Štátna verzus súkromná materská škola

8. aug 2021

Ahojte. Neviem sa zorientovat v realnej kvalite statnych skolok. Ich prezentacia online je vseobecny formalny vystup typu V materskej škole bola vykonaná štátna školská inšpekcia v decembri roku 2006.
Záver štátnej školskej inšpekcie: Silnou stránkou školy je atmosféra školy rodinného typu,
individuálny prístup v rozvoji osobných kompetencií detí a kvalita služieb rodičom. Zlepšenie
je potrebné v ďalšom vzdelávaní a zabezpečení odborného rastu učiteliek a v úrovni
koncepčného plánovania. Plnenie obsahu Programu výchovy a vzdelávania detí v materských
školách je vyhovujúce. Priebeh a výsledky výchovy a vzdelávania z hľadiska činností
učiteliek a detí boli celkovo v hornom pásme priemernej úrovne. Pedagogické pôsobenie
učiteliek a vytvorené podmienky VVČ boli celkove dobré. Efektivita vo vzťahu k cieľom
a obsahu Programu bola priemerná. Úroveň osvojenia vedomostí, zručností a schopností detí
bola prijateľná. Škola vykazuje dobré výsledky v rozvoji osobnosti detí, preventívne
a multidisciplinárne aktivity sú vyhovujúce. Materská škola má priemerné personálne
podmienky z hľadiska odbornosti, priestorové, materiálno technické podmienky
a psychohygienické podmienky. Koncepčné plánovanie a strategické plánovanie má
priemernú úroveň, odborné a pedagogické riadenie je vcelku dobré. Vnútorný informačný
systém, kontrolný systém a kvalita pedagogickej dokumentácie sú na prijateľnej úrovni,
dodržiavanie všeobecne záväzných a školských

ziadne fotky. ziadne info o uciteloch... konkretnejsie o aktivitach. velkost dvora preliezky struktura a harmonogram dna. skratka nic....
zatial co sukromne maju na webe fotky ucitelov rozpis a zoznam dna kruzkov info kazdy den. den otvorenych dveri atd atd. je mi jasne ze to nie je ciernobiele a ze v statnej skolke mozu byt topkove pedagogicky a prostredie ale ja netusim ako realne zistot do akeho prostredia prihlasujem dieta. financie mame aj na sukromnu ale ak by bola spoko v statnej tak ju tam dam. ale napr som sa vo vurocnej sprave docitala ze slabe stranky nizka motiva ia zamestmamcov kvoli nizkemu fin ohodnoteniu zametsnancov
tam mam dat dieta??

predpisov je v hornom pásme priemernej

mogaa
8. aug 2021

no ak máš na súkromnú, jednoznačne by som volila súkromnú.....ono to nie je ani tak o škôlke ako takej, ale o učiteľkách na aké natrafíš....rovnako v štátnych ako aj v súkromných škôlkach nájdeš učiteľky dobré, aj menej dobré, prísne aj láskavé, také čo sa deťom venujú a rovnako aj také čo si to tam len "odrobia"......naša chodila najskôr do súkromnej - deti od 20mes.do 3rokov - milovala to tam, obrovský rozdiel oproti štátnej kde prešla v októbri.....teraz počas prázdnin bola v zbernej triede na inom pracovisku č tiež patrí pod tú istú štátnu škôlku a 100a 1 - učiteľky super, láskavé, venujú sa deťom, všetko vysvetlia.....tam kde chodila predtým od toho oktobra - to bolo každý týždeň niečo, už sme mali dojem že máme najhoršie dieťa na svete....vždy niečo a vždy bola na vine len ona....teraz aj ked spraví zle, učiteľka to povie milo a pridá aj vysvetlenie prečo to urobila, takže aj to že dieťa urobí niečo "zlé" berú normálne a nie ako tragédiu....

mogaa
8. aug 2021

skôr si prever recenzie na danú škôlku, ale naozaj záleží nie od škôlky samotnej ale od učiteliek.....a aj to, čo je pre teba prioritné, či aby bolo dieťa šťastné spokojné alebo malo síce prísnejšiu učiteľku ale čo ich veľa vecí naučí....a samozrejme iné požiadavky na škôlku sú u dieťaťa čo má 3roky a iné čo bude už predškolák....

zuzanka.zuzu
8. aug 2021

vies preco statna nepotrebuje fotky a info o uciteloch a ine serepeticky? lebo tam je natresk aj bez tvojho dietata 😉

liz_lemon
8. aug 2021

my sme mali v statnej skolke den otvorenych dveri, boli sme v triede, kde neskor chodil nas syn, takisto sme sa vtedy stretli s ucitelkami, ktore ho mali v triede
ale nie vsade to takto funguje, a teraz uz urcite ani tam
treba si uvedomit ze statna MS nema peniaze na to, aby dala niekomu urobit profesionalnu web stranku, a este ju aj pravidelne aktualizovat, robia to myslim ucitelky (a neviem, ci aj nie vo svojom volnom case), sukromna skolka ma na na to, aby sa odprezentovala v co najlepsom svetle, pricom realita moze byt ina, poznam ludi, co vystriedali aj 4 sukromne skolky, lebo neboli spokojni
a aj keby si mala komplet vsetky informacie, mozno by si aj tak nebola spokojna, clovek az casom pride, co je v skolke fajn, a co by mohlo byt inak, takisto sa aj tie ucitelky mozu zmenit
podla mna to prilis riesis, vacsina ludi je stastna, ked dieta prijmu do statnej MS, ked mas peniaze na sukromnu, tak daj do sukromnej

abbey1
8. aug 2021

Ideálne je pohovoriť s niekým, kto má deti v daných škôlkach. Plus ak máš možnosť vidieť deti s učiteľkami na vychádzkach, to ti veľa napovie. Webová stránka znesie veľa, kvetnaté reči nič neznamenaju a na výsledky inšpekcie by som sa tiež nespoliehala.

liljana
8. aug 2021

Ak sa da, dat do statnej. Spytat sa pripadne mamiciek, co tam maju deti, ci su spokojne. Ak sa dieta bude citit zle, vzdy si mozes priplatit a dat ho do sukromnej.

klip0
8. aug 2021

Akože k tým fotkám.. Som učiteľka v MŠ a nešla by som pracovať kde takto potrebujú ukazovať učiteľky a písať o nich niečo. A mnohokrát učiteľka čo má VS nieje lepšia ako tá čo má len strednú a ľudia škatuľkuju, robia závery. A nechodila som do školy preto aby mi to zamestnávateľ mohol napísať k fotke na FB škôlky alebo na stránku, ale pre seba, aby som vedela dať deťom čo najviac.
Súkromná škôlka je lepšia v tom, že je tam menej detí a teda aj osobitnejsi prístup. Avšak všetko je hlavne o učiteľke. Neraz v štátnej učiteľka dá deťom prvé posledné a je im tam lepšie ako v súkromnej kde majú nejakú čo to má na háku a zas aj naopak to platí. S dobrou pani učiteľkou je dieťatku dobre v akejkoľvek škôlke. Čo sa týka súkromnej tam by som išla rozhodne len do takej ktorá je zaradená v sieti a je teda pod ministerstvom školstva. Taká škôlka musí spĺňať vzdelávacie normy a podlieha kontrolám, kdežto súkromná škôlka čo tam nespada je často len ako opatrovatelska služba a dieťa nepripraví na ZŠ

miiceencoovaa
8. aug 2021

Ak máš na súkromnú, tak jednoznačne tá...ja dávam malého tiež do súkromnej škôlky, síce budem musieť trošku šetriť na sebe, ale preňho spravím všetko len to najlepšie ❤️ Síce sa za ňu platí dosť peňazí, ale učiteľky sú tam top...veľmi milé, ústretové, venujú sa deťom...maly mi chodil do súkromných jaslí a teraz ho už preložili do škôlky (má 2,5 roka len 😅)...tam to berú úplne inak, všímajú si detičky a vedia kedy ich preradiť vyššie ☺️ Za mňa teda jednoznačne súkromná škôlka ☺️ Malého tam určite nechávam ☺️

klip0
8. aug 2021

A v súkromnej ktorá nespada pod sieť sa často stáva že učiteľka aj pripravuje jedlo a upratuje a teda nemá čas byť toľko s deťmi, vseliak sa to obchádza, plus je tam aj 9 hodín, čo v štátnej neexistuje. A pri toľkých hodinách sa nedá toľko deťom venovať a tak sa sústrediť. Súkromné často šetria na deťoch a pomockach a majú tam deti menej ako v štátnej.

mogaa
8. aug 2021

@klip0 nedá sa to zovšeobecňovať...naša chodila do súkromnej a teda žiadna štátna sa jej v okolí nevyrovnala.....boli tam 4 učiteľky na 16detí a denne nové a nové aktivity, každý deň niečo vyrábali čo v štátnej nie je, boli odtiaľ u hasičov, na výlete vlakom v Trnave, denne nie že behali po dvore ale denne prechádzky či do parku alebo po meste na ihriská, ak boli na dvore - učiteľky si s nimi hádzali loptu......každé dieťa čo následne prechádzalo do štátnej sa pýtalo späť do tejto škôlky.....len bola to vyslovene trieda kde boli deti od 20mes.do troch rokov, takže 3,5-4ročné deti už nebrali.....

klip0
8. aug 2021

@mogaa áno ja som nechcela aby to vyznelo v negatívnom svetle na súkromné. Sama pracujem v súkromnej MŠ, skôr som chcela poukázať nato, aby sa štátnej rodičia nebáli, lebo nie vždy musí znamenať, že súkromná je lepšia. Vždy je to hlavne o ľuďoch čo v nej pracujú a o vedení. V našej škôlke chodíme tiež po výletoch, nenechavame deti "navolno" ale venujeme sa im sto percent pri každej jednej aktivite. Ja stále detičky zabávam, stále im.nieco vymýšľam, snažím sa im spríjemniť každú minútu, spievame si, recitujeme, pri každej aktivite aby aj obliekanie aj cesta na wc boli veselé. Každý deň im vymýšľam nové a nové aktivity, doma vyrábam pomôcky, robím navyše čo nemusím. Pobyt vonku má vždy nejakú štruktúru, aby sa deti niečo naučili, zahrali, vybláznili. Často sa stáva že dieťa ani domov nechce ísť, často rodičia hovoria že o nás počúvajú celý víkend/prázdniny/chorobu dieťaťa. Takže myslím si, že je tým deťom v škôlke super, že tam radi chodia, prosperujú, učia sa novým veciam, sú šťastné. Plus je pre mňa výhoda, že ich mám menej ako v štátnej a tak sa každému z nich môžem venovať viac. Skôr som to myslela tak, že ja napr by som to isté robila aj v štátnej škôlke a snažila sa ako by som vedela, aby tam deťom bolo super. A naopak, kľudne by mohla v súkromnej škôlke učiť učiteľka čo sa deťom nechce venovať, nudí ju to, je nervózna. Tam by deťom nebolo dobre. A to isté keby tá učiteľka pracuje v štátnej. Takže nie vždy to je že súkromná je lepšia alebo že štátna je lepšia. Na tej súkromnej by som jedine dala pozor aby bola v sieti. A u štátnej aj súkromnej zistiť recenzie

autor
8. aug 2021

dakujem vsetkym ktore prispeli nazorom a skusenostou. vychadza mi z toho ze zacnem postavat pred 2-3statnymi skolkami v okoli pri zaverecnej a odchytavat mamicky ako su spoko 🤣

deti95060810
8. aug 2021

naše deti chodili do štátnej dedinskej MŠ.... Každé dieťa malo inú učiteľku a veru bol medzi nimi - učiteľkami , poriadny rozdiel... Niektoré si jednoducho pomýlili povolanie...

elizabet173
8. aug 2021

asi najlepšie ísť ku konkrétnej materskej škole a spýtať sa viacerých rodičov, ktorí z nej budú vychádzať, ako sú spokojní. Neriaď sa tým, čo je napísané, papier znesie veľa a ani ponukou krúžkov, v drvivej väčšine sa v rámci tých krúžkov robí to, čo sa bežne v škôlke robí aj tak. Výnimkou je napr. krúžok mažoretiek, futbal a pod. A pri súkromných materských školách so zisti, či sú zaradené do siete škôl, alebo je to len zariadenie na stráženie detí, ktoré sa hrdí názvom škôlka,. školička a pod., nemusí garantovať vôbec nič a niekedy som zhrozená z toho, že to vôbec hygiena povolí. Ale v prvom rade by som hľadala milé a chápavé učiteľky, je dôležitejšie pre dieťa, aby sa denne so škôlky tešilo, našlo v učiteľke niekoho, kto ho chápe, kto ho vypočuje, ako to, či je v škôlke nasekaných desať krúžkov. Volila by som štátnu škôlku, o ktorej ide dobrý chýr a na učiteľky deti spomínajú aj po rokoch, ako súkromnú škôlku, ktorá sa oháňa vyučovaním angličtiny a tú v nej "učí" slečna bez pedagogického vzdelania, ktorá pár rokov robila au pair v anglickej rodine.

maximilie
8. aug 2021

Nikdy by mi nenapadlo robiť takú vedú okolo MS. Gro sa ma dieta naučiť doma.v rodine.
Ja budem vyberať MS podľa toho, kde mi to bude viac vyhovovať. V každej MS musia ísť podľa platného školského vzdelávacieho programu. V súkromnej bude mat navyše tak akurát viac foto na web stránke kvoli lepšej reklame.

autor
8. aug 2021

@elizabet173 dij toto mi pomohlo.

klip0
8. aug 2021

@elizabet173 ešte dodám pre autorku ze toto je zoznam štátnych ms v sieti, súkromné sú v inom zozname.

autor
9. aug 2021

@klip0 a prosim ta vies ma k tomuto sukromnemu zoznamu nasmerovat? ano a je obmedzeny pocet prihlasok do kolkych MS statnych mozem dat?

klip0
9. aug 2021

Na telefóne mi to nejde rozkliknut ale tu v tomto linku a myslím že ten posledný dokument by mal zahrnovat aj súkromné materské školy. https://www.minedu.sk/siet-skol-a-skolskych-zar...
Ak to tam náhodou nebude, tak napíš a pozriem to cez ntb.
Čo sa týka počtu prihlášok myslím, že môžeš dávať naraz na viaceré

elizabet173
9. aug 2021

@klip0 máš pravdu, ďakujem za správnu info

elizabet173
9. aug 2021

@maximilie školský vzdelávací program je jedna vec, ak sa rodičia dieťaťu venujú, rozvíjajú ho po každej stránke, toto všetko vie aj bez škôlky. Ale ja by som najviac dala na to, aké sú v tej škôlke učiteľky, aký je ich prístup k deťom.

maximilie
9. aug 2021

@elizabet173 ale to nikdy nemôžeš vedieť odhadnúť. Jedna ucitelka môže pôsobiť na deti rôzne. 19 ju mozu milovať a to jedno z nej môže mat strach. Učiteľky sa niekedy menia aj počas roka. Menia sa aj povahy učiteliek- vyhorenie, rodinné problémy,...
Takže to ze Jurko bol spokojný s tetou Hankou , nemusí platiť, ze s nou bude spokojne aj tvoje dieťa.
Presne ako píšeš. Keď sa venuješ svojmu dieťaťu, môže ti byt jedno kam chodí. Nepedagogicky a zlý prístup by som riešila kdekoľvek, keby som videla ze sa pani učiteľka správa k deťom necitlivo. Tomu sa nevyhnes, nikde.

elizabet173
9. aug 2021

@maximilie práve preto radím pýtať sa radičov a to viacerých. Ak to nie je škôlka na opačnej strane mesta, väčšinou ide o dobrých učiteľkách chýr.