Mám ísť s 3,5 ročnou dcérkou k logopédovi?

vevinaaa
17. nov 2013

Ahojte maminky, nevedela som kam to zaradit, chcem pocut vas nazor, skusenosti. Nasa dcerka bude mat 3,5roka, hovori ale niekedy dost nezrozumitelne a okolie jej malo rozumie. Do reci si este niekedy hodi detske vyrazy a obcas sa stane ze jej sama nerozumiem aj ked sa snazim. Snazim sa ju ucit rozpravat, no nie kazdy den sa da,ucim ju postupne farby, cisla, opravujem jej slovosled pri rozpravani. Ale aj tak sa jej niekedy akoby nechcelo poriadne rozpravat a povie napr.nie vlacik ale vacik, na to sa ju snazim upozornovat aby pekne povedala vlacik s l. Ked sa posnazi ide jej to🙂 Hlavne nevie pouzivat r,l,... ale moj problem je ten ze mi svokra povedala ze mam ist na logopediu ze na svoj vek nezrozumietelne rozprava, ale mne to pride normalne, a myslim si ze do 4.teho rocku zacne krajsie zrozumitelnejsie rozpravat, lebo slovna zasoba s jej postupne zvecsuje, dost sa rozpravame spolu, vysvetlujem jej. Aj ja som mala podobny problem ked som bola mala, ale na logopediu som sla neskor nie v 3.roku. Ako rozpravaju vase deticky,tiez im niekedy okolie nerozumie, nevedia nieco vyslovovat? Mame este 15mesacneeho drobceka a niekedy sa ponom opici.. Ale nemyslim ze to bude tym. A co si myslite o tej logopedii? Dakujem za poradenie a prispevky ako je to u vas doma s deturencami🙂

abbie
19. nov 2013

@elenita a vy ste boli ako 3 rocny uz, ked pises, ze by si to nepausalizovala??

juliakocka
19. nov 2013

ked jej nie je rozumiet, urcite utekaj k logopedovi......už je veľká na to aby jej nebolo rozumiet

elenita
19. nov 2013

@abbie, ako hovorim, hra na slovicka.......😉 Uz sa nerozculuj a nechaj to tak....pekny den 😉
A k teme....@vevinaa ja si myslim, ze kazda matka vyciti, co je a co nie je ok, a ak sa tam teraz vypravite, urcite nic nepokazite 😉.

eeffka
19. nov 2013

@vevinaaa logoped a behom..... ty ako vlastna matka co si z nou cele dni jej obcas nerozumies a sa pytas ci mas niekam zajst??? Prehltni ze ti to povedala svokra a chod k logopedovi.

abbie
19. nov 2013

@elenita a ty ma vidis, ked pises, ze sa rozculujem? 😀 velmi zaujimave

vevinaaa
autor
22. nov 2013

@eeffka ale ja jej nerozumiem malo kedy, hlavne vtedy ked vedieme beznu komunikaciu a ona vynimocne do nej hodi detsku hablatinku, s ktorou ma dostane ,,ze neviem odpovedat,, pouziva to len vynimocne a len vtedy ked nevie pomenovat co chce povedat(a niekedy sa to stane aj pri druhych preto jej nerozumeju), inak sa vypituje..co to je.... inak jej po vecsine rozumiem, malo sa stane ze.nie. len svokra mala problem ze jej nerozumela, ale bola oslava hluk a mala nechcela ani rozpravat.. Hlavne ze ked jej ujo ppvedal ze je princezna hned krasne reagovala- ona nie je princezna ona je Nina. Mam v tomto veku brata ked som pocula ako rozprava nerozumela som ani jedno slovko oproti nasej malej, ta sa snazi hovorit , a ja si s nou aj dobre pokecam🙂 ide hlavne o tie tazsie samohlasky...ale ako som sa docitala tu tak tie nastupuju neskor..mne skor islo o radu a pokec ako je to z ostatnymi detmi a ci je ok ak nasa mala pouziva vyraz, napr. Vacik a nevie povedat krajsie vlacik...ved ja sa dalsi tyzden spytam aj lekarky pre istotu..nech viem..nakolko jej rozumieme my doma nepovazovala som zapotrebne vyhladat logopeda!preto som to neriesila skor!🙂

zuzkat1
22. nov 2013

@vevinaaa moja nevie niekedy povedat r. Ja jej rozumiem vsetko ale cudzi jej obcas nerozumeju. Mam znamu logopedicku ta povedala ze este je to ok. Ja pojdem tak o rok ak sa to nezlepsi.

zuzkat1
22. nov 2013

@vevinaaa inak mojej najviac pomohla skolka v reci

zuzkat1
22. nov 2013

@vevinaaa inak moja bude mat v januari uz 4roky a za ten rok urobila obrovsky pokrok...logopedom nic nepokazis ale ak sa na to necitis pokojne by som este pockala.

jumama
22. nov 2013

Nasa malacka je zhruba v tom veku, problem mame so sykavkami, tiez si vravim, ze s tym by som mala k logopedovi...vsetky ostatne chybicky sme postupne odisli, dokonca aj r jej uz pozvolna nabehlo takmer do vsetkych slov. Ak nechces hned utekat k logopedicke, velmi pomozu cviky na jazyk... ono by ich s vami asi aj logopedicka robila. Ja som si to na nejakej logopedickej stranke vycitala... napriklad aby dieta vedelo jazykom oblizovat pery, cielene do kutikov ust dat jazyk, potom aby vedelo medzi zubky a pery dat jazyk a tadial nim prechadzat, aby spickou jazyka vedelo namierit za horne zubky, zatlacat jazykom do lica, aby sa vydulo , fukat, fukat slamkou do vody a podobne veci velmi pomahaju. Lebo sa tak posiluju svaly ust a jazyka. Nasa mala strasne dlho nevedela jazycek za horne zuby at, ani pery si dookola obliznut, a ked sa to naucila, nabehlo l aj r, len rie sykaky, to ju nemozeme naucit, aby jazycek za zubky schovala...

jumama
22. nov 2013

A este ma napdadlo, sesternicin maly chodi k logopedicke a ona ho motivuje lizatkom. Niekde to robia lekarskou spachtlickou, tou co lekar do hrdla pozera. Ze jazyk posunu dietatu na spravne miesto. Tato logopedicka sa mu dotke lizatkom tam, kde by mal ist jazycok a ked je tam sladke, on vie, kde by mal jazyk dat. Len ci ho tam ie dat je druha vec🙂) Nasa malacka dlho nebola ochotna opakovat, tak sme to vravci vsakovakych hier s babami a plysakmi, ze sa oblizuje havko ci macka, alebo pred spanim pri rozpravke som si vymyslela nejaku postavicku, co jedla nieco sladke a oblizovala sa dookola a napodobovali sme...

babul83
22. nov 2013

@vevinaaa mám presne ten istý problém ako ty, ale so synom (ešte aj vek sedí). Teraz začal chodiť do škôlky. Viac-menej sme nato čakali, či sa mu tam lepšie rozviaže jazýček. Veľa sa zlepšilo, už mu takmer každý rozumie, napriek tomu sme sa po dohovore s učiteľkou rozhodli, že pôjdeme aj k logopedičke. Objednaný sme na 9.12., potom ti môžem dať info ako to prebieha.

vevinaaa
autor
22. nov 2013

@babul83 dakujem to by bolo super som zvedava ci to zvladne lebo jamam s krpatou problem aj v tom ze neusedi na prdelke je jak zihadlo🙂 som doma tak dp skolky zatial nepojde ani by som to nezvladla teraz hned..ale stretavame sa s detickami a ine maminky hovoria ze casom sa to upravi...a svokra ma inspirovala sa popytat na to.
@jumama tie hry s jazyckom su dobry napad! Urcite vyskusam a budeme trenovat uz som to skusala davnejsie nech rozhybe jazyk lebo ako som si vsimla nepouziva ho spravne preti niektore tie slovka vyzneju ako hatlaninka. Dakujem!🙂
@zuzkat1 nie ze sa ja necitim len neviem ako to ona zvladne vydrzat(pozornost, sedenie, spolupracu) ked niekedy ma problem somnou pracovat (hrat sa, vypravat, citat, recitovat.. Aj ked som mila, ustretova,nenutim... Ale casom ostava viac otvorenejjsia hram🙂 ) preto sa popytam aj lekarky a vyberiem si z toho svoje a uvidim, ci ju dam hned, ci este chvilu pockam, lebo sa mi nato zdalo este skoro hned teraz.. Ale som rada ze nie sme sami s takymto problemom🙂

babul83
22. nov 2013

@vevinaaa presne ako píšeš aj môj ten jazyček akosi čudne používa. 🙂 Ale on je pritom taký podarený. :DDD Práve preto sme sa aj s učiteľkou dohodli, že pôjdeme, aby si ten jazyček správne precvičil. A sama mi navrhla, ž e potom im to môžem dať tiež ofotiť a oni to s ním budú občas aj v škôlke precvičovať. Potom ti dám vedieť.

zuzkat1
22. nov 2013

@vevinaaa ja mam kamosku ktorej dieta v 3rokoch povedalo len 10slov.tak ona k logopedovi musela.on 5tich rozpraval ako moja a v skole ma 1ky.takze ja sa vobec nestresujem a nevnimam to ako problem. A hlavne ta skolka jej velmi pomohla...inak aj tomu kamoskinmu malemu..tam sa rozkecal.skoda ze nemate tu moznost.

evabb35
22. nov 2013

@vevinaaa Návštevou dobrého logopéda nič nepokazíš. Práve naopak. Dobrý logopéd poradí knižky, hračky a aktivity dobré na rozvoj reči a vhodné na odstránenie nedostatkov v reči. Keď si doma, môžete všetky aktivity, ktoré logopéd poradí doma robiť. Pretože najviac práce s dieťaťom musí odviesť rodič, logopéd len toho rodiča len naviguje a radí vhodné postupy. Jasné, že bude trvať istý čas, kým sa dieťatko naučí s logopédom spolupracovať, ale to je u každého dieťatka individuálne. Moje dieťa nemalo ešte ani 3 roky a už sme chodili k logopédovi. To bolo roboty! A koľko času denne sme logopedickým cvičeniam venovali! Tak logopedické cvičenia - to boli vlastne hry zamerané na rozvoj reči. Takže som sa s dieťaťom v podstate hrala. Jasné, že logopéd inak pristupuje k 3-ročnému a ku predškolákovi.

vevinaaa
autor
23. nov 2013

@zuzkat1 tak nasa je ukecana az az🙂 niekedy ma tym vycerpa az moc...
@evabb35 dakujem za prispevok🙂 aspon viem ze tam chodia aj male deticky🙂
@babul83 je to take mile ked ten jazyk smiesne dava,ja sa nato este popytam lekarky, ale sama vidim aj ze nato potrebuje cas..ficime na smolkoch amoja nevedela poedat smolkovia, hovorila skoskovia, a teraz uz pekne povie🙂 som zvedava ako dopadnete urcite to len pomoze🙂

zuzkat1
23. nov 2013

@vevinaaa to aj tak ty musis vediet.rob ako citis🙂 moja komoli len par slov a povie uplne vsetko.s tym r ma trochu problem...ale ma kamosa vola sa gregor a to vie povedat uplne bez chyby🙂

wewe22
23. nov 2013

je to skoro moja ma 5 rokov a az teraz ideme na logopediu tiez nevie pouzit R, L, inak hovori takmer bezchybne

zuzkat1
23. nov 2013

@vevinaaa to aj tak ty musis vediet.rob ako citis🙂 moja komoli len par slov a povie uplne vsetko.s tym r ma trochu problem...ale ma kamosa vola sa gregor a to vie povedat uplne bez chyby🙂

zuzkat1
23. nov 2013

@vevinaaa zblblo mi to☹

evabb35
23. nov 2013

@vevinaaa výhoda ísť k logopédovi s maličkým dieťatkom je tá, že zdravotná poisťovňa uhradí aj viac sedení mesačne. Lebo jedno sedenie mesačne u logopéda je naozaj málo. Zdravotná poisťovňa ten počet sedení stanovuje podľa veku dieťaťa. Žiaľ.

luciferkax
23. nov 2013

Ahoj - ja som bola navyšetrenie s dva a pol ročných chlapčekom, lebo nrozrpváal takmer vôbec.. sedenie bolo príjemné, maliý sa pohral, logopedička nehrýhla 🙂 začal rozprávať tri dni na to (haha) nieeeeeeeee nepomohla logopedička, len zistenie, že každé dieťatko je iné

emilyemi
23. nov 2013

Ja zase neviem, co s mojou, ma tri roky vie krasne cisto rozpravat, aj r uz vie davno povedat, ale v poslednom case opakuje slabiky v slovach, ale nie je to zajakavanie, robi to asi vtedy, ked chce toho viacej povedat naraz, tak opakuje v slovach slabiky, ako keby bola roztrzita. Neviem, ci to mam riesit, alebo sa to upravi samo vyvojom. Ked sa hra a rozprava si, tak to nerobi, rozprava tak, ked s niekym komunikuje.

daducha
23. nov 2013

@vevinaaa ahoj, som logopedicka a skusim ti napisat môj nazor.Uz davno su pres casy, ked sa odporucalo ist s detmi na logopediu ked budu povedzme predskolaci.Ak sa ti nieco nezda,kludne tam zajdite a az ked bude malu odbornik pocut vie povedat co dalej.na druhej strane, deti vo veku 3,5 roka len ojedinele spolupracuju tak, aby sa dala nacvicovat spravna vyslovnost smerom presne dat jazyk tam a tam pod. Vsetko musi ist formou hry.V tomto veku by mala hovorit tak, aby jej rozumeli aj cudzi ludia, samozrejme na L,R aj nacvik ak to este nevie je skoro.Mala by hovorit gramaticky spravne, sklonovat,pouzivat spravne rody.Je jasne,ze ma narok aj na skomoleniny,aj nespravne stupnovanie napr. pekny peknejsi,dva dve a pod.Mala by uz ale hovorit napr. F,V,K,G,M,P,B,dvojhlasky,H,CH, a aj sykavky.Tu deti casto hovoria miesto SCZ -ŠČŽ alebo naopak, alebo mix alebo vystrkuju jazyk medzi zuby a pod.V tomto veku sa uz ale da krasne cvicit motorika jazyka a ust a hlavne ak uz povedzme dieta vystrkuje jazyk medzi zuby, to samo neupravi a treba s tym zacat nieco robit. Dobre je ak R bud vynechava alebo nahradza inou hlaskou, horsie je ak by zacala hovorit R vzadu v hrdle, to uz sa tazsie naprava, aj tak najskor po 5 tom roku.sykavky ako take sa daju napravat az po zhruba 4,5 roku, kedy dozrieva u dietata schopnost sluchom ich rozlisit.Kym to totiz dieta nepocuje, napravit sa to neda.A s tym maju probelm veruaj predskolaci.Doletite je tiez aby spravne hovorila T,D,Ť, su to hlasky su napomocne pri vyvodzovani inych.V kazdom pripade by som za logopedom isla, on vie urcit ci nejde napr. o oneskoreny vyvoj reci a pod. A este dôlezite, ak sa dieta zacne zajakavat,treba istk logopedovi hned, aj ked ma len napr. 2 roky,je dôlezite aby sa to nefixovalo 😉 .Tak hadam som trosku pomohla, keby nieco,kludne sa pytaj 😉

vevinaaa
autor
25. nov 2013

@daducha dakujem za velmi krasny prispevok🙂 napisem ip ak mozem..

vevinaaa
autor
25. nov 2013

@zuzkat1 to aj ja poznm...ale kazdemy drobcovi to ide inak..niektore potrebuju cas🙂

aalexis007
25. nov 2013

@daducha Dobrý deň. Vedeli by ste mi prosím poradiť. Môj malý bude mať o chvíľku 3 roky a 5 mesiacov a rozpráva celkom dobre. Je mu rozumieť už skoro všetko, len teraz sa snaží rýchlo všetko povedať a ako by sa začínal zajakával. Je nejaká metóda, ktorá to vie zmierniť alebo až úplne odstrániť. Ďakujem za každú radu. Naozaj mi pomôžete.

daducha
25. nov 2013

@aalexis007 ahoj, je mozne ze ide o vyvinovu neplynulost, ktora sa môze v tomto veku objavit.Ked mi napisete mailovu adresu, zajtra viem posalt z prace take zakladne rady ako komunikovat s dietatkom v tejto situacii,no bolo by lepsie ak by vas videl nazivo nejaky logoped.Je to velmi tazko takto na dialku, treba to pocut.

suziq
28. nov 2013

Ahojte.Tiez by som sa chcela pripojit k tejto teme. Tiez mam problem s malym 3,5 rocnym syncekom. Do 3 rokov rozpraval takou svojou recou ale zrozumitelne a vysvetloval kym clovek nepochopil.Kedze bol strasne zivy a chcel do skolky tak sme sli v 2,5 ale nevzali ho pre nedostatok miesta. Teraz v septembri nastupil ale podla mna aj znamich zle pretoze ho dali k 2-2,5 rocnym detom pretoze vraj rocnikovo zaradovali (kedze je septembrovi tak o rocnik nizsie) a prestal nam po 3 tyzdnoch rozpravat, zacal blabotat horsie nez v 2 rokoch, pytat cumlik co nemame od 1 roka.Pytala som sa uciteliek ze co to je preco nenapreduje tak mi povedali ze sa mi zda. pritom vedel aj sam na wc, sam jest, aj sa obliect a teraz povie ze ucitelka vsetko robi a doma sa zatne a ze musim ja.Takze je to tak ze mu vlastne skolka nepomaha ale nam ho vratila vyvojovo o rok spat do 2-ho roku. Mate niekto s tym skusenost alebo ci ste to nejako raznejsie riesili kedze niet miesto v inej skolke a nemozem ho prelozit .Neviem co spravit asi ho necham rok doma a ked sa mu budem venovat tak bude viac napredovat ako s 2,5 rocnymi detmi.Vedel by mi niekto poradit