Prečo musí chodiť do škôlky?

zabina27
27. aug 2017

Možno taká situácia ani nenastane, ale radšej chcem byť dopredu pripravená. Malý ide od zajtra do škôlky, teraz len adaptačný týždeň, od ďalšieho týždňa asi na celý deň (učiteľka povedala, že je lepšie hneď ich tam nechávať aj spať). No ale ja ostávam doma s mladšou dcérkou, tak chcem vedieť, čo mu povedať, ak sa ma náhodou spýta, prečo musí chodiť, keď sme my doma. Ja mám za seba odpovede len typu - budeš sa môcť hrať s inými deťmi a naučíš sa veľa nového, ale uvítam aj iné odpovede 🙂 Presne preto ho tam dávame, je spoločenský, ročná dcéra je mu malá na hranie, vonku sa rád hrá s deťmi, ale rátam s tým, že keď tam bude chodiť každý deň, tak sa mu to nemusí páčiť. No a na to, že sa niečo naučí, povie, že sa nechce učiť, že sa bude v škole 😀

pribinak
27. aug 2017

Lebo uz je velky chlap a nie babatko s plienkami ;) a ked sa v MS nieco nové naučí, bude to ucit sestričku

pininka
27. aug 2017

Aj keby si sa neviem ako doma snazila, nenaucis ho zivot v skupine, ako sa socializovat. Vytvaras si statusy dominantneho,resp. podriadeneho. Naucit sa,ze zachod nemusi byt na dva kroky a ze sa treba vediet opyat a prejst k nemu, to iste v jedalni. Ze existuju rozne druhy povah a naucit sa v roznych situaciach s nimi fungovat.

jana_eyre
27. aug 2017

Ja som najstarsiemu vravela tak (isiel ako 4,5r doma ostala 3r a narodilo sa babo) ze tak ako chodi tato do prace, deti zacinaju chodit do skolky, neskor do skoly aby sa vela naucili a potom mohli pracovat ako sikovni tatinkovia a maminky..

yennn
27. aug 2017

Mala a urcite uzitocna rada - nikdy neurob vynimku, ze "no dobre dnes mozes ostat s nami doma, ked chces" - to by si si na seba usila neprijemny bic. 😉

zabina27
autor
27. aug 2017

@pininka toto ja viem, ale jemu to asi takto nevysvetlim 😀

jasminet
27. aug 2017

@jana_eyre aj ja tak - tato chodi do prace, mamina praca je starat sa o babo doma, "praca" deticiek je chodit do skolky/skoly a ucit sa nove veci

mirkaaa80
27. aug 2017

@zabina27 tak môjmu malému bolo jedno, že sa môže hrať s detičkami...A je to jeho "práca"....Keď vedel že som doma, chcel byť aj on. U nás zabralo iba keď som mu povedala, že už nie som doma a pôjdem na nejaký casdo práce a ten menší pôjde do jaslí. Inak sa to nedalo, a potom si už zvykol tam chodiť a neriešil či som doma, či nie.

maciatkolulu
27. aug 2017

@pininka
@zabina27 tak moja starsia dcera bola s nami doma a naucila sa pytat kde je zachod, dokonca je socializovana maturantka a uprimne napisem, ze tie roky ked som s nimi dvoma bola doma boli najkrajsie z celeo nasho zivota, nemuseli sme sa nikam ponahlat, nemuseli vstavat, robili sme si program, aky nas bavil, na nadherne praydny aquapark s laskou spominame, rovnako zoo a ine vylety, je normalna, socializovana, samostatna jednotka. Teraz maleho stvorocneho doma a rovnako si uzivame a neuveritelne sa tesime na september, ked budu vswtci v skolkach, skolach😀 a my vyrazime do sveta a kruzkov, kebyze chceme je habadej a poobede mame kamosou tiez habadej a navyse nie sme jedini, kto v nasom okoli ma takto stare deti doma, takze mame sa dobre a v porovnani so skolkarskymi detmi je maly smelsi a odvaznejsi nepriklad pri pytani sa a rozpravani s cudzimi.... Je to individualne, ja netvrdim, ze je to vhodne pre vsetky deti a vsetkych rodicov, ale pre mna, mozno som leniva je neuveritelne super sa rano valat s maly v posteli v klude si urobit jest a vymyslat co nove podnikneme, kam pojdeme a pod. Je to kratke a super obdobie....

pininka
27. aug 2017

@maciatkolulu tak ale to je skor vynimka. Poznam zial aj viacero pripadov kedy dieta nechodilo do skolky a v prvej triede malo problemy. Dokonca mam susedu, ktorej mala bola take suverenne dieta,s nicim nemala problem a hned prvy den v skole nechcela ani vojst do triedy a po pol roku sama skonstatovala ze urobila velku chybu ze ju nedavala. Tak isto nieje dobre dat len na posledny rok. Tie deti nikdy nedozenu to co uz ostatne vedia a pytaju sa stale domov. Mam s tym osobne skusenosti.

pininka
27. aug 2017

@zabina27 no podla mna jed uvidi ze chodia aj oststne deti a najde si kamaratov uz mu nebudes musiet nic vysvetlovat.

jana_eyre
27. aug 2017

@pininka no a co ma clovek robit, ked mu dieta nemaju kam prijat? Je kopa deti ktore nechodia do skolky len kvoli kapacite, napr.ako teraz moja dcera.. Ale nebojim sa o nu, ze by nebola socializovana..

maciatkolulu
27. aug 2017

@pininka tak aj ja s tym mam osobne skusenosti a uplne opacne ako ty a tie skusenosti mam od vlastnych deti a nie od susedy 😉 a nie sme vynimky, pretoze realne nevidim a ani som nevidela, zeby sme nieco zameskavali pri dcere a teraz kedze mame susedu skoro v rovnakom veku ako moj syn, ona skolkarka a ked sa pytam co robili, tak ver tomu, ze ja so synom robime ovela viac.... A v klude, lepime, strihame, kreslime, staviame, socializujeme sa v inych kolektivoch a najma ma prepac, irituje veta, ze NIKDY nedozenu to co ine deti vedia, fakt mam uz 19.rocnu a nebol ziaden problem a stres a realne som si nevsimla, zeby mala niekde nejaky nedostatok, za to ja ciste jaslickove dieta, od roka v kolektive som preravala cely prvy rocnik a so mnou xy deti, samozrejme skolkarskych a revali sme a revali 😉 Ja som jasne napisala, ze je to individualne, napisala som, ze nam to takto vyhovuje a je nam fajn, pretoze tento cas nikto nikdy nevrati a tie deti rastu uzasne rychlo a ani sa mama nenazda a dietko uz nema zaujem o spolocne chvile a vylety.... Rovesnikov v zivote bude mat kazde zdrave dieta habadej a rovnako aj moznosti socializacie a ja by som si nikdy nedovolila tvrdit, ze skolka, alebo jasle niekomu nieco urobia a ze su zle, pretoze fakt je to indivindi, napisala som svoj postreh a nie sme ojedinely pripad, ze nam to takto vyhovuje a je nam fajn a dieta netrpi ziidnou socialnou izolaciou a kedze uz mam overene, tak ani nebude a bde vediet aj pisat, aj sa pytat na zachod, aj komunikovat s autoritami a vsetko rovnako ako deti, ktore su v jasliach, ci skolke. Takze pre mna je dolezitejsia osobna skusenosti, ako ta od susedy a preto pisem aj pohlad z druhej strany, ze sa da povedat aj ok, nemusis do skolky, mozeme byt doma spolu.... Ale to je len moj nazor😉

pininka
27. aug 2017

@maciatkolulu ja to nepisem iba ako skusenost od susedy, pracovala som v skolke,takze viem porovna viac deticiek ako tvoju jednu skusenost. A videla som na vlastne oci ako sa niektore deti trapili. Tu vobec nejde o aktivity ktore doma s dietatom robis, ide o uplne ine veci,ktore doma nenavodis.

maciatkolulu
27. aug 2017

@pininka navodim ich inde.... kedysi skolky neboli a deti prezili.... nie kazdy to potrebuje a je to nutnost, ty si videla deti v skolke, ale nie v skole, ak som teda spravne pochopila....Ale to je jedno, proste kazde dieta je ine a nasa skusenost je takato a sme spokojni, takze si myslim, ze nie NIKDY nedobehnu to co ine deti v skolke a za tym si stojim🙂

pininka
27. aug 2017

@jana_eyre
Samozrejme ze dnes je taka doba, ani mne syna najprv nezobrali,lebo je septembrovy. Je to samozrejme aj vec nazoru, nechcem urcite kritizovat mamicky ktore si nechaju deticky doma. Ja len ze podla mojho nazoru je to skor na skodu dietata. Deti by mali byt medzi rovesnikmi. Ale to je len moj nazor.

katrin21
27. aug 2017

vysvetlila by som to tak, ako to je... deticky co uz maju 3 roky chodia proste do skolky.. a ze aj sestricka, ked vyrastie pojde, ved aj on bol predsa doma, ked bol mensi....

0silvia0
27. aug 2017

@pininka ktoré veci sa nedajú doma v žiadnom prípade navodiť? To ma zaujíma...

esther03
27. aug 2017

@0silvia0 napriklad nemat mamu stale pri sebe- teda postupne osamostatnovanie od matky. Je totiz ine ak si s dietatom doma, na kruzkz, v centre a ine ak je v skolke kde rodic nie je.

esther03
27. aug 2017

@zabina27 sprav z toho vyhodu- ty uz mozes ist do skolky, sestricka este nie, ju by tam este nezobrali. Si velky sikovny chlapcek tak preto mozes chodit medzi kamaratov a nove hracky... Ale bez slziciek to asi nepojde. Priprav sa na to, ze mozno dva tro dni- tyzden bude wow a ked zisti, ze je to povinnost, moze si poplakat (ale aj nemusi, zavosi to od dietata). Moje prve dieta- smele, odvazne, ukecane mi preplakala kazdy den od septembra do januara. Moje druhe dieta- mamin cecok, ktory nepovedal ani mama, nevyronil slzu a tesil sa hoc siel o pol roka skor ako sestra.

0silvia0
27. aug 2017

@esther03 to je síce pravda, ale každé dieťa raz samo dozrie na to, že matku pri sebe nonstop nepotrebuje. Môj syn išiel do škôlky v štyroch rokoch, dovtedy bol taký mamin cecok a u babky a dedka prespal len ak si to sám vyžiadal, žiadne silené odtŕhanie od matky, ale skôr prirodzené. A dnes je taký odstrihnutý odo mňa, až sa čudujem aký z neho zostal samostatný a smelý chalan. Mne skôr pripadá škodlivé príliš skoré začlenenie do kolektívu, keď dieťa na to ešte nie je zrelé a radšej by bolo doma s mamou ako píše @maciatkolulu a prirodzene sa od matky odpútalo... pamätám sa na jedno dievča ktoré veľmi ťažko prežívalo socializáciu v troch rokoch, mama ju nechala zo školky doma, nastúpila o rok a úplne v pohode potom.

esther03
27. aug 2017

@0silvia0 v troch rokoch je väcsina deti schopna sa v skolke socializovat. Samozrejme, niekdey to nejde bez par slziciek lebo je to zmena. To vsak neznamena, ze dieta nie je zrele na MS. Tych naozaj nezrelych deti je mizive precento. Ale, svojim prispevkom som chcela povedat iba to, ze je rozdiel a velky ci je dieta doma s mamou do 6 rokov a ci je v skolke, ale najmä to, ze kazde dieta je ine. Ja skor vidim problem v tom, ze casto mama dieta do skolky nechce dat bez ohladu na jeho pripravenost (to nepisem o zakladatelke, ale vseobecne).

jana_eyre
27. aug 2017

@esther03 ja mam zas zvacsa pocit, ze ludi spolocnost tlaci dat do skolky dieta bez ohladu na jeho nepripravenost.. To som zazila reci kym siel moj prvy syn do skolky.. Nikoho netrapilo, ze bol v 3 r introvertnej povahy, kazdy by ho tlacil do kolektivu "lebo sa to ma".. Ked siel ako 4,5r bolo to takmer bez problemu a svojim rovesnikom sa vyrovnal..

pininka
27. aug 2017

@0silvia0 ty mas doma 20 deti naraz a chodia spolu na zachodiky, ktorych je viacero, jedia spolu v jedalni, chodia spolu vsetci naraz von? Vidia charaktery a povahy inych deti a vedia na to reagovat? Nie hodinu na ihrisku, alebo v mateskom centre. Ale vediet vyjst v kolektive cely den.

sihaj
27. aug 2017

@zabina27 ....lebo aj Stela chodí do škôlky....🙂
(pre info, je to jeho kamarátka s ktorou chodí na ihrisko)

0silvia0
27. aug 2017

@pininka no to je teda príklad, to chodenie spolu na zachodiky... to sa musím smiať, to som ako škôlkarka vyslovene nenávidela túto stádovitosť, bola som introvertnejší typ ako píše @jana_eyre , takže túto trápnu vec by som hneď vymazala zo svojho škôlkárskeho života, viac by som ocenila súkromie a trocha osobného priestoru...
Niektorým deťom škôlka nevadí, niekto ju nemá rád, socializácia nás všetkých čaká skôr či neskôr, ja by som z toho takú drámu nerobila keď sa na to dívam s odstupom času na základe mojich skúseností a skúseností mojich detí. Môj manžel napríklad do škôlky nechodil vôbec a skúsenosť hromadného chodenia na záchodíky 😅 nikdy neprežil ani nepapenkal s dvadsiatimi detičkami za miniatúrnymi stolíčkami na miniatúrnych stoličkách a pritom je normálne socializovaný 🙂 bol posledným dieťaťom v rodine išiel až do školy a nikdy pritom nebol mame zavesený pri sukni...

pininka
27. aug 2017

@0silvia0 samozrejme, vsetko je to individualne. Ja si ale myslim ze je to aj o dovere v to dieta,ze to zvladne tak ako x deti pred nim. Najhorsie je prenasat svoje negativne pocity na dieta a kvoli tomu ho nedat. Ja mam dodnes vyslovenu traumu zo skolky, vsetci vieme ako to bolonza socializmu, ale urcite by som to neprenasala na svoje deti.

pininka
27. aug 2017

K tejto diskusii poviem uz len tolkonze ked to citaju rodicia, ktori sa museli vratit do prace a nemohli pozerat na to ci to dieta bude zvladat alebo nie, musia byt velmi smutni. Nie kazdy si moze dovolit ostat doma s dietatom 6 rokov a o co je to dieta ine oproti ostatnym? A nech ma nikto nechce rozosmiat ze sa doma venuje rovnako. Mam tri deti. Ked je to klasicka mama,ktora musi aj navarit, aj popratat aj ist na nakup,tak sa logocky nemoze venovat osem hodin nonstop dietatu.

zuzana76
27. aug 2017

@maciatkolulu neodpovedala si zakladatelke na otazku, ona ma uz vyriesenu otazku skolky a chce , aby tam dieta chodilo

@zabina27 podla mna si to zhrnula celkom fajn, a este sa mi paci aj vysvetlenie janky eyre, aby sa vela naucil a tiez bol raz mudrym a sikovnym tatinom, ktory bude chodit do prace a raz sa starat o svoje deticky

zuzana76
27. aug 2017

@0silvia0 ale my tu uz mame generaciu deti co nie ze nechodia do skolky, ale ani do skoly, som zvedava za takých 20 rokov

0silvia0
27. aug 2017

@zuzana76 ktoré deti nechodia do školy? To sa dá? Myslíš nejaké domáce vyučovanie? Niečo mi ušlo? 😲