Odôvodnenie odkladu školskej dochádzky

ksmutko
28. feb 2013

Mile mamicky! Je tu z Vas niekto, kto dostal odklad skolskej dochadzky u dietata, ktore je augustove a psych. zdrave? Mame syna, 5,5 rocneho, je zrely, sikovny, mudry, narodeny v auguste, chceli by sme mu vybavit odklad, kvoli tomu, ze si myslime, ze za ten rok len viac ziska a nic nestrati, ak sa bude o rok viac iba bezstarostne hrat.
Nechceme ale aby mal zoznam niekde u psychologicky, v podstate nechcem, aby z neho urobili na papieri psychologicky pripad, preto ma zaujima ako znie odovodnenie odkladu skolskej dochadzky. Velmi pekne Vam vopred dakujem za prispevky.

xenicka13
28. feb 2013

ja som isla za psychologickou v skolke, syn je julovy, napisala, ze je hravy, dlho neobsedi, to je vsetko, ziaden psychologicky pripad, u takeho chalana normalka 🙂

roxy
28. feb 2013

@ksmutko z toho, že bude mať odklad určite žiadna nálepka s diagnózou nehrozí. treba isť normálne do ppp a dohodnút sa s pani psychologičkou, napríklad, že nie je zrelý na školu. to je v podstate nič, dozrieť môže teoreticky aj za mesiac a žiadny záznam do budúcna o tom mať nebude.

anjelicek26
28. feb 2013

@ksmutko - zrely, sikovny a mudry chlapcek patri do skoly. Hrave je v tom veku kazde dieta a kazde by sa bezstarostne rado hralo.. preco neist vsetky deti do skoly v 7,8,9 rokoch?? Porozmyslaj... keby takto zmyslali vsetci rodicia... a moje 6 rocne konco junove dietatko (107cm vysoke pri nastupe do skoly) musi v skole konkurovat dietatu, co v septembri po odklade uz bude mat sedem, mozno dokonca 8 rokov... ci uz v sporte, ci uz vedomostiach... vysoko ferove... super porovnatelne... ale hlavne, ze tvoje dieta malo vyhodu... a vsetky deti, co sa ich rodicia drzali pravidiel v nevyhode. Zamysli sa nad tym.

lubina
28. feb 2013

@ksmutko kazdya sa moze rozhodnut za svoje dieta sam,to je jasne. Ja mam dceru tiez auggustovu, dokonca skoro koniec august, ale odklad sme pre nu neziadali. Bola sikovna, tak som si povedala, ze preco ju nedat normalne do skoly ako ma ist. V triete ma dokonca este aj maldsie dieta, zaciatok septembra a vobec to nepocitujeme ako nieco, ze je v nevyhode. V skole s ajej dari, parti k tym najlepsim v triede. uz je druhacka a som rada, ze isla do skoly. POdla mna by sa rok nyvse v skolke nudila. A to ze by mala trochu dlhsie detstvo?? Asi nie, ona uz v skolke chodila aj na tanecnu, aj na gymnastiku a anglinu. A to nie ze sme ju nutili, sama chcela, keby sme stihali, tak mala v zalohe, ze by rada este na gitaru 😀 .Takze ja by som ani pre augustove dieta odklad neziadala, ak by nebol skutocny a zavazny dovod. Iba to, ze mu predlzit detstvo o ten rok je nezmysel.

sisaha
28. feb 2013

@ksmutko moj svokor je detsky psycholog a poviem ti aky ma na toto nazor... Ziadne dieta, ktore nema diagnostikovanu poruchu nema ostavat doma...To, ze podla teba nic nestrati je omyl...Naopak...bude sa ten dalsi rok v skolke nudit, budu ho tahat dole mladsie deti. Sam sa svojou sikovnostou nauci pismenka, cisla a o rok neskor bude v skole vyrusovat, nudit sa... Podla jeho nazoru to je vyslovena hlupost rodicov, ktorí si myslia, ze dieta nema ist do skoly...
Ja som takisto augustova a isla som do skoly v 6.rokoch..Som tu. A to vtedy dokonca este neboli 9 triedky..Moja dcera je julova a o odklade som ani neuvazovala...

zuzuzu3
28. feb 2013

Zrely, sikovny a mudry chlapcek ma ist naozaj do skoly. Za dalsi rok v skolke nic neziska, bude len opakovat, co uz davno vie a potom ho to v skole uz ani nebude bavit. Moj syncek je septembrovy a do skoly isiel tak, ze 6 mal az na konci septembra. Nemal vobec ziadny problem a naozaj sa v triede stretol s detmi viac ako o rok starsimi a hlavne o hlavu vyssimi. Ja som nikdy nelutovala, ze som sa rozhodovala podla zrelosti a nie podla veku 🙂)

ela2710
28. feb 2013

@ksmutko naco chces odklad? pokial je ,,zrely" na skolu, tak nevidim dovod, ja som mala odklad, ale preto, ze mi zle vychadzali roky, resp. som oktobrova a teda mne vzdy vadilo, ze som ,,stratila" rok a ze som bola starsia...no proste nevidim v tom nic dobre, ak je na skolu pripraveny teraz, netreba ju odkladat...ved aj jeho rovesnici, kamarati zo skolky pojdu do skoly, bude aspon v svojom kolektive...

jonas17
1. mar 2013

@ksmutko môj je junový a išiel v septembri do školy. vedel už rátať, čítal knihy, počítal príklady s dvojcifernými číslami...teraz maturuje, má 17 rokov, je najmladší v triede, vodičák má, ale šoférovať môže len s nami...nevadí...ale na stužkovej, ktorú mali aj s triedou, kde deti neboli na bilingválnom, ale normálnom gymnáziu, bolo badať neskutočný rozdiel..deti mali v priemere 20 rokov, pri takých mladých ľudoch tie dva-tri roky sú neskutočný rozdiel, nielen v názoroch a správaní...
je na tebe, ty svoje dieťa poznáš, vieš, aké je, ako je zodpovedné...ak si myslíš, že škôlku ešte potrebuje, tak ho nedávaj, ale len preto, že ty si chceš užiť ešte rok kludu a dieťa zjavne na školu má, je hlúposť ho nechávať doma... 😉

malinkaaninka
1. mar 2013

mám júlového 5,5 ročného syna,ktorého ťahám po psychologoch,logopedoch,neurologoch..
dnes ideme na testy zrelosti,lebo na školu nemá..dúfam,že bude zvládať aspon ten nultý.
keby som mala doma šikovného,čo sa chce učiť a páli mu to,tak ho zapíšem do školy,nech rozvíja svoje vedomosti a schopnosti.načo strácať rok hraním,keď má naviac?

zuzanale
1. mar 2013

@ksmutko predpokladám že už v tomto období už máte za sebou aj zápis aj zhodnotenie psychologom ktoré zvyčajne v školke absolvuje každý predškolák ak ti nik vyslovene nepovedal že dieťa potrebuje odklad tak neodkladaj ... moja dcera je 29august tiež sa zdala hravejšia a nedali sme odklad hoci sa nás na to pýtali školu zvláda bez problémov aj vysvedčenie bolo za 1 ... do septembra sa dieťa ešte zmení a ak fakt nemá nejakú poruchu odklad nezvažuj tak ako baby vraveli v školke može vela stratiť za ten rok ....

namornicka
1. mar 2013

Súhlasím s babami, normálne zdravé deti patria do školy. Deti budú hravé do 12 rokov, ale do denného režimu treba začleňovať postupne povinnosti. Na tých prváčikov idú pomaly, veď to sú všetko takí malí štupli 🙂 Ináč aj učiteľky v škôlke nemajú moc deti s "bezdôvodne" odloženou školskou dochádzkou radi, minule sa mi jedna sťažovala, že tam majú takých troch teraz, že mamička svojho synčeka ešte nechcela dať do školy, ale v škôlke sa nudí, potom tam vymýšľa a robí zle, že mal byť už dávno v škole.

burina4
1. mar 2013

@ksmutko pokiaľ je zdravý a vidíte že je šikovný žiadny odklad by som nedavala, ved deti sa hrajú aj v prvej triede. 🙂 🙂 🙂

sibare
1. mar 2013

@burina4 veru deti sa v prvej triede hraju. A za to dostavaju znamky. Niektore sa hraju na 1 a niektore sa hraju aj na 4. Tie co sa hraju na horsie ako 1 sa veru z tej hry moc netesia. ☹

anjelicek26
1. mar 2013

@sibare - myslis, ze v skolke je to ine? Ze dieta nepociti, ze robi nieco horsie, ako ostatne? Vtedy je to slovne hodnotenie, neskor znamka. Sebavedomiu to prospieva/ublizuje rovnako. Dieta tym, ze ho od hodnotenia "uchranis", nicim neobohatis. Deti su od prirody sutazive... ohodnotenie ich motivuje... Ucenie je prisposobene veku... ked sla mala v 4 rokoch v anglicku do skoly, tiez to bolo prisposobene veku... teraz v 6 rokoch sa uz ucia inak, koncentracia je ina, aj motivacia, aj schopnost vyrovnat sa zo sklamanim z neuspechu... ved o tom je zivot... dieta, co sa zle uci sa bude zle ucit aj keby slo do skoly desat rocne, ked ho porovnas s inymi detmi... to neznamena, ze sa v zivote nepresadi... kazde dieta ma na nieco talent... treba to najst... a podporovat...

sibare
1. mar 2013

@ksmutko rozhodntutie o odklade vydava skola na zaklade odporucania psychloga v cpppap, a s potvrdenim pediatra. Psycholog.vysetreniu sa pravdepodobne nevyhnes. Kazdopadne psycholog. posudenie skolskej pripravenosti urcite dieta nijako nepoznaci na povesti. A isto z neho neurobi ziadny psychicky pripad. Je to uplne bezna vec, ktoru podstupilo X deti. Rovnako X deti malo odklad a su v skole v pohode a uspesne.

zuzanka.zuzu
1. mar 2013

ja som nastúpila do prvej ako 5,5 ročná, pretože na vtedajšie požiadavky som bola oveľa vyspelejšia a múdrejšia (vtedy nebolo treba pri nástupe vedieť pomaly aj násobilku na rozdiel od dnešných detí 🙂 ) v 16 som bola v maturitom ročníku (samozrejme maturovala som až ako 17r.) a NIKDY svoje dieťa nedám tak skoro... nikdy som nevyčítala mojej mame, že ma dala tak skoro, lebo toto všetko bolo pre mňa len prínosom a napredovala som strašne rýchlo, ale možno keby ma dala o rok neskôr alebo ešte dokonca o rok odklad, tak by som nemusela "napredovať rýchlo a učiť sa" ale spolu s vekom a skúsenosťami by som tie vedomosti nabrala v pravý čas automaticky a prirodzene 😎 neviem, či som napísala dobre, čo som chcela povedať, ale hádam chápete 😉

sibare
1. mar 2013

@anjelicek26 pozeras na to dost zjednodusene, podla mna. U niektorych deti je pravdepodobne, ze budu mat problemy s ucenim uz v predskolskom veku. Po odklade vsak v drvivej vacsine tieto problemy ustoja lepsie ako keby odklad nemali. A to po vykonovej, tak po stranke zvladania zataze. No a niektore deti po odklade zvladnu skolu lavou zadnou, kym bez neho by museli vynalozit zbytocne vela namahy.
Ale toto sa dnes nenosi. Dnes je dolezity vykon. Musis vediet, musis sa rozvijat, nesmies stracat cas, nesmies zahalt....

sibare
1. mar 2013

@zuzanka.zuzu napisala si to super. 🙂

slaavka
5. mar 2013

a ako je to so septembrovymi detickami? tie idu automaticky do skoly o rok neskor?

sibare
5. mar 2013

@slaavka ano. Pokial dieta nastupi na plnenie povinnej skolskej dochadzky pred dovrsenim 6. roku veku, jedna sa o statut "predcasneho zaskolenia". Predcasne zaskolenie musi odporucat psycholog/icka CPPPaP, na zaklade vysledkov psychologickeho vysetrenia.

slaavka
6. mar 2013

@sibare dakujem..

sanym
6. mar 2013

@ksmutko moji obidvaja synovia sú júloví. Stašiemu sme dali odklad a chystám sa dať aj mladšiemu. Podľa mňa nič nezmeškajú. Ja som augustová, išla som do školy normálne, vždy som bola najmladšia v triede, ZŠ som končila v 13-tich a vôbec som netušila čo ďalej. Konečné rozhodnutie o odklade je na rodičovi, bez ohľadu na posudok psychológa v Pedagogicko-psychologickej poradni. To znamená, že keď rodič chce odklad, musia jeho rozhodnutie rešpektovať. A platí to aj naopak - ak rodič trvá na nástupe do školy, dieťa musia vziať napriek tomu že to psychológ neodporúča.

katia7
6. mar 2013

@ksmutko my mame odklad na vlastnu ziadost, syn je 20.7. a nenapisala mu tam nic strasne aj v skole vedia ze je to lebo my sme chceli, ma tam vsetko normalne ako vie len v nejakych dvoch veciach mu napisala nieco ako dotiahnut toto a toto" ked chces mozem ti to pozriet presne a napisat do ip ale nema tam skratka ze by bol nejak pozadu alebo co a aj zapisom presiel uplne bez problemov, ja ale zastavam nazor psychologov ze letni chlapci odkladom len ziskaju 😉 a takisto mame skusenosti v rodine s tym a skratka nam to vyslo suma sumarum na odklad 😎 😉

kalip
6. mar 2013

môj syn ma tiež odklad,na tejto stránke je to pekne rozpísané.http://www.cpppap.sk/rodicia/materialy-pre-rodi...
klikni si školska zrelosť

sofinka333
9. mar 2013

@ksmutko ahoj. kde si pocula ze odklad maju deti psychicky nezdrave???! Prosim, nemysli si ze deti psychicky narusene maju odklad. Tym detom nepomoze ani 2 roky odklad, ale su zaradene do specialnych tried. Odklad maju deti vacsinou kvoli tomu, ze su hrave, al jul-august, alebo len potrebuju sa zlepsit ci uz v grafomotorike, atd... takze myslim ze staci ak napises ze je augustovy a hravy 🙂))) nemusis dokazovat jeho psychicke zdravie... ani si nemysli, ze tak bude niekto na nho pozerat 🙂)

zlatovlaska123
10. mar 2013

@ksmutko pridávam sa do debaty, mám syna narodeného posledný augustový deň a ani som neuvažovala, žeby išiel hneď do školy, hoci nemá žiadnu diagnózu ani nič. Ale videla som na ňom, že proste má čas. Nemusíš sa báť, od psychologičky nedostane žiadnu nálepku, že je nenormálny alebo čo. Je to bežný postup, ten papier potrebuješ a robí tak veľa rodičov. 😉
@anjelicek26 dívaš sa na to len z jednej strany...áno, tvoja dcéra musí konkurovať deťom o rok starším...ale ak si mala pochyby, že na to nebude mať, tiež si ju nemusela do tej školy dávať. Veď rodič najlepšie pozná svoje dieťa a preto sa má rozhodnúť. Môj syn je narodený 31.8., keby sa narodil o jeden deň neskôr, už automaticky do tej školy nejde a nikto to nerieši. A keby išiel, tiež konkuruje deťom starším o rok aj rok a pol, pretože už nie je výnimkou, že už dávajú odklad aj rodičia januárových detí, čo je už podľa mňa tiež moc. A presne TOTO som nechcela, preto som ho do tej školy nedala. Nech je radšej o rok on ten zrelší a šikovnejší, akoby sa mal on ťahať a dobiehať iné deti.
Ale zasa, nikde nie je napísané, že keď dieťa ide do školy o rok neskôr, že tam bude najmúdrejšie a najlepšie vo všetkom...Ale nech to znie akokoľvek, pre mňa je najdôležitejšie to, čo je dobré pre moje dieťa a nie to, či sa druhým rodičom bude páčiť alebo nebude, že sme ho dali do školy neskôr 😉

zlatovlaska123
10. mar 2013

@sofinka333 ona si tam sama nemôže napísať nič, keď chceš dať dieťaťu odklad, musíš potvrdenie od psychologičky, že ten odklad odporúča 😉

anjelicek26
10. mar 2013

@zlatovlaska123 - moja dcerka sla do skoly v 4 rokoch v anglicku... preto nechat ju 6 rocnu doma cisto vedomostne neprichadzalo do uvahy, ked sme sa prestahovali do nemecka. Napriek tomu ostava faktor fyzickej prevahy, co dieta starsie rozhodne ma... a toto sa bude tahat cele dalsie roky... je to velmi egoisticke a za tym si stojim - voci ostatnym detom, co idu do skoly normalne - dat svojmu dietatu vyhodu toho roku navyse doma, pokial na to nie je vazny dovod. Ale ono je to v dnesnej dobe tak, vsetci sme individualisti, robime si po svojom a nikto iny okolo nas nas nezaujima... a toto vstepujeme od malinka aj nasim detom 😝 Super generacia nam vyrastie...

zlatovlaska123
10. mar 2013

@anjelicek26 je to vec názoru...ty tomu hovoríš egoizmus, ja tomu hovorím, že chcem len to najlepšie pre svoje dieťa.Keď si myslím, že rok navyše mu prospeje a už aj vidím, že to prospieva a mám možnosť sa rozhodnúť, tak to využijem. Nerobím nič zakázané. Presne som vedela, že keby išiel čerstvo 6 ročný, žeby sa mi nepáčili presne tieto veci, čo tebe teraz. Radšej som sa tomu vyhla. A čo píšeš o fyzickej prevahe, no nemyslím si, že pri deťoch s vekovým rozdielom 1 rok je to nejak extra výrazné. A zasa, ani dospelí nie sme rovnakou stavbou tela...to je normálne, že je niekto vyšší, niekto nižší apod. A nemá to vplyv na rozumové schopnosti...To, že je tvoja dcéra možno najmladšia v triede, to neznamená, že nemôže byť najlepšia žiačka. Je to individuálne. 🙂

sofinka333
10. mar 2013

@zlatovlaska123 🙂 ale ano musi to napisat sama 🙂 Psychologicka urobi test sk. zrelosti a odporuca ale posledne slovo ma rodic a ten musi napisat ziadost. Aj ked psycholog odklad neodporuca tak aj tak rodic o nho poziadat moze. Posledne slovo ma rodic a rozhoduje o tom iba rodic, nie psycholog. A ked psycholog odporuca odklad, rodic moze aj tak dat dieta do skoly....