Odklad školskej dochádzky alebo prípravný ročník

sona2803
17. feb 2016

Maminy chcem sa opytat na vas nazor ale radu.Mame syna ktory pojde teraz v aprili na zapis do skoly prvy krat.Syn na DMO spasticku dyparezu dolnych koncatyn ale inak mentalne v poriadku a podla vysetrenia psychologicky je na zapis do klasickej zs.Len teraz budem riesit operaciu jednej nozicky to znamena ze 6tyz.bude mat sadru a potom nasleduju cvicenia.
Teraz mame dilemu ci dat radsej odklad skolskej dochdzky ale ist do toho pripravneho s tym,ze cast vymeska.A este co bude treba na odklad ak sa tak rozhodneme? Dakujeme 🙂 🙂 🙂

pribinak
17. feb 2016

No a teraz chodi do nejakej špeciálnej skolky?
ak ano, porozprávaj sa s učiteľkou, ako to ona vidi, co sa jej zdá lepsie

abeata
17. feb 2016

Som špeciálny pedagóg. Vo Vašom prípade by som brala do úvahy viacero faktorov . Ako sa dieťa zaradilo do kolektívu v škôlke ? Teší sa z nástupu do školy ? Nastúpil by do ZŠ s viacerými kamarátmi ? Dokázali by ste skoordinovať synovu dochádzku do školy a rehabilitáciu ?
Rovnako je dôležité brať do úvahy, kedy prebehne plánovaná operácia a ako dieťa zvláda bolesť a rehabilitáciu.
Váš syn je intelektovo v norme a psychológ vyhodnotil, že dosiahol školskú zrelosť. Myslím si, že v prípade že sa dieťa na školu teší, bude tam mať kamarátov zo škôlky a dokážete skĺbiť rehabilitáciu a dochádzku do školy , nemusíte mať obavy a školskú dochádzku neodkladajte. Uvidíte, že všetko zvládne aj s nožičkou v sadre. V prípade, že by nastali komplikácie a dochádzka do školy by bola pre syna veľmi vyčerpávajúca, vždy máte možnosť o odklad a "vrátenie do škôlky" požiadať až do konca prvého polroka. Držím palce.

bonaqa2013
17. feb 2016

@pribinak do špec. MŠ asi nechodí, však intelekt je v poriadku a nemá ani zmyslové poruchy.... Moja dcéra chodí do špec. MŠ takže vidím tam deti s rôznymi poruchami či už intelektu alebo zmysl. por.

sona2803
autor
17. feb 2016

Dakujem vasu odpoved syn by nechodil do triedy zo spoluziakmi zo skolky nakolko bude chodit do druhej skoly.Adaptacia na skolku bola velmi zla lebo bol dlho doma so mnou a aj teraz sa stane ze nechce ist a place aj ked vie ze na obed dojdem pre neho domou.A no psycholog povedal,ze do skoly ano len mam obavy ze ked vymeska aj ked z pripravneho bude to na nom dost vidiet. preto budeme asi volit ten odklad a dame mu do poriadku nozicku aby mal dobry start do skoly.Operaciu by sme naplanovali na koniec septembra lebo cez leto by to bolo zle lebo je teplo a nemohol by sa chodit kupat.
Mozem sa este opytat na odklad skolskej dochadzky co bude treba ake potvrdenie a hlavne od koho?
Este raz dakujem velmi pekne za radi 🙂 🙂 🙂

pribinak
17. feb 2016

@bonaqa2013 preco? Tu v BA je skola aj skolka, kde du deti, ktore maju len telesne postihnutie, nie kombináciu s mental. postihom

abeata
17. feb 2016

@sona2803 Napriek tomu by som sa skôr prikláňala k tomu, aby do školy nastúpil, zvlášť, keď ide o prípravný ročník. Ročné obdobie mimo kolektívu by mohlo u syna ešte viac rozvinúť naviazanosť na Vás a na domáce prostredie a to by následnú adaptáciu na školu ešte zhoršilo.
V každom prípade sa ešte poraďte s detským psychológom, aj tak budete potrebovať jeho vyjadrenie k Žiadosti o odklad školskej dochádzky. Odporučiť odklad povinnej školskej dochádzky však môže aj pediater, z dôvodov zdravotného stavu dieťaťa.
Tlačivo, ktoré budete potrebovať nemá oficiálny formát. Musí obsahovať základné údaje dieťaťa, rodné číslo, vyjadrenie a odôvodnenie žiadosti odkladu od dets.psychológa, alebo pracovníka z centra špeciálno-pedagogického poradenstva, prípadne, ako som už spomenula pediatra. Adresujete ho škole, kde malo dieťa nastúpiť.
V podstate môže vyzerať takto :

Meno, priezvisko, adresa trvalého bydliska zákonného zástupcu

Základná škola
Mlynská 50
903 01 Senec
Žiadosť o odklad povinnej školskej dochádzky
Žiadam o odklad povinnej školskej dochádzky môjho dieťaťa o jeden školský rok:
meno a priezvisko :…..............................................nar. ….....................v:..........................................
trvalé bydlisko........................................................................rod.číslo :.............................................
podľa § 19 ods. 4 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a
doplnení niektorých zákonov na základe :
a) odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie
b) odporučenia všeobecného lekára pre deti a dorast
c) iné ….................................................................................................................................................
…............................................................................................................................................................
K žiadosti dokladám :
potvrdenie od …...................................................................................................................................
…...................................................................................................................................
(psychológa, resp. pediatra, resp. špeciálneho pedagóga, resp. CPPP a P)

Za kladné vybavenie mojej žiadosti ďakujem.
….......................................................
podpis zákonného zástupcu

...................

sona2803
autor
18. feb 2016

é
@abeata Dakujem velmi pekne za rady ale radsej budeme riesit odklad skrz operaciu.Ale este raz dakujem 🙂

diocka
18. feb 2016

@sona2803 velkeho vynechania v pripravnom rocniku by som sa nebala. "ucia"sa tam len tak zlahka, nema tam co zameskat. super to je v tom ze si dieta zvykne na skolsky rezim, urcity druh samostatnosti - zbalit si tasku, prist nacas do triedy, pripravit si pomocky. ked nastupi do 1. rocnika, bude mat oproti prave skoncenym skolkarom vyhodu a moze mu to len a len pomoct.
syn chodi do pripravneho a je to super.

sona2803
autor
18. feb 2016

@diocka dakujem za tvoj nazor ale v prvom rade potrebujeme vyriesit operaciu nozicky potom rehabilitacie a na koniec kupele.Takze to by tam viac nebol ako bol.Ale dakujem 🙂

diocka
18. feb 2016

@sona2803 drzim palce nech operacia dobre dopadne a uzite si spolu este ten posledny bezstarostny zivot oslobodeny od skolkskych povinnosti. aj ked viem ze starosti mate dost, ale aspon ta skola vas este nebude kvarit.

anic1
1. apr 2016

Dcérka bude mať 6 rokov v septembri. Ja by som ju dala do školy, hlavne aby išla so svojimi kamoškami, aj sa sama pýta, dnes mali v škôlke psychologičku, tá hovorila že je to 50 na 50. V určitých veciach vynikala a iné zase nevedela. Pôjdeme aj na zápis, a potom možno ešte aj v júni na preskúšanie. Má niekto podobnú skúsenosť?

lubina
1. apr 2016

@anic1 nasa starsia je nar. 24 augusta a dali sme ju do skoly normalne, ziadny odklad...myslela som, ze bude najmladsia v triede, ale je tam este aj dievcatko zo sept. Ak sa ti zda ze skolu zvladne, tak ju daj do skoly, inak sa bude rok trapit v skolke, ktora jej uz nebude mat co poskytnut a reci typu, ze jej predlzis detstvo...no ako si to kto predstavuje, ale podla mna prichodom do skoly detstvo pre deti nekonci...a hlavne teraz, ked sa deti v skole aj pohraju aj ucia sa zabavnou formou...je sice pravda, ze je tam uz urcita disciplina, ale podla mna to deti v pohode zvladaju...

anic1
2. apr 2016

@lubina dakujem za radu, ja mám ten istý názor, že detstvo v škole nekončí... 🙂 rada sa učí nové veci sama si pýta úlohy, takže si myslím že do školy je pripravená, ešte je 1/2 roka do začiatku školy tak sa môže v niečom zdokonaliť čo jej až tak moc nejde.

horana
2. apr 2016

@sona2803 dala by som odklad a pripravny rocnik
2 mes je dost dlho vacsinu vynecha potom este rehab., nie je to sranda, ucit sa znova chodit
napriek tomu ze fyzicke a psychicke vyzera oddelene a psychologicka sa vyjadruje len za to svoje, to druhe nema kompetenciu posudit, da to zabrat aj kazde jedno zvlast
prvy rocnik je klucovy, pisanie citanie ide rychlo za sebou a ked len nie je typ ze by siel do prvej triedy so znalostou oboch, bude mu to chybat
systematicka praca na zafixovani navykov je tam nutna
pohyb so sadrou je velmi obmedzujuci, na skolu kde moje deti chodi taky so sadrou, v zime sa na klzkych chodbach smykal a padal, uz velky druhostupnak a mal co robit, evidentne to bola namaha s barlami
v pripravnom to tolko nevadi ked vynecha, lebo este vsetko sa bude vprvej opakovat
horsie nez do riadneho prveho a trapit sa ze nestiha
toto je presne pripad ze by som dala odklad bez zavahania, hoc som inak skor proti nim
kor ked nebude pokracovat s partiou - nie je o com

gita17
2. apr 2016

@sona2803 podla mna to teraz dopredu neries, aj tak nevies ako to nakoniec dopadne, nerob si dopredu starosti. Ak v juli, auguste zistis, ze je lepsi odklad, tak to vtedy vybavis.

anic1
15. apr 2016

dopadli sme ta, že na zápise nás moc neodporučili, len preto, že keď je narodená 11.9. tak ona ešte nepotrebuje ísť do školy. Nie je až tak nadaná aby mohla ísť skoršie do školy nevie, čítať ani píseať, (len svoje meno) to mi povedali na zápise. Vedomosti na svoj vek má. Učiteľky v MŠ ma podporujú, aby sme ju skusili pripravovať doma a ešte je preskúšanie v júni u psychologičky. Na zápise ma odhovárali, že učiteľky a ja ako rodič, budeme mať väčšiu starosť s učením. Vôbec neviem čo mám robiť, kedy spravím dobre, či ju ešte nechám rok v škôlke alebo ju dám do ZŠ. Ide my aj o to, že potom nebudem mať s kým ísť do školy od nás z dediny. Ja neviem, ale rozdieľ medzi mojou a detmi čo sú narodené v júni, júli vôbec nevidím.

sorciera24
15. apr 2016

@anic1 to, ze ty envidis rozdiel je ejdna vec, ale zakon je zakon, na SR sa do ZS zapisuju deti, kt. do 31.8. v danom roku dovrsia 6 rokov (nechapem, co ste vobec na azpise robili)....ak by si ju aj cchela dat do skoly v septembri, potrebujes posudok z CPPaP na predcasne zaskolenie...rpaote musi tak ci tak absolvovat testy v ped.-psych. poradni, kt. su narocnejsie ako tie na skolsku zrelost....ber to ako fakt, je to dane zakonom......inak prepac, moj anzor, ak nevie citat, pisat, resp. ako pises nie je nejak extra nadana.....nechapem, naco ju chces dat do skoly.....ten rok v skolke nebude na skodu, dozrie....resp. skus popozerat nejaky .ty rocnik (to ponukaju niektore ZS), ci by to nebola vhodna alternativa, ked uz....

leteku
15. apr 2016

Ja by som predcasne do skoly nedavala,
nechcela som dat ani mojho augustoveho, ale kedze zacal plynulo citat, tlacenym pise vsetko co ho napadne tak som to musela
prehodnotit a do skoly pojde.

syssu
15. apr 2016

@anic1 ahoj, obe moje dcéry sú narodené v septembri, našťastie bude mať staršia ešte len 4 roky ale tiež sa o tom veľa s kamoškami, ktoré už riešia školákov rozprávame.. moje baby sú šikovné, teda hlavne pri staršej sa to už dá lepšie posúdiť, ale.. som učiteľka a v jednej svojej triede som mala dievčatko, ktoré išlo "skôr" do školy - bola narodená tuším 2.9. .. rodičia vtedy konzultovali aj s odborníkmi ale podľa info, ktoré som mala, to bolo tak 50:50.. malá bola prvé štyri roky vpohode, relatívne šikovná a potom v piatej triede sme u nej začali pozorovať problémy.. skrátka, neukázalo sa to hneď, ale neskôr jej to chýbalo.. bola sociálne inde ako rovesníci, tým pádom sa vyčlenila z kolektívu, začala mať problémy z prospechom.. chýbal jej podľa mňa ten rok.. ale to je jeden príklad, a je mnoho iných, kde všetko prebehlo bez problémov.. len chcem tým všetkým povedať, že dopredu nikto z nás nevidí a nevieme, ako bude vývoj našich detí vyzerať o pár rokov.. držím vám palce a prajem veľa múdrosti pri rozhodovaní ;)

anic1
15. apr 2016

@sorciera24 psychologické testy už robila, tam jej povedali že je to tak napoly. Aj učiteľky, ktoré sú s ňou každý deň nás na zápis odporučili. Nultý ročník u nás nieje.

diocka
15. apr 2016

@anic1 ak testy urobila pol na pol tak nie je o com. zober si ze spolu s nou v triede budu aj deti, ktore mali odklad, cize aj 1.5-2 roky (v pripade ze im zle vychadzaju roky) starsie. deti si velmi vsimaju kto je najmensi, najmladsi a velmi lahko sa moze stat ze ju budu sikanovat.
rokom v skolke nic nestrati, zato skorym nastupom do skoly sa moze vela pokazit. a ked po 3 meseiaqch pridete na to ze je problem, budes ju davat spat do skolky?

sorciera24
15. apr 2016

@anic1 prepac, ja nerozumiem pojmu "napoly"...to ej ako?...ze testy mala len na polovicu, ci ako?...tykalo sa to teda predcasneho narupu a k tomu testy ci slo o testy skolskej zrelosti?

anic1
15. apr 2016

@sorciera24 robila testy, v niečom vynikala a niečo nevedela. Tak psychologička navrhla aby sme išli aj na zápis, poprípade ju pripravili a išli s ňou ešte na preskúšanie niekedy v júni.

sorciera24
15. apr 2016

@anic1 hmm...za mna, ten termin zakonom dany je fakt pre nieco....a v tvojom pripade by som ju do skoly netisla, hlavne ak jej v aprili vysli testy ako pises......mozes jej tym do buducna ozaj uskodit (vravim to ako pedagog)......rozhodnutie je samozrejme na vas, ale z toho co pises, by som ju do skoly nedala......(ucitelky zo skolky mozu tlacit aj preto, lebo je vela deti a ona by drzala miesto niekomu....taka je bohuzial prax......).....septembrove dieta, ak nie je extra nadpriemerne (ze by citalo, pisalo a neviem co) podla mna do skoly nepatri.....ako pisem , podmienkou je predcasne zaskolenie cez specialne testy, ak nimi prejde, je to na tebe....ak nie, tak nic.......