Škôlka cez prázdniny a ja som materskej s druhým dieťaťom

randrea
20. jún 2015

Ahojte, chcela by som sa opytat, ako to je pocas prazdnin v skolke, ked som na materskej. Vraj si mamicky na materskej automaticky nechavaju dieta doma. Mate s tym skusenost? Dakujem

cvikla969
21. jún 2015

mne to tiez vlani povedali,cele leto sme sa snazili spravit si rezim,ale strasi sa nevedel zdrzat a krpca vzdy zobudil a ten bol za odmenu uplakany a tak dookola...potom som sa dozvedela ze zakazat dat ho tam na mesiac ked je skolka otvorena mi nemozu,bolo uz neskoro,uz by som sa nenehala okaslat,nebolo to pre nikoho dobre 😠

zonjushe
21. jún 2015

mam 3 mesacne babo a 3 rocnu dcerku, velmi zivu, neobsedi, cez den nespi, vecer zalomi okolo 22..rano vstava o 6..ale ani mi nenapadlo ju davat do skolky cez prazdniny..pravdepodobne za 2 mesiace zdemoluje byt a mna pripravi o nervy ale co uz..chcela som deti, ratala som s tym..

horana
21. jún 2015

@sorciera24 Mala som jedno z deti co do roka revalo vkuse a aj potom bolo drazdivejsie, mozno relativna vyhoda bola ze to bolo prve, ale po pociatocnom obdobi kedy som sa snazila zatvarat doma, som uplne otocila a s revucim kocarom chodila normalne, pohlady (vonku aj susedov) sa naucila ignorovat. Bolo to take ze susedky (byvali sme vtedy este v panelaku) vychadzali z dveri a naschval akoze cumeli, obcas mali aj komentare, clovek sa nauci otrlosti. Tam kde ostatni piknikovali na deke som skratka drncala kocar. A casto na dobrom vzduchu aspon par hodin spalo. Boli sme aj na dovolenke, ktora bola mozno prerevana rovnako ako by bola aj keby sme boli doma, niekomu by to za to nestalo, ze by si neoddychol, ani my sme si v pravom zymsle nie, ale zmenila som prostredie a nehrablo mi z toho byt neustale medzi 4 stenami. Na niekotre sceny ako nam v nocisi buva polozeny na horskej luke kam sme sa kratkou turkou dostali spomiename doteraz, ako mu macame nohy v potosiku. Ono je to cele o tom kto hlada sposoby a kto dovody.
Mozno je to tazsie pre mamicky ktore mali prvedobrucke a druhe vychytaju placlive, ale da sa s tym naucit zit. A podla moznosti, ked nie kupko, tak jazero kde je viac miesta na sukromie, ked nie je v okoli, tak sa skratka vymysli vhodna nahrada, aj bazenik na balkone nie je na zahodenie. Ono je to o skusani a ochote zamakat.

timea7
21. jún 2015

@terezka1947 že sa nájde niekto, kto bude rýpať s tým počítam, to sa nájde všade, aj v obchode, vo vchode paneláka, beriem to tak, že každý má právo na svoj názor, nech je akýkolvek. Rodičia majú právo na informácie, veľa nedorozumení a problémov vzniká práve vtedy, keď im informácie chýbajú a žiaľ keď sa niektoré riaditeľky chovajú ako riaditeľky zemegule ☹ . Každá rozumná matka pochopí, že ak je kapacita škôlky počas letných prázdnin 40 detí a celkove do škôlky chodí 70, že sa musí nájsť nejaký kľúč, aby si aj učiteľky mohli čerpať dovolenky a boli aj rodičia spokojní. Najrozumnejšie mi príde, aby ostali deti mamičiek, ktoré sú na MD počas letných prázdnin aspoň na nejaký čas doma. Hádam si nebudú brať pracujúce matky neplatené voľno. Aby bola časť prázdnin s nimi mama a časť otec, tiež nie je riešením, rodina má byť aspoň týždeň, dva spolu. Inak argumentom - neviem, čo by som s tým škôlkarom doma rodina, mám veľmi živé druhé dieťa, v škôlke má lepší program, dve deti nezvládnem, sa len pousmejem. Plienky sa neperú, riady umýva umývačka, navariť sa dá na dva dni, občas jedlo objednať, použiť polotovary, takže to beriem len ako výhovorky. Nechcem tým povedať, že všetky tieto mamičky sa chcú detí zbaviť, to by som si nikdy nedovolila, môžu mať napr. zdravotné alebo rodinné problémy a pod. A prečo mali niektoré ženy deti, keď sa ich snažia zbaviť? No jednoduchá odpoveď - určité percento na to,aby sa zabezpečili . to sa nájde solventný muž v strednom veku a potom "náhodou" zlyhá antikoncepcia 😀 takýmto ženám naozaj nejde o deti, ale je ich našťastie málo.

mamulienka30
21. jún 2015

U nas je nudzovy rezim, je jedno, ci mamicka pracuje alebo nie, jasne povedane - tri tyzdne v lete dieta vybrat zo skolky... len si rodic moze vybrat, ze kedy medzi junom-augustom... je to kvoli dovolenkam personalu, by to s tolkymi detmi nevykryli.

mirka964
21. jún 2015

@terezka1947 inak ja som tiez ucitelka v MS,sice teraz dlhodobo doma s detmi.Ano mas pravdu,ze sa mozu vyskytnut situacie,ked musi mamicka riesit nejake veci,kde je to tazsie s dvomi ako s 1 dietatom.Ale nevidim problem,ze ked o tom vie,tak to moze poriesit kludne do zaciatku prazdnin.Podla mna tie deti potrebuju tie prazdniny rovnako ako aj ucitelky.Su to proste prazdniny a ja si myslim,ze na prazdniny sa kazdy tesi.
Ja mam doma tiez 3 deti,najstarsi je prvak a najmensia ma 2 roky,manzel na tyzdnovkach,vacsinou je doma iba jedno popoludnie a potom ide zas,babky tety nie su k dispozicii,takze si musim tiez vsetko zariadit sama.Ale chcem detom dopriat prazdniny kym som aspon doma a mam na to prilezitost.Ja som bola tiez rada ked som bola mala,ze ma mama nikdy nedavala prec z domu cez prazdniny,ona bola ucitelka,takze som s nou mohla byt doma.

sorciera24
21. jún 2015

@horana nie, ja mam obe urevane, pri prvom urevanom sa to dalo zvladnut tak ako pises...teraz ma 5 a maly 8mes. .....opat, povedala by som este horsie....cize davat pozor na 5 rocneho aktivistu, kt. vobec nesedi na kupku (aby sa neutopil)+ k tomu to palcuce nonstop....nerealne.... preto je u nas more nerealne....ja som sa vyjadrila halvne k tomu kupku, ze u ans neexist,a by som sla sama na kupko s 2ma takymito detmi! (mozno by si to pochopila, ekbyze mas 2 take...)....a a no musim haldat nahradu....bazenik na balkone je jasny.....obcas starkej chata.....ja si viem najst alternativu, aby som enbola medzi 4mi stenami! .....ale niekde by sme si to nikto z ans neuzili.....a ano, rpeprevana dovolenka za kopu penazi mi za to momentalne nestoji.....
len aby bolo ajsne, vyjadrila som sa vyslovene k tomu kupku.....

sorciera24
21. jún 2015

@moni244 mozno je k tomu aj dovod, ze tie deti skolku miluju...ako moj starsi....on fakt skolku lubi a sam sa tam pyta...rpeto ja ho dam aspon na ten prvy a posledny tyzden (myslim, ze fajn kompromis.....)...hadam ho nezvariem , ked on chce behat a ja musim skakat okolo maleho....bude aj tak cele prazdniny viac menej s nami.....takze tych par dni skolky mu doprajem.....
ani aj by som s 5mes. na anse kupalisko rozhodne ensla.....(vid. dovod vyssie+ine hyg. dovody)......myslim, ze je to aj tak vysostne kazdeho vec, ci a kedy ide na kupko alebo ci da ci enda dieta do skolky.....nerozumiem.....co vlastne koho do toho......u ans je to ako som pisala....kto chce dat do skolky da, kto nechce neda....a nik na nikoho skaredo nepozera, ze ty si an MD alebo ty pracujes a podobne.....

moni244
21. jún 2015

@sorciera24 no ale vo velkkm meste je sakra problem so.skolkami a v lete este viac a proste davat dieta do skolky len preto, ze mi budi starsi mladsie nie je dovod a lepsie bolo malej pod stromami na kupalisku ako v prehriatom byte, nekupala sa

terezka1947
21. jún 2015

@mirka964 ...mas pravdu,vsetko sa da....bohuzial su len neschopne matky a bohuzial,aj moje deti maju jednu neschopnu doma,co uz 😀

a aj cely zivot sa da naplanovat a aj prezit bez problemov....opat...len neschopni ludia si nevedia sami pomoct a veci zariadit,co uz...opat my s manzelom
takze....vysledok?
nemali sme mat deti 😉

mirka964
21. jún 2015

@timea7 presne o tomto to je.Beriem to tiez ako vyhovorky.Tiez mam doma 3 zive deti a nie je jednoduche im zladit program,ale chcela som ich,tak to proste musim zorganizovat.Su to moje deti,je to moja povinnost to s nimi zvladnut a nehladat len vyhovorky.Tieto roky tak rychlo ubehnu,treba si to uzit.Deti maju tiez pravo travit cas so svojimi rodicmi a surodencami.A este kym na to ma matka moznost mu to umoznit,tak mi to nepride pekne ked to dietatu odoprie len preto,aby to mala ona lahsie.

mirka964
21. jún 2015

@terezka1947 mozes si to aj takto vysvetlit,takto sa mozes hrat na urazenu obet.Takto to mas lahsie.🙂

moni244
21. jún 2015

@mirka964 ja len som zvedava, ako budu vyplakavat o par rokov, dvaja skolaci, 2 mesacne prazdniny, potom uz len bude horsie vymyslat program a strazenie a ustriehnut ich

mirka964
21. jún 2015

@moni244 tymto sa aj deti ucia trochu tolerancii.Ked su odmalicka vedene k tomu,ze nemozu vsetko a svet sa okolo nich netoci,ze maju aj mladsich surodencov a musia sa aj trochu prisposobit.
Ja chcapem,ze pre mamicky je jednoduchsie dat deti do skolky aj v lete,ked su ony sice doma,ale preco sa na to nemoze pozerat aj z tej druhej stranky,ze aj ucitelky v MS potrebuju vycerpat dovolenky,ze aj ony by chceli stravit cas s vlastnymi detmi a potrebuju nacerpat silu na dalsi sk rok,aby sa mohli vratit oddychnute k detom,ktore by vladtne matky aj v lete radsej supli do skolky,lebo ony to s nimi doma nezvladaju.

peneloppe
21. jún 2015

ja som bola na doma s mojimi detmi skoro 7 rokov nonstop. Vsetky prazdniny sme si uzivali, bola som k dispozicii ked boli chori, proste stale.
Teraz som zacala pracovat a bude to prve leto co moj mensi musi ist do skolky aspon na 2-4 tyzdne a poviem vam, trha mi to srdce. Radsej by som bola kebyze mozem ostat doma a uzit si s detmi leto.

Takze maminky na materskej, uzivajte si deticky kym mozete. 😎

mirka964
21. jún 2015

@moni244 potom budu nahnevane na skolu,ze sa im nepostara o deti cez prazdniny.Vzdy sa da najst nieco,na co sa da nadavat.

zuzich
21. jún 2015

Mám 3,5 dcérku, ktorá chodí do skolky, druhú skoro dvojročnú doma A tretie sa narodí koncom júla. Škôlku zatvárajú 24.7. Na šesť týždňov. Najprv som bola nešťastná, že ako to zvládnem ešte aj s novorodencom a s ďalšími dvoma deťmi. Ale uvedomila som si, že je to vlastne výhoda 🙂. Ráno nemusíme vstávať a ísť do skolky / 3 deti + ja/, lebo manžel nestíha odviesť najstaršiu a poobede si zasa organizovať čas tak, aby sme ju išli zobrat. A čo ak bude bábo spat? Alebo budem práve kojit atď? Zbytočný stres... A tým, že sú deti ešte malé, nepotrebujú ani nejaký špeciálny program...minibazen na dvore, občas dedinské ihrisko, prechádzka, na pár dní príde babka, pár dní bude mať dovolenku ocino, tak to ubehne...A hlavne som zmierena s tým, že domácnosť nebude perfektná a nebude vždy všetko super čisté ale čo už dôležité je, aby sme to v pohode prežili....

terezka1947
21. jún 2015

@mirka964 neurazila som sa....a nelutujem sa

len som si v zivote uz odzila dost na to,aby som vynasala sudy o tom,kto ma co a ako robit...a uz vobec nie nad ludmi,kt.nepoznam
vzdy je lahsie povzbudit ako uplne slovne zdeptat mamicky,kt.potrebuju povzbudit,ci pomoct

postavila som sa v tejto diskusii iba na stranu mamiciek,kt.napriek tomu,ze su doma,maju dovod chciet dat deti do skolky...
a nie su tym horsimi rodicmi

ako kto vychovame svoje deti raz ukaze az buducnost...zatial este len deti vychovavame

mirka964
21. jún 2015

@peneloppe prave o tomto hovorim.Ja som doma asi tiez posledne leto,buduce leto uz budem v robote a moje deti tiez budu musiet ist do skolky a uz teraz my je to luto.A pritom moje deti tiez miluju skolu a skolku a nemali by problem tam byt aj v lete.Ale urcite su prazdniny s rodicmi a surodencami lepsie,su to nezabudnutelne chvile.

mirka964
21. jún 2015

@terezka1947 ano,zatial len vychovavame,nepisala som,ze moje su vychovane.Ja ich vychovavam takto.Nikde som nepisala,ze by boli horsie matky.Zbytocne sa navazas.

jabadaba
21. jún 2015

V BA je to asi od skolky ku skolke, kazda ma zariadene prazdniny inak. V MS vas poinformuju v akom rezime budu fungovat a ci vobec. Nasa skolka napr. bude cele prazdniny zavreta a deti, ktorych rodicia ozaj pracuju a su cele dni v praci, budu umiestnovane do nahradnej skolky. Kym som ja este doma, hoci uz doma pracujem, ani by mi nenapadlo dat mladsie dieta do MS a este do nahradnej, s cudzim kolektivom, do ineho prostredia a k inym ucitelkam. Samotne nase ucitelky to nie kazdemu odporucaju, kedze deti poznaju. Navyse, dovolim si poznamenat, ze je absurdne ak surodenec, trebars skolak, je doma na prazdninach kym mladsie cupita do skolky. O mensich surodencoch, s ktorymi su mamy doma ani nehovorim. Ucitelka mi spominala absurditu, kedy mamicka s mladsim dietatkom veselo ficala na kupalisku cele leto, v susedstve skolky, kam vramovala starsie dietatko. Kym to sa parilo na skolkarskom dvore, maminka s mensim si leto uzivali pri bazene. 😝 Ale kazdy ako chce....ina situacia je skutocne pracovne vytazeny rodic a prazdniny su ozaj zatazkavajucim obdobim, nedomyslene v nasej spolocnosti ale to uz je na inu temu.

Takze suma sumarum, nie kazda MS v BA funguje v lete bez obmedzeni 😉

terezka1947
21. jún 2015

@mirka964 vobec sa do teba nenavazam....nemam dovod,nepoznam ta....iba som napisala,ze v zivote je vela veci casto inak.

janinah
21. jún 2015

@mirka964 syn už doniesol zo školy papier,či chceme dieťa dávať do družiny....obaja pracujeme,ale ani by mi nenapadlo ho takto trestať 😉 a učiteľky si zaslúžia oddych a pokoj od detí

mirka964
21. jún 2015

@terezka1947 vyjadrovala som sa k uvodnemu prispevku zakladatelky.Pytala a,ci aj je normalne,ze matky na RD s mladsim dietatom si nechavaju automaticky starsie dieta doma.Nebolo spominane nic o tom,ze by to malo byt pre nu kvoli niecomu nemozne.Takze mne to pride normalne,ze matka moze vydrzat 2 mesiace s vlastnymi detmi.

terezka1947
21. jún 2015

@mirka964 v tom s tebou suhlasim

sardinka333
21. jún 2015

Ja nechápem čo budu robiť niektoré matky ked budu mať školákov!!! Žiadne zariadenie nebude otvorené ani ten mesiac a za všetko pekne zacvakáte! Takže učiť sa ,,tráviť s vlastným dieťaťom čas,, je vcelku prospešné.
O dva týždne su tu prazdniny a zabaviť školáka - prvostupniara je tiež náročné. Mám to doma 2x plus nám pribudne novorodenenc! Svokra ,,nezájem,, pritom býva o dve ulice a mama ešte pracuje - aj ked ona sa snaží v ramci možností postráži ak potrebujem alebo ak sa dohodneme tak uvarí. ALe na to sa tiež nemožem furt spoliehať. Preto sme si prazdniny museli začať ,,zariadovať,, dopredu aké su naše možnosti v lete okrem spoločnej dovolenky.
Existuju super denné tabory pre deti...od 4 rokov určite. Ak je dieťa schopné byť v školke tak je schopné byť aj v dennom tabore. Ano, stojí to peniaze...(my sme platili dvom) ale viem že decká budu mať skvelý program a ja za ten týžden nachystám veci tak - navarím dopredu, poperiem popracem tak aby sme potom ked zase budu doma mohli sa proste rano zobrať a ist na kupko, von, proste doma v panelaku sedieť cez prazdniny je nonsens...a nemožem čakať ze dve deti, ktoré potrebuju ,,venčenie,, sa prisposobia kojencovi. Od začiatku chcem učit bábätko tak aby si zvykala na kočik, vajco, lehatko, postel, šatku, zvuky, ludí, dudel - proste žiadne ,,skleníkové,, opatrenia lebo inak sa možem zblazniť. Proste skusiť to musim a niečo sa snad podarí.

mirka964
21. jún 2015

@janinah 😀 moj by to ani nebral ako trest.Tiez som mu vysvetlila,ze pani ucitelky si musia od nich oddychnut a pochopil,ze prazdninovat sa ma doma s nami.🙂

janinah
21. jún 2015

babka moja zlatá,ako si vedela vychovať 12 /slovom dvanásť/ detí bez škôlky? a ešte gazdovať,dobytok mať,na poli robiť?..... 😀

mirka964
21. jún 2015

@janinah vies sko sa hovori,to boli ine casy.🙂 Aj teraz ked stale hovoria,ze naco 3 deti,v tomto svete.Pritom neviem,ci nebola vacsia chudoba davnejsie.

maciatkolulu
21. jún 2015

@janinah veeeeeelmi trefne.... 😉