Školné v škôlke

marcelatt
31. jan 2017

Ahojte, mam taku prosbu..vie mi niekto poradit, na aky ucel sa mozu pouzivat peniaze ktore platim skolke ako "školné"?

evittam
31. jan 2017

@marcelatt No veď sa spýtaj v konkrétnej škôlke - nám každý rok robia vyúčtovanie a máš ho kedykoľvek k dispozícii.....

marcelatt
autor
31. jan 2017

@evittam ano aj u nas..len chcem zistit ci je to fer aby skolka zo skolneho platila faktury za rohoze a cistenie rohoziek

evittam
31. jan 2017

@marcelatt A čo je na tom "nefér"?! Z čoho to má zaplatiť? Keby si platila súkromnú škôlku riešila by si prečo si platí faktúru za vymaľovanie priestorov z peňazí od rodičov?
Bohužiaľ situácia štátnych škôlok je v našom štáte biedna a zdriaďovateľ sa stará len o to najnevyhnutnejšie......Na to platíš škôlku aby škôlka fungovala-napríklad - jednoduchšie povedané.....

sissy27
31. jan 2017

@marcelatt keď sa ti to zdá nefér, tak tie rohože zober domov a vyčisti ty sama zadarmo... sú to bežné prevádzkové náklady, nechápem, čo sa ti na tom nezdá... problém by som videla v tom, ak za to škôlka platí 500€ ale iná firma ponúka rovnakú službu za 100€ ...

bosoriak
31. jan 2017

@marcelatt Tie peniaze sa vyberaju dobrovolne, bez regulacii, zakonov a podobne. Je to preto, lebo obec nie je schopna zabezpecit ani len zakladne potreby do skolky. Ked sme zili na Slovensku bola som v rade rodicov, ktora rozhodovala o tom, ako sa vyzbierane peniaze pouziju. S hrozou som zistila na prvom sedeni, ze sa pouzivaju naozaj nie ako nieco plus, ale na uplne zakladne veci - papiere, ceruzky, hracky a podobne.

Druha vec je ta, ze rohoze a ich cistenie by mala preplatit obec. To nie su veci, ktore kupuje skolka z rozmaru, ale kvoli bezpecnosti a hygiene. Ak mas nejake otazky, skus sa spytat najprv v skolke, preco kupuju taketo veci z dobrovolnych prispevkov rodicov. Mozno len nevedia, ze vybavenie skolky musi riesit obec. Ak to vedia a maju nejaky iny problem, skus im pomoct. Tie sedenia a rozhodovania o tom, co a kolko sa zaplati robia ludia vo svojom volnom case, dobrovolne a pre tvoje dieta. Keby sa vsetci rodicia zapajali skor konstruktivnym sposobom (ako mozem pomoct) a nie hned takto nabrusene (ako to, ze ste pouzili moje peniaze), aj ta atmosfera riesenia konfliktu bude niekde uplne inde.

Skus.

sissy27
31. jan 2017

@bosoriak ja myslím, že "školné" je oficiálny poplatok, ktorého výšku stanovuje zriaďovateľ, a z ktorého sa financujú prevádzkové náklady, nie dobrovoľný príspevok... aspoň teda u nás to tak bolo, dobrovoľný príspevok bol proste dobrovoľný príspevok, resp. príspevok zrš, ktorého výšku sme si odhlasovali na prvom rodičku a samozrejme sme boli informovaní, čo sa z neho bude platiť...

evittam
31. jan 2017

@sissy27 Presne tak. Ale tiež súhlasím s @bosoriak v ostatnom. Ale školné je oficiálny poplatok - nie dobrovoľný....😉

marcelatt
autor
31. jan 2017

zle som zalozila diskusiu...mne nevadi ked sa v skolke na hocico financne skladame...ale vytocil ma jeden papier na skolke..davam ho sem, co vy na toto?

ivett1
31. jan 2017

školné je poplatok, ktorý stanovuje zriaďovateľ (obec) a platí sa vždy, aj keď dieťa nechodí do škôlky (len, ak by malo prerušenú dochádzku napr. mesiac, môže rodič požiadať o vrátenie poplatku, ak už bol zaplatený, alebo o odpustenie platby ...ale to všetko je v organizačnom poriadku) ... dobrovoľná platba je triedny fond a príspevok "zrpš" (u nás sa platil na rok)
a áno, školné je určené aj na "prevádzkové náklady" škôlky - u nás sa z neho zabezpečovalo napr. pranie a žehlenie posteľného prádla ...takže kľudne do toho môže patriť aj čistenie rohoží ... ak to nerobí upratovačka (u nás to robila)

ivett1
31. jan 2017

@marcelatt no, toto je trošku neštandardné, ale pochopiteľné, ak žiadosť o preplatenie faktúry obec zamietne, tak asi naozaj inú možnosť škôlka nemá ... len vás rodičov
PS: podobné sme mali s postieľkami ... škôlka si zvolila iný spôsob obstarania (nie výberové konanie, ale priame zadanie-bolo to lacnejšie a rýchlejšie) a obec jej to neodsúhlasila, postieľky sme potrebovali, tak sme my-rodičia- prispeli... na SR je to realita ...chcete niečo "navyše" pre svoje dieťa, tak si priplaťte ...

mima4
31. jan 2017

@marcelatt
nechapem, co ti na tom vadi, na tom prispevku?
ved je to smiesna suma ...

marcelatt
autor
31. jan 2017

@mima4 nejde o sumu, ale o princip..

evittam
31. jan 2017

@marcelatt Tak nezaplat a hotovo. Je to ziadost -nemusis zaplatit nic a mas po probleme.

igor211
31. jan 2017

@marcelatt Ja s tebou suhlasim. Je to obycajne vydieranie a zakryvanie neschopnosti obce zabezpecit zakladne potreby

maciatkolulu
31. jan 2017

@marcelatt akoze riesis 2,50???? pre svoje dieta, ja mam ine palky na statnej skole a nic sa neda robit...nemam na vyber, ked sa ti nepaci, nezaplat, alebo ho daj do sukromnej skolky, kde si pridaj zopar cisiel k 2,5 a budes mat asi klud, ja neviem, to v kuse musia rodicia hladat niekde nejaky problem????? Slisne vas poziadali a je to dobrovolne, ine matky by sa mozno tesili, ze maju dieta vobec v skolke, ine by mozno urobili zbierku, aby tie rohoze boli farebne a pekne, ine by zohnali niekoho na cistenie a zaplatili, proste kto hlada nejaky problem ho zarucene najde, my sme v skolke pomahali ako sa dalo, niekto mal viac moznosti, niekto menej, nikto nepozeral na druheho, ale teraz je to des

evittam
31. jan 2017

@igor211 Ake vydieranie? Ved je to ziadost o pomoc-nemusi zaplatit....
A fakt riesit 2,50....princip-neprincip....
Dajte deti do sukromnej skolky alebo si ich nechajte doma a hotovo. A toto nie je neschopnost obce ale celeho socialneho a skolskeho systemu na SVK.

mima4
31. jan 2017

@marcelatt
ked ti to nevyhovuje, prehlas dieta do sukromnej skolky, tam das mesacne 400 EUR a nikto nebude taketo veci davat na nastenku a budes mat pokoj 🙂

mima4
31. jan 2017

@marcelatt
alebo dalsia moznost, najst si opatrovatelku, bezne opatrovatelky beru na hodinu 6 EUR, vynasobis si to poctom hodin, ktore bude u teba pracovat a aj tak sa da 🙂

igor211
31. jan 2017

@evittam To je taka typicka odpoved ze ved dajte si dieta do sukromnej skolky, ze tam zaplatite viac, alebo zabezpecte si opatrovatelku. V ziadnom pripade.
Statu idu miliardy eur z nasich dani, stat ma dost penazi nato aby mali vsetky skolky vysoky standard, len ich musi prestat rozkradat. Pokial rodicia budu suplovat ulohu statu tak sa nic nezmeni, ale pokial by skolka zatlacila na zriadovatela (aj prostrednictvom rodicov), tak by sa to vyriesilo okamzite.

mima4
31. jan 2017

@igor211 zijes uplne mimo a nemas sajn o chode statu. Keby si platil plnu cenu skolky takmsa poseres. Bud rad ze mas tu este socializmus

evittam
31. jan 2017

@igor211 Tak to mas pravdu,ale to sa na SVK nikdy nestane lebo ludia su tu zvyknuti "drzat hubu a krok" a ak sa aj niekto ozve tak je to svetla vynimka-bohuzial. A ak sa ozve 10ludi zo 100 tak je to malo...
Pozri,ak niekto riesi 2,50 v statnej skolke a nie je s nou spokojny tak nech hlada ine alternativy len to som tym chcela povedat.....tu na MK ten problem nevyriesi. Nech nezaplati ani jeden rodic a skolka nech ziada zriadovatela...

evittam
31. jan 2017

@igor211 A hlavny problem je,ze je malo skolok...cize clovek moze byt rad,ze dieta do tej statnej dostane....🙂

marcelatt
autor
1. feb 2017

vidim, ze sa debata ubera nejakym inym smerom...mne nevadi dat do skolky 2,50eura, je to v pohode...ale dnes su to rohozky, zajtra mi napisu oznam ze chcu peniaze na to, pozajtra na hento..rozumiete co som tym chcela povedat? a cele je to o tom, ze skolka zle hospodari, nakolko skolka ma penazi dost od statu, resp vedenie skolky spada pod vuc-ku...teraz aj lutujem ze som to sem dala...

marcelatt
autor
1. feb 2017

@evittam myslis ze je malo skolok? ak splnas vsetky kriteria, tak ti nemaju preco nezobrat dieta do mestskej skolky, ked tam mas trvaly pobyt atd... ak ta odpali ucitelka ze maju plno, tak to ries ! ja som to tiez riesila pred dvomi rokmi..riaditelka sa vyjadrila, ze mi nevezme dieta do skolky ktoru mam pod cinziakom a byvam tam, tak som pekne krasne riaditelke s usmevom povedala ze si dam preverit ake deti do skolky z akych inych sidlisk a okolitych periferii zobrala a potom bude rada ze ostane sediet na svojej stolicke...chapes? skolok je tak akurat na kazde sidlisko v mestach...

loginexistuje
1. feb 2017

@marcelatt nemas ani paru o tom ako funguje financovanie skolky podla tvojich prispevkov ms patri pod kompetenciu zriadovatela tj obec cirkev zdruzenie a pod ale nie vuc ak mas problem neplat a po troch mesiacoch sa zapoj do cistenia rohozi osobne a zadarmo cele je to smiesne skolok je nedostatok tak ak sa ti nepaci tato najdi si inu a tam rohoze cistit nebudu 🙂 fakt mat radost takychto rodicov deti v skolke ved tie deti su tam podstatnu cast a hadam to robia kvoli nim to cistenie

zltalienka
1. feb 2017

@marcelatt rajonizacia je zrušená. Trvalý pobyt je bezpredmetný.

maciatkolulu
1. feb 2017

@zltalienka minimalne v BA urcite zrusena nie je🙂

maciatkolulu
1. feb 2017

@zltalienka teda pardoooon, mozno je, ale teda zalezi od vysky sponzorskeho daru, vtedy sa moze dietatko s trvalym pobytom v orechovej potoni bezproblemov dostat do statnej skolky v centre BA a rodeny staromestan si moze hľadať sukromnu, pretoze do petrzalky a inde ho z dovodu trvaleho pobytu a preplnenosti skolky nezoberu😉

evittam
1. feb 2017

@marcelatt Áno je málo miest v škôlkach - u nás určite - a to si nemyslím ale to viem. A nevezmú ti napr. dieťa ak nemá 3 roky do 31.8. - bohužiaľ - nie je miesto - a tomu ver, že to mám preverené. Viem o čom píšem keď už niečo napíšem.😉
Vieš o to prd koľko je miest - prepáč ale je to tak. U nás má napr. v jednej škôlke 90 prihlášok a 30 voľných miest - už 4.rok - to je dostatočné množstvo miest u teba?!

marcelatt
autor
1. feb 2017

@zltalienka mas nedobre informacie...rajonizacia je platna a aktualna..akurat vedenie skolok sa to snazi prehliadat a beru deti aj z ineho "rajonu"