Predškoláčka vie čítať

minislon
22. júl 2016

Ahojte. Dnes večer pred spaním ma moja dcérka prekvapila. Sadli sme si vedľa postele ako obyčajne, že jej idem čítať rozprávku. Na moje počudovanie mi knižku nepodala, ale začala čítať názov rozprávky, ktorý bol na rade. Potom ešte prečítala pár nadpisov a podala mi knižku so slovami, no už môžeš opäť Ty.
Ja som ju čítať neučila. Máme síce kopec hier a hračiek na Abecedu, ale nikdy pri nich moc dlho nevydržala. Síce ich vždy vytiahla sama, ale keď sa jej nedarilo, tak schovala.
Už dlhšie pozorujem, že ovláda celú Abecedu paličkovým písmom a dnes čítanie 🙂 Máte niekto skúsenosť s tým, že predškoláčka ovláda celú tlačenú abecedu a vie pár viet (aj malé písmená, nielen veľké tlačené) prečítať? Nebude to v škole problém?
Ďakujem.

cmulinko
23. júl 2016

@timea7 nie vzdy je problem pocet deti.Moj syn chodi do skoly,kde je viac ako 650 deti.Bezne otvaraju 3 triedy kazdy rok po 30 deti.Je to v tom systeme.Mne sa na pociatku tento system nepozdaval.Bola som naucena a vychovana podla nasich noriem.Nechapala som napr co robia hracky,rozpravkove knizky a dvd v prvych dvoch rocnikoch.Nechapala som preco nedostavaju deti znamky,preco nie su skusane pred triedou preco sedia v skupinkach 5-6 deti a nie iba vo dvojici rad radom.Preco nemaju ucebnice z ktorych sa len uci,ale maju ucebnice co su activity book.Ked je test tak o tom deti ani nevedia,ze pisali test.Slohovu pracu pisu na individualnu temu a nie na temu,ktoru pani ucitelka zada.Ked sa pisr diktat tak je to vzdy len nejaky dlhy vtip,ze decka maju problem dokoncit pisanie,lebo sa sulaju od smiechu 😀 Na hudobnej vychove sa ucili tento rok hrat na flaute. To sa nauci každý,ale spievat nie kazdy vie.Vsetko je o sposobe akym deti vedia ucitelua zaujmut.Uz len tym,ze pan riaditel caka deti kazde rano a aj po skonceni skoly stoji pred branou a tlapka si s detmi a pýta sa ich aky mali den svedci o uplne inom svete ako na SK.O rodicovskom zdruzeni uz ani nehovorim.Tu je to medzi 4 ocami,ziadny kolujuci klasifikacny harok a komentovanie na margo mojho dietata pred vsetkymi rodičmi.

charlie1980
23. júl 2016

@hettinka No Co si pamatam, tak ten 1.rocnik bol najhorsi. Fakt ked sa na to pozeram dnes, radsej by ma bola ucitelka zamestnala niecim inym, miesto toho, aby mi dennodenne praskala poznamky. Tak Ale bolo to pred 30timi rokmi. V podstate, ucit sa, nejak drvit sa, to som tiez nikdy nemusela. Rano pred skolou som si zopakovala v duchu a bolo. Akurat ze ja som patrila k detom, ktore trebalo stale nejakym sposobom motivovat a teda ak sa mi nepacila ucitelka matematiky neskor, tak som to prezila s odretymi usami. Mala som vybornu ucitelku slovenciny, osobnost, nikdy nekricala, vsetci mali pred nou velky respekt, Ale ja som ju mala strasne rada...je Fakt velmi dolezity pristup pedagoga. V SJ som bola vzdy najlepsia. Nuz, nebola som jednoduche dieta, Ale ak si ma niekto "ziskal", tak to bolo viditelne na mojich vysledkoch.
@alaguema Neviem no, mozno to bola vacsia rarita za socializmu a v dnesnej dobe su uz ucitelia trochu flexibilnejsi...ja mam Este male deti, tak to neviem objektivne posudit.

stvura
23. júl 2016

@yanni no moj syn sa sice nenudi...ale uz bol popisany ako provokater ucitelkou...hehe...je nadany a dost ju vytaca ze nezapada do priemeru...co sa da robit, som priemerne raz tyzdenne na koberceku (ale ja som bola podobna)...inac ma v zuackej len jednotky a poznamky

charlie1980
23. júl 2016

@stvura A teda vobec nezohladnuje to, ze je syn je sikovnejsi ? Co takto vymysliet mu nieco, Co by ho motivovalo a rozvijalo ? Ja viem, ze je to praca naviac pre ucitela, no nenavrhla si jej to ?

hettinka
23. júl 2016

mne osone tie poznámky strašne vadili ... ale u nás t bolo o tom, že ak dostal poznámku, on sa cítil ukrivdený, lebo v podstate nechápal, o čo ide ... a zasa som to nechcela nechať len tak, lebo by si zvykol na to, že neriešim aj ak by bolo niečo naozaj vážne.
My máme rodičko teraz 1x mesačne, kde si povieme ako sa darí, či treba niečo riešiť a dohodneme sa na nejakom postupe ... a páči sa mi, že je všetko veľmi otvorené, pozitívne a nie že učiteľka sa vysťažuje a rodič tam stojí so sklopeným zrakom.

Inak, nadané dieťa nemusí byť vôbec jednotkár ... práve kvoli tej motivácii a často jednostrannému zameraniu záujmov, prípadne môže byť nadané len na niečo a ostatné predmety môžu byť aj podpriemerné @charlie1980
existuje aj možnosť "inegrácie", teda rovnako ako u detí s problémami učenia, da sa vybaviť začlenenie aj z dôvodu nadania ... ale mne osobne to psychologička neodporúčala, jednak pre synove výsledky a jeho štýl učenia, jednak preto, že tam musí učiteľ veľmi spolupracovať a robiť navyše

charlie1980
23. júl 2016

@hettinka No presne....ja si teda tiez nepripadam super nadana. Mozno som bola viac obdarovana fotogennou pamatou (ako aj moj syn), tak naucit sa pismenka nebol problem. No napr.uz taky dejepis a vlastne vsetko, Co trebalo vediet naspamat, mi problem robilo ako napr.literatura. Proste mi isli viac cudzie jazyky, matematika, chemia....a z dejepisu som dobreze neprepadla, lebo som odmietala ucit sa naspamat siahodlhe priebehy a roky naspamat.

hettinka
23. júl 2016

@charlie1980 toto presne u syna ... ak ho nejaká téma baví, tak nemá problém o tom urobiť hodinovú prednášku s prezentáciou v powerpointe, ale naučiť sa 6 strof na Hviezdoslavov Kubín mu dá zabrať - vlastne mu to vyšlo aj na testoch, že nemal nejaké veľké rozdiely v jednotlivých oblastiach, len mechanická pamäť mu vyšla slabá.
Dcéra bola na testoch až teraz v 9. triede (testy profesionálnej orientácie) a výsledky veľmi podobné, len ona je dievča, v škole sa viac podriadi a problémy so správaním nemala ... len je občas samotárka, nerozumie si s každým.

yanni
23. júl 2016

@charlie1980 aj ja mam fotogennu pamät. Takze nebol problem sa "ucit". Ja sa tiez nepovazujem za extra nadanu. Aj ked som nikdy nemala s nijakym predmetom ani na ZS ani na gymnaziu problem. VS som studovala v zahranici, takze tam som sa musela trosku ponamahat 😉

charlie1980
23. júl 2016

@hettinka Tak s tym asi nic moc neurobis 😀 Len ho podporovat v tom, v com je dobry a ostatne ho uz nejak donutis. Mne tiez pridu zaujimavejsie japonske hlavolamy ako obycajne krizovky, tvorenie, to bola moja partia. Vytvarna, spev, logicke predmety....vsetko "jednoduche" a co nedavalo logiku, bolo pre mna tazke 😀

andelok
23. júl 2016

Nasa dcera zacala citat pred svojimi stvrtymi narodeninami, momentalne uz plynule a aj v duchu, nie len nahlas. Sne zvedavi, ci bude v skole, ale dufam, ze ucitelka si poradi a bude jej nosit ulohy nad ramec, nech sa nenudi. My sme ju ucili citat vramci zabavy a nejak ju to chytilo 🙂

guinevre
23. júl 2016

@minislon Ja som pred zakladnou vo veku 5r vedela citat aj latinku aj cyriliku, takze nejaky velky problem tam nevidim, dnes je to bezna vec, iba ze sa na zaciatku dieta bude v skole trosku nudit.

stvura
23. júl 2016

@charlie1980 no najprv napisem ze ma 67 rokov...asi to vravi zavsetko...skusali sne vselico a nepohneme nicim...ani rozhovor s riaditelkou nepomohol (doniesla som jej ukazat priklad ktory ucitelka ohodnotila trojkou a mal dostat jednotku lebo ho vyriesil nadstandardne a spravne)...riaditelka ju chrani kvoli veku a chorobe...proste sa mi len ospravedlnila a ze to bebude hodnotit...este dva roky (mala teraz koncit) no vraj si to rozmyslela...potom ideme na 8r gympel

timea7
23. júl 2016

@cmulinko ten počet detí som uviedla v súvislosti s tým slovným hodnotením, v zahraničí je bežné, že učiteľka s rodičmi komunikuje takýmto spôsobom, po prebratí určitého celku, alebo podľa potreby pár krát týždenne napíše, ako to zvládli, v čom by mali pridať, čo treba zopakovať, niekedy píše aj denne. Pri tých tridsiatich sa mi to už zdá priveľa.

stepanka274
23. júl 2016

Ber to ako vyhodu, nebudes s nou musiet to citanie tak drilovat, viac casu mozte venovat matike alebo pisaniu, oni idu naozaj dost rychlo

blondiee83
25. júl 2016

Moj ovladal komplet abecedu v 2,5 roka, teraz ma 3,5 a pozna uz aj male pismenka a aj pisane (male aj velke). Napise celu abecedu, zacina pisat pisane. Co sa tyka cislic, pozna akekolvek do 100, aj ho pomenuje, aj ho napise, ked poviem ja. A nema problem po rade pocitat. Poviem 32, pokracuje 33,34, atd. Aj v slovencine, aj v anglictine.
Tiez nechapem, kde sa to v nom berie. Na druhej strane, s niektorymi vecami je pozadu - napr. s rozpravanim, neskoro sa odplienkoval, nevie sa obliect ci vyzliect. proste kazde dietatko je sikovne v niecom inom.

minislon
autor
17. aug 2016

Ahojte. Všetkým veľmi pekne ďakujem za reakcie. Pomohli ste mi 🙂 Ako to celé dopadne zrejme uvidím, až keď už bude reálne v škole. Zatiaľ sa do školy veľmi teší.

buckeye
17. aug 2016

ono zalezi od ucitela, ci bude vediet zaujmut, a nebude sa tak nudit..ja som vedela citat a pisat pred nástupom do 1. triedy, starsia sestra a knizne zalozena rodina, tak som sa nejak sama pytala a ono sa to lepilo same, hrat sa na skolu bola oblubena tema 🙂 ale nenudila som sa, parkrat som pocas diktatu nakreslila miesto bodiek na malom i a j kvietky, gulicky alebo nieco podobne, ucitelka si vsimla, ze kym ostani pisu, ja som hotova, tak mi dala nieco na robotu, ale tiez to je znacny pocet rokov dozadu, teraz je deti, co vedia citat a pisat este pred 1. triedou viac, tak maju ine tempo ako sme mali my