Prechod zo súkromnej škôlky do štátnej

4. jún 2021

Ahojte zienky. Píšem radšej anonymne. Mladsi synček mi už rok chodí do súkromnej škôlky. Je tam veľmi šťastný, má tam svojich kamarátov, dobre pani učiteľky. Proste je tam spokojný. Dávala som mu prihlášky do štátnych škôlok do jednej mi ho prijali. Včera som bola na zápis a odvtedy revem ako tur a ani sama neviem prečo. Všetci mi vravia že ke to dobrá skolka že sa nemám čoho báť. No mne ide v hlave stále že mu zoberem jeho obľúbené učiteľky, kamarátov a škôlku kde je šťastný. Sama to neviem pochopiť. Ako zvládli vaše deti zmenu škôlky? Synček má 3.5 roka.

lucka_ke
4. jún 2021

prekladáte kvôli financiám? záleží na tom, aký je váš syn dieťa, či dobre znáša zmeny, alebo nie, ale v troch rokoch by nemal byť problém s prechodom do nového kolektívu

mogaa
4. jún 2021

u nás to bol veľký rozdiel...v súkromnej veselé šťastné dieťa, zo štátne zamĺknuté smutné dieťa....po prechode do štátnej každý deń sťažnosť učiteľky, že sa pocikala alebo nejaké dieťa pohrýzla....toto v súkromnej nebolo, tam ešte riaditeľka hovorila že nebude mať najmenší problém, lebo je dobručká.....trvalo to niečo cez mesiac...teraz sú stále len sťažnosti že berie deťom hračky, čo je podľa mňa u ročného dieťaťa prirodzené a treba mu len hovoriť aby hračku nebrala....

mogaa
4. jún 2021

*u 3-ročného

denisa0504
4. jún 2021

@mogaa nie je to prirodzené. Aj 3 ročné sa vedia správať a nebrať deťom hračky..

oliali
4. jún 2021

@mogaa no hryzenie neprejde ani v sukromnej skolke kde chodi mladsi syn 🙈 zase nemozu nechat deti nech si ublizuju lebo je to sukromna skolka a rodicia platia 🙂

belllinka
4. jún 2021

Deti sa veľmi rýchlo prispôsobia, zabudnú a nájdu si nových kamarátov. Tiež som dcéru ako 3,5 ročnú prekladala zo súkromnej do štátnej a nebol najmenší problém. Po pár mesiacoch, keď som sa jej spýtala na jej najlepšiu kamošku zo súkromnej, tak si na ňu už ani nepamätala.

autor
4. jún 2021

@mogaa tohto sa bojím. On sa mi ešte keď spinka pocika. Riaditeľka v novej škôlke mi povedala že to problém nie je že sa opere. Ja by som ho tom najradšej nechala lenže je to záťaž na rozpočet keďže mne sa do roboty ísť nedá. Staršieho synčeka mám autistu a od septembra ide len na pól dňa do škôlky.

zuzka38
4. jún 2021

@denisa0504 ak aj vezme niekto hracku, da sa to vykomunikovat a nezatahovat do toho rodicov.. tieto situacie si ma vyriesit ucitelka a nie stazovat sa a lutovat..

autor
4. jún 2021

@belllinka ďakujem za povzbudivé slova. Nás synček je veľmi šikovný. V škôlke ho chvália aj keď sme mali menšie problémy vždy sme s učiteľkami a riaditeľkou našli spoločne riešenie.

wieruska1
4. jún 2021

My sme skusili, po dvoch tyzdnoch isiel spat do.povodnej.... nefungovalo to a to iste aj dcera so skolou. Ale my sme menili len z rozmaru ze je blizko domu.... ak by som to.musela riesit lebo finacie asi by si skratka.len museli zvyknut

autor
4. jún 2021

@wieruska1 ja som aj riaditeľke naznačila že kebyže tam je veľmi zle tak jej volám. Mi to finančne zvládame ale 200€ mesačne je 200€ mesačne. To mame splátku za auto ktoré by sme tým pádom splatili skôr a nemuseli by sme platiť vysoké úroky.

sadika
4. jún 2021

nemozete porovnavat pristup v sukromnej.a statnej skolke. Jasne ze ho chvalia- platite si za to (neberte to v zlom a na druhej strane si netreba ani dieta idealizovat ze je dokonale) zvykne si, nebojte sa a neprezivajte to tak, lebo vacsinou problemy maju matky a nie deti...

majusqa77
4. jún 2021

podla mna strasne zavisi aku chyti ucitelku. syn siel do statnej az ako predskolak, ako dal to, ale bolo vidno, ze bol utiahnutejsi. mladsia mala necele 4 a zdala sa mi spokojnejsia v statnej...

autor
4. jún 2021

@lucka_ke áno kvôli financiám. Synček je šikovný každý ho chváli aj keď to trosku zbojník v škôlke poslúcha. Mali sme drobne problémy kvôli jeho správaniu ktoré žiaľ odkukal od svojho bračeka ktorý je autista. Aj v novej škôlke o tom vedia a riaditeľka si to poznačila. Ja mu každý deň vysvetľujem že jeho braček ho nechcel strčiť že on tomu dobre nerozumie že ho to musíme spoločne naučiť ale že on to nesmie robiť. Už sa nám to aj celkom podarilo eliminovať aj vďaka riaditeľke a učiteľkám v terajšej škôlke.

autor
4. jún 2021

@sadika nechválili ho len mali sme aj problémy ktoré sme našťastie spolu vyriešili. Našťastie to nebolo nič hrôzostrašne ale bol to problém.

autor
4. jún 2021

@majusqa77 toto je cirkevná skolka a idu primát aj nové mladé učiteľky tak hádam bude dobre.

alana1
4. jún 2021

@denisa0504 vam chyba zakladne info o tom kedy su deti schopne poziciavat hracky a delit sa o veci... prosim nastudujte si a az potom prispievajte do diskusii https://montessorikids.sk/poziciavanie-delenie-sa/

denisa0504
4. jún 2021

@alana1 nepotrebujem nejaké štúdie,keď mám dieťa 🤦 od 3 rokov je schopná podeliť sa, lebo ju to učíme. Správa sa veľmi pekne a je skôr plachý typ. Teraz pôjde do škôlky a keď čítam, že mamičky si myslia, že hryzenie, bytie sa a vytrhávanie hračiek druhým deťom je v poriadku, tak mám až paniku, čo budú takéto deti robiť tým, ktoré sa správať vedia. Ale utešujte sa podobnými článkami, že je to v poriadku, namiesto usmernenia deti , keď vám to tak vyhovuje..

alana1
4. jún 2021

@denisa0504 no len aby ste neostali prekvapena, ze zrazu vasa slusne vychovana dcera zacne hryzt ostatne deti lebo si nebude vediet inac poradit... ale to zistite az nastupi do skolky a zrazu tam bude sama a dalsich 20 deti roznej povahy a temperamentu 🙂 a ak je este aj plachy typ tak o to tazsie to bude mat...
...dieta az od troch rokov zacina byt schopne poziciavat a delit sa o veci , je to prirodzeny vyvoj a ten sa ma respektovat a nehovori to vobec o tom ci je dieta lakomec alebo ako je vychovane...cize je normalne ze male dieta vytrhne hracku druhemu lebo je este natolko sebecke a egocentricke, ze proste neriesi druhych...
to, ze v skolke si ucitelky nie su schopne urobit poriadok s detmi, nie je problem dietata, ktore vyvojovo este nedoslo do fazy kedy je schopne delit sa...
ucitelky su tam presne nato, aby dieta viedli k tomu, ze ked sa niekto hra s hrackou, tak musi cakat kym sa dohra a az potom si moze hracku poziciat...lenze samozrejme ucitelke je jednoduchsie stazovat sa rodicovi na dieta :(

denisa0504
4. jún 2021

@alana1 máme iný názor.. Len ma napadá ešte otázka, nie je v prvom rade výchova dieťaťa na rodičovi? Áno, učiteľky sú v škole - škôlke na to tiež, ale hlavne rodič má vychovávať a nenechávať výchovu na ostatných. Inak ak by bol nejaký problém s mojimi deťmi, ja by som o tom chcela vedieť. Ale to som ja, ja sa zaujímam úplne o všetko, či už dobré alebo zlé, čo sa týka mojich detí..

lucka_ke
4. jún 2021

podľa mojich skúseností je škôlka džungľa plná predátorov 🙂 a my čo sme sa snažili vychovávať ohľaduplné deti ochotné sa deliť sme ich naučili zle, pretože tam sa presadili tvrdé lakte a učiteľky neriešili nič, mala som syna v dvoch rôznych škôlkach a všade to bolo rovnaké, ale zasa škola života, v škole už bol otrkaný

alana1
4. jún 2021

@denisa0504 samozrejme, len pisem o tom, ze nemozete ziadat od rocneho dietata aby poziciavalo hracky alebo aby nevytrhavalo hracky z ruk druhym, lebo to je normalne v tomto veku...to ozaj az tak po 3 rokoch sa este len zacina ucit tieto zrucnosti a ano hlavne doma ale kedze toho casu v skolke dieta travi ozaj vela, ucitelky by v tom mali pokracovat, co sa bohuzial v dnesnej dobe nedeje...

alana1
4. jún 2021

@lucka_ke no moj starsi tak pravidelne chodil s odtlackom zubov- raz na lici a potom na ruke...ucitelka len strucne zhodnotila, ze bral hracku inemu chlapcovi, tak ten ho preto pokusal ...mal vtedy 18 mesiacov

lenka188
4. jún 2021

Moja starsia dcerka chodila od 2.5 roka do sukromnej a po roku isla do statnej. Spatne mozem povedat, ze v statnej (teraz je uz v predskolskom rocniku) je ovela stastnejsia a spokojnejsia. Nie vzdy plati, ze sukromna skolka=kvalita a statna=cisty des a hroza.
Moja dcera nikdy neplakavala ked isla do skolky, ale v sukromnej ju zacalo hryzt jedno dievca, riesili sme to xy tyzdnov, stale sa to opakovalo, az ju nakoniec pokusala priamo pod oko. Vylucit ju nechceli, prelozit do inej triedy ju nemali kam, tak nakoniec moju prelozili ju do triedy s vacsimi detmi (namiesto toho aby riesili to dieta, co hryzie. Ved preco by aj, rodicia si platia 500e..). A v tej triede bola nestastna, stale neplakala rano, ale videla som, ze sa jej uz uplne straca ta radost, ktoru predtym mala. Nakoniec som zistila, ze tam nema ziadnych kamaratov, boli tam vacsie deti, aj 4-6 rocne a tie sa nechceli hrat s ledva 3 rocnou, smiali sa jej, ze nevie pekne kreslit, mala z toho chytila na kreslenie uplny blok. Za mna cele zle. Absolutne nezvladnuta situacia. Tak som si povedala, ze stacilo. Prisla do statnej skolky a nemame najmensi problem. Ma kopu kamaratiek, zacala kreslit, do skolky chodi rada, uz teraz je jej smutno, kde vie, ze pojde do skoly a nebude mat svoju ucitelku. Takze neboj sa, pokial je to dobra skolka, maly si zvykne a vsetko bude v pohode.

mogaa
4. jún 2021

@oliali no lenže v súkromnej to nerobila až p prechode do štátnej.....jednoducho sa tka vyrovnávala so stresovým prostredím.....prestalo to cca po mesiaci ked mali zavretú triedu a prešla k starším deťom.....

ukulela
4. jún 2021

@alana1 tam bo preklep - autorka komentu to opravila z rocneho na 3 rocneho ...

mogaa
4. jún 2021

@denisa0504 no zaujémavé že naša sa správať vedela v súkromnej škôlke aj s nami na ihrisku, a aj ke´d ju dali k väčším deťom...tam žiadny problém nebol....ale prišli sme na to že na ňu tak zle vplývala jedna z učiteliek ktorú mala v triede, jednoducho vtedy tam nechcela ísť a reagovala stresovo....druhá z učiteliek hovorila že poslúcha, len pri tej jednej bolo každý deň niečo - že tomu zobrala hračku alebo na niektoré dieťa vyplazila jazyk(to tiež predtým nerobila)....viem že nie je žiadny anjelik, rada sa pred deťmi predvádza ale má veľmi rada deti a viem že nie je bitkár, no na druhej strane si ani nenechá a vráti keď sa začnú o niečo doťahovať.....inak mám aj susedu čo je učiteľka, tá mi hovorila že pri deťoch v najmenšej skupine je to normálne správanie....ak som s ňou na ihrisku ja dťom nič neberie a ak sa stane tak jej poviem a bez problémov vráti....normálne trojročné dieťa...

autor
4. jún 2021

@lenka188 ďakujem ❤️

alana1
4. jún 2021

@ukulela áno, ale ani 3 ročné ešte nemusí...učí sa to v predškolskom veku 3-6r

mabenn
4. jún 2021

to ako zvládli zmenu iné deti vôbec nemusí nič hovoriť o prípade vašom, ja skôr mám pocit, že ty sama s tým nie si stotožnená a naskytá sa otázka prečo...lebo také malé dieťa bude ešte dosť reagovať na tvoje emócie, či už prejavené pred ním alebo nie...jedna vec je mať prirodzené obavy zo zmeny a reakcie na ňu, druhá vec je, či si naozaj presvedčená o tom, že to stojí za 200e splátky auta, ak by sa nakoniec ukázalo, že to dobré rozhodnutie nebolo