Odklad povinnej školskej dochádzky pre júlové a augustové deti

maminkalaurinka
18. máj 2021

Ahojte, baby aký máte názor na odklady pre júlové a augustové deti?

letfenixa
18. máj 2021

@maminkalaurinka myslíš automaticky podľa dátumu narodenia? Odklad má byť v prípade potreby - psychomotorickej, sociálnej, ...

pietra
18. máj 2021

nie je dolezite, kedy sa dieta narodilo, ale ci na skolu je alebo nie je pripravene. Pri letnych detoch je mozno len vacsi predpoklad, ze pripravene nebudu. Dcera je julova a odklad mala, rok navyse v skolke jej velmi pomohol. Odklad sme davali na odporucanie z logopedie, od psychologicky a odporucali ho aj ucitelky v skolke.

sorciera24
18. máj 2021

toto nie je o datume....moj je julovy a odklad nemal, aj ked okolie tlacilo, ze ved je letny, nech ma dlhsie detstvo...neuznavam neodvovodnene odklady....je uz na 2.stupni a je ejden z najlepsich v triede, socializacia zaiden problem, ak by odklad mal, nudil by sa v skole a mozno by len vyrusoval...takto vsetko tak ako ma byt...

bagre
18. máj 2021

z princípu je to blbosť, ak je na to dôvod, tak je to v poriadku

janci05
18. máj 2021

Môj je na konci apríla a mal odklad, tak ako aj jeho spolužiaci narodení na konci augusta, tiež odklad. Boli jeden ročník a v pohode. Myslím, že mu to prospelo. Môj bol hravý, nesústredený a jeho spolužiaci nevedeli dobre rozprávať.

maminkalaurinka
autor
18. máj 2021

@letfenixa tak nejak 4 deti v škôlke augustové a hneď automaticky chceli odklady zo školy, veď sú predsa augustové....poslali nás ku psychologicke.... Popritom na zápise šikovný, v škôlke šikovný, akurát u psychologicky sa vrtel a nevedel slovnú úlohu vypočítať a odpísať pisanym písmom presne podľa predlohy....automaticky nesustredeny, nepozorný, neodporúča....tak som na vážkach....

maminkalaurinka
autor
18. máj 2021

@sorciera24 u nás je to o tom že šikovný je, len je trošku živší, ale to je odmalička, má svoje dni niekedy....a pani psychologicka ho neodporúča, i keď na zápise bol 1 z najlepších a v škôlke tiež zvlada, adaptuje sa všade dobre, kamarátov má, nevedel odpísať písaný text a vypočítať slovnú úlohu z matematiky...

patka06
18. máj 2021

@maminkalaurinka nemyslím, že by škôlkar mal vedieť písať písaným písmom a počítať slovné úlohy, na to aby sa to naučil ide do školy
Odklad by som nedala, pretože hrozí, že sa potom bude v škole nudiť a práve preto vyrušovať ostatných.

maminkalaurinka
autor
18. máj 2021

@patka06 ja som tiež išla odtiaľ rozčarovaná, keď som si prečítala čo všetko má prvák vedieť a keď mi povedala, že to nevedel.... veď na to idú do tej školy aby sa to naučili, tiež budú trénovať najskôr čiary, vlnovky a až potom písať ... A počítať sa tiež budú učiť a nie aby vedel, koľko hrušiek má dokopy Janko, Ferko a Zuzka, keď Ferko má 3,Zuzka 2 a Janko 4....
Úplne som z toho na nervy, či teraz mu mám dať odklad, vravím,je živší ale nemyslím si, že o rok on bude iný.....

patka06
18. máj 2021

@maminkalaurinka skúsila by som inú psychologičku a poradila sa aj učiteľkami v MŠ ako syna hodnotia. To že je živší, pre mňa znamená, že je to zdravé dieťa, ak ho škola zaujme bude aj pokojnejší a so záujmom počúvať.
Ako vravím ja by som odklad, podľa toho čo píšeš, nedala.

sandrika1986
18. máj 2021

Moja dcera je narodena koncom jula a mala odklad do skoly a bolo to bez problemov. Teraz je siestacka.

pietra
18. máj 2021

@maminkalaurinka a co hovoria ucitelky v skolke?

ukulela
18. máj 2021

Písané písmená a slovnev úlohy? Bohyňu na idú do prvej či tretej triedy? Chemicke vzorce by nechceli? Skús inú psychologičku a porad sa s učiteľkou.

maminkalaurinka
autor
18. máj 2021

@patka06 no je živší, neobsedí, tak mi aj psychologicka povedala, že nevydrží v tej škole....v škôlke ho považujú za šikovného, aj na zápise bol šikovný

patka06
18. máj 2021

@maminkalaurinka predškoláci majú v rámci prípravy na školu rôzne aktivity - pracovné listy, úlohy ..ak vydrží pri nich, vydrží aj v škole. Prípadne pozornosť a sústredenie môžete trošku "trénovať" aj doma - do septembra ďaleko.
Hodiny prvákov /aj ďalšie ročníky/ už dávno neznamenajú 45 minút sedieť v lavici a sústredene počúvať.

mariska1989
18. máj 2021

@maminkalaurinka nevedel odpísať písomný text ???? To vážne .to už čo chcú po takých deťoch ? Nechu rovno že koľko je 6x6 ,🙈. Ak ti poradím .dieťa v škole bude musieť už sedieť na stoličke 45 min ak nedokáže teraz usedieť bude pravdepodobné že mu pôjde škola ťažšie je pravdepodobné že neni povedané dozretý tým pádom ti navrhujú odklad čo pre niektoré deti je niekedy lepšie .toto je však len na tebe ako sa rozhodneš

gelifil
18. máj 2021

písaný text dávali odpisovaT uz pred 8 rokmi, ziadna novota

zuzana2910
18. máj 2021

Sa mi zdá, že pomaly psychologičky budú dávať odklad povinnej školskej dochádzky deťom narodeným už v máji. Moja dcéra je koniec júla, dali sme ju bez odkladu a ešte ma 2 spolužiačky augustové, sú už druhacky a idú parádne, jednotkarky. Aj keď psychologičky navrhli odklad, pre mňa bolo smerodajné, čo povedia učiteľky, ktoré boli s nimi denne. Nie psychológ, čo tam prišiel na 30 minút urobit nejaké cvičenia.

hettinka
19. máj 2021

@maminkalaurinka ja mám julovu dcéru, isla normálne, prvý ročník bol trosku náročnejší pre problémy s koncentráciou, ale zvládli sme po porade s psychologickou. Myslim, že to iste by bolo, aj ak by šla o rok neskôr, že by si na školské povinnosti musela zvyknut.

mogaa
19. máj 2021

@maminkalaurinka no ale v škôlke nemusí sedieť celé doobedie s krátkymi prestávkami a vydržať byť sústredený 45minut...od septembra to budú mať prváci veľmi ťažké, lebo veľa z nich jednoducho nebude mať predškolskú prípravu, ktorá je veľmi dôležitá, keďže deti v tomto roku viac neboli v škôlke ako boli......niečo iné je ak robí dieťa doma pracovný zošit a niečo iné ako ho robí v škôlke medzi ostatnými deťmi kde sa na to musí sústrediť....ale bez ohľadu na to, že tento rok bola predškolská príprava minimálna, učiteľky v MŠ vedia posúdiť či je dieťa vhodné do školy alebo nie....

mariska1989
19. máj 2021

@mogaa keby len deti ktoré majú ísť od septembra do školy ale aj už teraz prváci to mali zle ,a to tiež v prvej vlne boli doma dlho podľa mňa narovnako ako deti čo sú teraz nastávajúci prváci ,neviem ako inde ale u nás fungovali škôlky normálne .len po vianociach čo bolo že sa bolo doma dlhšie tak vtedy chodili deti záchranárov atď ostatný doma .a to prváci online a teda nieje sranda sedieť pri dieťaťu ktoré sa učí písať a všetko okolo toho.

h2
19. máj 2021

@maminkalaurinka Ahoj, som mama augustového dieťaťa. Odklad som nedávala a nikdy som to neoľutovala. Môj syn je už štvrták a už od prvej triedy je jeden z najlepších žiakov v triede. Jediné, kvôli čomu som mala pochybnosti, bolo to, že okrem toho, že je najmladší z triedy, je aj drobnejší, ako skoro všetci spolužiaci. Ale nie je problém ani s tým, má kopec kamošov a s nikým nemá žiaden problém.
Ak Ty, ako matka, si myslíš, že Tvoj syn školu zvládne, riadila by som sa svojím pocitom. Psychologička chráni sama seba, tým, že odporučí odklad, aby jej nikto nič nemohol vyčítať, ak by dieťa školu nezvládalo.

staleja
19. máj 2021

Dobrý deň, môj je augustový, odklad nám neodporučili, práve preto, že je živší. Vedomostne obstal v pohode a to, že je živší by mu vraj odklad ešte viac uškodil keďže by sa ešte viac nudil. Dali sme ho, je v triede najmladší, dokonca od dvoch takmer o dva roky, ale zaradil sa super, som veľmi spokojná... +

dadis
19. máj 2021

@maminkalaurinka Ja mam syna narodeneho koncom augusta- riadila som sa posudkom psychologa. Ten mu do skoly odporucal ist. Ak ti psycholog do skoly neodporuca, tak ho nedavaj. Nic na tom nie je.

jankapepe
19. máj 2021

@maminkalaurinka Ty si svoje dieťa poznáš najlepšie. 🙂

bagre
19. máj 2021

@maminkalaurinka no ja odporúčam zohľadniť aj zdravý rozum... z osobnej skúsenosti - jeden syn - júlový... škôlku neznášal /neviem prečo/, zakaždým to bol strašný boj a psychike to určite neprospelo. Napriek tomu, že odklad u neho nik neriešil, chodili sme k logopedičke a učiteľky zo škôlky písali posudok na 3 strany. Bolo mi do plaču keď som to čítala - všetko negatívne, hoci áno, zrejme tak v tej škôlke pôsobil. Napriek tomu som to ťažko spracúvala, lebo nič pekné na ňom nenašli. A také dieťa hádam ani neexistuje. Takže išiel do školy, chvalabohu dostal super učiteľku, ktorá vie, čo od detí chce a dávala im čas. Niekedy bol problém aby sa sústredil a veľa sme sa natrápili s písaním, ale pomaly dozrel. A v tej triede bola aspoň polovica takáto. Deti to zvládli, jeden chlapček opakoval ročník. Ale ak by chodil ešte rok do škôlky asi by skončil na liekoch ☹
Druhý syn,- júnový, takisto chodil k logo a tá napriek tomu, že testy čo u nej robil v 5 rokoch mal na 7 rokov odporúčala odklad. Dokázal sa aj sústrediť u nej - aj keď zíval lebo logo bývala od 17.hodiny... Ale je júnový a tak som stále počúvala o odklade. Dali sme ho aj tak do školy - lebo sa mi vedomostne už nejavil na škôlku. A mal záujem o seriózne veci. No a školu dal,. Drobné problémy sú všade, každé dieťa sa pár týždňov oťukáva ako prváčik, učiteľky vedia... a aj tak z času na čas dačo vymastia deťúrence.
Takže nepopieram význam sledovania školskej zrelosti, ale niektorí to žiaľ robia z princípu. Ty si poznáš dieťa... donútiť ťa nemôžu, je to odporúčanie.

bochnik
25. máj 2021

Ahoj, moj maly je junovy, test u psychologicky na skolsku zrelost spravil celkom dobre, a predsa dostal odklad, 2 roky po sebe nebol prijaty do skolky, ako 5rocneho ho museli prijat a z toho bol vacsinu casu doma pre koronu, takze to rozhodnie nie je predskolska priprava, taktiez nejake socialne zrucnosti, a zaradenie do kolektivu medzi ostatne deti bolo poslabsie, k tomu este navstevujeme logopediu. Sama ucitelka v MS mi odporucala odklad, aj pre jeho citlivu povahu aby nebol v skole sikanovany. Kazde dieta je ine, a sama mamicka vie najlepsie co je pre neho vhodne. A to este mozeme cakat tretiu vlnu virusu od septembra, tak predpokladam zasa zavrete skolky.

maminkalaurinka
autor
25. máj 2021

@bagre aj ja som sa rozhodla tak, že som ho nakoniec dala do školy, v škôlke by sa už nudil.... sám chce ísť do školy, nechce už byť v škôlke,radila som sa ešte s pani učiteľkami, ďalšou psychologičkou a nakoniec do školy pôjde.

adkoalauri
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maminkalaurinka
autor
7. jún 2021

@maminkalaurinka
@bagre ahoj tak píšem znova, aj keď som škôlke oznámila, že dieťa do škôlky chcem dať, aj tak sa im to nepáči a volajú nás čo máme augustové deti na ďalší posudok, už tretí do školy, kde nám chcú povedať, že nie je vhodné ho dať do školy, lebo predsa je augustový......aj keď ja ho chcem dať, oni nechcú.....