Dieťa v škôlke odmieta jesť. Ako to vyriešiť?

majusienka
23. sep 2010

prosím, viete mi poradiť, môj malý syn začal teraz od septembra navštevovať škôlku. Problém nastal pri strave. Desiatu-chleba s pomazánkou odmieta, začali mu potom dávať len suchý chleba, toho trošku zje. OBED nechce vôbec-odmieta. Keď po neho na obed prídem, ideme domov a doma zje úplne všetko čo mu dám. Od budúceho týždňa začína v škôlke aj spávať, nakolko nastupujem do práce. Vie mi niekdo poradiť ako postupovať aby aspoň niečo na ten obed zjedol? Neviem si predstaviť, že by tam bol celý deň hladný, to asi žiadne z nás. ďakujem

maggie2
23. sep 2010

To ešte deti v škôlke na SK stále spávajú? Moja dcéra tiež v škôlke nič neje, pretože je veľmi vyberačná, vôbec teda nepoberáme obedy. Desiate si tak či tak všetky deti nosia z domu, takže jej dám to čo viem, že zje: trojuholníkový syr, vnútro zo žemle či s chleba a na obed má v taške nachystané čo sa za tých pár hodín nepokazí, napr, rôzne chrumkavé veci, cornflakes a podobne. Učiteľky to akceptujú, že si nosí jedlo z domu (hlavne aby ony s tým nemali roboty, ešte mi v kelímku i prázdny celofán zo syra vrátia 😠 ).

A kľudne si predstav, že keď to nezje, tak bude celý deň hladný. Bude iba raz. Druhý raz už zje, pretože hlad je najlepší kuchár.

mateson
23. sep 2010

Predstav si maggi2 že spávaju. Neviem si predstavit že trojročné dieta ktoré privedu do školky o šestej ráno a je tam do štvrtej poobede by nespalo. Teraz mame v školke jednu malu ktorá zaspí v jedálni okamžite po obede. Učitelky ju odnášaju spiacu na rukách do postielky. Neviem ako dlho je tvoja malá v školke ale mne by dost vadilo keby mal moj syn k obedu rozne chrumkavé veci. Pre majusienka. Aj mi davame detom ktoré nechcu pomazanky suchý chleba. dost mi to vadí ale nenarobím stým nič pretože takto zjedia aspon niečo a rodičia mna o to vyslovene prosia. Ale ver mi že malý sa jest naučí nebude to tak stále. Robím desat rokov veducu šj takže to troška poznám. Určite sa naučí jest aj nejaké nové jedlá. Za mojou kuchárkou si mamičky chodia pre recepty na pomazánky a polievky ktoré jejich deti chcu aj doma. My sme malá školka máme iba 40 detí takže si poznáme každé jedno ako papá. Nestresuj sa zbytočne a vydrž 🙂

marianca
23. sep 2010

No, tak môj syn chodí do škôlky tretí rok a zje suchý chlieb, suché cestoviny a suchú ryžu........asi tak....doma je celkom v pohode, ale musím ho chvíľu presviedčať. A učiteľkám v škôlke som povedala, aby ho nenútili a tak mu nedávajú rôzne omáčky a také veci, ale len prílohy a chlebík keď tak tak len s máslom, lebo nátierku nezje. Keby ho nútili, on sa zasekne a nezje absolútne nič, takže som rada že je to tak ako je.....
A inak má 5rokov aj 6 mesiacov a má nejakých 22 kg, takže postavu má celkom v pohode. Snažím sa mu doma variť rôzne polievky a tak, aby mal ten jedálniček plnohodnotný.....
....a povedzme si na rovinu, ani my dospelí nejeme to na čo zrovna nemáme chuť a máme výhodu v to, že si môžeme vybrať, ale dieťaťu jednoducho niečo predložíme a papaj....
....takže ja ho nenútim....

murinka
23. sep 2010

susede zacala dcerka chodit do skolky a mali ten isty problem iba s tym rozdielom ze jej dcerka v skolke absolutne nic nejedla-ani jeden hryz 😕 ani vodu-ani caj-nic nic nic 😕 riesili to tym ze jej mama z domu nosila v obedari kazdy den sztravu 😉

atrami
23. sep 2010

My sme mali ten istý problém. Malý nejedol pol roka. Učiteľky boli skvelé, nenútili a postupne sa to upravilo. Hlavne po odchode jedného nespratníka, čo mu robil zle. Syn je už druhák. Problémy s jedlom nemá ani v škole. Viem, že ani jedno dieťa v školke. Záleží na prístupe učiteliek. Tie dokážu urobiť veľa. Chce to trpezlivosť.

angua27
23. sep 2010

môj syn je tiež čerstvý škôlkar. bála som sa toho, ako tam bude jesť, lebo je dosť vyberavý, aj som na to upozornila učiteľky. prvý deň nezjedol nič, druhý si vypýtal suchý chlieb a tretí deň už zjedol mrkvičkovú pomazánku na chlebíku a ešte si vypýtal aj duplu. naše učiteľky pristupujú k deťom celkom fajn. neprosíš si? nemusíš. ale pekne sedkaj, kým sa ostatné deti najedia. a keď to dieťatko tam sedí a vidí, že aj ostatné deti papajú, skôr, či neskôr začne aj ono. a tiež si myslím, že hlad je najlepší kuchár, raz sa nenaje a na druhýkrát už spapá. 😉 držím palčeky.

maggie, tiež si neviem predstaviť, že trojročné dieťa, ktoré je zvyknuté na obed spávať, by malo s tým prestať, keď nastúpi do škôlky. v našej škôlke sa v prvom ročníku spáva dve hoďky, každým rokom sa ten čas skracuje a posledný ročník, môžu deti spať, cca. pol až trištvrte hodinu, alebo ak nechcú, tak sa môžu potichu hrať v druhej miestnosti.

jabadaba
23. sep 2010

ten isty problem. Dieta chodi do MS od minuleho tyzdna, bolo tam styri dni, tento tyzden maroduje. A za tie styri dni nezjedol toho vela, z obedov takmer nic. Mam obavy aby ho tam do jedla nenutili na silu, toto by sa mi nepacilo. Ja sa spolieham na to, ze sa caso nauci prekonavat nechut k inym jedlam tym, ze bude vidiet ine deti jest.

ludka140281
23. sep 2010

moja dcera spapka vsetko,no trva jej to neskutocne dlho 😒 ......musia ju zlate pani usitelky nahovarat,aby uz papala 😅 u tvojho drobca je to myslim psichicky problem,teda trucuje a caka ako zareagujes,ci ho nahodou nenechas doma...aspon ja si to myslim....nemozes s nim v skolke stravit aspon doobeda? v nasej sa to da ak mamka chce,aby si dietatko zvykalo kludne a nie stresom.....aby tam chcelo samo ist a s usmevom 😀 ...vydrz,zvykne si

adulenka
23. sep 2010

ahojte tak ja sa kvam pridavam,syn tiez zacal chodit do skolky a uz tam aj spava a vobec tam nic nejedava a nechcel ani nic pit tak som mu tam doniesla flasu z malinovky a tam mu vzdy daju a to vypije,ked tam byval iba do 12 a prisla som pre nho tak som mu tam skusala dat ja obed ale ani lyzicku nic nezjedol a ked sme prisli domov tak nevedel co skor zjest taky bol hladny,dokonca ho nemohli ani za stol posadit co sa tak vzpieral,tak to nechali tak a nenutia ho,ja len dufam ze mu to dlho nebude trvat a zacne jedavat 😉

bzuco
23. sep 2010

mne malý nastúpil tiež teraz a prvý deň - totálne nič nezjedol - mi uč. povedala, že ked raz zaťal ústa, nepovolil ani náhodou, dokonca vraj tanier letel cez celý stôl 😔, a ani celý deň nič nepil
ked sme prišli domov, nestíhala som mu dávať jesť, čo bol taký hladný a myslela som, že zje aj mňa 😅
druhý deň zjedol len trocha polievky a dosť
začal papať na 3. deň - a papá tak, že zje vždy takmer celý obed - trocha sa pokŕmi sám, troška dokŕmi uč.
raňajky vraj zje, ako mu chutí a olovrant si nosíme domov, kedže chodím po neho, hned ako vstanú a potom už nechce sedieť s deťmi pri stole, prípadne ak je niečo do ruky - ovocie, pečivo - to papá cestou domov

jaaty
24. sep 2010

Mali sme podobný problém a keďže naša Hanka skutočne veľký jedák nie je, rozhodla somsa to neznásilňovať, aby som ju zbytočne nestresovala.
Pomazánky jej nechutia vôbec, veľmi jej však chutí syr Lučina. Takže vždy pondelok prinesiem do škôlky jednu krabičku, p. učiteľka jej nožom dá dole ich pomazánku a natrie jej syr. Na obed zje polievočku- ako ona hovorí - len čistú šťavičku a hoci nechce mäsko (väčšinou) prílohu zje takmer vždy. Navyše nezje žiadne sladké (buchty, koláče,......), cereálie len suché bez mliečka. To som učiteľke odsúhlasila,pretože nechcem, aby odmietala škôlku kvôli jedeniu. Som totiž presvedčená, že sa to časom zmení.
Mäsko dostane vždy cez víkend a minimálne ešte 2x cez týždeň, takže si myslím, že ho má dosť. Ovocie, v škôlke nezje tiež, ale to keď vidím skrinky ostatných detí, tiež ho nosia skoro všetky domov.
Skús sa preto dohodnúť s p. učiteľkou, aby ste mu škôlku úplne neznechutili. Na druhej strane, musíš zabezpečiť Ty aby sa doma "nedotláčal". dať mu len štandardný olovrat a večeru (olovrant: u nás ovocie, jogurt, prípadne menší rožok- to tak do 17,00 hod, potom okolo 19,15-19,30 večera). Ja to tak robím a musím povedať, že hoci stále je veľmi vyberavá, jej jedenie sa podstatne zlepšilo. Kritické dni sú vtedy, ak dostanú buchty, závin, slivkové gule a iné dobroty, ktoré ona nemusí.

tinka5
24. sep 2010

Moj malý tiež nie je nejaký jedák, prvý týžden po príchode domov zo školky by mi bol pojedol asi aj klince 😀 , učitelka tvrdila, že papa, čo sa mi nechcelo veriť.....stále vraj všetko spapa, minulý týžden maly segedínsky guláš a vraj si pýtal duplu a teraz neviem, či naozaj všetko tak papa a je taký plný, lebo už štvrtý deň, keď príde zo školky nemožem doňho nič poriadne dostať................

vikiz
27. sep 2010

My sme mali podobny problem, mala v skolke nezjedla nic a teraz ani neviem po akej dobe chodi aj na duplu, dokonca zje veci , ktore by som do nej doma nenatlacila ani za svet. Skus to nechat tak, podla mna deti same dobre vedia kolko im treba, este som nepocula , ze by v skolke alebo hockde inde dieta odpadlo od hladu.

romanelka2
6. okt 2010

🙂 Pridam sa moja dcerka je velky jedak ale ma rada salami pasteky atd nema rada maso len cestoviny ryzu a pod prvy den mi skolke tiez nepapala lebo mali makove slize a ona ich videla prvy krat v zivote dosla domou a zjedla aj mna nemozem povedat ze teraz nejak papa ale zje suche cestoviny polievky lubi pomazanky tiez nemusi ale od hladu neumrie daju jej aspon suchy chlieb a olovranty maju dobre 😉 akurat inas je iny problem Romanka mi uz od dvoch rokou poobede nespava vecer okolo 19-20 hod ide spinkat a do rana pekne spi... do skolky chodi od septembra a nezvikla si spinkat vsetky deti spia len ona nie ale inak skolku zvlada velmi dobre a som nani velmi pysnááá prajem vela uspechou nasim detickam 🙂 🙂 🙂

janzel
10. nov 2010

Ahojte, neviem sice ci je to teraz aktualne lebo sa neviem dopracovat k datumu vasich prispevkov(rok???) ale neviem uz ako dalej a tak napisem aj ja mozno budete mat nejake napady. Moj syn ma 5rokov, do 2,5roka papal vsetko a potom sa jedneho dna zasekol a nic len mlieko ani sladkosti som donho nedostala. Tak som sa zlakla povedala lekarke co sa deje a ta na poslala na 4dni do nemocnice na rozne testy - vsetky vysli negativne nic mu nie je len sa sam rozhodol ze jest nebude. Tak sa to vlieklo takmer rok ze sme zili na mlieku a sem tam so ho prehovorila na rozok a este zemiakove placky a suchy rezen (ma rad vyprazane a manzel je z toho na nervy ze je to nezdrave) Po roku som opat hladala pomoc u istej speci dr. kt. pracuje na zaklade masazi a scenaru a maly zacal jest. To bolo min.rok v septembri. Do normalnej skolky nas nezobrali (malo miesta) a tak sme ho na 6mesiacov dali do sukromnej. Tam boli zo zaciatku tiez problemy sj jedenim ale kedze mali deti malo tak sa mu venovali skusali vsetko mozne (mixovat stravu, kakaom posypane jedlo apod.) a maly ''vraj jedol''. Teraz od septembra mi ho zobrali do normalnej skolky ale len na pol dna (este stale nemaju dost miesta pre vsetky deti a kedze som na materskej tak po obede musim ponho) No a nas problem sa opat vratil. Prvy tyzden jest nechcel, potom vraj zacal ale davali mu len polovicu z ich porcie aby sa mu to nezdalo vela a aspon ho prehovorili nech nieco poje) No a teraz je to uz treti tyzden co sa jedla ani nedotkne. Vtedy zjedol pat lyziciek z polievky a z druheho ale chlebiky jedol vzdy. Teraz sa nedotkne ani toho. Proste nic. Nechavali ho sediet za stolom s nedotknutymi taniermi a ostatne deti sa hrali a ja som ho nasla s placom ako tam sedi sam. Tak som im povedala ze si to neprajem lebo to bolo akoby tam bol za trest, neviem naco cakali ze po hodine sa rozhodne jest? Maju v skolke aj system bodikov ako deti jedia - cerveny ak zjedia modry ak nie. No a teraz po prazdninach kolonka v tabulke je pri mojom synovi cela vyciarknuta na modro! Ked somsa pytala preco a k comu je to dobre takto ho oznackovat tak mi povedali ze sa zhodli ze to nema zmysel ho hodnotit. Pytala som sa aj ci nemozem priniest jedlo ja alebo ked nezje ci mi nemozu dat stravu do obedara ked uz za to platim...na co ich jedinym riesenim boli vyhovorky o hygiene ze sa to nesmie ani prinasat ani vynasat a aby som nemusela platit tak nech ho odhlasim z obeda a chodim ponho uz o 11tej. Co som odmietla, lietat kazdy den kvoli 3hodinam hore dole s autom. Doma by zjedol ale len to co ma rad:cestoviny s kakaom, suchu ryzu, hranolky a rybie prsty, placky na rozne sposoby (zemiak. karfiol....)a jogurty a rozky so sunkou alebo salamom. Nechala som ho aj vyhladovat nepomohlo. Kludne bude hladny ak nedostane to na co ma chut. A ja uz neviem ako dalej, ked to poviem lekarke zase ma posle na testy ale nikto mi nepovie co konkretne spravit. Uz neviem ako dalej stale nad tym premyslam ako sa spravne zachovat?! Mate pre mna nejake rady? Dakujem

nelinka79
10. nov 2010

ahojte
moja mala ma dva roky ale do skolky zacala chodit od novembra. sme na bezlaktozovej diete takze jej natierky nosim
v obedariku presne take ako maju ine deti plus jednu davku jej mliecka. hovoria ze nechce jest ale ona nikdy jedak nebola a myslim si ze sa snazi ma takto vytrestat. domov chodi o 11tej. ale co uz od hladu neumrie a myslim ze ked zisti ze to nepomaha tak zacne jest a ked nie hadam to mliecko zachrani lebo ona je "mliekoholik" a ked chce mlieko na ine ju nepresvedcim. takze sa drzte a urcite nase deti od hladu neumru 😉

katy1979
12. nov 2010

my sme tiez nejedaci, velakrat nezje v skolke absolutne nic za cely den, obcas nieco zje. vcera pernik na olovrant a mal ryzu na mikine takze snad dve tri lyzicky zjedol aj z toho. davam tomu cas a snad sa to postupne nauci. napadlo ma presne ist za kucharkami nech mi daju recepty na pomazanky a budeme skusat doma. kazdy den mu vysvetlujem ze nemusi zjest vsetko ale aspon nieco ako napr. chlebik ci zemiaciky . dnes maju na desiatu tuniakovu pomazanku a na obed hrachovu kasu takze urcite nic nejedol

evickapooh
12. nov 2010

sme boli na tom rovnako v 1 rocniku , velmi mi to vadilo ze cela hladna pride domov a ja zbytocne vyhodim 25-27 eur tak som ju vybrala a takze v skolke bola len do 12,15 po obede som ju vyzdvihla ved predsa nemoze byt cely den -od 8.30 do 15 hod-bez jedla?

mizulienka
13. nov 2012

ahojte dievcata, vidim, ze je nas viac, co maju podobny problem...moj 4 rocny syn zacal v oktobri chodit do skolky, zo zaciatku to vyzeralo, ze aj nieco poje, ale teraz z piatich dni, co je v skolke, zje mozno jeden obed aj to musi byt sladke...
vobec neviem, ako sa mam k tomuto problemu postavit, on vymysla aj doma, nielen v skolke...jeho jedalnicek sa zuzil na tolko malo potravin, ze sa vazne obavam o jeho zdravy vyvoj, zeleninu nezje ziadnu, ani surovu ani varenu, s vynimkou sosovice.
tiez v skolke cely den neje a pridem prenho do skolky, prve co sama pyta je, ci som mu priniesla jedlo.
ako potom postupujete? date doma dietatu suchu stravu, resp, to co ma rad alebo ho nutite zjest nieco teple, co mate doma navarene?
budem vdacna za kazdu radu, dakujem

puskaruka
13. nov 2012

Vacsine malym detom strava v skolke nechuti, hlavne tie omacky, mliecne polievky, zeleninove natierky, samozrejme rastom pribuda aj hlad, tak vo veku 5-6 rokov uz tak nevymyslaju.

katussamus
13. nov 2012

ahoj,
môj syn chodí už druhý rok do škôlky, prvý rok nejedol nič, len sem tam učiteľka povedala, že ho presvedčili na ochutnávaciu lyžičku. Kedže chodil len na doobedie, tak som to moc neriešila, prišli sme domov a samozrejme pýtal jesť a najlepšie suché, ale nie, vždy musel obed, teraz vie, že aj keď nemá rád polievku musí 10 lyžíc vždy aj v škôlke. Tento druhý rok sa zatiaľ drží sem tam nezje a samozrejme keď prídeme domov musí zjesť teplé ak učiteľka povie, že nejedol. Čo sa týka jedlá je strašne vyberavý tiež, sledké jedlá nezje vôbec, puding a krup. kašu učiteľky nemôžu ani pred neho postaviť lebo ho naťahuje, zeleninu vôbec, a z ovocia len jablko, takže je to ťažké. A ešte malý sa teraz v škôlke trošku rozjedol a to len preto že je tam celý deň, ale hlásenie učiteľky znie asi takto 10 lyžíc polievky, len čistá voda nesmie tam byť nič iné, a štvrť alebo pol druhého obeda, chlebík zjedol ale natierku som musela zoškrabať, čaj vodu vypije mlieko nie, to v škôlke odmietá. Takže asi tak ale ako som písala keď v škôlke nezje doma musí varené, trvám na tom, že raz denne musí byť teplé jedlo, už ani neprotestuje ale niekedy je aj 1 hodinu. 😀

kaciatko31katarina
8. feb 2013

dobry den! aj moj mali chodi do skolky a ma 3,5 tiez tam nechce papat ani obedovat ja uz neviem co mam robit zo zaciatku plakaval aj jedalni a ucitelky ho nutili aby papal obed mozno to mu sposobilo nechut do jedla a tak si to zapamätal doma vsetko papa aj pekne ranajkuje 🙂ucitelky nám neverili ze on si vie chitit chlebík pit s pohara apapat s liuzickov ☹ pojdem ku deckej doktorke a poviem aky mame problém ja som mu davala aj pikovyt to je aby zascal papat ale to mu vôbec nepomahalo.poradte mi prosím.zo zaciatku chodil na 4hodiny ale ked ze nechcel papat a este plakal tak sme ho museli dat na 2hodiny ☹a taraz uz chodi na 3 hodiny a stale nechce papat.a ked sa ho spytam sebik budes rano papat s detickami v jedalni povie ano ale popri tom to tak neni -☹

alex31
8. feb 2013

kaciatko31katarina ... a nevies sa s ucitelkami dohodnut na nejakom "motivacnom"??? ja viem nie je to mozno spravne ale nam to naozaj pomohlo ako aj ostatnym detickam ako nase tetusky povedali ..... aj ked chodime do sukromnej skolky a tam je to trosku ine mozno by si vedela nieco take vymysliet aj u Vas v skolke ..... u nas to pani ucitelka vymyslela tak, ze ked deticky vsetko spapaju tak dostanu nalepku ... dievcatka nejake princeznicky a chlapci vecsinou z edicie cars ..... samozrejme nie stale je to len vtedy ked deticky z nicoho nic zacnu vymyslat ze nechcu papat alebo ze oni nie su hladni a ine vymyslavky na ktore je nas maly niekedy fakt expert ..... ked mi po obede vyjde von zo skolky s nalepkou na tricku alebo rucke tak viem ze aha dnes sme asi trosku vymyslali tak preto motivacne 🙂
alebo mozno by si len mohla skusit viac zistit co a ako vlastne u vas varia .... mozno aj to je problem ... mozno mu len jednoducho nechuti jest z tejto kuchyne .... ja ked som bola mala si pametam ze na obed som chodila len v prvej triede na zakladke potom som uz musela jest doma ... mne to jednoducho nechutilo a moja mama tak len zbytocne platila za obedy ktore som aj tak nezjedla .... ostalo mi to dodnes .... nie vsade sa viem naozaj najest a vobec odvazit do niecoho zahryznut 🙂 a posledne riesenie ... nemozem malemu obedy do skolky nosit? Neplatila by si za stravu a jednoducho tie peniazky by si pouzila na potraviny ktore by si potrebovala na uvarenie niecoho fajneho doma ....mozno keby sa o tomto dalo dohodnut aspon na nejaky cas aspon by si videla cim to je ci jedlom alebo samotnym prostredim 🙂 drzim palce aby ste to vyriesili .... aj u nas sa pravidelne riesia tieto odmietania a vymyslania tak viem pochopit o com hovoris 🙂

sisaanaty
4. okt 2013

Dobry den som zufala uz neviem co s malou ma 6 do skoly ju nezobrali pretoze je oktobrova tak si musi pockat este rok chodi do skolky povinne ale uplne ju odmieta.Kazdy vecer vyrobi scenku ze tam nejde aby rano mala uz istotu ze nemusi vstavat a ist.Niekolkokrat sa spyta ucitelky kedy po mna pride mama ?verim tomu ze uz ucitelkam to lezie na nervy.Papa strasne malo skoro nic pride domov okamzite si pyta jedlo.S detmi sa nehraje len s urcitymi pokial tam nie je je odmerana je velmi vazna a nevie sa tam odreagovat.Prvy tyzden basnila o skolke ale prisla zmena.Je len doobeda ale ani to sa nevie dockat kedy si po nu pridem.Tiez platim obedy ale u nas sa plati za 2 mesiace cize som platila 52eur nejake drobne a to je v tom aj olovrant co dostane len ked sa to da zabalit inak to samozrejme prepadava.Za par lyziciek co ona popapa je to dost.Neviem ako jej uz mam vysvetlit ze tam proste musi chodit.Chapem ju z jednej stranky ja sama som chodila do skolky 3 roky a nenavidela som to pretoze som bola viackrat posledna po ktoru prisli a uz bola skoro tma kedze som tam musela aj spat.Pametam si ze som kopala do vlastnej mami robila som scenky ale nic nepomoholo moji rodicia boli nuteni ma tam davat pretoze obaja chodili do prace.Ja malu nenutim snazim sa jej vysvetlit ze tam proste musi ze ked ona bude smutna aj ja budem smutna ze sa na nu tesim ked pride domov ze mi ukaze co noveho vie a ona sa tesi ale iba kym nepride vecer potom zase spusti lavinu slz a prosikania sa.Poradte mi prosim.

sendy182
4. okt 2013

ahoj opýtam sa ťa či len tento rok chodí do mš?.....nie všetky deti ti zvyknú a zapáči sa im v škôlke....určite nie si sama....keď že je už väčšia a rozumnejšia môžeš jej to viac vysvetliť.....neviem či je na teba taká naviazaná alebo si ju mš nezískala......čo učiteľky aký majú prístup k deťom....to že nepapá tak nech ju nenútia.....radšej....neboj nie je ani prvá ani posledná čo nechce jesť v mš...... 😀 aspoň tekutiny nech jej núkajú.....ale jedlo nie.....tam sa utvorí vzdor a bude manipulovať cez jedlo 😒 .........takže sa zatiaľ netráp ak sa nenaje. 😉 ...........ja sa čudujem že platíš i olovrant.....nemala by si......iba diesiatu a obed......môže si vziať do mš neakú obľúbenú hračku?.......ja by som nedabatovala viac o chodení do mš ak vydiera.......rovno si s ňou sadnúť a pohovoriť si plusy mš.....učiteľky sú tam pre deti....aktivity, mikuláš, stromček, karneval, popozerať si videá na ich web stránke čo robili atď........rozprávať......mš je pre deti predškolského veku ideálna......ak samozrejme dieťa nemá zdravotné a iné problémy.........čo sa jej v mš nepáči vie to pomenovať......mojím deťom vadilo nútenie do jedla ktoré im nechutilo........a odrazilo sa to na začiatku že odmietali chodiť do škôlky......no vyriešilo sa to a učiteľky už moje deti nenútili jesť.....to bolo radosti........ 🙂 ........

stanislavao
5. nov 2013

dnes mali deti u nas v skole a skolke karfiolovy nakyp a varene zemiaky. mamicky, napiste mi, co toto jedlo niektore vase dieta zje. som maximalne sklamana, lebo to by som ja osobne ani neokostovala a taktiez to nejedlo ani jedno dieta v skolke. cize vsetky deti boli len o polievke a isli spat hladne.

zuzikambo
5. feb 2014

Ja mám podobný problém, dcérka mi začala chodiť do škôlky od januára, ale prerušovane, kedže sme boli aj chorý, teraz chodí 2 týžden v kuse do škôlky a tomu jedeniu moc nedala veru, najprv zjedla aspon polievočku a teraz ani to nie, deti idú z vonka dnu a ako náhle vie že pôjdu jesť a zbadá p. kuchárku , konec, plaaaaač a nie a nie niečo spapať
p. učitelky jej skúšajú dať aspon polievočku, ked už chlebík na desiatu nezje, potom prídeme okolo 3 tej domov a zje všetko , aj celú chladničku keby mohla
neviem, či má nejaký blok z tej p.kuchárky alebo je to iba nechuť , alebo čo je za tým, zatial som to neriešila ale ak to bude dlhšie pretrvávať tak to budem musieť nejako riešiť
čo sa týka spánku, nespáva v škôlke a ani doma už nechce, inak je v škôlke dobrá

jasminet
5. feb 2014

@stanislavao predstav si, ze moja v skolke zje karfiolovy nakyp a doma nie. celkovo v skolke jedava veci, ktore by doma do ust nedala. ale funguje davova psychoza - jedno dieta zahlasi ze FUUUUJ NAAAAKYP, take nejem a nedotkne sa toho ani jedno dieta.... a ked mamicka povie, ze take by som do ust nedala ani ja, tak to dieta nebude jest tiez.
v nasej skolke funguje pravidlo ochutnat zo vsetkeho, zaviedli sme ho aj doma. 3 lyzicky skusit musi, ked viac nechce, nemusi dojedat. vacsinou jej to zachuti a nakoniec povie, ze to bolo dobre.

lacross
5. feb 2014

Zdravím všetky maminy. Nedá mi a musím sem tiež napísať .Mám 3-ročného syna, nastúpil v januári do škôlky. Chodím pre neho na obed, pretože mi tam nič nezje, nevypije. Dávam mu aj fľašku s čajíkom no ani tej sa nedotkne. Bolo mi povedané, že do konca februára keď sa nenapraví v jedení, tak mi ho vylúčia. Som z toho dosť sklamaná. Mi to pripadá aby chceli od našich detí hneď od prvého dňa vždy všetko zjedené, vypité.
Keď prídeme domov, samozrejme že zje obed a ide spať.
Každý deň sa rozprávame o tom, že za stolom s detičkami spapá chlebík ,vypije kakavko. Zatiaľ žiadna zmena. Osobne si myslím, že potrebuje iba čas.
Keď mi každý deň prízvukujú, že niečo s tým treba spraviť som z toho vystresovaná. Aj na záchod sa bál zo začiatku čo i len pozrieť a teraz ide pekne sám bez plaču.
Držte nám palce nech sa nám to podarí a budeme papať ako-tak.

broonislava
30. sep 2014

Ako čítam, vidím, že to je nejaký rozšírený problém s jedením v škôlke. My máme to isté. Ale len teraz, s dcérkou. Moji dvaja synovia nemali nikdy problémy s jedením, dodnes im to ostalo 🙂 . Ale dcérka, to je katastrofa. Nikdy som sa nezaujímala o stravu škôlkarov, keďže chalani nemali problém s jedením, ale teraz som len tak nakukla, čo majú napísané na celý týždeň a skoro som odpadla. Veď to je jedálniček podľa mňa na základe nejakých noriem zo šestesiatych rokov. Veď toto sme papali my v škôlke.Pred 35-timi rokmi! Neviem, koľko rodín ešte v dnešnych časoch vyrába doma nejaké nátierky. Napr. Kvasnicové!, alebo Nivové!...Preboha, veď také malé deti majú ešte jednoduchý jedálniček. Možno je moja dcérka výnimka, ale zje cez deň kopec ovocia a zeleniny, veľmi málo chleba, minimum mäsa, ale zje kopec ryže, cestovín, zemiakov...Podľa mňa treba pre 3-ročné deti variť veľmi jednoducho, postupne podľa veku pridávať ingrediencie, a nie, že 3-ročné má to isté ako 6 ročné. Ja doma síce varím pre celú rodinu jedno jedlo, ale pre malú dám zvlášť na tanier prílohu a zvlášť napr.omáčku a dám jej na výber. Polievky mám doma vždy 2. Varím denne, takže sa vždy 2 polievky prekrývajú, takže tam si každý vyberie, akú chce. Ale na desiatu nejeme žiadne chleby s pomazankami, ale raňajkujeme všetci doma a na desiatu cez víkend si každý vyberie 1-2 ks ovocia alebo mrkvu...a zrazu cez týždeň absentuje ovocie v škôlke, dostanú ho tak k obedu, alebo na olovrant! Keď varím cestoviny, miešam s omáčkou až na tanieri, každému podľa chuti, malá mi nechce k tomu omáčku, tak jej tam neprimiešam. Doma cez víkend a prázdniny láduje od rána, ale v škôlke vôôôbec nič! Kto vlastne udáva pravidlá a normy, aké jedlo sa má v škôlkach variť. Neviete mi niekto poradiť? Nejaký úrad? Veď keď sa na chodbe rozprávam s rodičmi prváčikov, 80% detičiek nič v škôlke nezjedia! Ja byť učiteľka, tak sa nad tým trocha asi aj zamyslím! Ja som našťastie doma, ale kebyže som v práci, tak fakt neviem, ako by som toto vyriešila! Jedine skúsiť cez úradníkov, nech ich rodičia toľko otravujú, že to začne niekto aj riešiť. Ja sa do toho určite idem pustiť, tak som zvedavá, kam dôjdem!