Odklad školskej dochádzky

nebbia
16. jan 2012

Ahojte maminy.Moja dcera absolvuje v najblizsich dnoch test skolskej zrelosti.Prosim vas o napisanie vasich skusenosti,ak bolo vasemu dietatu odporucene odlozenie dochadzky,ci ste respektovali posudok psychologa.A ak nie,aky dopad to malo na vase dieta.

lalus
13. máj 2014

@xarra nie, predškolský ročník v škôlke nie je povinný, každopádne si myslím, že na škodu by nebol...ale len kvôli kolektívu, prispôsobovaniu sa ostatným deťom, pravidlám, inému systému ako domácnosti, inej autorite ako mama a pod.... aby to potom na ňu v škole nebolo moc "tvrdé".
Predškolskú prípravu - cvičenia, grafomotoriku a pod. s ňou vieš robiť aj doma. 😉

@ebbi áno, musíš ísť o rok znova normálne na zápis.

pamaja1
21. máj 2014

@xarra tiež si myslím že by dieťa malo chodiť naozaj aspoň ten posledný rok do škôlky, aby sa trošku osamostatnilo. Nechápem že prečo ju nevezmú do škôlky, u nás v BB predškolákov berú automaticky prednostne. Choď si za tým, že dieťa potrebuje navštevovať MŠ, a nech jej zriadovateľ miesto nájde. Verím tomu, že ako vo všetkých mestách je problém so škôlkami, ale teda aby 6-ročné dieťa nezobrali do škôlky tak to je neuveriteľné. Nedaj sa odbiť, držím palce. Môj syn mal v máji 6 rokov, chodí do škôlky a tiež som sa rozhodla pre odklad a ostáva v škôlke. Do škôly išiel keď mal 3,5 roka a tiež ho nezobrali, narobila som cirkus, lebo menšie deti zobrali a zrazu sa miesto našlo.

xarra
25. máj 2014

No oni sa nechcu s tebou ani bavit, niektore riaditelky su skutocne arogantne. Mozno im len treba dat do vrecka. To vsak ja nepodporujem. No uvidime co poriesime.

onuso
14. jan 2015

Dievčatá ak sme boli na zápise minulý rok a dostali sme odklad treba íst na zápis ešte raz? Dakujem

mmonika
14. jan 2015

@onuso ano treba ist normalne na zapis aj tento skolsky rok 🙂

onuso
14. jan 2015

Ďakujem

logopedi11
14. jan 2015

Ak bývate v Prešove nebude to problém. Máme tu základnú školu, v ktorej každý rok otvárame prípravný ročník - 4 triedy. Je to pre deti s odkladom školskej dochádzky. Starajú sa tu o deti okrem učiteľov aj 5 logopédi. V každej triede je maximálne 12 detí. Ak máte šikovné 5 ročné, tiež môžete zapísať. Zápis robíme v piatok. Prísť môžete až do konca júna. ZŠ - Matice slovenskej 13 v Prešove.

sokolik1
22. jan 2015

@nebbia dobry den, prosim vas ako ste sa nakoniec rozhodli ked ste mali hranicne vysledky na testovani ci je dieta vhodne do skoly? dakujem vopred za radu. Ak ste dali dieta do skoly zrejme ste sa mu museli ovela viac venovat stihalo za ostatnymi detmi? Pripadny odklad nepocitovalo ako ze je menejcenne. dakujem

majkapatko
27. jan 2015

@nebbia Aj ucitelky aj psychologicka odporucali odklad a urcite som spravila dobre.

sokolik1
20. apr 2015

@michalag ahoj, tiez ste vahali s odkladom? co nakoniec zavazilo a dali ste ho do 1.triedy normalne?

sokolik1
8. máj 2015

@felycity ahoj, citala som ze dcerka mala od jednej psychologicky odporucanie ist do skoly a od druhej nie. to je presne nas pripad. Co vam pomohlo nakoniec rozhodnut sa ze ju este nedate do skoly? dakujem

felycity
12. máj 2015

@sokolik1 ahoj, v podstate sme si začali všímať prácu v škôlke - nástenky, začali sme je dávať cvičenia podobné testu školskej zrelosti, ona bola taká hraničná, veľmi fyzicky šikovná, ale nikdy nejako nemusela kresliť, ale o to tu ani tak nešlo, išlo o to, či prirodzene vedela vypracovať niektoré úlohy - taká všímavosť... veľmi skoro to síce dobehla a v septembri som už aj rozmýšľala, či som dobre urobila, ale... v podstate nám to aj pekne vysvetlili, nešlo tu o to či je múdra, ale o tú dozretosť, napríklad zatiaľ čo iné dieťa by v prvom ročníku sa chystalo do školy 10 minút, ona 20 minút, stačí, že by sa jej nedarilo a začala by narastať u nej frustrácia a odpor voči učenie, naopak ak sa dieťaťu darí dodáva mu to sebavedomie a poháňa vpred...napríklad je to vidieť u niektorých detičiek, že proste nevedia skladať a spájať slabiku, že im to dlhšie pri čítaní trvá a to je podľa mňa tá dozretosť, že ešte to tak nevedia spracovať a musia sa s tým viac trápiť, dnes keď sa obzriem, môžem len povedať, že som dobre urobila, sme tretiaci a nemáme žiaden problém, okrem toho, že patrí medzi najlepších / čo však v živote nie až tak dôležité/ tak ju to baví, máme šťastie, že je v triede, kde tie deti sú nie aktívne, ale až premotivované 😀 , absolútne nemám e problém s ústnymi odpoveďami, s projektmi, v podste sa ani veľa nemusí chystať do školy, v pohode popri angličtine stíha aj nemčinu, takže zatiaľ maximálna spokojnosť

sokolik1
12. máj 2015

@felycity ahoj dakujem pekne za tvoju odpoved a skusenost. Nam na jednom posudeni psychologicka povedala ze je velmi sikovny ale druha nam povedala ze nema este dobre vyvinute sluchove a ocne vnimanie nakolko ma 6 rokov v july a je to velmi individualne a u chlapcov nastupuje az po 6 roku. Aby mu nerobilo problem spajat slabiky a pisat diktaty. Presne si popisala tu dozretost ze sa musia viac trapit s ucenim to nam povedala aj psychologicka. Vraj moze velmi rychlo dozriet cez leto ale aj nemusi a to prave je kamen urazu. Na konci juna pojde este raz a uvidime. Odradza ma ze dalsi rok nejde moc dobrý kolektiv najma co sa tyka chlapcov. Prajem nech sa dcere nadalej dari.

biba2014
1. feb 2017

@sokolik1 ahoj,prosim tá ako ste sa nakoniec rozhodli?ja mám tiež chlapca nar.v júli a riešime či dať alebo nedať odklad.

sokolik1
2. feb 2017

išiel normálne do školy. Je to velmi individualne kazdé dieta je ine. Ale moj nazor je ze s takýmito letnými detmi sa treba viacej ucit, este mohli rok naberat vacsiu slovnu zasobu a celkovo tak dozriet najma chlapci

svatava74
2. feb 2017

@biba2014 nas maly je 20,08,2010 a isiel teraz v sept do skoly....je v triede najmladsi, vsetky deti maju uz 7 rokov, 3 su letni ako nas, a dokonca aj 8 rocny chlapcek v triede....nas maly mal same 1.....a su tam deti co mali aj 2,3 a dokonca chlapcek preradeny do nulteho rocnika...cize ak si si nie ista svojim dietatom- poznas si ho, zaujima sa o nove veci, chce kreslit, uroven matematickych zrucnosti, vyslovnost atd...a ak si netrufas na jeho zhodnotenie, chod do poradne, urobia mu testy skolskej zrelosti - 2 hodky a nie ako v skolke 15 min,... a vies co dalej...verim, ze sa spravne rozhodnes...ako ucenie som nastavila doma tak, ze jedine oisanei sme spolu rieisili, obcas som bol ana dne z neho, ale teraz uz ide samostatne, matematiku mu len skontrolujem, pisanie deto, diktat nadiktujem, citanie mi len pride precitat text ako ho zvladol..on sa uci hore v pracovni sam...cize neviem ci vela ucenia s nimi,skor je to o tom ako si to nastavis prve mesiace.....dieta potrebuje pocit dovery a istoty...cize verim, zee sa spravne rozhodnes aj ty 😉

vulka
2. feb 2017

@biba2014 My máme dcéru septembrovú a rozhodla som sa využiť pomoc psychologičky. To ma utvrdilo v tom, že od septembra do školy pôjde. Má rozsiahle vedomosti, pozná písmená, trochu počíta, chodí do tančnej, na bedminton a takú škôlkarsku angličtinu. Veľmi sa ťahá za bratom, ktorý je o 4 roky starší. Škôlka by jej už moc nedala.

lenkamartinkova
16. mar 2017

Prosím učiteľov ZŠ 1. stupňa a učiteľov MŠ, rodičov, ktorych deti mali/ maju odloženu povinnu školsku dochádzku; o vyplnenie dotazníka k mojej diplomovej práci.
dotazníky sú anonymné
ďakujem

učiteľ MŠ
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...

učiteľ ZŠ
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...

rodičia
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.asp...

m_lucia
19. jan 2018

Co treba vybavit, ak chcem dat syna do skoly o rok neskor?

meluela
19. jan 2018

@m_lucia musis zajst na cppap v mieste bydliska, oni si ta zavolaju s dietatkom na testy a potom daju papier, tusim este od pediatra a tvoja ziadost sa dava potom, na zapis staci ked prides sama bez dietata iba s papiermi

michaela334
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
m_lucia
24. máj 2018

Moja skusenost: Robili sa testy v skolke, tam sme sa zmienili, ze uvazujeme nad odkladom. Spravili sa od tej istej psychologicky dodatocne testy uz za poplatok. Spravila spravu. S tou som sla do skoly na zapis (len s nou). Vzala som aj syna, aj ked asi nebolo treba. No a skola poslala rozhodnutie o odklade.

majkaa
8. jún 2018

Ahojte chcem sa spytat a poradit. Nas mensi syn ma 26.6. sest rokov. Boli sme na zapise tam povedali, ze presiel ale je nepozorny, chodil aj na sedenie k psychologicke vramci skolky a to iste, vsetci hovoria ked sa mu samostatne venuju pracuje krasne ale ked je viacej deti je nepozorny, nesustredi sa. Boli sme v pedagogickej poradni. Pracovala tam ona a syn, cize vobec skupina. Najprv vyhodnotila ze odklad kvoli nedozretosti, ale po inteligencnej stranke pekne pracoval. Teraz mi volala, ze sa radila s inou a neodporucia odklad. Ja ako mama viem, ze vo velkej skupine bude mat problem este rok by mu pomohlo aby dozrel. Je mozne aby mal este odklad? Alebo proste musime respektovat rozhodnutie poradne?

stanulienkat
8. jún 2018

@majkaa nemusis respektovat toto rozhodnutie. Je to iba odporucaci charakter.

majkaa
8. jún 2018

@stanulienkat cize mu mozem dat odklad aj ked je vyjadrenie z pedagogickeho centra ze nie odklad?

lubiss
8. jún 2018

neponahlat sa...nas pustili do skoly maly ma narodeniny v juny..cize v juny mal 6 a september uz isel do skoly...a teraz ma trafa slak je pomalsi ako ine deti tazsie sa uci boli sme u skolskej psychologicky pedagogickej a povedala ze mal este rok byt v skolke teraz je 4-tak a vraj by bol idealnym 3-tiakom..ale co uz ucitelka v skolke tvrdila ze je pripraveny uz by som to neurobila keby mam dieta narodene tak ze by isiel ako cerstvo 6 rocny do skoly..

majkaa
8. jún 2018

@lubiss praveze ja mu chcem dat odklad, bol v pedagogickej poradni a najpvr mi povedali ze odklad a dnes mi volali, ze daju papier ze nie odklad. Ucitelka v skolke hovori, ze nie odklad, ale ja si syna poznam presne ako pises mal by problem a trapil by sa on aj my. Bola som v tom, ze co napise poradna to musime spravit cize ak povedia do skoly co najprv odmietli /len papiere ukazala inej kolegine, na SR sa deti posudzuju podla papierov/, tak ci bude musiet ist do skoly aj ked obaja rodicia chcu dat odklad.

stanulienkat
8. jún 2018

@majkaa skus riesit so skolou. Povedz im , ze chces odklad. Vuies, zakony sa stale menia, este dva roky dozadu si to nemusela respektovat. Opytaj sa v skole.

lubiss
8. jún 2018

@majkaa presne tak ty si svoje dieta poznas najlepsie ja lutujem doteraz ze sme si mysleli ze to zvladne..no a asi tak som na tom ze sa momentalne tesim kedy skonci dalsi tyzden( maju posledne pisomky) a prideme domov bachnem s knihami a uz nechcem o skole pocut !!! :D

ibrunova
8. jún 2018

@majkaa Len to netreba odkladať, lebo ak si v škôlke už nahlásila, že nastupuje do školy, už možno prijali dieťa, aby im sedeli počty..