Neplnenie povinnej predškolskej dochádzky

13. okt 2023

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, čo v prípade, ak dieťa nechce chodiť so škôlky v 5 rokoch, teda počas plnenia povinnej predškolskej dochádzky. Dieťa začalo chodiť prvýkrát do škôlky práve tento rok, keď už má 5 rokov na 4 hodiny denne. Ale odmieta tam chodiť, ráno hrozný plač atď... Okrem choroby, ide tak raz, maximálne 2x počas týždňa do škôlky, keď sa podarí ho tam dostať. Takže od septembra bol zatiaľ v škôlke max 10 dní.
Môže ho riaditeľka vylúčiť?
Môžu mať rodičia problém s upsvar alebo sociálkou?
Pre neplnenie dochádzky ho môžu budúci rok odmietnuť prijať do 1. ročníka ZŠ ?

kacena4
13. okt 2023

@shaola ja som pisala o neodpravedlnenych hodinach tie sa posielaju na socialku

catherinah
13. okt 2023

Zakon 245/2008, paragraf 28d

shaola
13. okt 2023

@kacena4 to je jasné, ale ospravedlniť nie je problém.

senta_sofia
16. okt 2023

Da sa poziadat o individualne vzdelavanie, dieta by slo potom len na preskusanie. Ale skolka to povolit nemusi. Urcite to treba riesit, lebo dieta v takomto veku by uz odlucenie na takyto cas malo bez problemov zvladnut.

mamamasama
16. okt 2023

@autorka mind your own business. Počula si už o homeschoolingu? Unschoolingu? Individuálnom vzdelávaní? Staraj sa o svoje deti. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

dooscoby
16. okt 2023

Neviem ake mesto, dedina, ake su moznosti, ale ak ma dieta diagnozu uvazovala by som aj nad speci skolkou a nie je to hanba. Syn robil cirkusy dobre 3 roky a presne v CPP tie predskolske testy ukazali nezrelost lenze dalsi rok cirkusov proste zacala som hladat ine moznosti a nasla som pripravny rocnik pre deti s NKS narusena komunikacna schopnost a od septembra zrazu bolo z neho ine dieta. Maly kolektiv 10 deti a az potom som sa dozvedela, ze maju aj skolku. Veru som lutovala, ze sa tam tak dlho trapil. Teraz je uz v beznej ZS a tazko dava kolektiv 30 deti, aj asistenka vravi, ze byva casto unaveny, stazuje sa na bolest hlavy. Cize by som pouvazovala aj nad touto moznostou alebo ak su financie tak kvalitna sukromna skolka.

tianna
16. okt 2023

Možnosťou je (aj) v takomto prípade domáce vzdelávanie. Dieťa je oficiálne zapísané v škôlke, neskôr aj v škole, no učí sa doma a do školy chodí na preskúšanie 🙂

barbie2023
16. okt 2023

Samozrejme, že to rieši sociálka. Neplnis si povinnost rodiča zabezpečiť dieťaťu vzdelanie a výchovu podľa zákona. Zoberú ti pridavky a budú riešiť teba, že prečo sa dopúšťas takejto vážnej veci voči dieťaťu. Je to vzdelávanie ako každé iné akurát, že je to úplne prvé, bez známok, bez vysvedčenia, ale stanovené a kontrolovane ministerstvom školstva čiže také, aké má mať tvoje dieťa v tomto veku.

any_soj
16. okt 2023

Ak je náhodou možné, že svoju diagnózu zneužíva (vie, že dosiahne čokoľvek, lebo rodičia ho nesmú nechať plakať) tak otázka - keď dostane ten záchvat, stačí dať lieky a je ok? Ak hej, tak by som ho normálne vodila do škôlky, učiteľky informovala o zdravotnom stave a spôsobe podania liekov, a proste riskla aj ten záchvat.

barbie2023
16. okt 2023

@any_soj žiadna učiteľka nesmie podávať ŽIADNE lieky! Zo zákona. Nie sme zdravotníci. Pokiaľ je na to učiteľka špeciálne vyskolena a ma k tomu doklad tak ano

barbie2023
16. okt 2023

Mohol by mi tu niekto vysvetliť ako je možné, že sa asi 50x zakladá podobná téma a pritom je v názve POVINNÁ školská dochádzka prívlastok, ktorý jasne definuje, že je to niečo, čo sa musí MUSI absolvovať zo zákona.

mooonika1975
16. okt 2023

nie, neboj, dobre je, keď tam bolo dieťa už tých 10 krát, nevylúči ti ho, iba by ti navrhla individuálne vzdelávanie a ver mi, to neurobí. S tým je toľko roboty, že to nebude riešiť. Ak dieťa nerado chodi, tak treba s nim určite pracovať doma. Ale mala by si ho trošku privykať, aby pred školou bolo pripravené na kolektiv a už ju to nezaťažovalo v 1.ročníku.

lapersefona
16. okt 2023

Dieta je zapisane v skolke a chodi v roznych intervaloch. Nemozu ho vylúčiť ak pravidelne ohlasujes dôvody absencie.

any_soj
16. okt 2023

@barbie2023 fúha, tak ak by som mala žiaka, ktorý máva životu nebezpečné záchvaty, kvôli ktorým musí mať stále pri sebe lieky, lebo nevedno, kedy ich bude potrebovať, tak mu ich akože nesmiem podať? No priznám sa, že by mi asi bolo jedno, čo hovorí zákon, ak by som také dieťa učila a rodičia by mi povedali, že môže mať záchvat (napríklad anafylakticky šok ak ho pichne včela) a v taške má adrenalínové pero a mám mu to pichnúť ak by ho pichla včela a začal by puchnut, tak by som to samozrejme urobil, nečakala by som, že mi tam zomrie, lebo nesmiem... Nemala som ale takého ešte v triede.

mooonika1975
16. okt 2023

Tak má zdravotné problémy, to je zase o inom, tam treba individuálne vzdelávanie, ale ak bude chodiť do klasickej školy ,treba ho navykať , možno len na 3 hodiny denne, od 8-11. Staći. A rozprávať sa s učiteľkou, o svojich obavách.

senta_sofia
16. okt 2023

@barbie2023 je rozdiel podavat lieky a je rozdiel poskytnut prvu pomoc, ak vies, ze mas v triede ziaka s nejakym ochorenim, napr. diabetika, pripadne alergika, astmatika, epileptika. Tak ho asi nenechas zomriet, lebo nemozes podavat “lieky” 🙈

krkavcia_mater
16. okt 2023

rodicia mozu poziadat o individualne vzdelavanie a dieta nemusi ist do skolky

any_soj
16. okt 2023

@barbie2023 inak niečo sa menilo v zákone? Lebo aj podľa tohto článku to vyzerá, že zákon to práveže neupravuje. https://babetko.rodinka.sk/skolkari/skolkari/li...

misinka0611
16. okt 2023

Predškolská dochádzka je už pár rokov povinná. Dieťa so svojvoľne tiež nemôže nechať doma. Že ide maximálne 2x do týždňa, čo hovorí učiteľkam, prečo dieťa nebolo v škôlke. Ak vynechá 7 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní treba už ospravedlnenie od lekára.

barbie2023
16. okt 2023

@any_soj ved to tam máš, ministerstvo odporúča aby si to upravili každá mš podľa seba (teda podľa zriaďovateľa) . Napr nás zriaďovateľ to ma tak nastavene, že keď sa podávať lieky nesmú tak sa nesmú ani diabetikovi. Musí sa vtedy aspoň jedna učiteľka odborne zaskolit a podpísať cez rodičov plno papierov, že v tom danom prípade je to nutné. Ale nie len tak. Za x rokov som nemala našťastie taky prípad, ale vyškolenu kolegyňu ako "zdravotnika" v našej mš mame.

zuzinka888
16. okt 2023

@barbie2023 dieta musi byt POVINNE zapisane v predskolskom rocniku. Realne tam chodit nemusi kazdy den.

barbie2023
16. okt 2023

@zuzinka888 ak ma adekvátnu náhradu a preskúšanie ministerstvom poverenej inštitúcie, tak nemusí. Ale to si treba oficiálne vybaviť.

bebe123
16. okt 2023

Poziadajte o individualny vzdelavaci plan, tiez som to takto riesila ... ak s nim mozete byt doma, tak naco ho trapit ... staci o rok, ked uz nebude vyhnutia - co zrejme aj on bude uz chapat, ze ina moznost nie je a zvladne to lepsie... aj ked my osobne sme aj dalej ostali domskolakmi

akvi
16. okt 2023

@barbie2023 nevieš, ako sme to zvládli ešte pred pár rokmi bez tej povinnej predškolskej? 🤔🤔🤔 Skús prijať to, že niekto možno nepokladá škôlku za ideálne prostredie pre svoje dieťa a tak vždy, keď môže, ho necháva doma, alebo rovno vybaví individuálne. Ja teda ďakujem Bohu, že keď bol môj syn predskolak, tak to povinné nebolo a tak sme trávili čas tak, ako nám to vyhovovalo a nemuseli nikde vysvetľovať, prečo dieťa nebolo dva týždne v škôlke. Trápne je to teraz, totálna zbytočnosť a buzerácia ľudí.

basska_b
16. okt 2023

K otazke: dochádzka vraj neni nutným predpokladom absolvovania, rodič vie 7 pracovných dní ospravedlniť a potom ho tam dat na 1 deň a potom zas 7 dní doma... ja by som to robila takto... to dieťa má evidentne problém, o ktorom sa aj vie. Mame známych, kde syn mal presne toto, čo pises:
"Dieťa má určitý zdravotný problém, kedy reaguje na určite vypete situácie a dostane akoby taký záchvat, ocervenie..."
Dopadlo to s nim takto. Horko-tazko dokončil povinnú školskú dochádzku, zo strednej súkromnej školy utekal, stačilo, aby mu dakto povedal, že ma šiltovku cudnej farby a pod... nevedel sa ani nikde zamestnať. Vsade vydrzal len kratko. Je doma s rodičmi... má brutálne úzkosti, boji sa skoro všetkých cudzích mužov....

Určite je na mieste sa poradiť s odborníkmi, ako dieťaťu pomôcť! Aby vedelo raz ako tak normálne fungovať v spoločnosti.

yvoneta
16. okt 2023

@tanyan prosím ťa, v cccp sa platí keď potrebujem dať dieťa otestovať, pred nástupom na strednú školu, profesnú orientáciu? Ďakujem

autor
17. okt 2023

@any_soj áno, učiteľky sú informované. Ale raz sa stalo, že tak veľmi plakal v škôlke, že keď prišla jeho mama do škôlky pre neho, tak aj učiteľka mala slzy v očiach a bála sa, že čo sa mu môže stať.

anjelicek26
17. okt 2023

Ak rodicia nepoziadali o domace vzdelavanie a dieta nechodi, skolka to musi nahlasit ked bude mat viac ako 7 po sebe neospravedlnenych dni absencie.

Dietatu rodicia tym, ze jeho revom ustupuju nepomahaju... dieta to vyuziva a velmi dobre vie, ako zdravotny problem (ktory znie ako odujem a revem tak, ze ma az zajde), ze dosiahne svoje...

Kazdopadne smer psycholog, CCCP... odklad pre normalne inteligentne sikovne dieta je absolutna hlupost, to bude doma s maminkou sediet do 7 rokov? Ustoji rodina financne domace vzdelavanie? Lebo ziaden predlzeny rodicak na "place a nechce" nie je...

Proste ako pisu kocky vyssie, malokedy je ustupovanie cesta... vacsinou treba paralelne terapiu a byt DOSLEDNY v dochadzke...rutina robi vela, ked je nauceny ze bude revat a mama dojde, tak je jasne, co robi...

catherinah
17. okt 2023

@anjelicek26 musí to byt neospravedlnenych " po sebe iducich" 7 dní alebo 7 dní v mesiaci?