Neplnenie povinnej predškolskej dochádzky

13. okt 2023

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, čo v prípade, ak dieťa nechce chodiť so škôlky v 5 rokoch, teda počas plnenia povinnej predškolskej dochádzky. Dieťa začalo chodiť prvýkrát do škôlky práve tento rok, keď už má 5 rokov na 4 hodiny denne. Ale odmieta tam chodiť, ráno hrozný plač atď... Okrem choroby, ide tak raz, maximálne 2x počas týždňa do škôlky, keď sa podarí ho tam dostať. Takže od septembra bol zatiaľ v škôlke max 10 dní.
Môže ho riaditeľka vylúčiť?
Môžu mať rodičia problém s upsvar alebo sociálkou?
Pre neplnenie dochádzky ho môžu budúci rok odmietnuť prijať do 1. ročníka ZŠ ?

tanyan
17. okt 2023

@yvoneta Nie, je to bezplatné.

akvi
17. okt 2023

@catherinah rodič môže ospravedlniť 7 po sebe nasledujúcich dní. ( platí to pre predškolskú dochadzku) . Potom už potrebuje lekárske potvrdenie. Tých 7 dní po sebe môžeš ospravedlniť x-krát do roka. To nie je nijako určené.

bluerose
17. okt 2023

@catherinah v mesiaci. Rodič predškoláka musí nahlásiť materskej škole a ospravedlniť každú jeho neprítomnosť:
- do 7 vyučovacích dní stačí ospravedlnenie rodiča,
- nad 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní musí rodič predložiť “Potvrdenie o chorobe”, ktoré vydáva detský lekár, v opačnom prípade by išlo o neospravedlnené dni. Neospravedlnené dni v mesiaci (viac ako 5 dní) sa potom riešia rovnako ako v prípade základnej školy uplatnením inštitútu osobitného príjemcu rodičovských dávok, teda prídavku na dieťa a príspevku k prídavku na dieťa.

iwi83
17. okt 2023

@kacena4 + autorka. Ja by som do toho vniesla ešte jeden uhol pohľadu: zamyslieť sa a reálne preskúmať, či dieťatko nemá nejaký vážnejší problém a dôvod na takéto správanie.

Dôvodom takéhoto veľkého odmietania môžu byť aj nejaké psychické ťažkosti alebo špeciálne potreby. Ideálne v tomto smere obrátiť sa na cpppap (psychologická + špeciálno-pedagogická poradňa) a tým pádom sú v určitom procese. vedia pomôcť, ideálne o veciach povinnej šk. Dochádzky mať to aj podložené dokladmi. väčší, opakujúci sa a nezvládnutelny plač a odmietanie sú väčšinou volaním o pomoc v rámci potrieb dieťaťa, ktoré nevie pomenovať.
Samozrejme, v niektorých prípadoch môže ísť o všeobecne absolútne nevhodný prístup učiteľov alebo nejaký problém so spolužiakmi (aj to sa stáva) ale predpokladám, že kvôli tomu nepíšete. málokedy v takom rozsahu, že úplne odmieta to býva len otázka povahy dieťaťa či výchovy alebo nedôslednosti rodičov

@shaola deti so ŠVVP nevedia ešte dobre svoje problémy precítiť, nie to pomenovať ani na 2.stupni ZŠ, žiaľ. Čo je pravda, že často to komunikujú už dlhšie ale vlastným spôsobom slovami alebo činmi, napríklad aj problémovým správaním

catherinah
17. okt 2023

@akvi
@bluerose
Ďakujem, tak to viem aj ja ale anjelicek napisala iné

akvi
17. okt 2023

@catherinah netreba sa spoliehať na rady na MK, ale naštudovať si zákon. Resp. aspoň vedieť, kde to treba hľadať, nakoľko za posledné tri roky sa školský zákon menil za pochodu už X-krát a menil sa práve aj ten počet dní, ktoré rodič môže ospravedlniť. Takže pre budúcnosť, školský zákon 245 si vyhľadaj.

catherinah
17. okt 2023

@akvi chcela som to kvoli autorke témy. Ja to viem soravne a vzdy si to pozeram v zákone.

mima1988m
17. okt 2023

U skolakov sa da individ.vzdelavanie aj domo skola. U predskolakov mozno tiez. Ja by som sa na ich mieste poradila s dobrou psychologickou ako postupovat.

candii
17. okt 2023

Áno, môžu ho vylúčiť aj keď je predskolak.

barbie2023
17. okt 2023

@akvi to si vyrieš s tými, ktorí to zaviedli. A zaviedli to najmä pre deti, ktoré sú zanedbavane a potom majú neskutočne ťažký štart na základných školách. Deti zo sociálne znevyhodneneho prostredia často nepoznajú v 5 rokoch ani farby, nevedia co je to kresliť a iné veci, ktoré "naše" bežné deti samozrejme poznajú. Je ľahké kritizovať keď do toho nevidíš a riešiš len vlastné dieťa. Ja som si odzila tie deti a mali neskutočný posun a o 100%lepsi štart v škole ako keby do tej mš nešli. Ale to by si musela poznať problematiku a nie len filozofovat bez poznatkov a skúseností.

akvi
17. okt 2023

@barbie2023 aha, čiže kôli malému promile detí zo zlého prostredia, zavedieme buzeráciu pre zvyšných 99,9% normálnych ľudí. Gratulujem. V ČR btw robili štúdiu, či povinná predškolská mala očakávaný vplyv na zlepšenie prospechu týchto detí. A hádaj, aky bol výsledok. A odpusti si domýšľať si čokoľvek o mojej osobe, absolútne nemáš šajnu, či problematike rozumiem, či nie. By si sa asi dosť čudovala.

barbie2023
17. okt 2023

@akvi to sa teda čudujem ak ty s tvojou gramatikou a vyjadrovaním môžeš o tom niečo vedieť. Ďalej sa už ani nevyjadrujem, nemá to zmysel.

akvi
17. okt 2023

@barbie2023 nie, nemá, nakoľko baviť sa o mne a baviť sa o téme sú dve rozdielne veci. A ak dôjdu argumenty, tak to je typická reakcia, pustiť sa do nalepkovania druhého, tak to robíš ty. A keď ťa s tým konfrontujem, tak z debaty utekáš a neodpustis si ďalšie nalepkovanie.

lacibo
18. okt 2023

@shaola 5 dni po sebe moze rodic ospravedlnit co ja viem

misinka0611
18. okt 2023

@lacibo Nie, predškoláka 7 a školáka 5 dní.

https://spravy.rtvs.sk/2023/08/pandemicke-normy...

shaola
19. okt 2023

@lacibo ak sa bavíme o predškolákovi, tak 7 dní 😉 som učiteľka v MŠ, vyhlášku mám naštudovanú.

lacibo
19. okt 2023

@shaola ok..moze byt..ja som.vychadzala zo ZS, kde je 5 hodin..nevedela som, ze je tam rozdiel