Odmieta jesť v škôlke

adaf
4. okt 2011

Ahojte maminky,
potrebovala by som poradit ohladom jedenia. Dcerka ma 2roky a 9mes a na zac sept nastupila do skolky. Vsetko prebiehalo v norme, trosku placu na zaciatku teraz uplne bez problemov, len odmieta papat. Ani doma nie je ziadny velky papkac, ale spapa polievky, suche cestoviny, rizoto, parky, jogurty, croisant a ine hluposti z toho radu. V skolke zostava zatial do 12,00 a pri obede podakuje, ze si neprosi pripadne oznami ucitelke, ze bude papat s maminkou doma. Neviem si uz po mesiaci rady, tak skusam drastickejsiu formu v tom, ze jej ten obed nedam, vysvetlim jej, ze sa musi napapat v skolke a skusam motivovacie, hrozby... Nezabera... Zvycajne chodi spavat okolo 13tej a ked sa zobudi tak jej ten obed dam, ale mam z toho zly pocit, ze ju nechavam tak dlho hladnu. Od rana je totiz iba na kakavku co vypije pred tym ako odchadzame do skolky. Poradte mi prosim

tatolu
4. okt 2011

@adaf No ja neviem 😔 Ak ju brávaš o 12tej domov, tak prečo by nemohla papať až doma s Tebou? Asi by som to riešila až vtedy, keby bola v škôlke celý deň 😔 Moja dcéra je v škôlke celý deň a tiež mi učiteľky niekedy povedia, že moc nejedla. Zvykneme po príchode zo škôlky zjesť jogurt. Ona ich zje aj viac, no neriešim to. Nech sa naje, keď má chuť 😔 😉

ellit
4. okt 2011

ja som bola so syncekom zaplatit sek na obedy a on vie, ze nas to stoji "peniazky" aby mohol v skolke papat a od vtedy ziadny problem. No aj ked zje v skolke cely obed.....tiez chodi o 12:00 domov, este sa dotlaci doma s mladsim 🙂))

tinki
4. okt 2011

@adaf Ja si tiež myslím, že sa to porieši až keď bude v škôlke celý deň. Kamarátkyn syn tiež nechcel papať a on si dokonca chodil pýtať od kucháriek nádobky, aby mu zabali jedlo na domov.. 🙂 Asi po pol roku začal jesť..

traktor
4. okt 2011

podla mna ziadne hrozby, ziadne strasenie, ziadne odmietanie dat doma dietatu jest..tym to len zhorsis..ak si doma, a ona nechce v skôlke jest, tak nech jednoducho papa doma..moje vsetky deti takto boli, v skôlke nespavali, tak som ich pred obedom bravala domov a az doma sa najedli..patko neskôr chcel byt s detmi dlhsie, tak tam aj spinkal , tym padom aj obedoval..takze bud ju nechaj na cely den, s tym, ze bude aj obedovat v skôlke alebo ju ber pred obedom..ale hlavne ju do nicoho nenut, ..postupne si zvykne, mozno aj sama bude ziadat papat v skôlke ..

rybenka79
4. okt 2011

@adaf rovnako sme na tom boli, tiez maleho bravam o 12hod domov. Papa obed v skolke....mame dohodu, ze ked sa napapa ho tam budem cakat a pani ucitelka mi vzdy povie ci papal. Toto teraz u nas funguje
🙂
Uz druhy tyzden spapa vzdy nieco, vzdy si najde nieco z toho...masko spapa, no minule bola pecienka tak spapal iba zemiacky. Doma samozrejme niekedy davame este dalsi obed...ale mame pokroky.

adaf
autor
5. okt 2011

no dnes sme isli do skolky po dvoch dnoch co sme mali sopliky uz na cely den, Karinka to brala ok, vysvetlila som jej, ze ked spapa obed pojde s ostat detickami spinkat a potom pridem pre nu. Slubila mi, ze sa napapa, ale to uz slubuje niekolko tyzdnov tak uvidime... Nechcem ju do nicoho nutit, len dufam, ze sa ta bariera prelomi, lebo do 15tej na tom kakavku bude vyhladovana....

adulik23
5. okt 2011

@adaf klud, este to je len mesiac. nas misko nejedol v skolke skoro rok. a to tam chodil na cely den. rano si dal trosku sucheho chleba (ucitelky uz vedeli, ze ziadna natierka, maslo, nic) a na obed 2-3 lyzice polievky (ked bol vyvar, alebo paradajkova ostatne nejedol). ked "zjedol" polievku, tak druhe ani neochutnal a ked sa mu netrafili polievkou, tak si dal par sust suchej ryze, alebo cestovin. vzdy ked sme ponho sli, tak sme mali nejaku zemlu, aby v aute nevykrkol od hladu a doma sa poriadne najedol. 🙂 nikdy sme ho nenutili jest a aj ucitelkam som hovorila, nech ho kazdy den ponuknu, ale ak nechce, nech ho nenutia.
po roku zmenil skolku a zacal jest. dokonca aj maso, co dovtedy nejedol ani doma.
vydrz a nenut ju. 😉 od hladu neumrie.

adaf
autor
5. okt 2011

No presne ako som ocakavala, dnes sa zase nicoho v skolke nedotka a ani nechcela spinkat tak o 3tej sme prisli domov hladni, unaveni a umrncani. Ani doma toho vela nespapa, tak horko-tazko zjedla polievocku a bolo ☹ Obavam sa, ze sa jej takto stiahne zaludok a uz nespapa ani doma ani to trosku co doteraz... ☹ dakujem ze vsetky vase prispevky 🙂

len.petra
6. okt 2011

@adaf ahoj. My sme mali rovnaký problém s dcérkou. Tiež vôbec nič nejedla, nepila, dokonca ani necikala v škôlke. Spať našťastie spinkala, ale to bolo všetko. Trvalo to dlhých 6 týždňov, kým ju to prešlo. Za tú dobu dokonca schudla viac ako pol kila 😒 Keďže nič nepomáhalo, vymysleli sme taký hárok papiera, kde som jej nakreslila stĺpčeky s tanierikom, pohárikom, záchodíkom (nalepili sme ho do skrinky) a vždy, keď aspoň ochutnala, tak si mohla do stĺpčeka nalepiť nálepku. Skús, možno táto forma motivácie pomôže a rozpapá sa Ti ako naša. Tá už zje úplne všetko a tešíííííí sa do škôlky 😵

evita860
7. sep 2012

@adaf ahoj viem ze prispevky su uz stare ale ja mam prave teraz rovnaky problem s malou vobec nechce v skolke papat ani si nesadne za stol ani nic :( neviem co robit skusala som po dorom teraz uz zasa ze po nu nepridem ak nespapa ale stale nic :( viem ze je to este len 5 dni ale aj tak mam pocit ze jej tvrdohlavot je neskutocna nato ze ma 2 roky aj 8 mesiacov ale nechapem ze si s takym niecim nevedia ani ucitelky poradit?ved maju nato skoly a mali by vediet ako ist na take deticky nie?

rakywanda
8. sep 2012

@evita860 tiež to práve riešim. ono tá moja nebola žiadny jedák ani doma, iba ak som jej ulahodila, čo som robila, ak som chcela, aby jedla. za celý týždeň nič nezjedla, ani maslový chleba - vraj ja mám doma iné maslo. najviac ma štve, že na desiatu aj olovrant majú chleba, rožky s nátierkami, keby aspoň raz mali jogurt, aspoň ten by zjedla. problém je aj v tom, že ona to ani neochutná, hneď povie, že nelúbim. v piatok dostala sople a kašle, žiadne vitamíny...dôsledok nejedenia.
učiteľky som sa pýtala, či mali také deti, vraj ano, niektoré sa rozjedli, niektoré nejedli celý rok. nechcem, aby ju do jedla nasilu nútili, ani to nerobia.
to že platím do vzduchu je jedna vec, ale mňa trápi to, že nemá mať potom odkiaľ živiny a vitamíny.

evita860
8. sep 2012

@rakywanda ahoj tak to ze sa tam nenapapala 5 dni podla mna nesposobilo to ze ma sopliky a ze nema vytaminy.to by tam musela byt podla mna dlhsie ako 5 dni aby nemala ziviny a vytaminy a najme ved doma nieco potom spapa ci?podla mna sa normalne nakazila bacilom v kolektive to je dalsia vec ktora nas zrejme bude cakat :( no a moja sa potom doma napapa a u nas to nie je o tom zeby nechcela jest ona ma praveze rada chlebik a rozky a natierky ona je len proste zatata :( v piatok som doniesla jedlo zo skolky domov a vravim jej ze to je zo skolky ze nam teta iva dala do obedarika domov sadla za stol a zjedla normalne celu porciju.nechapem preco tam teda nechce ci sa hanbi alebo ma v sebe nejaky blok :( len dufam ze to prekoname

pieskomil
8. sep 2012

ahojte - my sme mali tento problém takisto - malá má teraz štyri roky, ale od nástupu do škôlky ako trojročná pomaly nič nejedla - z každého niečo maximálne zobla a hotovo. doma zo škôlky bola potom nervózna, nenajedená.. štvalo ma, že peniaze, ktoré dávame za stravu tiež prakticky vyhadzujeme do vzduchu, ale viac ma hnevalo, že nie je najedená.. ona nikdy nejako zvlášť nepapala, my sme s tým mali problém aj predtým doma... hrozby, nútenie, nič nepomáhalo. od rána do obeda jej vystačilo kakao... čiže žiadny papkáč... pred tromi týždňami som s ňou bola u doktorky, že má problémy s jedením , že najhoršie je to v škôlke - tak nám odporučila také sirupčeky na podporu chuti do jedenia a odvtedy začala pekne jesť - čo si všimli aj v škôlke...

rakywanda
9. sep 2012

@evita860 jasné, že sa nakazila v kolektíve, s tým som rátala, ale ak riadne ješ a máš vitamíny, tak ťa neskolí každý mesiac nádcha. ona mi totiž ani doma veľmi neje, iba ak sa jej trafím do chute. doma som jej dávala na výber, takže vždy niečo zjedla. ale takto keď v škôlke nič nezje a večer si vypýta len kúsok suchého chlebíka...výživová hodnota nula bodov.
my sme mali problémy s jedlom odjakživa, od narodenia sa mi nikde nenajedla iba doma. týždeň na dovolenke nedala do úst nič, iba kúsok suchého rožka. takže my bojujeme s jedlom nielen v škôlke, ale aj doma.

rakywanda
9. sep 2012

@pieskomil prosím ťa, aký je to sirup ???

evita860
9. sep 2012

@rakywanda ja viem o com rozpravas aj moj starsi je a bol taky ze nic nejedol uz od malinka kym som do neho dostala mlieko tak to bol nekonecny pribeh a aj uz potom ked papal.tiez s tym bojujeme ale nam zakazali robit to aby som mu stale davala na vyber cim viac davas na vyber tym je to horsie.ja som mu davala b komplex a nedavala som mu vzdy jes pockala som si kym si vypyta ze je hladny.a teraz ma skoro 5 a pekne si pyta ze je hladny a narmalne ranajky desiatu obed olovrant veceru a este aj pomedzi to nieco zobne.cize casom sa rozpapal i ked ma dni ze nechce skoro nic.a co sa tyka vytaminou ked ti malinka takto nepapa od mala tak sa dalo cakat ze aj v skolke bude mat problem a ak neprima pestru stravu a vitaminy tak jej ich davaj v nejakeu inej forme aby jej nechybali je jasne ze potom je imunita nula bodov ale to uz bude mat zrejme davnejsie nie len tym ze nepapa v skolke :(juuj tie deticky robia si to horsie a sami sebe :( tak drzim palce a co sa tika niecoho na imunitu ja som niekedy davala pikovit je tam veela vitaminou ale uz davam obom imunaktiv-su to vlastne tabletky aj pre dospelich a dost velke ale nam sa osvedcili .odkedy ich berieme deti nemali sopliky ani nic takeho charakteru a aj manzel ich berie lebo chodieva do rakuska za pracou tak nieco na posilnenie a tiez si ich velmi chvali.niekedy maval stale anginy a bol zahlieneny odkedy ich berie nemal problem a je to uz skoro rok.maly uz berie jednu denne a dcerke davam pol tabletky denne.

pieskomil
9. sep 2012

@rakywanda dcérka užíva dva sirupčeky - jeden je na predpis - peritol a jeden je bez predpisu ako doplnok stravy - pediakid - dcéra ho užíva už ten asi tretí týždeň a už po pár dňoch som si všimla, že naozaj začala oveľa lepšie jesť a teda tým pádom už mám lepší pocit aj z toho, že aj v tej škôlke už konečne niečo zje

rakywanda
9. sep 2012

@evita860 že som tým dávaním na výber robila chybu som si plne vedomá, ale vtedy som bola rada, že vôbec niečo zjedla. ale odo dnes s tým končím 🙂
malej dávam vitamínový sirup, je to lepšie ako nič, ale predsa len nie je to náhrada stravy

ešte to môže byť aj o psychike...každopádne nechám tomu voľný priebeh a uvidíme.

sofinka333
9. sep 2012

@adaf neskusala si sa opytat ci ju tam nemozes dokrmit ty? ked pre nu prides, mohli by ti dovolit prist k nej a trochu jej pomoct, mozno by od teba skor ochutnala 😉

evita860
9. sep 2012

@rakywanda viem o com pises ja som tiez najskor robila to ze som mu nukala to alebo hento len aby jedol ale potom som prisla nato ze nie nie a aj lekarka povedala ze takto nepochodim dobre.a tak som sa ho sice nepytala co chce ale zacala som viac menej varit take jedla ktore jedaval a tak sa rozpapal 🙂 a moja mala je polievkova ona by zila na polievkach ale mali sme obdobie ze bola iba na zelenine a ovoci nic ine nezjedla absolutne nic :( ale aj to preslo.ale ja si myslim ze sa s tym musia vysporiadat asi sami :( hadam sa casom naucia a zacnu papkat netreba nutit

indiankaindi
20. sep 2012

Ahojte, oživujem túto tému, lebo mám otázku. Dcéra má problémy s jedením, resp. s jedením normálnych vecí. Okrem svojich vybraných jedál nezje nič iné. Nie že by bola prieberčivá (možno trochu aj je) ale jej vadí konzistencia jedál. Napríklad neznesie cestoviny, bobuľové ovocie, čerešne a pod., pretože je to hladké a ju z toho napína. Neznesie syr, pretože keď bola menšia, zjedla syrový chlieb a povracala sa, tak si to pamätá a automaticky syr znamená pre ňu vracanie. ale aby som prešla k mojej otázke. Obedy dcéra vcelku v pohode zvláda a zje ich v škôlke takmer celé, problém máme ale s nátierkami. Neznáša ich a pokiaľ nemajú maslový chlieb s džemom alebo medom, prípadne paštéku, tak nezje ani kúsok. Ani ráno, ani popoludní. Popoludní, keď pre ňu ideme, tak jej vždy nesiem rožok alebo niečo, z čoho sa naje, pretože to je hladná vždy. Ale mám obavy z rána. Doma neraňajkuje, pretože ju chcem motivovať hladom k tomu, aby niečo zjedla. Ale nemá to úspech. A potom je samozrejme hladná až do obeda. Neviem, či jej mám dávať doma niečo na jedenie, aby nebola hladná, hoci sa bojím, že potom v tej škôlke ráno skutočne nezje ani to, čo by inak zjedla. Na druhej strane ma však štve, že je hladná, pričom ráno by sa mala najesť a nechcem aby mala nejaké žalúdočné problémy. Ako to riešite vy, ak vám deti ráno v škôlke nejedia? Alebo ako by ste to riešili? Ďakujem

maruska24
20. sep 2012

ju napína akože naozaj, alebo že to jedlo /čerešne, bobule a pod/ v nej niečo evokuje z malinkata? myslíš že to je preberačnosťou? lebo ak nie, tak by ste mali navštíviť lekára, môžu jej zistiť nejakú gastro alergiu. Moja suseda teraz bola s malým, robili mu testy a zistili celiakiu a alergiu na laktozu. Pritom to doma jedol, ale v škôlke s tým mal problém až taký, že ho poslali na vyšetrenie.

sara07
20. sep 2012

@indiankaindi no vieš ja napr nátierky tiež nemám rada, povedala by som až neznášam...a paštety a džemík a med môžem bez problemov...ja napr ráno dávam trocha jogurtu lebo viem že do 9,00 by bol velmi hladný..pokial hladovanie nepmáha tak by som jej ráno dala ....ja ked vidím jedálny lístok tak už viem toto budeme toto nie,,,teda prívarok nehrozí cestoviny doma zje ale musia byt pokrajané, zapekané nie s omáčkou ano...ale v škôlke nie..neriešim ,nasilu to aj tak do neho nedostanú ..
ja by som syr nejak prepašovala a postupne zvykala to sa poddá
maliny..minulý rok vyplul , tetno rok v pohode až som sa divila...rybezle detto..hrozno tiež podobný scénar

jajatko
20. sep 2012

Ahoj, ja som robila v škôlke a mali sme tam pár takýchto kvietkov 😉 niektore mamicky to neriesili, niektore nosili jedlo do skolky, ale to sa nie vzdy da, hlavne ked mamina nie je doma ale chodi do prace. konktretne ti teda neporadim, iba dodam, ze ja som bola presne tento isty pripad. dokonca som skolku z duse neznasala a bolo pre mna utrpenie tam byt, preto ani jedlo nepripadalo do uvahy. vsetko sa mi tam hnusilo a hlavne ten pach skolky. je to divne ale nemozem za to, ze som taka bola. mamina mi dala normalne doma jest, ved ked mi v skolke nechutilo tak nasilu by to do mna len tazko dostali a moj maly brat bol detto to iste, tiez vobec nejedaval v skolke iba ovocie a caj potom sa najedol doma - mamina ho tiez bravala na obed domov..

indiankaindi
21. sep 2012

@maruska24 u nej je to skôr psychické, pretože ona keď cíti chuť toho ovocia, to jej nevadí. V pohode zje džem, alebo v inom skupenstve, ale jej vadí to, že je to hladké. A z toho ju napína. Aj ten syr, ak je zakamuflovaný tak, že ho nevidí a nevie o ňom a necíti iba syr, tak ho zje. Inak nie. Napríklad minule zjedla bagetu, kde bola šunka, syr a zelenina. A keď sme jej povedali, že tam bola šunka aj syr, tak nám nechcela veriť a keď sme ju presviedčali, tak ju začalo napínať. 🙄 Pretože ani šunku nezje, lebo je hladká. Ale šunkovú penu by jedla na kilá 😔
@sara07 naši majú raňajky hneď o 8 ráno, takže toho sa nebojím, že by nevydržala, ale problém je, že jedálniček nedodržiavajú. Niekedy je napísané niečo úplne iné, ako nakoniec tým deťom dajú. Na silu to do nej tiež nedostanú, pretože ona to aj zje, teda jedno sústo, ale kým ho začne žuť, tak ju napína a povracia sa. 😒 Takže tomuto postupu sa vyhýbajú. ale napríklad minule vraj zjedla papriku, čo doma nehrozí, tak neviem, či je to na dobrej ceste a nakoniec sa naučí jesť aj takéto veci, alebo to bola výnimka a náhoda. Skúsim jej ale asi ráno dávať trochu jogurtu, ak ju zobudím skôr, momentálne sa jej nechce vstávať a z postele už s krikom ide o 7:45 😅
@jajatko no u našej tento problém s odporom voči škôlke nie je, ona škôlku zbožňuje a cez prázdniny už plakala, že kedy pôjde do škôlky, len to jedlo. A s tým je problém všade, nielen v škôlke. Ona ani doma nezje to, čo som menovala. Hoci občas nás prekvapí. Ale napríklad maliny minulý rok zbožňovala, aj jahody. A tento rok vôbec. Jahody plula, maliny ani nedala do úst. 🙄

sara07
21. sep 2012

@indiankaindi z toho vyrastie..to prejde

indiankaindi
21. sep 2012

@sara07 v to dúfam už tri roky 😅 Ale je pravda, že keď bola maličká, tak zjedla bez problémov syrový chlieb s paradajkou a nebol problém. To len neskôr, keď začala rozmýšľať ju to prešlo 😀

bambulka026
26. sep 2012

Som rada ze vtom nie sme sami.
Syn chodi uz 3 rok do skolky a jedlo tam stale odmieta.
Sem tam zje par cestoviniek, ci zemiakov, ovocie ci cerealie, no to je vsetko.
Rano mu davam tiez len granko a na tom vacsinou frci az kym po neho poobede nepridem.
Najhorsie je, ze sa vecer nejde dojest, a ja sa zas bojim aby mu nebolo zle.
Skusali sme cokolvek, no on povie ze tam je jedlo hnusne a tym sa to konci, nik do neho nasilu nic nedostane... 😒

littlemonkey
26. sep 2012

Ahojte🙂
Co keby si skusila malej zabalit jej porciu obeda z domu. Bude to to, na co je zvyknuta a nebude moct hovorit, ze obed zje doma, lebo porciu bude mat v skolke. Ak jej pred tym dovolis kupit vlastnu krabicku, moze to povazovat za cest a tesit sa na to🙂 A kedze sa polievka neda ulozit do krabicky, lebo by sa vyliala, tu si musi dat skolkarsku. Tak sa pomalymi krockami nauci zjest aj skolkarske jedlo🙂
Pani ucitelka to urcite pochopi a nebude robit prekazky...
Drzim palce🙂