Prečo matky nechcú dať dieťa do škôlky?

13. sep 2022

Vždy ma zaujímalo prečo niektorí rodicia nechcu dat dieťa do škôlky? Z akeho dôvodu? Nehejtujem, len sa pytam ze prečo? Suseda ktorá ma 4 deti po sebe mi povedala ze naco? Vsetko sa naucia doma a su pripravené ist do školy bez skolky... Akoze ano ma pravdu, spolu sa naucia doma vsetko ale nie je lepsie ked je dieťa v kolektívne s detmi? Naucit sa vychádzať s cudzími detmi, vnímať učiteľku ako autoritu, fungovať sam za seba? Ja som zo 6 deti a aj ked skolka nebola lahka a pamätám si veľa plaču ale aj radosti, kamaratov, v skole sme sa uz poznali, nebolo to pre nas nove, vedeli sme ze učiteľka je autorita, fungovanie v kolektíve, spoločne práce, priprava na skolu...

akvi
15. sep 2022

@elizita áno, nevylučuje sa to, pre mňa ale klasická škola je niečo, s čím ja nesuzniem, je to v rozpore s mojím hodnotovým nastavením. A k tým spolužiakom, nemyslím si, že byť dlhodobo s ľuďmi, s ktorými nezdieľam podobné záujmy, resp. nemám si s nimi čo povedať, je nejako prínosné. Je rozdiel naučiť sa vychádzať s rôznymi ľuďmi a je rozdiel byť nútený tráviť s nimi veľkú väčšinu času. Ja napríklad trávim čas s pomerne úzkym okruhom ľudí, s ktorými je ten čas pre mňa hodnotný. Ani náhodou nebudem s niekým, s kým nemám o čom. A to ale neznamená, že s ľuďmi neviem vychádzať,.

scorpionflower1
15. sep 2022

@zabka1000 ja ta nehodnotim, len pisem, ze nemas byt prednasrata.

elizita
16. sep 2022

@akvi ja tomu ale stále nerozumiem. Aké sú potom tie tvoje hodnoty ktoré nekorešponduju s klasickou školou? Mne z toho vychádza podľa tvojho písania len to,že sa deti majú venovať len tomu čo ich konkrétne zaujíma a tráviť čas len s kym oni chcú a výberu si. A takýto prístup v živote ich má formovať a vzdelávať. Chapem to správne? Btw so spolužiakmi vždy je o čom,veď majú veľkú časť náplne dňa rovnakú.

zabka1000
16. sep 2022

@scorpionflower1 vieš čo?nasratá bývam na všeličo,ale zrovna v tejto diskusii určite nie 🙂....ja som len napísala len svoje dôvody a názor, ktorý nikomu nevnucujem a ty si sa akurát chytila toho jedného slovíčka v úvodzovkách.

akvi
16. sep 2022

@elizita hodnoty - nesúhlasím s núteným vzdelávaním, je scestné, že štát právo na vzdelanie vynucuje povinnosťou, ešte k tomu nie povinnosťou sa vzdelávať, ale povinnosťou DOCHÁDZAŤ. Nesúhlasím s postavením dieťaťa do roly podriadeného, ktorý musí poslúchať príkazy. Treba si uvedomiť, že dieťa je KLIENT, nie podriadený. Ale to postavenie opäť súvisí s tým vynucovanim, pretože vynucovať niečo pri rovnocennom postavení proste nie je možné. To sú hlavné princípy, s ktorými mám problém. Na tie sa samozrejme nabaľujú ďalšie, ako tresty a odmeny, hodnotenie a pod. Minimálny dosah dieťaťa na svoje vzdelávanie, v podstate aj minimálny dosah rodiča.

elizita
16. sep 2022

@akvi neviem kam by civilizované štáty dospeli ak by nemali povinnú školskú dochádzku,nie každý rodič ms záujem aby bolo jeho dieťa vzdelané,takto aspoň to vzdelanie okolo neho ide keď sa inak nedá.. nejakému posluchaniu príkazov sa v práci väčšina ľudí nevyhne.. alé áno, to sú už dospeláci.. nebudú potom v práci šokovaní že majú niečo nariadené a dostanú odmenu alebo trest "vyhadzov" alebo sú hodnotení? Ako myslíš ten dosah rodica a dietata? Nejaká kontrola čo sa dieťa učí??

betka233
16. sep 2022

"Ani náhodou nebudem s niekým, s kým nemám o čom. A to ale neznamená, že s ľuďmi neviem vychádzať"
@akvi ak ani nahodou nebudes s niekym, s kym nemas o com, z toho mi vyplyva, ze s ludmi praveze vychadzat nevies, ci? Resp len s tymi, ktori zdielaju tvoje "hodnotove nastavenie" (btw zneje to vsetko trosku povysenecky)... deti su nutene spolu travit pol dna v tej skole, ale vacsinu casu bezi vyucovanie, tj dychaju spolocny vzduch a to je tak vsetko, to sa snad da zvladnut aj s tymi zle hodnotovo nastavenymi, ci? Ja som tiez mala spoluziakov s ktorymi som prehovorila na 4r asi tak 4 vety... ale lavicu + prestavky som zdielala s kym som chcela... velmi to hrotis vsetko do extrmu podla mna, dieta by nemalo chodit do skoly lebo musi a ma nariadene statom ale preto ze chce, chce sa nieco naucit... dieta by nemalo byt vyslovene v roli podriadeneho ktory musi pocuvat prikazy, je to skor obojstranna interakcia ucitela a ziaka, proces, kde platia urcite pravidla tak pre jednu, ako aj pre druhu stranu... ale je to subjektivny uhol pohladu 🤷🏿‍♀️

akvi
16. sep 2022

@elizita hm, zaujímavé, že existujú civilizované štáty, kde dochádzka povinná nie je a nemám pocit, že by na tom boli horšie, ako my. Ak by sa zrušila povinná dochadzka, stalo by sa presne to, čo sa stalo, keď sa zrušila povinnosť pracovať, ktorá bola v socializme daná zakonom - drvivá väčšina ľudí do práce aj tak chodí. Čiže drvivá väčšina ľudí by deti do školy naďalej posielala. Vznikla by časť ľudí, ktorá by ostala mimo systém a tá by sa delila na cca dve skupiny - tí, ktorým na vzdelaní detí záleží a hľadali by len iné cesty, ako je škola a potom tí, ktorým nezáleží. Takí ale sú aj dnes a ak by povinná dochadzka bola tak úspešný"projekt", ako si ľudia myslia, tak by sme tu dnes nemali žiaden problém so skupinou ľudí, ktorí na deti všeobecne kašlú. Je naivné si myslieť, že povinná dochadzka zachraňuje tieto deti. Oveľa účinnejšie by bolo poskytnúť týmto deťom adresnu a na mieru šitú pomoc . Posluchanie príkazov - je v poriadku, pokiaľ dáva zmysel. V práci to tak väčšinou je. V škole bohužiaľ nie. Dosah rodiča/dieťaťa - chcem mať plnú zodpovednosť za to, čo, kedy, kde a s kým sa moje dieťa učí, resp.chcem, aby tú zodpovednosť bolo schopné niesť to dieťa, samozrejme s ohľadom na vek a schopnosti. V tomto momente si nemôžem vybrať vlastne nič, všetky školy učia to isté, v rovnakom veku. Nemôžem si vybrať učiteľa pre svoje dieťa, zmeniť ho, ak dieťaťu nevyhovuje. Asi každý z nás zažil aj učiteľov, ktorí nam nevyhovovali, ja nevidím dôvod, prečo by dieťa malo trpieť učiteľa, ktorý mu nevyhovuje. V slobodných školách neexistujú povinné predmety, deti si vyberajú, ako strávia deň v škole, a ak si myslíš, že tam tie deti nič nerobia a nič sa nenaučia, tak sa mýliš. Deti sa učiť chcú, je to pre ne prirodzene. Btw dochádzku tu máme nejakých 200 rokov, v dnešnej forme nejakých 70. Dochádzka sa zaviedla, aby produkovala poslusnych vojakov a poslusnych robotníkov. A na tom sa vlastne nič nezmenilo, celý ten systém je takto nastavený dodnes.

groana
16. sep 2022

@akvi ahoj mňa by zaujímalo, či riešite oficiálne doklady o štúdiu. Základná škola sa dá riešiť formou domáceho vzdelávania. Riešite maturitu, alebo diplom? Myslím kvôli práci, kde sa zvykne napr vyžadovať vysokoškolské vzdelanie. 🙂

akvi
16. sep 2022

@betka233 Hodnotové nastavenie ma predsa každý človek a tie nastavenia sa u každého líšia, k niekomu máš bližšie, k niekomu ďalej, veď to je normálne predsa. A ak si si z toho spravila záver, že s ľuďmi vychádzať neviem, je to opäť o tebe, je úplne jedno, čo napíšem, máš právo myslieť si co len chceš, mám proste na tieto veci iný názor. Ja nepotrebujem, aby sme sa zhodli. Akurát by bolo dobre, ak by ľudia ako ja, mali napríklad možnosť nebyť v systéme. Ľudí, ktorým systém vyhovuje, sú spokojní, to je v poriadku, ja ich nenutim meniť to, to by bolo presne to isté, len opačne, ak by bolo len "po mojom", tak tu opäť bude veľká skupina ľudí, ktorí nebudu spokojní, to predsa nie je cieľom. Cieľom je, aby boli možnosti, ktoré by vyhovovali čo najširšiemu spektru ľudí. Príklad - predstav si, že by zrazu vsetky reštaurácie boli vegánske. Nariadil by to štát. Časť ľudí by bola spokojná, ale časť nie. Pri reštauráciách to ale nik nenariaduje, chvalabohu. Tak prečo to nariaďuje pri školách a ešte nás všetkých núti platiť službu, ktorú nechceme.

akvi
16. sep 2022

@groana konkrétne moje dieťa strednú školu rieši individuálnym učebným plánom, do školy nechodí denne, chodí do práce. SŠ sa da riešiť aj externe. A existujú aj školy pre homeschoolerov, ktoré vydajú certifikát, ktorý má "hodnotu" našej maturity, samozrejme, slovenské VS ho pravdepodobne neuznajú (aj keď treba možno len skúsiť, zatiaľ nepoznám nikoho, kto by to spravil, ale mozno to už niekto spravil 🙂), ale zahraničné ho uznávajú, nie všetky, ale časť áno. Takže tam je to už na každom, aby sa rozhodol, ako ďalej. Zase, maturitu si dorobiť sa dá kedykoľvek aj popri práci, ak ju niekto nechce riešiť teraz.

elizita
17. sep 2022

@akvi tiež mi pride, ako babe hore,takyto náhľad mierne povýšenecky a vyhrotenú.. žijeme v nejakom zriadení,systéme,ktorý má nejaké nariadenia..každý tu má povinnosti,a nie so všetkými musí súhlasiť. a v práci kvantum pokynov nedáva zmysel,a zamestnanec je v pozícii podriadeného.. predpokladám,že si chodila do klasickej školy.. mala si sa tam tak zle,že si usúdila,že školské inštitúcie sú otras? Asi sa tu ale bavíme o 2 typoch domácich vyučovaní. Niektorých učia že rodičia samých doma alebo starší sa už asi sami vzdelávajú.. a druhá skupina je v podstate tiež nejaké zriadenie,kde je tak 5deti a učí ich niekto,asi nejaký rodič? Domáce učenie nejde podľa osnov? Nerobia potom nejaké skúšky na konci roka na škole,kde sú nahlásení? Ono to znie takýto pristup tak príliš rozprávkovo,že ľudia si sami výberu čo budú riešiť a s kým.. rada by som poznala niekoho,kto si takýmto prístupom prešiel a má tak 30-40rokov..

zitaje
17. sep 2022

Nemusí byť každý zamestnanec. Ľudia predsa nemusia pracovať len pre niekoho! Náš klasický školský systém naozaj vychováva poslušných pracovníkov-zamestnancov, keďže nepodporuje kreativitu, ale intenzívny dril ešte aj v dnešnej dobe (čo je podľa mňa celkom šokujúce). Navyše čím rýchlejšie sa doba mení, tým menej sú vedomosti ponúkané školou použiteľné a tie nové sa aj tak všetci musia naučiť mimo školu.
Ja mám tiež doma vzdelávané deti. Dcéra je deviatačka. Je veľa oblastí, v ktorých sa už vzdeláva úplne sama, lebo ja o tom nemám ani šajnu - hlavne čo sa týka modrených technológií a počítačových programov, v ktorých pracuje. Navyše to robí absolútne dobrovolne, proste ju to baví a zaujíma a tak maká - keby chodila do školy, nemala by na to ani čas, ani energiu.
Takže áno, školský systém možno mnohým vyhovuje, veď pre tých aj je vymyslený, ale rozhodne nevyhovuje všetkým. Ide len o to, umožniť tým - nám - ktorí to tak chceme, aby sme mohli svoje deti vzdelávať podľa svojich predstáv a podľa záujmov našich detí.

zitaje
17. sep 2022

@elizita chcela by som reagovať na tvoju rečnícku(?) otázku Čo je to za dieťa, ktoré si nemá čo povedať so spolužiakmi?
Sú také deti. Napr. môj syn v piatich-šiestich rokoch v škôlke. Chcel sa hrať s deťmi na husitov, ale keď začal deťom vysvetľovať, kto to boli, kedy žili a ako bojovali, deti to nebavilo. Potom si obzeral glóbus, to deti tiež nebavilo. Môjho syna zas nebavilo vyrábať lienky z papiera, hrať sa s kadejakými tými postavičkami z kreslených rozprávok, on sa zaujímal o dejiny. Nuž nemali spoločnú reč. Keď nacvičovali akúsi rozprávku - divadielko, strašne trpel, lebo mu to bolo trápne. Nie, nemyslím si, že je niečo viac ako iné deti. A on si to už vôbec nemyslí, celá škôlka bola preňho jeden veľký neúspech. Čo som s ním mala robiť? Chodil do škôlky, ozaj sa snažil, ale mal diametrálne iné záujmy, ako ostatné deti, tak si aj tak kamošov nenašiel...

elizita
17. sep 2022

@zitaje už v mojej školskej dobe som nemala pocit že by škola bola dril a nepríde mi že by to bolo teraz horšie. Píšeš že dcéra je 9.acka.. išla podľa klasických osnov a robila skúšky potom každý rok? Ty si s ňou doma? Akože ľudia nemusia pracovať pre niekoho? Tomu nerozumiem, vysvetlis mi to? Legislatíva vám to predsa umožňuje,o to tu nejde. My tradiční sa skôr zaujímame o to akým systémom idete,na koľko je odlišní.

tianna
17. sep 2022

@elizita toto je o konkrétnom dieťati a nie o škole alebo domácom vzdelávani. Ja v ňom mám zatiaľ 2 staršie deti, jedno v podstate byť musí zo zdravotných dôvodov, druhé chce. Susedia majú tiež 3 deti, no presný opak nás. Všetky v inštitúciách od 3 rokov. Raz som stretla jednu staršiu pani, tiež susedu. Sťažovala sa mi na susedove deti že sú ako utrhnuté z reťaze, že ani opice nenarobia taký hluk a cirkus ako oni. Nuž je to pravda, presne viem kedy vstávajú, idú von, domov, kúpať sa, spať, atď 😄 a že ako to robím že náš je vždy taký slušný, nerobí hluk atď. bola prekvapená keď som jej povedala že my sme v domoskole a učíme sa oveľa viac ako bežne učivo, pretože v živote je veľa iných podstatných veci ktoré sa v škole skrátka neučia. Samozrejme základ ale je normálne učivo, skúšky sú nie raz, ale 2x ročne, teda v podstate vysokoškolský systém.

akvi
17. sep 2022

@elizita to, ako ti to znie, to je o tebe, nie o podstate toho, čo píšem.

Žijeme v zariadení, ktoré ľudom dovoľuje mať slobodnú vôľu, svoj názor, ktoré sa aspoň tvári slobodne, nie sme v kórejskej diktatúre, ja len chcem mať možnosť mať dosah na vzdelávanie môjho dieťaťa, tak, ako rozhodujem, akú potravu dám do jeho brucha, tak chcem mať dosah aj na tú duševnú potravu.

Ak bude vidieť moje dieťa v zamestnaní zmysel, je to v poriadku, do zamestnania vstupujes dobrovoľne a podpisom zmluvy prijímas pravidlá. Ak to niekomu vyhovuje, je to ok. Ale nemyslím si, že cieľom školy má byť vyprodukovať zamestnanca.

Ja som si v škole dávala často otázku, načo mi to, čo sa učím, bude. A často som zistila, že netuším a netušili to často ani tí učitelia. Ďalej som vnímala to, že sa mnohých učiteľov fakt bojím. Niektorí boli riadne kreatúry, ktoré medzi deťmi nemali čo hľadať. Po rokoch som sa bavila s mojou obľúbenou učiteľkou, že či si myslí, že to tí učitelia vedeli, že sa ich bojíme. Povedala, že niektorí sa v tom priam využívali. To asi nepotrebuje ďalší komentár. A ako som začala učiť deti ja, prichádzala som na to, že mi je maximálne proti srsti nútiť kohokoľvek robiť niečo, čo nechce. Mnoho detí sa trápilo napríklad s čítaním a písaním, pritom som videla, že potrebujú proste len viac času. Mnoho vecí, čo som bola nútená učiť, lebo to bolo určené, že treba, som vedela, že je zbytočné, nezmyselné a pod. A úplne proti môjmu presvedčeniu bolo dávať deťom nevyziadane hodnotenie. Podľa mňa je nanajvýš zvratene hodnotiť proces učenia, ak to niekto nežiada. Chvíľu som hľadala iné cesty, začala som intenzívne študovať iné vzdelávacie systémy, chodila na školenia, snažila sa to použiť v praxi, ale ono to aj tak neodstranilo tie hlavné veci, ktoré mi vadili, pretože podstata proste ostala, nedala sa zmeniť. Tak som sa dostala najprv k Rogersovej pedagogike, a potom k slobodným školám, ktoré mi ako jediné dávajú zmysel.

Domáce učenie by malo ísť podľa školského vzdelávacieho plánu, preto je táto forma bohužiaľ len slabou náplasťou a nie úplne dokonalou možnosťou pre ľudí, ako som ja. Na druhej strane musím povedať, že už aj na Slovensku je veľa kmeňových škôl, ktoré pochopili, o čom to DV je a prispôsobili tomu aj povinné preskúšanie. Pochopili napríklad, že deti v DV častokrát vynikajú v niečom a v niečom su zase "pozadu" oproti osnovam. Je to tak preto, lebo ak sa dieťa pre niečo nadchne, chce ísť v téme do hĺbky, často do takej, že to atakuje vedomosti strednej az vysokej školy. A samozrejme, ak sa venujem do hĺbky jednej téme, nemôžem sa venovať v tom istom čase desiatim ďalším. Keď som skúšala deti z DV, mala som napríklad dieťa -prvaka, ktoré malo vsetky možné poruchy učenia, ale malo vášeň pre vtáky. To dieťa poznalo stovky rôznych vtákov, vedelo ich latinské, české a anglické názvy, vedelo o nich neskutočné množstvo informácií, dokázalo spoznať podľa hlasu, aký je to vták. A nevedelo napríklad písať pisanym písmom. Do konca 1.rocnika sa to nenaucilo. Deti na DV to proste majú inak, resp. tie deti, ktoré rodičia nenutia robiť veci, ktoré im nedávajú zmysel.

Na SK nemôžeš poznať nikoho, kto ma 30-40 rokov a prešiel domácim vzdelávaním a to z jednoduchého dôvodu, že DV je tu povolené ešte príliš kratko. V zahraničí takýchto ľudí nájdeš plno, tak isto aj absolventov slobodných škôl, pretože najstaršia má už vyše 100 rokov.

zitaje
17. sep 2022

@elizita ak nemáš pocit, že v bežnej škole je dril, dobre pre teba 🙂 ja ten pocit mám a moje deti tiež, napr. syn je teraz tretiak, do zblbnutia rovnaké príklady z matematiky donekonečna, večne stále to isté, nás toľko opakovaní jednoducho nebaví a nepovažujem to vôbec za potrebné.
Áno, domaškolák absolvuje každý polrok preskúšanie. Ideme viac-menej podľa osnov, ale učebnice sme až do minulého roka nepoužívali vôbec. Z encyklopédií, kníh, internetu sa dá oveľa efektívnejšie učiť, stačí mať témy.
Ja som "s ňou doma", keďže má ďalších dvoch mladších súrodencov, najmenšia má 3r., popri tom pracujem, koľko sa mi dá, buď z domu alebo pár hodín, rozhodne nie klasicky 8h.
A nie, ľudia nemusia pracovať pre niekoho, človek môže aj podnikať, organizovať si pracovný čas podľa seba.
Inak o domácom vzdelávaní je plnoooo informácií, aj na spomínanej stránke domacaskola.sk, aj kadekde, to naozaj nie sú nejaké nedostupné, nezverejnené, tajné informácie.

elizita
17. sep 2022

@tianna čiže musíte prejsť všetko čo aj v bežnej škole,áno? Nerozumiem čo si chcela povedať tým porovnávaním so susedmi. Čo má spoločné system výučby s tým že sú alebo nie sú deti divé.

elizita
17. sep 2022

@zitaje vždy pracuješ pre niekoho. My sme celá podnikateľská rodina a určite pracujem pre svojich klientov a zákazníkov.

adkalu
17. sep 2022

@zitaje asi ste nenašli vhodnú škôlku alebo školu pre vaše dieťa. Učím nadané deti a toto co opisujete je úplne bežné, žiaľ dnes sa myslí na detičky, ktoré majú problém v učení (chvalabohu pre ne), ale akosi zabúdajú nato, ze aj deti, ktoré sú mimoriadne nadané si vyžadujú specí starostlivosť a podporu. Par osvietenych učiteľov existuje a vedú tieto decka, zvyšok však svojim neodborným vedením v dieťaťu zabije jeho potencial. Systém, normy, predpisy, osnovy atď. Je to veľká škoda, tie decká majú obrovský potenciál. Aj keď ja nie som zástanca home schooliingu, ale v niektorých prípadoch sa nečudujem. Hlavné ak je dieťa nadané, prípadne ma iný speci problém. Ak ide iba o výstrelok "nepochopených" alebo samozvanych "odbornikov* rodicov tak to teda nie. Viac škody ako osohu, aj keď uhol pohľadu býva iný.

zitaje
17. sep 2022

@elizita ok, ale rozhodne nie som podriadená mojich klientov. Podmienky si dohodneme. V škole to tak nie je. Obávam sa, že ani v mnohých zamestnaniach.

zitaje
17. sep 2022

@adkalu veď možno by sa dala nájsť inštitúcia, ktorá by vyhovovala, ale nemali sme na také niečo vôbec priestor a ani financie. Teraz je tretiak a kreslí si mapu USA, do ktorej si zakresľuje štáty a do nich územia jednotlivých indiánskych kmeňov, ktoré tam žili. Informácie má z kníh, ktoré číta, normálny výskum 😀 Ja už nestíham, som rada, že už aspoň väčšinu štátov USA viem lokalizovať... On má čas, dostatok vhodnej literatúry aj energiu, ničí ho len to, keď musí čítať v čítanke o Martuške a somárikovi. Dcéra bola podobná, len s iným okruhom záujmov. Ono to vôbec nie je také ľahké pre neštandardné deti nájsť vhodnú inštitúciu, často je homeschooling oveľa lepšia voľba, tak sú deti spokojnejšie a majú možnosť sa rozvíjať, veď o to predsa ide.

adkalu
17. sep 2022

@zitaje jasne, rozumiem, prajem vam, nech su decka spokojne, šťastné a nech sa "nestratia" v systéme. Akokoľvek je to náročné, lebo je☝️, ale na druhej strane mate stastie🍀, horšie sú problémy z opačného konca. Učila som také decka a bola to teda"jizda". V dobrom slova zmysle. Nekontrolovateľne, kreatívne, neštandardné, ale super. Good luck🍀

tianna
17. sep 2022

@elizita áno, samozrejme. Inak by neprešli ročníkom. Myslím ty si písala že dcerina spolužiačka sa učí doma a je nevychovana, zle sa správa v Tescu atď. Teda chcela som tým povedať to že správanie dieťaťa nie je ovplyvnené typom vzdelávania ale jeho povahou a celkovou výchovou.

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz