ked sa im nechcelo ist rano, tak poobede zvycajne aj tak nechceli odist, ked som po nich prisla skor.

nicolas261
21. okt 2013

Ahojte ja mam podobny problem maly mi chodil 1,5 roka do jasiel vsetko super , posluchal chodil na zachod a aj papal sam. Jak ako 3 rocny zacal chodit do skolky zacal sa pokakavat iba v skolke podotykam , ucitelky sa stazuju ze nepocuva na prve slovo ze nerobi co mu povedia a ze na obede otaca tanier a pod... Doma je ok sedi a kuka telku , hra sa sam bezproblemov. Ale povedal mi ze ho pani ucitelky biju a on sa vrati do jasliciek lebo ho nelubia. Trha mi to srdce a neviem co mam robit ....dakujem

tara
3. jan 2014

@katrinka8 velmi dobry nazor, konecne normalny. neuznavam nazory, ze dieta vyjednava a robi si s rodicmi co chce. ako toto moze niekto napisat? vie sa vobec niekto vzit do dietata, co asi preziva, ked ho zrazu z rodinneho prostredia dame do skolky, na cudzie miesto, kde ma zrazu ist na zachod, najest sa, ist spat, hrat sa s cudzimi detmi, byt pri cudzej ucitelke??? ako je vam, ktore ste napr. nastupili do novej prace, kde je v kancelarii 30novych ludi, nepoznate ani cestu na zachod a motate sa po 10 poschodovej budove, kym najdete dvere riaditela??? ste zufale, vsak? ide to tazko, ale mate aspon vyzrety mozog, ktory Vam dovoli rozmyslat a mysliet o tom, ze sak hadam bude o mesiac lepsie, budete poznat viac ludi a spoznate prostredie aj to, co sa od Vas ocakava. ale co dieta s nevyzretym mozgom? vedeli ste, ze dieta ma zrely mozog az okolo 6.roku zivota? az vtedy dokaze dokonale pochopit, ze mama naozaj pride, ze v skolke alebo v skole je len preto, kym je mama a oco v robote a aby sa zatial ucil alebo hral, ze rodicia ho lubia a isto sa vratia. odmietam citat nazory, ze dieta manipuluje s rodicmi a ak toto povie pedagogicky pracovnik, tak nie je hoden pracovat s detmi. detska dusa je velmi komplkovana a jedine co dieta potrebuje, je byt v domacom prostredi, a ak sa to neda, tak ho aspon pomalicky privykat na cudzie prostredie a reagovat na jeho podnety a signaly. nechat 3rocne dieta prvy den v skolke na cely den, je prenho sok. nepocuvat vlastne dieta, ked 2tyzdne place a nechce ist do skolky je nezodpovedne. viem, ze po 3rokoch nemaju matky inu moznost, ak idu do prace, ale ak je to len trochu mozne, treba poziadat babku, dedka, tetu...proste niekoho, koho dieta pozna a ten jeden rok aspon takto zvladnut. v 4. a 5. roku je dieta uplne inak zrele a inak pripravene ist do skolky a pochopit co sa tam deje a preco je tam. ja verim, ze vela rodicov najde sposob a trauma ich deti bude co najmensia.

didi19
3. jan 2014

Ahoj ja ked som čítala ten tvoj príspevok pekne som sa nahnevala 😠 😠 😠

No tak si myslím že učitelky chodili na to do školy a robia túto prácu že to nemá za nich robiť rodič.
Každe dieťa sa môže doma správať ináč ako v škôlke.

Teraz nechcem povedať na všetky učitelky že sú zlé mali sme zaťial šťastie na dva také.Ostatné boli super a nikdy sme nemali nijaké problémy-vždy tieto výkyvy nálad a zmenu správania dieťaťa ktoré ide s vekom krásne zvládali. 🙂 🙂 🙂

Učitelka by podla mňa mala zvládať takéto a aj úúúúplne iné situácie--ked nie nech ide robiť inde!!!
Ako môže povedať,že ho nezoberú do škôlky len kôli tomu že nebúva 😠 😠 😠 Nech si k nemu teda sadne a drží za rúčku alebo trošku hladká po vláskoch alebo niečo iné- nech mu perne vysvetlí že iné detičky potrebujú búvať a podobne pre boha to si nevie rady s jedným dieťaťom???
Ale ona si asi myslí že ked deti spia tak má veget!! 😠 😠 😠
To by som ju chcela vydieť v našej škôlke kde z asi 20 detí polovica nespí 😀 😀 😀 Asi by ju porazilo.

didi19
3. jan 2014

@nicolas261 no ja by som asi zmenila škôlku nie asi iste!!

ja som tiež vydela ako sa niektoré učitelky priam hrubo správajú k deťom ked tam nieje rodič-škubú s ník kričia-a podobne.
Často krát sa pýtam či to aj môjmu nerobia-tiež je šidlo. Ale naučila som ho že ked sa k nemu niektorá bude tak správať tak mi to má povedať lebo to nesmie. 😀 😀 😀

didi19
3. jan 2014

@nicolas261 ináč pocikávanie myslím opätovné alebo ked sa zasa začne je následok psychického stresu nie????
A myslím že s tým pokakávaním je to rovnaké zo strachu alebo z čoho sa chúdatko pokaka bože môj.Drobček malý.

vevesh
3. jan 2014

@ronyy som v presne takej istej situacii ako ty,az na to ze ja nemusim davat dieta do skolky, ale chcem 😎
u nas to "skusanie" prebehlo takisto, jeden den do 9.30, druhy a treti do 10.30, stvrty uz naostro do 12tej. ...
tiez to nie je idealne ked musim mladsiu budit, obliekat a o dve hodiny znova starsiu vyzdvihnut, ale uz sme si zvykli 😉
a kvoli spavaniu dcera nemoze ist na dlhsie do skolky ako do 12tej (ona totizto od 5 mesiacov cez den nespavala 😒 )..a take, ze ona bude ticho lezat na nu neplati...ALE ak by som ju chcela dat do skolky na dlhsie, tak to ucitelkam nerobi problem vymysliet nahradne riesenie, aby ostatne deti nerusila..... 😉

v tvojom pripade mi to pride, ze sa chcu oni zbavit svojej zodpovednosti a vyvrsit sa na tebe a tvojom dietati, aky ste neschopni v predpriprave (hmmmm nie su oni tie, co mali studovat psychologiu, pedagogiku + prax a teda by mali vediet, co si pocat s takymi detickami, ktore nie su vychovavane ako stroje typu "urob to, nechod tam, nemozes, a pod." a nemali by byt oni "tie dolezite" ktore dieta spravne zaclenia...).... 😒

vevesh
3. jan 2014

@nicolas261 to pokakavanie je priznakom stresu ako to tu didi19 vyssie pisala... treba zistit, co sa mu v tej skolke nepaci, preco ho tam "nelubia"(moze byt na vine zly pristup, novy kolektiv, urcite deti co sa mu "nesedia", ale i strach z noveho, a pod. ....a ak sa to nenapravi, zmenit skolku.... 😉

sherynkamalinka
3. jan 2014

No, u nas v skolke to bolo tak, ze z nejakeho dovodu je cim dalej tym viac deti, ktore nepotrebuju spat, ucitelky to vyriesili tak ze v jednej triede deti spia, v druhej maju ODDYCHOVU cinnost, t.j. kreslenie, malovanie, strihanie. Ucitelky MUSIA respektovat skolsky poriadok a ten hovori, ze deti maju mat tolko a tolko hodin odpocinku. Dieta spat nedonutis tak preto vymysleli taku oddychovu cinnost v case ked ostatne spia. Co sa tyka teba a toho apelovania aby si si ho brala poobede domov. Budem hnusna ale poviem to tak ako to je. Cim menej deti tym menej starosti a ucitelky VYUZIVAJU a ZNEUZIVAJU matky, ktore su na MD s mladsim surodencom. Tak je to aj v case prazdnin. U nas napr neprijali deti do skolky v case prazdnin,ak mali doma mladsieho surodenca s ktorym bola mamicka na md

dendy1
3. jan 2014

@ronyy ahoj, tiež ma obchádzajú rôzne obavy z toho ako zvládne nastup do škôlky moja malá, resp. učiteľky. Tiež je veľmi živá 😀 . Chcem ju dať teraz od januára po prázdninách prvý krát. Koncom februára bude mať 3r. a mala by som nastúpiť do práce. Tak aby sme sa aspoň ako tak zabehli kým som doma. Ja mám trocha obavy z obliekania a podobne..tým že je taká neposedná tak sa ani "nemá čas" sama obliekať. Skúšam ju doma k tomu viesť, ale s pančuchami jej to nejde a pri ničom sa ona dlho nezdržujte a obliekanie je pre ňu nepodstatné ☹ ak idú deti v septembri, tak napr. už kým sa začnú nosiť pančuchy tak sú už v obliekaní deti zbehlejšie 🙂 No uvidíme čo bude u nás. To spanie alebo ležanie je tiež u nás nepotrebné. No kopec myšlienok mi lieta hlavou. ....

katrinka8
3. jan 2014

@tara - pekne si to vystihla, suhlasim s Tebou. Najma to prirovnanie s novou pracou sa mi paci 😉