Škola pre syna

6. jan 2024

Ahojte, chcem sa opýtať na názor niekoho iného nezainteresovaneho....žijeme s manželom na dedine msme jedného syna, ktorý má od septembra nastúpiť do školy...u nás na dedine je škola od 1 - 9 ročník. Momentálne chodí syn do škôlky do mesta nakoľko pracujem tak ho každé ráno vozím.. dochádzame cca do 20km.... plánujeme s manželom sa rozrast o ďalšieho člena rodiny ak sa nám to podarí...No a tu nastáva taký menší problém.. ja osobne si neviem predstaviť voziť syna do školy každé ráno a poobede po neho chodiť keby mám malé bábätko, manžel by občas mohol ale veľmi málo kvôli práci...tak uvažujeme že dáme syna do školy na dedinu... čo sa týka okolia samozrejme každí veľmi múdri ako mám syna dávať do mesta do školy lebo má viac možností a tak ďalej... škola u nás na dedine je fajn nieje aspoň čo viem minimálne prvý stupeň.... tak neviem skúste mi poradiť čo by ste robili na mojom mieste? 🙂
PS:syn sa sám pýta do školy tu na dedine.. aj napriek tomu že ma v meste veľa kamarátov s ktorými by vedel pokračovať aj v škole
PS2: nemusíte mi písať že som lenivá voziť vlastne dieťa do školy to mesta o tom to nieje... len sa snažím si to uľahčiť 🙂

beata_k
6. jan 2024

Dala by som prvy stupen na dedinu. Druhy mozno do mesta. Podla toho ako by to syn chcel. ZS nie je az tak dolezita.

janinah
6. jan 2024

Na dedinu resp.aj pri byvani v meste čím bližšie k bydlisku,1.stupen nie je až tak dôležitý,nasobilku a písanie sa naučí všade.na každej škole.

loliki
6. jan 2024

Daj do dediny, bude chodiť aj sám - časom zvládne. Ušetríte kopec času. Ak nebudete spokojní, od 5 ročníka dáte ho do mesta.

autor
6. jan 2024

@loliki ďakujem, zdieľam názor že ušetríme kopec času...

bluka2
6. jan 2024

Ja by som dala proste na lepšiu školu. Možno 1. a 2. trieda je nič, ale v 3. a 4. mám pocit, že sa dcera učí normálne seriózne veci, dakedy sa s ňou už musím učiť aj ja 😂 (to v DE, tak neviem či to je inak).
Nie voziť zbytočne, ale ak to ma pridanú hodnotu

autor
6. jan 2024

@bluka2 Tak čo viem co sa týka 1-4 ročník tak je to tu fajn.. skôr druhý stupeň nieje žiadna výhra čo z počutia viem... samozrejme mi ide o to aby dostal dobrý základ preto zvažujem aj to mesto... ale je to kurník ťažké 😂😂

bluka2
6. jan 2024

Zisťuj a pýtaj sa rodičov na oboch školách… ak ti vyjde, že žiadny markantny rozdiel - dedina a možno zistíš niečo, že sa priklonis k tomu mestu a strate času

autor
6. jan 2024

@bluka2 Áno už na tom pracujem zisťujem čo sa dá 🙂 a uvidíme, ale ďakujem za pohľad na vec, človek chce samozrejme pre svoje dieťa to najlepšie preto je lepšie za zamyslieť nad vecou

anesim
6. jan 2024

U nas v meste nezoberu dieta do skoly, ak nema trvaly pobyt v meste, aj to podla ulic. Ak je miesto v skole, tak samozrejme zoberu z inej casti mesta a az potom z dedin. Ide o prvy rocnik, do druheho a vyssie uz je jedno odkial dieta je.

autor
6. jan 2024

@anesim bývame na dedine len pár mesiacov, syn zatiaľ má stále trvalý pobyt v meste pri mojich rodičoch nakoľko presne preto sme to takto ponechali 🙂

nikpa
6. jan 2024

Samozrejme, že by som ho dala do školy na dedinu. Tá v meste nie je o nič lepšia. Ma to pre vás viacej plusov ako mínusov.

portret7
6. jan 2024

Prvy stupen sme dali na dedinu, 2.stupen sme riesili 8r gymnaziom. Kruzky sma mali v meste. Ale zalezi, aka je v dedine skola, ak nie dobra, zvazila by som mesto aj za cenu dochadzania.

luccija
6. jan 2024

Na dedinu nemáš nad cim rozmýšľať

lucik194
7. jan 2024

daj prvy stupen na dedinu. bude mat kamaratov z dediny, ty nebudes musiet riesit dopravu.

na druhy stupen do mesta, to uz bude vediet cestovat sam, nebudes sa bat a ver mi, viacere deti pojdu do mesta, vzdy to tak byva.....
aj kruzky poriesite, aj kamosov

ak v meste byvaju rodicia, syn sa bude vedieť zastavit u nich na navstevu (1x tyzdenne to zvladne aj v puberte )

senta_sofia
7. jan 2024

Druhy stupen nie je vyhra nikde, nedostatok ucitelov sa prejavuje vsade a puberta plieska deti aj v meste. Na dedine ho naucis samostatnosti, bude moct chodit sam domov uz ako prvak, bude mat kamararov, s ktorymi ho budes moct pustit na ihrisko alebo na bicykel.

tetapetra
7. jan 2024

Síce netuším kde žijete, ale ak ste na dedine v okolí Ba, nemáte šancu bez TP v dedine dostať dieťa dna ZŠ. Ak šanca je tak malinká. Najprv si zisti, či prijímajú všetky deti. Ak nie rovno daj dieťa tam,kde má TP.

lucka_ke
7. jan 2024

nesúhlasím s názorom, že je jedno kde chodí dieťa do školy, prvé roky sú rozhodujúce v tom, aký vzťah k učeniu a vzdelaniu dieťa bude mať, či ho podporia v jeho zvedavosti, snahe učiť sa, alebo ho odradia tým, že sa nebudú dostatočne alebo vhodne venovať, veľa detí stratilo "drajv" a chuť učiť sa už v prvých ročníkoch školy a to sa už nedá získať späť

autor
7. jan 2024

@senta_sofia s tým sa stotožňujem aj ja, že vlastne na dedine sa dokáže naučiť samostatnosti a potom ten druhy stupeň v meste by už zvládol s prehľadom.

autor
7. jan 2024

Ďakujem vám za názory, tiež zdieľam názor že dieťa musí dostať dobrý základ čo sa týka školy a učenia...dali sme s ním aj reč o tom a on sám sa tu pýta, dokonca aj viem kto by boli jeho spolužiaci, nie sme na dedine úplne cudzí nakoľko manžel odtiaľ pochádza čiže máme tu dosť známych. Ale vďaka ešte raz pomohli ste mi si vytvoriť nejaký názor a pouvažovať o tom.

h2
7. jan 2024

Jednoznačne na dedinu. Škola, ako škola, dedinská môže byť rovnako dobrá, ako tá v meste, dokonca aj lepšia. Neviem, prečo si niektorí ľudia myslia, že školy v mestách sú automaticky lepšie, než tie na dedinách. Syn bude mať spolužiakov, s ktorými bude môcť po škole ísť von, hrať sa, alebo sa môžu navštevovať, tráviť spolu čas. Keby chodil do mesta, po škole ho odvezieš domov a s kamarátmi už nebude. A nezapadne ani medzi rovesníkov z dediny, určite nie tak, ako keby bol ich spolužiakom. Ešte sa nacestuje do mesta dosť, keď bude chodiť na strednú a na vysokú.

autor
7. jan 2024

@h2 no to je pravda 🙂 ešte sa nacestuje dosť, teraz cestujeme len do škôlky a vidím že ho to nebaví každé ráno mi v aute hovorí ze ho musím voziť a ze dlho cestujeme 😂 vidím to tak že pôjde na dedinu ako píšeš bude mať kamošov 🙂

deedol
7. jan 2024

okrem referencii rodicov by som pozrela aj rebricky skol, ci je tam nejaky vyrazny rozdiel. u nas (v meste na sidlisku) je rozdiel medzi dvoma skolami v uspesnosti SJ/MAT aj 30%, co uz podla mna o niecom svedci.

sandra49
20. jan 2024

@deedol prosím ta, kde by som si vedela pozrieť ten rebríček škôl? Budem riešiť tiež o rok zápis tak by som chcela mať prehľad. ďakujem 😊

sandra49
20. jan 2024

@deedol dakujeeem🩷😊

akvi
20. jan 2024

Nechápem, prečo si ľudia myslia, že školy na dedinách sú horšie. Ja si myslím opak. Je v nich vacsinou rodinnejsia atmosféra a menej detí, čo minimálne na tom 1.stupni je veľké plus.

@sandra49 tieto rebríčky nemajú žiadnu výpovednú hodnotu, vôbec by som sa nimi neriadila.

sandra49
21. jan 2024

@akvi a co navrhuješ? Podľa čoho si zistiť ci je škola dobrá, či sa deťom venujú modernejšie, či robia projekty a rozvíjajú deti atď atď...keďže sú dané nejaké osnovy malo by to byt všade rovnako dobre no ale nieje..sú lepšie školy a horšie.. neviem od čoho to závisí.. ja sa tomu len začínam venovať keďže zápis niekam nás čaká o rok, možno o 2, neviem ci nebude mať dcérka odklad. Budem rada ak poradis 🙂

akvi
21. jan 2024

@sandra49 ak si stotožnená s tým, čo ponúka klasická štátna škola, tak sa riad hlavne referenciami. To je jediná relevantná informácia. Obzvlášť 1. stupeň, tam všetko záleží od konkrétnej učiteľky, takže tu by som začala. Pýtaj sa známych, kamarátov, v skupinkách na FB, kdekoľvek. Potom dni otvorených dverí - tam nasajes atmosféru, uvidíš prístup, ochotu a pod. A určite by som šla pozrieť aj alternatívne a komunitné školy, možno tam zistíš, že by boli pre tvoje dieťa vhodnejšie. A teraz je najvyšší čas sa začať zaujímať o moznosti, nech to potom nemusíš riešiť v strese na poslednú chvíľu. Takže kľudne už tento rok by som šla na tie dni otvorených dverí a začala sa vypytovať známych na tie skúsenosti.

sandra49
21. jan 2024

@akvi dakujem za tipy🙂 alternatívna škola bola prvá možnosť ale najbližšia je hodinu autom a teda to nedame..😏 ú nás pripadá len jedna škola do úvahy, iná možnosť nieje. Známych tu nemám takže sa nemám koho spýtať, jedine ten deň otvorených dverí. To mestečko nemá ani žiadne skupiny na soc.sietach, aspoň som nenašla. Ešte skúsim tu vo fóre napísať, možno sa niekto nájde kto tam ma dieťa.

akvi
21. jan 2024

@sandra49 no tak to máš blbé, že vlastne si príliš vyberať nemôžeš. Ale teda minimálne v rámci mesta by som si prešla viac škôl, aj keď by to malo znamenať dochádzanie niekam ďalej.