Mám ísť s 3,5 ročnou dcérkou k logopédovi?

vevinaaa
17. nov 2013

Ahojte maminky, nevedela som kam to zaradit, chcem pocut vas nazor, skusenosti. Nasa dcerka bude mat 3,5roka, hovori ale niekedy dost nezrozumitelne a okolie jej malo rozumie. Do reci si este niekedy hodi detske vyrazy a obcas sa stane ze jej sama nerozumiem aj ked sa snazim. Snazim sa ju ucit rozpravat, no nie kazdy den sa da,ucim ju postupne farby, cisla, opravujem jej slovosled pri rozpravani. Ale aj tak sa jej niekedy akoby nechcelo poriadne rozpravat a povie napr.nie vlacik ale vacik, na to sa ju snazim upozornovat aby pekne povedala vlacik s l. Ked sa posnazi ide jej to🙂 Hlavne nevie pouzivat r,l,... ale moj problem je ten ze mi svokra povedala ze mam ist na logopediu ze na svoj vek nezrozumietelne rozprava, ale mne to pride normalne, a myslim si ze do 4.teho rocku zacne krajsie zrozumitelnejsie rozpravat, lebo slovna zasoba s jej postupne zvecsuje, dost sa rozpravame spolu, vysvetlujem jej. Aj ja som mala podobny problem ked som bola mala, ale na logopediu som sla neskor nie v 3.roku. Ako rozpravaju vase deticky,tiez im niekedy okolie nerozumie, nevedia nieco vyslovovat? Mame este 15mesacneeho drobceka a niekedy sa ponom opici.. Ale nemyslim ze to bude tym. A co si myslite o tej logopedii? Dakujem za poradenie a prispevky ako je to u vas doma s deturencami🙂

maslenka47
17. nov 2013

Nepises, ci dieta chodi do kolektivu, alebo je len s tebou doma. To co popisujes mi pripada, ze tvoja dcera to bere stylom "naco sa mam snazit, ked mi aj tak rozumeju a dosiahnem, co chcem" 🙂 V tom pripade by jej pomohol kolektiv, kde rychlo zisti, ze jej detskej hatlanine nerozumeju a bude motivovana rozpravat "poriadne".

mijunik
17. nov 2013

@vevinaaa Ja by som na Tvojom mieste dobrého logopéda vyhľadala. Možno ho fakt Tvoja dcérka nepotrebuje, ale aby si si bola istá. Dobrý logopéd bude vedieť podľa mňa posúdiť, či je to len dcérkina "lenivosť" alebo či je to zložitejšie a bude treba na tom popracovať. 🙂 Prípadne sa poraď s pediatrom, ak máš k nemu v tomto dôveru. Naša bývalá pediatrička nám situáciu napríklad skomplikovala. Pýtali sme si doporučenie na logopédiu, lebo Ľubka zle vyslovovala sykavky (myslím, že mala vtedy cca 4 roky) a jej rovesníci ich vyslovovali správne. Hovorili sme s logopédkou, pýtali sme sa, od koľkých rokov môže dieťa chodiť na logopédiu a ona povedala, že od nula. 🙂 A dodala, že akonáhle má rodič pocit, že niečo, čo sa týka reči, nie je v poriadku, má navštíviť logopéda. Nuž ale bolo treba doporučenie od pediatra a to nám pediatrička nechcela dať a zdôvodnila to tým, že "ona má ešte nárok na detskú reč". Lenže my sme nepotrebovali riešiť "r" alebo "l". To viem, že nabieha neskôr. My sme riešili "s, c, z, dz". Vďaka pediatričke sme riešiť nemohli, resp. sme to nechali tak, že veď hádam pediatrička vie, čo robí. Až keď sa nás v priebehu roka opýtali nezávisle traja ďalší lekári, či chodíme na logopédiu, tak manžel od pediatričky to doporučenie vypýtal už dosť rázne a začali sme navštevovať logopédiu. Lenže malej sa za ten čas zlá výslovnosť pekne zafixovala a je to problém odstrániť. Teda odstránené to je, dcérka vie vyslovovať pekne, ale ak si nedáva pozor, tak vyslovuje zle. Má 7 rokov. Takže radšej ísť zbytočne ako sa potom oveľa viac narobiť na odstránení zlej výslovnosti. 🙂

sisaha
17. nov 2013

@vevinaaa isla by som, ale problem v r a l nevidim... R nastupuje pozvolna najcastejsie za spoluhlaskou t..tri. A čo sa týka L, ja mám 4 ročnú - chodim na logopediu, ale, že občas vynecha L vôbec nerieši.., t.j. nepovažuje to za problem.. Logopedka sa momentalne sustredi na to, či dieťa má dostatočnú slovnú zásobu k svojmu veku, či používa zvratné slovesa, či hovorí v správnych osobách.. Nám odporučila hru od Alexander - Povím ti mami.. Táto hra núti dieťa uvažovať a zdôvodňovať prečo idú obrázky takto

vevinaaa
autor
17. nov 2013

@sisaha @mijunik
@maslenka47 tak do skolky nam nechodi nakolko som doma, a je to zlozitejsie, skolka je daleko...ale na ihriska chodime stretavame sa s inymi detickami, susedkami.
Dakujem za nazory, urcite sa chcem a aj popytam pediatricky na to🙂 myslim ze ide aj o pohodlnost z jej strany lebo niekedy vie vyslovit aj zrozumitelnejsie.Aspon ste ma troskuupokojili ze nie sme sami komu niektore spoluhlasky nejdu.

charllotte
17. nov 2013

my sme zacali chodit k logopedovi az ako predskolaci, bola v skolke logopedicka a na jej odporucanie kvoli sykavkam, este je malicka, dobehne to neboj, a logopedicka ma upoznovala nato, ze nemam opravovat dieta ak nieco zle povie, vobec by som logopeda este neriesila....
@vevinaaa

skvele
17. nov 2013

Ja som isla so synom k logopedke, ked mal 4,5 roka. Skorej na to nebol pripraveny. Velmi sa odvtedy zlepsil. Este sa my to zda tam rychlo ist, kazdy si musi zhodnotit, ci je dieta na to uz pripravene. Este tam nechodi ani rok a uz mu rozumeju aj druhy, taka som rada. 😉

kristiii
17. nov 2013

@vevinaaa môj malý je starý zhruba ako tvoja a tiež vynecháva l a r ešte nevie povedať, ale toto ešte neriešim, pretože aj v škôlke som si všimla že je veľa takých detičiek a zatial mi každý potvrdil že v tomto veku sa ešte riešia iné problémy ako tieto dve hlásky, uvidím budúci rok, ak sa to nezlepší tak potom zájdeme a poradím sa.

salome_82
17. nov 2013

@vevinaaa Ja by som určite logopéda navštívila, keďže má 3,5 roka a niekedy jej ani ty ako najbližšia osoba nerozumieš. Dnešný logopédi vyšetrujú formou hry, takže to nie je pre dieťa vôbec stresujúce 🙂

vevinaaa
autor
17. nov 2013

@salome_82 verim ze logopedovia nie su zly pametam ako som dostavala razitka.za krasne povedanie🙂 navstevy sa nebojim, ona je hanbliva ale dost spolocenska a velke sidlo, ja hlavne preto sa pytam ze ci to nie je skoro. A my sa rozpravame no obcas sa stane ze pobrble detskou hatlaninou a v tom nerozumieme s tatinom🙂
@kristiii Nasa bude mat este len 3,5roka. Presne ma 3roky 4mesiace. Ale 2mesiace to ubehne ako voda preto som to zaokruhlila🙂 aj ja poznam deticky co hovoria este po aj po detsky a tiez sa mi stava ze in nerozumiem estevmenej ako nasej.. Dakujem za skusenosti, a neviete mi povedat plati sa tam nieco?

salome_82
17. nov 2013

@vevinaaa Na návštevu logopéda skoro určite nie je. Práveže som nedávno čítala článok, kde logopédi vraveli, že rodičia k nim s deťmi chodia neskoro, ale že je to aj chyba pediatra, ktorý povie rodičom, že je ešte čas. Tiež tam bolo, že sa venujú deťom od dvoch rokov, ale ak má dieťa predispozíciu na oneskorený vývin reči (od rodičov), tak takéto dieťatko by malo prísť do ordinácie logopéda už ako 8 mesačné. V podstate pre nich bol najlepší čas pre podchytenie správneho rečového prejavu do troch rokov a práve to kritizovali, že pediatri často rodičom povedia, že do troch rokov má dieťa čas a že aj okolie máva takéto názory a tak rodičia vyhľadajú ambulanciu logopéda neskoro. Okrem toho my maminy máme šiesty zmysel a keď sa nám niečo nezdá, treba ho počúvnuť 🙂 Radšej ísť k lekárovi zbytočne ako niečo podceniť 🙂

selavi
17. nov 2013

@vevinaaa ahoj, my sme boli prvý krát minulý týždeň. Neplatila som nič, iba som musela doniesť výmenný lístok od pediatra.

abbie
17. nov 2013

v jej veku urcite uz treba navstivit logopeda, ak rozprava pre okolie nezrozumitelne, vsetko je formou hry, dieta sa neciti vobec, ako u lekara ... treba vyskusat, ci by spolupracovala 😉

ivinka77
17. nov 2013

osobne si myslim, ze za navstevu logopeda nic nedas...a aspon budes vediet, na com ste... z odborneho hladiska...

vevinaaa
autor
18. nov 2013

@abbie vcera sme boli u prababky a ta jej takmeer vsetko rozumela, vynimocne nie ked mala hodila do rozpravania detske hatlaninky, vsimla som si pouziva to ked nevie nieco pomenovat...a prababka povedala ze sa casom douci ze.sa s nou len treba rozpravat. Tak kazdy mi vravi inak... dakujem za prispevky urcite sa poradim s doktorkou 🙂 a popytam na logopediu🙂 nechcem tam ist zas neskoro🙂 a budem len stastnejsia.ak sa jej rec trosku upravi🙂

abbie
18. nov 2013

@vevinaaa tak na radu prababky by som skor nedala 😉 nic v zlom

sendy182
18. nov 2013

@vevinaaa ahoj má detskú reč.....skús s ňou pomaly rozprávať.....a cvičiť jazýček hore a dole s otvorenou puskou.....ak dieťa nevie vysloviť hlásku L tak nepoužíva jazýček správne.....pretože špička jazyka má byť hore za zubami.........skús pokukať nech povie LOPTA.....o návšteve logopéda by som uvažovala po 4 roku kedy vie už dieťa spolupracovať s lekárom....no informovať sa môžeš pretože tam chodia i deti po 3 roku.........veľa jej čítaj a neopravuj ju často......môžeš si sňou i pocvičiť že sa postaví....a chytí si hlavu rúčkami potom ramená kolená palce a opakovať....ide o to že sa sústredí........ďalej jej dávaj robiť koníka.....vtedy dáva jazýček hore......pekne nahlas......želám čo najviac zábavy.........ja som šla so svojími deťmi ako 4 roč. no nechceli spolupracovať tak sme šli neskôr.po 5 roku a stihli sme,-)))....nevedeli ani R....nakoľko ak nevie správne L tak správne R naskočí až potom.......je dobre že sa o to zaujímaš 🙂 🙂 🙂

zuzkaanicka
18. nov 2013

@vevinaaa ak ma vo vyslovnosti problem iba s l a r, tak by som sa nevzrusovala ... tieto dve pismenka spolu suvisia a v priebehu polroka sa to moze krasne naucit ... toto sa da na logopedii vyriesit velmi rychlo a uplne staci od piatich rokov (mam vyskusane so starsou dcerou a nedavno konzultovane s pediatrickou kvoli mladsej) ... tie logopedicke cvicenia by mozno teraz ani nezvladla a akurat by si jej to znechutila 😉 ... k tej detskej reci neviem poradit, obe baby velmi rychlo rozpravali-podla mna treba ucit basnicky, citat rozpravky a o vsetkom sa s nou vela rozpravat ... deti sa ucia prikladom 😉 ... takze radsej ries toto, l a r potom zmakne lavou zadnou 🙂

vevinaaa
autor
18. nov 2013

@sendy182 dakujem snazim sa jej aj citat a mame kupene cd s pesnickami s dracika tak pritom sme zacali cvicit hlava ramena....a dakujem, nechcem nic zameskat preto sa vela zaujimam🙂
@zuzkaanicka dakujem za radu, aj tatino im cita len ona je potvorka a radsej sa jasi nez sedi, a extra nutit ju nechcem...niekedy to vyzera ze ani nepocuva...🙂

zuzkaanicka
18. nov 2013

@vevinaaa ved prave preto, ze je este mala, tak by ani u logopeda nespolupracovala ... proste vsetko co robis, tak komentuj, rozpravaj sa s nou o vsetkom moznom-pri beznych cinnostiach ... slovosled deti odpocuvaju od nas 😉

vevinaaa
autor
18. nov 2013

@zuzkaanicka ja zabke aj hovorim basnicky, vsetko co si pisala robim asi potrebuje este.trosku casu...a s tou spolupracou mas pravdu staci mi ked som u pediatricky ani tam neusedi🙂

vevinaaa
autor
18. nov 2013

Preco sa vlastne dieta nema upozornovat ked Zle povie? Ste.to tu viacere maminky pisali.

anuska74
18. nov 2013

@vevinaaa
Nie, že nemá upozorňovať. Povie to slovíčko zle. Tak zopakujem správne, bez upozornenia. Napr. môj povie, táčik etí. A ja: áno vtáčik letí vysoko. 😉

sendy182
18. nov 2013

@vevinaaa je možné že dieťa nebude chcieť rozprávať...minie sa účinok prostrieku 🙂 🙂 🙂 .alebo sa učiť nakoľko sa upozorňuje.......čaká že ak niečo povie ty ho opravíš stále.......pomaly s pozvoľňa....ty komunikuj s dieťaťom normálne.....
@anuska74 súhlasím ale z mierou pretože opravovanie nie je stále na mieste.....

zuzkaanicka
18. nov 2013

@vevinaaa myslim, ze @anuska74 to pekne vystihla ... nie buzerovat, ale pekne a spravne zopakovat a nieco zaujimave pridat 🙂

abbie
18. nov 2013

@vevinaaa bolo to myslene tak, ze sa nema dietatu dat najavo, ze rozprava zle, alebo, ze rozprava skaredo ... nic take ako "nikto ti nerozumie", "krajsie to musis povedat" atd. ...

abbie
18. nov 2013

@vevinaaa ale u logopedicky sa nesedi na stolicke pri stole ... ja som zazila xy logopediciek a kazda sa hrala s dietatom na koberceku, stavali si spolu domcek, ukazovali si zvukovu knizku atd. ... takze nebude musiet klasicky "obsediet"

vevinaaa
autor
19. nov 2013

@abbie ved jaju ani nebuzerujem ved je malinka este sa len uci..ja som to pochopila takze ju nemozem vobec opravovat..nedavam jej najavo ze zle povedala, to by som ju ranila viem🙂 neviem ako je to u nas ci sa tu s detmi tak hravajuako pises..spytam sa lekarky no chcela som ist dnes ze dam aj maleho ockovat a dostal naddchu..tak asi az budici tyzden..dakujem!🙂

elenita
19. nov 2013

@abbie No my chodime k logopedicke, s oboma dvojickami naraz, a my teda sedime na stolicke za stolom 😅

abbie
19. nov 2013

@elenita dobre, ale bavime sa so zakladatelkou temy, ktora ma dieta vo veku 3 r. ... je mega rozdiel, ked ma obsediet 3 rocne, ako 5, ze?

elenita
19. nov 2013

@abbie Ja by som to len skratka nepausalizovala. Ale urcite zavisi od kazdej konkretnej logopedicky. A ja som len reagovala na Tvoj prispevok, kde si pisala, citujem: "ale u logopedicky SA NESEDI na stolicke pri stole".
Ale nechcem sa hadat, ani sa dotahovat na slovickach, ako sa to robi casto na MK 😉
Len ze nasa pracuje s (mojimi) detmi takymto stylom. Iny som zatial nezazila, ale ani nevyskusala inu logopedicku. To je vsetko 🙂